Šta je novo?

Hardver Pomoć oko konfiguracije 12600K

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Siroce

Čuven
Učlanjen(a)
14.10.2003
Poruke
181
Poena
619
Veliki pozdrav svima i unapred hvala za savete iz drugih tema :) Nisam sklapao konfiguraciju jedno 15 godina, učlanih se ovde jos pre nekih 20ak :D pa reših malo da se podsetim kako je to bilo.

Trenutno imam ovako nešto:
amstrad-cpc-464.jpg
Šalu na stranu, imam i5 laptop, mada stari Amstrad i dalje radi, čak su i kasete i dalje funkcionalne.

Jako primamljivo mi zvuči i5 12600K, čini mi se kao da je trenutno neki optimum za kupovinu (još je jeftiniji 12600KF, ali više volim da imam i integrisanu grafičku). Komp mi najviše koristi za programiranje, eventualno nešto obrade slika, igrice ne igram (osim ako ponekada upalim Duke Nukem 3D ili Monkey Island čisto fore radi) tako da sam iz priča iz drugih tema izvukao da bi bilo kul uzeti i ovo:
Ploča: MSI pro B760-P DDR4 II
Memorija: KINGSTON FURY 32GB Renegade DDR4 3600MHz CL16 KIT
Kuler: ID-Cooling SE-207-XT (izbegao bih tečne varijante)
Kućište: Gamdias Aura GC2 Elite (najjeftinije koje sam našao, a da izgleda ok plus deluje da je prava promaja)

Možda uzmem i neku polovnu grafičku tipa GTX 1060, da pomogne oko procesiranja slika, ima ih za 60ak eura, a za ostalo ću da iskoristim nešto što već imam.

Ideja je da procesor gura što veći klok, a ako može i neki undervolt na ovoj ploči - to bi koliko sam skontao baš značilo.

Kako vam sve ovo zvuči?
 
Undervolt na B760 pločama teško, zbog nekih glupih ograničenja koje je Intel postavio...verovatno nema ni potrebe, 12600K vuče do 150W po defaultu što nije teško ohladiti. Problem je ako ploča ne poštuje default vrednosti već ima otključan power limit ali i tada (200-220W) može da se ohladi dobrim kulerom. 13600K je bolja varijanta ali se više i greje pa ako nemaš Z ploču za undervolt pobrini se da mu je power limit na defaultu...
Kad smo kod kulera, SE-207-XT je dobar, kao alternativu imaš recimo Thermalright Phantom Spirit 120 SE koji je možda za nijansu bolji...
Ako već uzimaš kompletno novu platformu danas, uzmi DDR5, moći ćeš makar memoriju da preneseš na sledeću mašinu...mada DDR4 jeste jeftinija a ne znam koliki ti je budžet.
Za ploču možda možeš i bolje...gde kupuješ i može li mATX?

Mislim da možeš za slične pare da ideš na AMD AM5 platformu.
Ryzen 7600x je slične cene kao 12600K kod nas. Teže ga je ohladiti, doduše, ali mislim da neće biti problema.
Za ploču ASRock B650M HDV/M.2 ili ASRock B650 PG Lightning ako mora ATX.
Memorija će morati DDR5, 2x16GB GSkill Flare X5 6000 CL30 preko KP je popularan izbor.
 
Poslednja izmena:
Prokletinje, uičinilo mi se da sam negde iskopao da na MSI bar undervolt radi. Pre nje sam gledao Asus TUF Gaming B760M-PLUS D4, nije nikakav problem što je mATX, baš fino izgleda pločica, ali sam načuo da kod nje nema undervolta pa sam odustao. Ploča mi je i najveća enigma u celoj priči jer nisam baš uspeo da dođem do pouzdanih podataka šta je preko koje moguće izvesti.

AMD mi nešto i nije baš blizak srcu, a i čini mi se da su mu performanse slične ili malo slabije naspram 12600K tako da bih ga sigurno preskočio.

Razmišljao sam i o 13600K, jako mi se sviđa kao procesor, cena mu je za stotinjak eura veća pa sam rešio da tu podvučem crtu, eventualno ako se nađe neki polovan, mada se za sada nije pojavio.

Što se tiče budžeta, evo kako stvari stoje za sada, krenuo sam od neke jeftine varijante 10. generacije i5 i dogurao do 12 i ne bih mnogo dalje da idem. Najverovatnije bih naručio sve preko KP od malih uvoznika :) Samo moram na još par mesta da proverim cene. Evo kakve su za sada:
12600k: 177 eur
MSI pro B760-P DDR4 II: 113 eur
Kingston Fury 32gb Renegade DDR4 3600mhz CL16-kit-kf436c16rb12k232/2218449: 90 eur
ID-Cooling SE-207-XT: 52 eur

Thermalright Phantom Spirit 120 SE po testovima na koje sam naleteo stvarno zvuči bolje, tako da bih onda uzeo njega, a cena mu je izgleda slična.
DDR5 bih preskočio jer će najverovatnije biti zastareo kada sledeći put budem uzimao novi komp, tako se do sada ispostavilo kod mene, a trenutno ne vidim neku prednost po pitanju performansi.

Hvala na brzom odgovoru, svaki predlog je dobrodošao :)
 
Ima li neko ideju da li valja ova ploča (ili neka slična)? Izgleda da je ipak pametnije potrošiti koji dinar više ako ću moći da podesim undervolt ili šta god još bude trebalo.
ASROCK Z790 Pro RS/D4
i ovaj RAM recimo:
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 3600MHz CL16 KIT CMK32GX4M2D3600C16
 
Poslužiće, ok je. Lično, preferiram ASRock Z790 PG Lightning umesto ove iz dva razloga - Pro RS ima front 20 Gb/s USB-C za kućišta a malo koje kućište podržava to, dok je taj brzi USB port kod PG Lightninga pozadi, dakle uvek dostupan...drugo, USB portovi pozadi su kod PG skoro svi USB3 dok je kod Pro RS pola portova USB2.
Dakle, više mi se sviđa USB konfiguracija kod PG lightninga...i diskretniji izgled. Plus bi PG Lightning trebalo da je jeftiniji. Pro RS ima čak 8 SATA portova, doduše, što je danas retkost, ali to bi bio jedini razlog da se uzme, po meni. Sem USB i SATA situacije, ploče su praktično identične...

Memorija je dobra.
 
Hvala! Gledao sam baš tu ploču, preko Mađara je oko 170, ali sam video da ima samo HDMI pa sam prešao na Pro koja je oko 180. Na kraju krajeva, pošto ću svejedno da stavim neku grafičku, može i ta.
To bi sve onda realno moglo da se napakuje i u neko manje kućište, tipa ovako nešto pa da mogu lakše da ga prenesem kada putujem negde :) Baš ću da ih prelistam malo, verovatno ima i boljih.

Edit: Sad sam video da ti si mislio na full ATX verziju, ova Z790m ima samo 10+1+1 Phase Power Design :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno