Šta je novo?

Povezivanje fiksnog telefona

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Belenter

Zapažen
Učlanjen(a)
03.03.2024
Poruke
35
Poena
5
Nedavno su mi bili instalateri da uvedu tv, net i fiksnu, međutim fiksni telefon nije povezan do kraja...

Stvar je u tome što je kabl tj. oni kablovi koji se nalaze u malom kao tavančetu iznad hodnika neobrađenih tj. nemaju one nastavke tj. džekove... U taj mali prostor su stavili i modem, rekli su tada da oni nemaju taj džek i da u suštini se treba obratiti ili investitoru, tj. podizvođaču ili zvati nekoga da obradi taj kabl...
Telefon je povezan na onaj priključak u sobi i rekli su mi da je to sve povezano kroz zid i radiće kad se kabl ukači u Phone 1 na modemu..

E sad, koga kod da sam zvao oni rekoše da su instalateri to trebalo da urade, ali opet, oni ni nisu imali kablove...

Ja bih sad to sam da odradim, znam da mi treba džek (RC neki) ali nisam zapamtio koji je kabl u pitanju... Gore ima svežanj njih pa ne mogu da se setim koji su mi pokazali da je za telefon...

Pa ako neko može da mi da smernicu, kako prepoznati kabl i koji džek tačno treba.
 
Daj sliku.
Ako je pljosnat i ima 6 zila, onda ti treba rj11 ili rj12. Bolje rj12 iako ce telefonon koristiti samo 4 zile. Ista je cena konektora, isto se stavljaju, a imas kompletnu stvar za potencijalnu buducnost.
Prodaju se na komad i cena je smesna

Fora je da ti trebaju klesta da to uradis. Nisu ta klesta nista specijalno, ali jesu namenska. Nikakvi srafcigeri, makaze, igle i slicno ti nece pomoci.
Postoji dosta dobra sansa da imas nekog u okolini ko ima ta klesta. Cesto jedan model radi 3 vrste konektora, za internet i telefon pa ako neko tvoj ima klesta za internet konektore, to bi verovatno odgovaralo.
 
moze i da isece kabl koji ima vec konetktor na sebi kod kineza 50 dinara spoji zice to su samo dve zice bilo koja na bilo koju malo izolira usteka u modem i to je to. nece se taj kabl vuci da se pokida lako. da izbegne klesta za krimpovanje.
 
moze i da isece kabl koji ima vec konetktor na sebi kod kineza 50 dinara spoji zice to su samo dve zice bilo koja na bilo koju malo izolira usteka u modem i to je to. nece se taj kabl vuci da se pokida lako. da izbegne klesta za krimpovanje.
To nije dugoročno rešenje. Te žice se teško leme i brzo oksidiraju. Za par godina će opet morati da se penje gore i da sve prespaja. Lako je nekome dati savet da samo preseče, uvrne i obmota izolir trakom, jer nećeš biti ti taj koji će morati posle par godina da se češe zašto mu je opala brzina i zašto mu puca net i koči TV. To treba odraditi jednom, ali odraditi kvalitetno i kako treba.
 
mislim da je u pitanju opticki net i da treba da spoji kabl koji od uticnice u sobi ide do tog mesta gde je modem ruter , i ako je takva situacija to nece praviti nikakav problem uvrnes zice stavis izolir. bar sam ja iz gore napisanog tako doziveo situaciju.
 
Najbolje ako mu treba na metar da ode kod nekog ko ima sve te alate (klešta za krimpovanje, blankerice, itd) da mu to proda i uradi ljudski. Naravno, bolje koji metar viška u odnosu na to što je mereno, nego manjak da se javi ili ode sve dođavola.
 
Poslednja izmena:
Imaš krimp klešta u Wobiju za 600-700 din. Hobi varijanta je u pitanju ali rade odlično bar meni, fazon je 3 u 1 za konektore sa 4, 6 i 8 pina. Na njima imaš sve od ravnog skraćivanja kabla preko skidanja spoljašnje izolacije do krimpovanja, meni su završile gomilu posla i oko neta i oko telefona i još nekih razvlačenja kablića. Konektori mogu da naprave problem sa kontaktom jer je masovna proizvodnja i ako ih kupuješ na komad uzmi neki komad više.
Ne isplati se nastavljanje, izgubiš pola dana a dok skineš izolaciju sa svakog kablića ode po neka žičica i eto manjeg preseka a o kontaktu da ne pišem.
Ako ne važi "pomoć prijatelja" (nemaš nikog ko ima klešta) ili nisi vičan tim stvarima u Bgd ima gomila radnji koje rade i krimpovanje pa kao što je @uji napisao a bilo koja varijanta da je u pitanju moraš da kupiš više kabla nego što si izmerio.
 
moze i nazidna telefonska uticnica takodje , vidim da je cena 105 dinara. i telefonski kabl sa konektorima na oba kraja. sve moze sam da odradi samo srafciger potrebam
 
Kupih džek, ali koje žice kog kabla da povežem ..

