Šta je novo?

Problem pri instalaciji Linux-a

sh0ne

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2005
Poruke
1,107
Poena
349
Totalni sam pocetnik i hteo bi da instaliram neku od distribucija Linuxa ali imam samo
Mandrake Linux 10.1 Community. Na pocetku instalacije posle odabira jezika, i potvrde
licence, pojavi se ekran na kome pise
"Installing driver for disk(ide(scsi)hardware_raid)firewire card nVidia Corp.) i tu zabode.
Mis mogu da pokrecem ali komp nista ne radi. Pretpostavljam da je problem u nVidijinim
drajverima za SATA diskove posto imam WD 200GB SATA2 disk. Ili nije?! Zna li neko!!!!

Imam jos jedno pitanje.
Hteo bih da imam instaliram i Win XP i Linux. Kako to da odradim?! Koja je procedura?
Sta prvo instalirati, kako i na koliki prostor podeliti particije (za Win znam ali za Linux
ne znam). I ako imate jos neku sugestiju dobro bi mi dosla.
Thx
 
Ok. Saznao sam sta me interesuje za particije ali u cemu je problem kod Mandraka.
Ne mogu da ga instaliram zbog gore pomenutog problema. Ostavio sam ga da malo radio i prosao je taj ekran posle 15 minuta i rekao mi je da ne moze da nadje disk na koji da snimi da snimi podatke. Da li mogu nekako pre tog ekrana da mu dam drajvere? Skinuo sam neke sa nVidijinog sajt (NFORCE-Linux-x86_64-1.0-0310-pkg1.run)ali cak ni u expert modu me, pri instalaciji, ne pita za nikakve drajvere?!!
 
Zaboravih da dodam, na nForce 2 ploci (Epox 8rda3g) i Bartonom sa PATA diskom nisam imao nikakvih problema pri instalaciji.
 
Dobre si drajvere skinuo, ali ne znam konkretno kako da ti pomognem jer se nisam susreo sa tim problemom niti tom distribuciom sacekaj da se neko pojavi ko je koristio ili koristi nju.
Stvarno nebih zeleo nesto pogresno da ti kazem.
Jel si instalirao sata.i karnel, jer on mora biti instaliran za sata diskove?
Ako nisi ponovi instalaciju samo izaberi sata.i karnel.
 
Poslednja izmena:
A gde to da izaberem??!!
Pri instalaciji jedino me na jednom mestu pita da li hocu da ubacim neke kernel module i ako hocu da ubacim disketu i stisnem YES. Naravno ja stisnem NO i produzim dalje, kod treceg ekrana posle ovog pitanja zabode (gore opisano). E palo mi je na pamet da nisu u pitanju ovi drajveri za plocu koje sam skinuo ali kako njih da stavim da disketu kada su duplo veci.

Evo jos neka informacija; posle onih 15 minuta cekanja (pomenuto u postu #3) pojavi mi se sledeci prozor insmod'ing module sata_nv failed at /usr/bin/perl-install/modules.pm line 301 stisnem OK, onda se pojavi sledeci prozor koji kaze Found "nVidia Corp.","parport_pc","imm","ppa" interfaces. Do you have another one?! Ako izaberem NO izadje poruka An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem! I odavde nema vise mrdanja. Restart jedino. Ako izaberem YES da mi listu drugih kontrolera i proizvodjaca ali me oni ne interesuju
 
Malo sam googlao i nasao sledeci link http://www.ussg.iu.edu/hypermail/linux/kernel/0406.2/0255.html
sa njega sam skinuo doticni attachment i sav srecan ga snimio na disketu; rekoh sebi sad sam sredio problem iako nemam pojma sta sam skinuo; kad cvrc Milojko na krivu tarabu; ubacim disketu i instaler mi kaze da nije ext2 disketa i da ne moze da nadje fajl.
RRRRRR. Mnogo sam se smorio. Dodje mi da nesto polupam bre!!!!
Ajte dobri ljudi pomagajte ako Boga znate !!!!
 
Probaj kada ti se to pojavi da stavis yes ili no da pritisnes F2 i da ako ti ponudi karnele izaberes sata.i

Mada ti ovo pricam na slepo, jer nisam instalirao Man distro.
 
Ne pomaze ni to. Istiskah svako dugme na tastaturi i nista.
 
Ovo mi nije ni malo pomoglo. Ovo je uputstvo za one koji ne znaju ni Windows da instaliraju. Meni treba da se resi problem pri detektovanju tj. instalaciji SATA drajvera koje ovaj Mandrake ne prepoznaje. On prepoznaje da je u pitanju nVidia ali ne moze da instalira postojece drajvere. Cackao sam po BIOS-u, iskljucivao sve i svasta ali opet ista stvar.
Moracu da vidim da nabavim neku drugu distribuciju.
Kakav je SuSe? Cuo sam tj. procitao da malo sporije radi u odnosu na Ubuntu?
Imas li neki komentar?!
 
Procitas sve clanke u onim linkovima i pominje se neki patch.pl ali njega nikako da nadjem.
linkove koji su oni dali su ne ispravni?! Imas li neku ideju gde da ga nadjem!!!
Googlao sam ali nemam zivaca! Na nekih desetak sajtova i opet nista
 
Neznam kako da ti pomognem jer kazem ti nisam probao Mandrake, probaj da instaliras Slackware, SuSE ili Kubuntu po onim mojim tutorim ovde na Benchu, jer sigurno radi za to mogu da garantujem.
 
Evo upravo sam nabavio Suse 10 Live DVD i Ubuntu x86 instalaciju. Probacu sa tim.
 
Ovaj SuSe Live DVD ne radi. Dobio sam ga ZIP-ovanog. Otpakovao sam ga i snimio na DVD i nece da ga boot-uje. Nema veze, zato mi Ubuntu radi. :D
Posle toliko :wall: napokon da sam snimio neki Linux. A malo mi je falilo da :smash: komp.
E sve ovo lepo izgleda. Ali sta dalje?! Kako da instaliram drajvere za graficku, plocu koje sam skunio sa nVidjinog sajta?! Ne prepoznaje mi zvucnu (SoundBlaster Live! 24bit a drajvera za Linux na Creative-ovom sajtu nema), sta da radim za modem; kliko sam video nema ni njega a imam hardverski a ne sofverski (Winmodem) USR 56k
 
Mani se Live DVD-a i skini OpenSUSE 10 i njega instaliraj.

Posto si totalni pocetnik, mislim da je bolje da se jos uvek ne igras Ubuntuom.
 
Ok. Ajde da poslusam savet. Potrudicu se da nabavim SuSe10
 
Nazad
Vrh Dno