Šta je novo?

Polovni diskovi za QNAP TS-451D2

gmlale

Čuven
Učlanjen(a)
09.12.2003
Poruke
727
Poena
619
Moja oprema  
Mobilni telefon
063626864
Pristup internetu
  1. Optički internet
U ustanovi gde radim smo kupili pre izvesnog vremena QNAP TS-451D2 da bekapujemo podatke za neke aplikacije sa servera. Inače spoljnja firma nam održava dve aplikacije i server na kome su. Bekapovanje ovih aplikacija imamo nameru sa traka da prebacimo na QNAP server po savetu iz pomenute firme.
Posto imamo dosta polovnih ispravnih diskova koji su mi ostali od kloniranja hdd nba ssd lik me je savetovao da ne kupujemo nove diskove već da postojeće koristimo u raidu na qnap-u i da ih prethodno samo istestiram.
E sad imam dve vrste diskova od po 500gb koji bi se koristili za ovu priču. Western Digital WD5000AAKX (plavi wd) i Toshiba DT01ACA050 i jedni i drugi su po 500gb. Interesuje me koja bi vaša preporuka bila, da li ove Toshibe su zgodne za tu svrhu. Generalno Toshibe su novije i manje su radile, imaju sequetial read speed oko 190mb/s a WD oko 120mb/s (to je isčitao QNAP kada sam ih stvljao.
 
Ako se radi backup, moj savet je podaci fizički na 3 medijuma, 2 različita mesta.

1. NAS (može da bude RAID, ali i ne mora)
2. Enclosure ili Cloud
3. HDD na drugom mestu ili Cloud

RAID nije backup, backup nije kada su medije na koje se vrši backup na istom mestu.

Što se tiče samih diskova, ne brini, radiće bez problema.
 
A trake biste izbacili zašto? Ja to ne bih radio. Ovako je kod mene u firmi: storage (kod tebe taj QNAP), trake i treća kopija ide na DR. Storage i tape unit su u primarnom DC-u. Cloud storage ume da bude skup, dobro se raspitaj oko cena.
 
Clouda ne može, uredjaj sa trakama je dotrajao i ne radi više kako treba. Server ima dva diska u raid 1 modu plus ovaj QNAP.
 
I ja bih odabrao Toshiba diskove za storage pre nego WD, ne samo zbog istrošenosti.
 
Clouda ne može, uredjaj sa trakama je dotrajao i ne radi više kako treba. Server ima dva diska u raid 1 modu plus ovaj QNAP.
Sve jasno. Ne znam koliko je bitno to što hoćete da bekapujete, ali imati samo jednu rezervnu kopiju je malo... Kad već imaš diskove na raspolaganju, probaj da ubediš onog kod koga su novci i da nabavite još jednu kutiju. Mirnije ćeš/ćete spavati.
 
Imam drugu bolju kutiju za dnevni bekap korisničkih podataka sa boljim diskovima na koju će se verovatno posle radnog vremena bekapovati iz ove kutije.
 
I nju ne ostavljaj zajedno sa NAS-om u istom objektu.
 
To je za naredni period plan kada se budemo selili iz ovog objekta. Inače imamo server prostoriju sa dve klime, objekat je pod obezbeđenjem. Požar bi eventualno bio problem.
 
To je za naredni period plan kada se budemo selili iz ovog objekta. Inače imamo server prostoriju sa dve klime, objekat je pod obezbeđenjem. Požar bi eventualno bio problem.
Jel da da bi požar bio problem? Mislim, eventualno. Izvini, nisam mogao da odolim.

Ali poslušaj Raju, drži to negde sa strane. Kad vam već server sala nema protivpožarnu zaštitu.
 
Imamo PP zastitu u smislu senzora i sl. Pozar nekih vecih razmera bi bio problem gde bi cela zgrada gorela.
 
Da, onda je to donekle ok. Ako niste korporacija.
U ostalom zato i važi pravilo da jedna od verzija bekapa bude na drugoj lokaciji. (požar, poplava, zemljotres, strujni udari...)
 
Da, onda je to donekle ok. Ako niste korporacija.
U ostalom zato i važi pravilo da jedna od verzija bekapa bude na drugoj lokaciji. (požar, poplava, zemljotres, strujni udari...)
Državna ustanova.
 
Čemu služi Data centar u Kragujevcu? :unsure:
 
Nazad
Vrh Dno