Šta je novo?

Nove igre za stare računare

Vespertino je živ, ali i dalje mi je nemoguće da automobili izgledaju ovako u showroom-u, pogotovo kad se uporede sa nekim igrama sa 64-bitnog Nintenda (ipak je velika razlika između 8 i 64 bita).

 
Vespertino je živ, ali i dalje mi je nemoguće da automobili izgledaju ovako u showroom-u, pogotovo kad se uporede sa nekim igrama sa 64-bitnog Nintenda (ipak je velika razlika između 8 i 64 bita).



Ma fejk, vidi se iz aviona.....jednostavno je nemoguće da igra ovako izgleda. To kao kada bi terao lupam Quake na Sega Mega Drive-u u 30FPS....nidje veze
 
ali šta imaju od fejkovanja? inače već su izdali par top naslova za Amstrad Pinball Dreams i još nešto
 
Taj Pinball Dreams nije ni približno na nivou ovog Vespertina realno....port je sam po sebi dobar iako ima malo problema sa skrolovanjem. A ovaj Vespertino izgleda kao igra sa arkade čitaj neki Neo-Geo kvalitet.....prerenderovani 3D modeli na Amstradu, ma važi. Jednostavno to je nemoguće, nemaš niti memorije dovoljno za tako nešto niti dovoljno dobar grafički čip i svako ko se bavi razvojem igara rekao bih ti isto.
Šta imaju od toga ? Ništa, trolovanje klasično.
 
Nešto neuobičajeno, nova igra za GEOS, GeoLudo, radi na C128, C64 i Plus/4 verzijama GEOS-a:
ludo-game-128vdc64.png
ludo-game-c64.png
ludo-game-plus4.png
 
ali šta imaju od fejkovanja? inače već su izdali par top naslova za Amstrad Pinball Dreams i još nešto

Da su ovo neki anonimusi, možda bih i bio skeptičan, ali ovi ljudi iz BG grupe su sigurno najjača programerska ekipa na Amstrad homebrew sceni.
Sećam se kako mi je nestvarno delovao njihov Batman Forever demo, kad sam ga prvi put video pre desetak godina.
Pinball Dreams je pokazao da to nije bila slučajnost, igra je u odnosu na Amstradov hardver, izuzetna, verovatno najbolja na sistemu.
Igrom slučaja, prošle godine sam dosta testirao jedno CPC fpga jezgro i isprobao sam sve te najzahtevnije novije igre za Amstrad, realno jedino dve-tri mogu da stanu blizu PDreams-a, recimo avanture Orion Prime i DDLE vizuelno i donekle Edge Grinder kao lep shooter.
Šta će biti sa ovim njihovim Lotusom ne znam, ali bih voleo da se završi, makar bio i 20% lošiji na kraju, opet će biti mega naslov.
Najlakše je unapred opljunuti tuđ rad, ovi ljudi su uložili svoje znanje da naprave nešto dobro i izvuku maksimum iz jednog sjajnog računara, to treba pozdraviti a ne hejtovati.
 
Zdrav razum i logika kažu da nekom prvo daš šansu, a za treniranje pljuvačnih žlezda uvek ima vremena.
Dosta se družim sa Špancima na Spektrum Telegram grupama i dobro znam da je Rhino vrhunski programer, koji se dokazao na Amigi pa i na Spektrumu, a ne samo na Amstradu.
Jedna stvar je sigurna, taj čovek nije nikakav fejker i troler, bez obzira da li ova konkretna igra ugleda svetlost dana ili ne.
 
Ne, zdrav razum i logika kažu da igra ne može nikako ovako da izgleda, jednostavno vredja inteligenciju. Nema potrebe da pametuješ, imam svoje mišljenje. Kada budemo svi videli da je igra izašla i da izgleda isto ovako i ponaša se na CPC-464 original hardveru aplaudiraćemo a do tada mi skeptici ćemo sa pravom kritikovati, pljuvati, šta god.....ok ?
A to je ko je i šta je lik me apsolutno ne zanima i to mu ne daje nikakav kredibilitet da pravi ljude budalama. Od tog teaser-a je prošlo 3 god. da je igra prava i da ima nameru da je izda već bi ugledala svetlo dana, barem bi izbacio neki demo.
 
Bezveze se svadjate, a niste obratili pažnju na bitan detalj. Reč je o Amstrad Plus verziji. Pogledajte loading screen. Lepo piše Amstrad (v4). A u gornjem levom ćošku: Amstrad Plus Emulator. Znači, reč je o Amstrad Plus (464Plus, 6128Plus i GX4000). Ovo će verovatno biti u formi kertridža, i sasvim je realno da će tako i izgledati.
 
Bezveze se svadjate, a niste obratili pažnju na bitan detalj. Reč je o Amstrad Plus verziji. Pogledajte loading screen. Lepo piše Amstrad (v4). A u gornjem levom ćošku: Amstrad Plus Emulator. Znači, reč je o Amstrad Plus (464Plus, 6128Plus i GX4000). Ovo će verovatno biti u formi kertridža, i sasvim je realno da će tako i izgledati.

Niko se ne svadja samo ne volim kada mi neko natura svoje mišljenje na nos. U originalnom teaser-u se nigde ne spominje 464plus već 8-bit Amstrad CPC što navodi na originalnu 464 verziju. Kada su ih ljudi isprozivali trebalo im je 3 godine da se jave sa sve nekakvim video snimkom gde je igra odjednom na skroz drugačijoj platformi radjena. Niko od tih likova se koliko sam video nije udostojio da odgovori ni na jedno pitanje u vezi izrade same igre, čak su bili suočeni i sa ljudima koji su i sami game developeri i mnogo bolje poznaju prilike i to kako odredjene stvari stoje.
Sve u svemu lagali su u samom startu i bespotrebno ložili ljude jer da nije tako sigurno bi neko od njih reagovao na komentare i stavio ljudima do znanja da se ipak ne radi o CPC-464 verziji.
To bi bilo isto kao da su Sonic-a za C64 reklamirali u startu da će raditi na stock mašini a ne sa REU dodatkom što stvari menja iz korena.

Mislim šta reći za ovo:

Screenshot_31.jpg


 
Poslednja izmena:
Bezveze se svadjate, a niste obratili pažnju na bitan detalj. Reč je o Amstrad Plus verziji. Pogledajte loading screen. Lepo piše Amstrad (v4). A u gornjem levom ćošku: Amstrad Plus Emulator. Znači, reč je o Amstrad Plus (464Plus, 6128Plus i GX4000). Ovo će verovatno biti u formi kertridža, i sasvim je realno da će tako i izgledati.
Svakako da na obicnom amstradu to ne moze. No hardverski sprajtovi i paleta od 4096 boja na plus verzijama, mislim da je ovo izvodljivo...
 
I ove godine ponovo ćemo uživati u Yandex Retro Games Battle takmičenju, sa lepim nagradama za autore.
Osim za Spectrum u konkurenciji su dve igre za MSX i Atari 800 seriju, što je lepo osveženje.
Na glavnoj stranici imate sve kandidate, linkove za downoad, video klipove i instant online igranje.
Izdvojio sam tri moja favorita, vrhunski ispoliranu igru Seraphima, Dizzy klon Welcome to adventure life i vrhunski Doom engine, koji stvarno na granici mogućeg za brzinu od 3.5Mhz.


 
Ja je kupio čim je izašla, koliko me je oduševila :)
Malo se i dopisivao sa autorom oko tehnike koju je koristio, ekstra dobro urađeno.
Denis je sjajan lik, skoro svaka igra mu je inovativna i uglavnom u njima koristi ove nove multikolor tehnike, kao što je Nirvana engine itd, a sa ovom igrom je zaista oduševio.
Nisam previše išao u tehničke detalje, ali mi se jako dopala ideja, snizio je rezoluciju na nivo ZX81 (ili Galaksije), ali je dobio 16 boja za svaku tačku, bez problema sa atributima.
Ovde je njegov blog o samoj igri na ruskom, ali može da se provuče kroz google translate.
Denis je takođe najavio i novu usavršenu verziju ovog endžina, tako da će biti još zanimljivosti na ovu temu.
Inače, meni je od svih njegovih igara, omiljena Old Tower, sjajna arkadna mozgalica, sa top grafikom, pisao sam ranije o njoj, bukvalno benchmark za multikolor igre na Spectrumu.
 
Da pomenem još jednu zaista sjajnu platformsku igru za Spectrum, koji je i inače poznat po ovom žanru, ovog puta je u pitanju igra Duck Tales: Webby To The Rescue, iz 2021 godine i radi sjajno i na 48K modelu.
Igrivost je odlična, animacija savršeno glatka i vredi da se proba, jer se ovo ne oseti u pravoj meri na YT video klipu, zbog gubitka frejmova prilikom konverzije.
Može se preuzeti besplatno ovde:
DuckTales-WebbytotheRescue(ZXOnline)_Front.jpg

 
Spektrumova demo scena je često nepravedno zapostavljena, ali ima tu stvarno dobrih stvari, ja sam sasvim slučajno naišao na ova dva novija demoa, sa nekim efektima i grafikom, kakvu do sada nisam viđao.
Posebno me je ovde prijatno iznanadio AY zvuk, ovakvog kvaliteta se ne bi postideo ni SID čip.



 
Nazad
Vrh Dno