Šta je novo?

NBS IPS QR Kod placanje - iskustva ljudi koji su ga implementirali u svoj biznis?

Ček, šta će ti NFC za IPS plaćanje? Ok za pos deo, pošto ta aplikacija kao i kod drugih banaka omogućava plaćanje beskontaktnim ksrticama, ali kako je rešen IPS deo, preko kamere telefona skenira QR kod na telefonu kupca i skida novac? Provizije?
 
NFC da bi se koristila mogucnost aplikacije. Da ne bude da sluzi samo za IPS.
Da QR ili obican barkod (mogu da generisem na Mobi Banka app) se skenira kamerom kroz aplikaciju.
Provizije se pogadjaju spram prometa.
Minimalna je 11 din po transakciji.

Pricam sve po secanju iz tel.razgovora.
 
Čim ne može Huawei i Honor (do prodaje), aplikacija traži Play usluge i verovatno takođe ne sme otključan bootloader, custom rom i root. Apple radi na sopstvenom rešenju za trgovce od prošle godine.
 
Zvali danas iz Intese, ni 10 minuta nakon poslatog e-mail koji sam gore naveo. Respekt.👏
  • IPS ide vrlo jednostavno, treba obezbediti samo mobilni telefon sa Android sistemom ne starijim od ver 5 ili 6.
  • Telefon ne sme biti: Huawei, Honor ili iPhone. Nisu podržani.
  • Poželjno je da ima i NFC kako bi podržali i contactless plaćanja karticom.
  • Nakon potpisivanja ugovora i prihvatanja procenata transakcija, skine se Intesa Soft POS app sa PlayStore i na dogovoreni broj/email vam stizu aktivacioni podaci.
Kako ćete vi to knjižiti u vasem POS sistemu na kasi, totalno ih ne dotiče. Kod mene ima opcija Instant plaćanje pa bi verovatno mogao tako da knjižim.

Valjda sam nekom pomogao.

Jel možeš da se posetiš još nekog detalja oko provizije, osim da kreće od 11 dinara?
 
Provizija od 11 dinara je možda za IPS, ali taj soft pos radi prijem platnih kartica i IPS, za platne kartice ne može da bude 11 RSD sigurno, nego po uslovima koje ti banka inače daje za fizički POS. Uslovi za IPS su istaknuti ovde https://nbs.rs/sr/ciljevi-i-funkcije/platni-sistem/nbs-operator/ips-nbs/ i imaš međubankarsku naknadu, ako npr imaš ugovor sa Intesom, a neko ti plati Unicredit karticom itd.
 
Sigurno na te cene (1 ili 2 dinara + 0.2%) smeju da dodaju i neku svoju proviziju.

Kao kod kartica. Naknada kartičnog sistema + medjubankarska provizija + provizija banke.
 
Upravo tako. Kartičari propisuju provizije za svoje kartice + ostave dozvoljene marže za banke, pa se banka pogađa sa trgovcem koliki će da bude bančin procenat + ide međubankarska transakcija koja je dogovorena između banaka, ali po osnovnim uslovima koje je propisao NBS + deo koji banke mogu same da dogovore. Tako je isto za IPS, samo što osnovnu proviziju IPS-a nisu propisali kartičari nego NBS pa je osnovna cena usluge dosta manja, a onda ide isto kao kod kartica, procenat koji banka može da doda kao svoju maržu i % za međubankarske transakcije.
 
Zvali danas iz Intese, ni 10 minuta nakon poslatog e-mail koji sam gore naveo. Respekt.👏
  • IPS ide vrlo jednostavno, treba obezbediti samo mobilni telefon sa Android sistemom ne starijim od ver 5 ili 6.
  • Telefon ne sme biti: Huawei, Honor ili iPhone. Nisu podržani.
  • Poželjno je da ima i NFC kako bi podržali i contactless plaćanja karticom.
  • Nakon potpisivanja ugovora i prihvatanja procenata transakcija, skine se Intesa Soft POS app sa PlayStore i na dogovoreni broj/email vam stizu aktivacioni podaci.
Kako ćete vi to knjižiti u vasem POS sistemu na kasi, totalno ih ne dotiče. Kod mene ima opcija Instant plaćanje pa bi verovatno mogao tako da knjižim.

Valjda sam nekom pomogao.
Narodna verzija ovoga je PlatiMi
 
  • Like
Reagovanja: uji
Narodna verzija ovoga je PlatiMi
Služi za formiranje IPS QR ka platnim računima (postoji tačno utvrđen tekstualni format sa oznakama, lupam I:200|S:Svrha uplate|P:Šifra plaćanja) i razlikuje se od Pokaži/Skeniraj kodova koji su enkriptovani (prilikom očitavanja se prikažu nasumični karakteri) i traju svega par minuta.
 
Samo je crypto delimično narodni.
 
Narodna verzija ovoga je PlatiMi

Koristim platimi bukvalno svakog radnog dana, ali to je nešto potpuno drugo u odnosu na ovo o čemu ovde pričamo.

IPS pokaži je instant.

Platimi generiše QR kod za IPS Skeniraj, koji je samo prečica za ručno popunjavanje naloga i u zavisnosti od banke platioca i primaoca, transakcija uopšte ne mora biti trenutna. Čak i platilac (kod nekih banaka) može (kod nekih ne) da skenira QR kod genresan u platimi i da promeni datum transakcije na sutra ili da stavi veći ili manji iznos.
 
Naravno, ostavio sam samo nekom kao opciju, jer većina banaka podržava instant plaćanje. Nikakvo upoređivanje sa POS.
 
U svetu pravnih lica, instant plaćanje je kada imaš automatsku potvrdu da je transakcija realizovana.
IPS skeniraj zahteva da se proveri stanje na računu banke.
 
Koliko vremena je potrebno za automatsku potvrdu ukoliko izvršim uplatu instant transferom (bez QR kodova) na tvoj pravni račun?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Koliko vremena je potrebno za automatsku potvrdu ukoliko izvršim uplatu instant transferom (bez QR kodova) na tvoj pravni račun?
Nebitno na koju vrstu tekućeg (da li za fizička ili pravna lica, partije kartice/kredita) timeout je 10 sekundi. Ako u tom roku istekne vreme, onda je greška odgovor iz centralne banke 10 ili sistem jednostavno odbije autorizaciju. Tako da, za to vreme instant transfer mora da se obavi, odnosno ako je na rezervaciji, onda je do banke platioca koja koči realizaciju. Sažeto, u tom intervalu se menja status iz realizovan u konačno realizovan.
 
^^Oko ponoći stigne izvod. To je automatska potvrda. Mada se desi da stigne bilo gde u rasponu od ponoći do ranih jutarnjih sati.

Ako pravno lice trigeruje proveru (zahteva akciju, nije automatski), uglavnom kao i za fizička lica, zavisi od banke do banke, može da bude već za nekoliko sekundi.

"Trigerovanje" u mom slučaju, ako ga ja radim, traje i više od minut, možda i dva. Odlazak do računara, sertifikat, pokretanje aplikacije, tražnje pina, jer ga ne znam napamet, pa Intesa aplikacija, nakon pokretanja, traži najmanje 2 sinhronizacija, a svaka traje 10ak sekundi.
Ako je koleginica koja to radi tu, aplikacija već radi, aplikacija je pokrenuta, dovoljna je jedna sinhronizacija, tako da je maks 15 sekundi za proveru. Za to vreme je novac iz iste (i još nekih banaka) već legao.
 
Verovatno nema ništa od toga, ali kao najraspristranjeniji IM na ovim prostorima, možda i pokrenu instant plaćanje kroz aplikaciju.

 
Nista dok se provizije ne smanje.
Ovako samo sve vise njih ulazi u shemu +0,01 %
 
Baš oni koji trenutno ne koriste "napredne" načine plaćanja.
 
Nazad
Vrh Dno