Šta je novo?

Oxygen Not Included

Kasa5033

Slavan
Učlanjen(a)
02.08.2013
Poruke
2,951
Poena
230
Moja oprema  
Laptop
Dell Latitude 5480
Mobilni telefon
Poco F1
Steam
Kasapin5033
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Jedna jako zanimljiva igra, koju sam "zapatio" sinoc (ostao budan do 4 ujutro, to se kod mene retko desava zbog igara :D ).

http://steamcommunity.com/app/457140

Od ljudi koji su napravi "Don't starve". Ima jako simpatican graficki dizajn i vrlo interesatnu mehaniku. U sustini prezivljavanje pod zemljom neke strane planete, trazeci resurse da gradite, istrazujete i nahranite vase odstampane pijune, i naravno kao sto kaze sam naslov igre, da im obezbedite vitalni kiseonik jer se trosi brzo, a zahteva pofino struje i resursa za proizvodnju. Intutivna mehanika i kratak tutorijal na pocetku je dovoljno da sami pocnete da istrazujete novu sredinu. Svaka nova mapa je nasumicno generisana, kao i vasa pocetna posada od 3 "Duplicant-a" koji ce da izvrsavaju vase komande, ali su vecinom autonomni, te na osnovu nivoa prioriteta komande ( koju podesavate) izvrsavaju naredjenja. Svaki od njih je unikatan sto se tice statistike i kombinacije osobina, ali su im imena genericka, mada to mozete da promenite sto mi se dopada :)

Za sada je igra u Alpha fazi, ali traze bezobraznu cifru od 20e, za bagovit proizvod ( duplicanti se zaglavljuju, igra ima izrazen memory leak ( pojela mi 8GB za realitno malu bazu i igra popila metak od windowsa) kao i neredak crash sa gubitkom visesatnog igranja), tako da ako zelite da isprobate, savet je za "narodnu" verziju da isprobate ili bar dok se ne upegla vecina masivnih bagova. Traziti 20e za Alpha verziju je vrlo bezobrazan potez i to treba kazniti, piraterijom naravno, bar dok se ne opravi :-devil-:

Okacicu par slika kako mi je islo, ako igra sastavi 3 sata bez da popije metak.
 
steam kaže: PRE-RELEASE ALPHA. dakle, bagovi su normalni i očekivani. u tom smislu, cena se odnosi na gotov proizvod, a ti ako ne želiš da igraš alfa i pre-release izdanja ne treba da ih kupuješ.
 
Onda se to radi drugacije, ponudis ljudima alfa stanje igre za par dolara da probaju i da vide kakve ce reakcije dobiti od korisnika. A ne ovako odmah stave cenu za gotov proizvod a ni sami ne znaju kada ce igru zavrsiti.
 
Ovo ti je isto što i preorder, samo što za razliku od klasičnog preordera možeš da testiraš igru tokom razvoja.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Poenta je u tome da ne zelim da budem njihov test tim i jos da platim za to full cenu igre. Ako vec izdaju alpha build neka stave neku entry cenu ili free demo pa da se odlucimo hocemo li preorder naknadno. Ili da bar mozes da se prijavis za early access pa ako te izvuku.
Sa druge strane igra je veoma zarazna ali duzina prezivljavanja je ogranicena, to jest dodjes do tacke gde nemas vise resursa za pravljenje kiseonika i hrane i svi se na kraju poguse ili ispovracaju dusu od stresa gusenja i gladovanja. End game se agonalno zavrsava :/
Nikako da uhvatim vremena da snimim i uslikam nesto :(
 
ali piše da je pre-release. ako ne želiš da igraš pre-release zašto ga plaćaš? i to još ALPHA pre-release. šta očekuješ od alphe?

Onda se to radi drugacije, ponudis ljudima alfa stanje igre za par dolara da probaju i da vide kakve ce reakcije dobiti od korisnika. A ne ovako odmah stave cenu za gotov proizvod a ni sami ne znaju kada ce igru zavrsiti.

ne radi se drugačije. zapravo, bukvalno svi (koji izdaju early access i pre-release igre) rade upravo ovako kao i izdavači oxygenNotIncluded-a.
 
Poslednja izmena:
U pravu je Kasa, ovo je losa praksa. Igra u alfa fazi bi morala manje da kosta a ne isto ili vise. Mislim da je CS:GO kostao svega par dolara tokom alfe, gotovo permanentno bio po akcijama. To je zato sto je CS:S fakticki ubio fransizu, bili popularni Battlefieldi i CoD, svi su od GO ocekivali jos jedan los Kanter Strajk. Kada su ispolirali igru i ubacili kerefeke (cinove) zbog kojih se masa opet primila na igru, digli su cenu i vise nema 75% akcija ne cenu igre svakih par meseci. To je korektan model.