Pokazali su mi momci iz Yettela kad su bili ali sam zaboravio koji je
 

Prilozi

  • 20240326_085635.jpg
    20240326_085635.jpg
    115.7 KB · Pregleda: 49
  • 20240326_085534.jpg
    20240326_085534.jpg
    60.4 KB · Pregleda: 51
  • 20240326_085522.jpg
    20240326_085522.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 38
  • 20240326_085514.jpg
    20240326_085514.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 37
  • 20240326_085508.jpg
    20240326_085508.jpg
    56.2 KB · Pregleda: 37
  • 20240326_085428.jpg
    20240326_085428.jpg
    74.5 KB · Pregleda: 42
E takve kablove dobih uz novi stan... Investitor kaže to su sve radili podizvođači, a oni njihovo je samo da ih tako uvedu, a pružalac usluga da ih obradi...
Nemam pojma ni čemu uopšte služe toliki kablovi...

Inače sve u stanu radi... Fiksna telefonija radi, telefon je povezan na onaj priključak u zidu, samo treba jedan od tih kablova koji je gore u "boksu" da se ubaci u modem.
 
Kratko spoji žičice pa meri na drugom kraju otpor ili zovi majstora koji je razvlačio kablove da ti odradi ili skini utičnicu pa vidi koji je kabal dovučen.
 
Nemoj ništa kratko da spajaš, neki saveti ovde nisu baš normalni. Otkuda znaš da neki nije strujni na osnovu slike i nije pod naponom od te gomile.

Uzmi lepo slikaj te oznake na kablovima. Npr. ako su stavili mrežni onda ima neku CAT 5 ili 6 ili... oznaku. Ako je telefonski opet ima neku oznaku.
Čini mi se da tu imaš i koaksijalne antenske kablove. Valjda je ideja da možeš i zemaljsku da sprovedeš po stanu. Imaš sa krova koaksijalni gde je antena, presečan i zatim do utičnice nastavak. Opet sve je napamet, kakva je instalacija, provučeno do zidnih...
Niko pametan ne može ovako da vidi šta je u pitanju.
Ovo ko neki čobani sa livade da su radili, obična papirna samolepljiva traka je mogla sve nebuloze da reši.
 
To je cvoriste i verovatno se zavrsavaju kablovi iz nekoliko soba. recimo da ima jedan coax po sobi. Potreban je tester kablova, takozvano pile. Na jedan kraj se stavi generator tona, a sa druge strane ide olovka pa se detektuje gde se zavrsava.
I izgleda kao da telefonski nije telefonski nego alarmni kabl ako je sa 4 zice. A mozda su svuda stavili mrezne pa da ti sam izvuces linije koje ti trebaju.
Zovi nekoga ko zna sta radi da pogleda i uradi kako valja
 
@alex303
Hvala za rumenilo a inače kako bi drugačije utvrdio koji je kabal u pitanju i koje su boje povezane na utičnici kod telefona? 80% instalatera nema "pile". Iole razuman čovek će ubosti glinericu da proveri da li ima napona pošto ide na nevidjeno a da neko ostavi kabal tako pod naponom bi bilo dobro pitanje za investitora i nadzor. Čovek je izrazio želju da poveže sam i dao sam smernice kako može da utvrdi koji je kabal u pitanju ali je upitno i da li ima unimer.
Inače kod takvih stvari kad se neko ne razume kaže se monteru ili da zalepi izolir traka na potreban kabal ili se kabal preveže (obeleži se na neki način).
 
@alex303
Hvala za rumenilo
Sledeći put ćeš pored rumenila da dobiješ i kaznene poene za savete koji su krajnje opasni.
a inače kako bi drugačije utvrdio koji je kabal u pitanju i koje su boje povezane na utičnici kod telefona?
To se rešava tako što se takve stvari ne diraju ako nemaš znanja i alata. A kad nema znanja i alata, poslednje što mu treba je savet nekoga ko se u to razume još manje i deli ovako opasne savete tipa kratkospajanja žica u kablovima za koje se ne zna gde su povezanje na drugom kraju.
80% instalatera nema "pile". Iole razuman čovek će ubosti glinericu da proveri da li ima napona pošto ide na nevidjeno a da neko ostavi kabal tako pod naponom bi bilo dobro pitanje za investitora i nadzor. Čovek je izrazio želju da poveže sam i dao sam smernice kako može da utvrdi koji je kabal u pitanju ali je upitno i da li ima unimer. Inače kod takvih stvari kad se neko ne razume kaže se monteru ili da zalepi izolir traka na potreban kabal ili se kabal preveže (obeleži se na neki način).
Posle slika koje je OP okačio, jedini pravi savet je da nađe nekoga sa alatom i znanjem da rastumači i reši. Tema ide pod katanac.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno