Šta je novo?

Hardver Nvme адаптери

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Diamond

Slavan
Učlanjen(a)
10.02.2007
Poruke
1,344
Poena
445
Поштовани чланови форума. Интересују ме ваша искуства са овом врстом адаптера.
Требају ми два адаптера како адаптер за десктоп тако и за лаптоп.
Пошто кинези продају свашта, да се нешто не пређем у куповини.
Sata to nvme dual adaptor.
Koг продавца би ми препоручили са Алија ?
Видео сам и нешто у нашим продавницама. Да ли постоји начин да утврдим да ли стара матична плоча подржава ову врсту конекције, тј. да ли подржава SSD > nvme адаптер ?
 
Sem ako nisi dobio neke M.2 NVMe SSD.e na poklon ne dobijaš ništa sa SATA na NVME adapter. brzine ostaju iste kao za SATA 2.5". Čak ne štediš ni na kablovima.
Za laptop znaći još manje, samo nepotrebna komplikacija.
 
Pa SATA sa ploče na M.2 adapter, ovako nešto za dupli za desktop PC
51Fkjv2FPAL._AC_SL1000_.jpg

Ili ovako za laptop

 
Pa ima i obrnuto, od M.2 na ploči na sata 2.5" adapteri.
IOCREST-M-2-PCIe-3-0-to-5-Ports-SATA-III-6G-ssd-Adapter-with-sataIII.jpg
 
Govorim za desktop, hoćeš da nvme priključiš na staru ploču koja nema odgovarajući priključak?
Да ли би овако нешто могло да ради ?
Sem ako nisi dobio neke M.2 NVMe SSD.e na poklon ne dobijaš ništa sa SATA na NVME adapter. brzine ostaju iste kao za SATA 2.5". Čak ne štediš ni na kablovima.
Za laptop znaći još manje, samo nepotrebna komplikacija.
Зар нисмо рекли да је боље набавити nvme због будућих конфигурација, него sata SSD ?
Имам неки Nvme са којим сам јако задовољан како ради на новом лаптопу, па би хтео да набавим исту врсту и инсталирам их на две старе машине које имам.
Постиже ниске температуре а то ми је битно у раду па бих желео да пробам да то инсталирам и на старе машине.
 
Ako imaš slobodan x4 ili x16 pcie slot na ploči, može. Nećeš imati ful brzinu ali je brže nego klasičan sata. Doduše posle ćeš imati problem da ti to bude boot disk za win, pošto je kako kažeš starija ploča sigurno nema opciju za boot sa pcie, ali se to lako rešava sa Clover-om.
 
Да ли би овако нешто могло да ради ?

Зар нисмо рекли да је боље набавити nvme због будућих конфигурација, него sata SSD ?
Имам неки Nvme са којим сам јако задовољан како ради на новом лаптопу, па би хтео да набавим исту врсту и инсталирам их на две старе машине које имам.
Постиже ниске температуре а то ми је битно у раду па бих желео да пробам да то инсталирам и на старе машине.
Taj adapter radi sa PCIe slota na NVME ali ti si pisao o SATA na NVME, potpuno drugačija stvar.
Ako imaš slobodan PCIe x16 slot taj adapter ća raditi posao ali koliko brzo zavisi od verzije PCIe., Što je starija verzija to će biti sporije.
Hajde da vidimo koja ploča je u pitanju, bez toga nema pravog odgovora, Ako je bašstara moguće je da ne može OS da radi sa tog BVMe.
 
Taj adapter radi sa PCIe slota na NVME ali ti si pisao o SATA na NVME, potpuno drugačija stvar.
Мислио сам да узмем оба, али нисам ни сам сигуран сад. Очигледно на десктоп машини да би то било доста споро, пошто је машина стара.
 
Ma kaži već jednom koja "Mašina"
 
Десктоп и лаптоп, написао сам у првој поруци, у питању су два уређаја, промакло ти је.
Zavisi koliko je stara matična ploča (bios) u pitanju. Ja sam preko pcie adaptera priključivao uspevao da koristim nvme kao boot disk na am3+ matičnoj ploči.
Како си задовољан са радом ?
Ako imaš slobodan x4 ili x16 pcie slot na ploči, može. Nećeš imati ful brzinu ali je brže nego klasičan sata. Doduše posle ćeš imati problem da ti to bude boot disk za win, pošto je kako kažeš starija ploča sigurno nema opciju za boot sa pcie, ali se to lako rešava sa Clover-om.
Плоча је стара више од 10 година, значи највероватније не може да се бутује са nvme, па је онда изгледа за десктоп мала шанса да то нешто иоле ваља.
 