Naravno moze i gore, da se kroz nekakvu ekskluzivnost pravda velika cena alfa pristupa. Planetary Annihilation i drugi Kickstarteri su imali praksu da naplacuju alfa pristup 100 i vise dolara, na svu srecu sve te igre i studiji su propali u medjuvremenu. Igre opljuvane, ne vidim nove igre od tih studija na pomolu.

ali piše da je pre-release. ako ne želiš da igraš pre-release zašto ga plaćaš?

Zato sto je Valve napravio svinjariju, kao i obicno. Bas da vidim sto bi nudili alfa pristup hiljadama igraca da nije Steam sve to automatizovao. Posle gasenja Greenlight programa, Valve treba da se zabavi sa ovim early access sabanima koji nikad ne zavrse igre.
 
Poslednja izmena:
Sve razumem da je alfa faza, pre release, ali da traze 20e za to, pa ne moze bre. Neke full igre kostaku toliko, AAA igre na akcijama kostaju toliko. Model treba da bude, ako hoces pristup za aplhu plati max 5e pa dodaj za full verziju jos 15e ako si voljan kada izadje ili ako hoce vec testere igre, beka bude besplatan ogranicen pristup igri dok se ne upegla. Posaljes mail pa ako te izvuku. To radi EA za skorije igre i efektivan je sistem koliko toliko, kao drugi izdavaci.

Naravno tu je i "narodna" verzija kako bi sebi obezbedio Demo, pa ako mi se svidi i hocu redovan update, platicu.

Igrs nema dovoljno dubine trenutno za cenu od 20e. Sve se istrazi i da izgraditi za 2-3 sati max, pod uslovom da ne zabode. Da, random se generise svaka mapa, resursi i duplicanti, ali dzaba mi to kada cu sve isto da vrtim u krug.

Gungeon i Factorio su odlican primer igre koja kosta 20e sada, ali u alpha fazi i beti su bile na kickstarteru i kostao je pristup 5e za alphu i 10e za Betu, to podrzavam.
 
Igra će biti skuplja kada izađe puna verzija.

Oxygen Not Included is now available for purchase for $19.99 USD during Alpha. We expect the price to be higher in the future, however we have not set a final price yet. 


Ne plaćate rano testiranje, već preorderujete igru i za to dobijate pristup testiranju za dž. Pri tome pomažete razvojnom timu, kao što to radite sa kickstarterom ili patreonom.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
hmmmm, da nema early access-a ne bi bilo ni rust-a, a to je nedopustivo. ne bi bilo ni helliona :(

pritom, ako bacimo realan pogled, nije taj early access ništa mnogo različit od klasičnih izdanja. da uporedimo dve igre na koje poslednjih godina trošm najviše vremena - elite dangerous i rust. prva ima relativno mali broj igrača, prodavala se za masnih 50 đunti (osnovna igra) plus 40 za horizons. druga u odnosu na nju ima ogroman broj igrača (godinama je u 10 najigranijih na steam-u) i prodavala se za 20 do 13 i nazad na 20 eura po zvaničnoj ceni, ali je ima u gomili bundle-ova za manje od 5 istih, a uz nju dobiješ još štogod.
obe su bile pune gličeva i bagova, ali je velika većina istih ispravljena. obe se kontantno update-uju i tweak-uju. nešto se nerfuje, nešto se bustuje, i imamo VEOMA aktivne community-je na reddit-u za obe igre.
osim što se elite trudi da izgleda kao aaa naslov, skoro i da nema razlike u tome kako se igre ponašaju i kako se na njima radi.

kad je igra baš dobra, meni ne smeta ni poneki glitch, ali visoka cena ne deluje realno ako sam na onu jeftiniju potrošio maltene tri puta više vremena, a onu skuplju sam platio bezmalo 11 puta više.

šta sam hteo da kažem?
mali timovi imaju vrlo malo opcija. tu je taj kickstarter i tu je taj greenlight / early access. sve ostalo se svodi na "prodam gajbu, pa šta bude". nas niko ne bije po ušima da igramo takve igre. ako nismo spremni na gličeve i bagove, nismo spremni na alfu.

problem je samo što gličeva i bagova ima i u "released" izdanjima, a to kao nikome ne smeta?


Igra će biti skuplja kada izađe puna verzija.

Ne plaćate rano testiranje, već preorderujete igru i za to dobijate pristup testiranju za dž. Pri tome pomažete razvojnom timu, kao što to radite sa kickstarterom ili patreonom.