Ne gubi nadu tako brzo :) FM2 ploča, x16 adapter bocnut u x16 slot,Goldenfir nvme sa Alija, evo koje su brzine. Naravno, ništa spektakularno ali opet brže nego ssd. Boot win-a sa Cloverom.
Ovaj Goldenfir stigne za 10-tak dana.

RSD 1,507.97 29%OFF | Goldenfir M.2 SSD PCIe 128GB 256GB 512GB Hard Disk M2 NVMe 1TB Internal Solid State Drive

RSD 221.39 27%OFF | M.2 SSD PCIE Adapter Aluminium Alloy Shell LED Expansion Card Computer Adapter Interface M.2 NVMe SSD NGFF To PCIE 3.0 X16 Riser
 

Prilozi

  • IMG_20230421_160020.jpg
    IMG_20230421_160020.jpg
    237.2 KB · Pregleda: 7
Poslednja izmena:
Да ли да купим нешто са кућиштем или без ? Да ли има утицаја на грејање и перформансе ?

Ne gubi nadu tako brzo :) FM2 ploča, x16 adapter bocnut u x16 slot,Goldenfir nvme sa Alija, evo koje su brzine. Naravno, ništa spektakularno ali opet brže nego ssd. Boot win-a sa Cloverom.
Не знам шта је Clover ?
Што се тиче nvme модула изабрао бих наше продавнице :) Увозе чак и кинезе, тако да има свега ;)
 
Sa ovim kućištem sa linka povezuješ ga na sata granu, dobijaš sata brzine i ništa nisi uradio. Ako hoćeš koliko toliko da iskoristiš brzine nvme diska idi na onaj x16, možeš i x4 iste su brzine, adapter što sam ti ostavio link. Sve po uslovom da imaš slobodan x4 ili x16 pcie slot.
Clover je bootloader koji ima mogućnost da butuje sa pcie, da se tako izrazim, diska na pločama koje u bios-u nemaju tu mogućnost.Postoji opcija da se moduje bios, pa da može da butuje sa pcie, ali ti je sa Clover-om mnogo jednostavnije. Samo ti treba neki usb flash, dovoljan je i 256mb.
Da se razumemo, ja sve vreme pričam o desktopu.

NVME boot
 
Poslednja izmena:
Sa ovim kućištem sa linka povezuješ ga na sata granu, dobijaš sata brzine i ništa nisi uradio. Ako hoćeš koliko toliko da iskoristiš brzine nvme diska idi na onaj x16, možeš i x4 iste su brzine, adapter što sam ti ostavio link. Sve po uslovom da imaš slobodan x4 ili x16 pcie slot.
Clover je bootloader koji ima mogućnost da butuje sa pcie, da se tako izrazim, diska na pločama koje u bios-u nemaju tu mogućnost.Postoji opcija da se moduje bios, pa da može da butuje sa pcie, ali ti je sa Clover-om mnogo jednostavnije. Samo ti treba neki usb flash, dovoljan je i 256mb.
Da se razumemo, ja sve vreme pričam o desktopu.

NVME boot
У реду, него питам за лаптоп ? Бојим се да не забрљам нешто око биоса па после да буде проблем :)
 
USB2 i 3 su usko grlo.
 
У реду, него питам за лаптоп ? Бојим се да не забрљам нешто око биоса па после да буде проблем :)
Za laptop nemaš drugo rešenje osim onog kućišta sa tvog linka, bar ja ne znam za drugo, ali se postavlja pitanje isplativosti te igrarije kad nećeš dobiti veće brzine. Ja lično bih u laptop stavio običan ssd. Toliko je to sada jeftino da, po meni, nema svrhe nešto kao ulagati u budućnost. Za 10 dana mi stigao sa alija ssd od 128gb za 700 din. Poručujem polako od svake marke pa da vidim kakvi su :)
 
2.5" SSD ostaje na oko maksimum 500/500 a NVME u zavisnosti koji je negde do oko 3700/2700, znači mnogo brži.
 
Svi izuzev Samsung 960 su dovoljno hladni. a i ovaj se ne greje jer je pokriven hladnjakom koji je došao uz ploču.
 
Uff, pa onda idem i ja u tu priču. Ima li kod nas nesto bolje od tog gembird adaptera da se kupi ili je to ok?
Sasvim je OK, nema tu ništa specijalno, nikakvih čipova itd. Ima i nekih sa kulerima ali nepotrebno.
 
Vrh Dno