Sent from my MI MAX using Tapatalk

baš to.

pritom EA ionako decenijama nije izdao ništa vredno pažnje da bi sad na njih trebalo da se ugledamo.
 
Poslednja izmena:
Greenlight gase, morace ubuduce da uplatis depozit ukoliko zelis da se pojavis na Steamu.
 
videh, ali se bojim da to nije baš najsrećnije rešenje.
 
Niti je da das 20e i nikad ne dobijes gotovu igru...
 
pretvaranje community greenlight-a u "depozit early access" ne znači da ćeš dobiti gotovu igru. to samo znači da mali timovi moraju da popuše više qrč*va da bi došli u poziciju da se pojave na steam-u.

pritom, ako "nedovršenom" igrom smatramo:Untitled.png
mislim da treba da tražimo novu reč za taj pojam.

early access, odnosno alpha ovde znači samo da je to ono što developeri mogu da ti ponude u ovom trenutku. ti se lepo raspitaj da li taj gameplay ima dubinu i širinu (šminka svakako nije gotova) koja ti je dovoljna, i ako nema preskoči i / ili sačekaj.
 
Cemu ovolika rasprava, pa na Steamu su skoro sve nove igre poluproizvodi, i niko nije primoran da kupi, ali ko zeli da ih testira i ima, tu stoji i cena, naravno uvek je moguce da se nabavi sa strane daleko povoljnije i onda nema sikiranja ako igra na kraju propadne, kao DayZ na primer.

Klei nije amaterska firma, imaju iza sebe dosta dobrih igara, i ovu igru verovatno uzimaju njihovi stari korisnici, koji znaju da ce na kraju dobiti pun proizvod i nece zaliti za dati novac.
 
Niti je da das 20e i nikad ne dobijes gotovu igru...

Odvisno koliko si u igri uživao,i spixio xy sati,sam primer je DayZ,23 evra i preko 300 sati spixenih

Sa druge strane Survarium 15 evra i spixenih 100 sati,mislim obe su se isplatile...a Survarium je baš to šta kažeš,nije gotova igra,tj nije to šta su obećavali,open world,sandbox,PvE itd

Sad me recimo svrbi ruka za Enlisted,Batalion 1944 i Tarkov.....al cene su ko za celu igru tj 50+emra i garantiran upad u Earli aces
 
ne znam zašto bilo ko očekuje da dobije jeftinije igru u preorderu, kad to praktično nikad niko nije ni davao. ok, bekovanje na kickstarteru bude jeftinije, ali early access igre NIKAD nisu koštale manje od krajnjeg proizvoda.
 
Rekao bi da ljudi zele da se taj vid preordera ukine. Ti sad predstavljas early access kao vekovnu tradiciju a u pitanju je relativno nova pojava.

Ionako su maltene svi indie biseri nastali uz pomoc stapa i kanapa. FTL je na KS uzeo samo 20-30k dolara, na primer. Na takve igre ne bi uticao nestanak EA programa, nasli bi nacina.
 
:)))
vekovna tradicija traje već par godina i izrodila mi je neke od najomiljenijih igara.

inače, sumnjam da su gejmeri ti ljudi koje pominješ, pre će biti da su u pitanju neke sales'n'marketing alave glave iz vulve, pardon valve-a.
 
mislim da je od tih 2o jevara za early access mnogo veći problem kad naplate 6o za očigledno nedovršen proizvod pun bagova, a to nisu samo no mans sky i x: rebirth nego i gta 4, ac unity, poslednji batman... skoro da nema velikog igrača koji se nije obrukao poslednjih godina. kad će to da ukinu?
 
Ali to je gotov proizvod koji mozes videti i procenis da li vredi...

Kod alfe/bete i early ne znas da li ce biti gotov...

U ovom slucaju,Klei sigurno ima dovoljno za razvoj igre (Starve i Together uspesi) samo eto,koristi se prilika... sto da ne kad vec ima ko hoce da placa...
Mada u sustini ovde Valve najbolje prolazi...
 
ne znaš, i ako ne veruješ, ne zalećeš se. ni ja nisam verovao u brabena, ali nimalo, pa sam umesto 40e za sve elite: dangerous (dakle i buduće) naslove u bekovanju naknadno izbrojao 90 samo za osnovnu verziju i horisons. to je stav koji imamo prema nekom, i odgovornost je naša, ne valve-ova. njihov je profit, kao što smo se svi složili.
 
Sreca,nisi colovo za star citizen :) ili kako se vec zove....

Skinuo narodnu,igra je interesantna,svidja mi se ali extremno bagovita...vidim i kod redovne verzije isto prijavljuju...
Sve super dok se ne zakomplikuje igra,onda krece pucanje po savovima...
 
Nazad
Vrh Dno