Šta je novo?

Hardver monitor 27" QHD IPS pivot USB 3.x hub - tekst i multimedija

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

momsab

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
15.02.2003
Poruke
4,651
Poena
1,175
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
potrebna mi je preporuka za 27" monitor, QHD (1440p, iliti 2560x1440) rezolucija, IPS tip panela, sa USB 3.x hub-om (veoma poželjno 4 porta za USB uređaje), sa tankim bočnim ivicama okvira (takoreći nepostojeće), širine do ~62cm, sa mogućnošću podizanja ekrana i pivot-om. dotični monitor treba da bude bolji od mog sadašnjeg, čuveni Dell UltraSharp U2412M (zvanične specifikacije, DisplaySpecifications)
monitor koristim za čitanje (dokumentacije, sajtovi itd), kuckanje (programiranje, sređivanje teksta), surfovanje (forumi, društvene mreže itd), gledanje multimedije (filmovi, serije). za ovo poslednje mi znači da ima profil za Movie. sadašnji monitor ima profile Movie i Multimedia. HDR mi nije bitan, ionako imam 4K TV pored. što se osvežavanja tiče, može veće od 60Hz, još da proverim koliko dobro radi preko DisplayPort-a na Ubuntu-u (HDMI koristim za TV)

predviđeni budžet: ne bih preko 400€

za sada se kao favorit izdvaja
ASUS ProArt Display PA278CV
100% sRGB, 100% Rec. 709, tačnost boja fabrički kalibrisan, 75Hz osvežavanje, 4*USB 3.x
cena ~300€
 
Poslednja izmena:
Taj Dell je kod nas oko 600€ što prelazi predviđeni budžet od 400€. Mislim da od predloženog Asusa nema bolje kod nas za tu cenu.
 
Ma mislio sam na U2724D, on je oko 430e kod nas, i nudi dosta.
60-75hz u 2024 no no.
 
PA278CV ima 2-3mm ivice ali ne prikazuje sliku do ivica nego ima nekih 5mm okvir (ukupno 8-9mm}.
Rezolucija je velika za ovu dijagonalu i stariji programi će tražiti da se skalira UI da bi se moglo čitati.
Inače je sasvim korektan monitor.
 
Da li igra ulogu 28" 4k, meni su skoro dva stavili na sto ovde, i nije loše. Može da se u win fino uveliča font. Model je ovaj:

Isprva nisam bio siguran da li mi se sviđa, ali sad se ne bih vraćao na 24" 1080p definitivno.

Vidim na KP 370€.

Postoji kod njih i tačno to što tražiš:
 
@momsab

Tvoj sadašnji monitor ima 92 PPI (1920x1080, 24") https://www.calculatorsoup.com/calculators/technology/ppi-calculator.php

Ako kupiš 2560x1440 na 27" dobićeš 109 PPI što je slično monitoru koji sada što imaš i to opet znači: krzava slova.

Ako ti treba za tekst, moja preporuka je 4K monitor na 27" (videćeš jasnu razliku u Word-u i sličnim programima sa tekstom).

Imam 27UL550P-W (163 PPI), testirao sam obe rezolucije:

Screenshot 2024-05-15 092933.png

Do juče sam imao MacBook Pro Retina koji je imao 220 PPI i videla se jasna razlika između 4K monitora sa 163 PPI i MBP 220 PPI, tako da 4K (163 PPI) nije savršenstvo već je minimum za jasan tekst. Pre toga imao sam iMac koji je imao full hd na 21.5", imao sam i MacBook 13", MacBook Pro 15.4" Retina 2013 i 2015, HP ProBook 17.3", LG monitor 24" full hd ali na 144Hz, da ne nabrajam dalje ali cilj nabrajanja je da nisam čitao na netu već na osnovu ličnog iskustva pišem.

Mana jeftinog 4K monitora je 60Hz, na prošlom monitoru imao sam 144Hz i razlika se najviše oseti pri skrolovanju teksta u Word-u, skrolovanju foruma, vesti na netu, skrolovanju YT komentara.

Kada se kupcu prikaže full hd na 27", reći će "OK je". Kada se prikaže na istoj dijagonali 4K uočiće jasnu razliku ali dok mu se ne prikaže 4K uvek će imati stav da je OK monitor koji ima 90-110 PPI. Tako je i sa osvežavanjem, da li je OK 60-75Hz? Jeste. Pusti kupcu par minuta 120 i više Hz, reći će "Da, razlika je vidljiva".

Razmatrao sam da prodam 4K monitor i da dodam za 4K na 120 i više Hz zbog tečnijeg skrolovanja ali mi se ne izdvaja par stotina € samo zbog toga. Možda treba sačekati OLED monitore da dođu, da pojeftine...
 
^ Da li ti je ugodniji i produktivniji rad na 2x28" 4K umesto na 2-4 24" monitora? Razmisljam i ja da odradim slicnu tranziciju, ali se bojim da je mozda previse...
---
na KP cena od 280-350
Jeste, ali trebalo mi je jedan dan da se naviknem.

Pikseli su malo boli oči na 24 / 1080p, pogotovo sad kada su svi telefoni, tableti, laptop, dostigli rezolucije da se to ništa više ne vidi. Imao sam izazov sa nekim programima gde 150% desktop nije radio najbolje, ali sve je rešeno.

Ne bih se vraćao nazad.
Kada se kupcu prikaže full hd na 27", reći će "OK je". Kada se prikaže na istoj dijagonali 4K uočiće jasnu razliku ali dok mu se ne prikaže 4K uvek će imati stav da je OK monitor koji ima 90-110 PPI. Tako je i sa osvežavanjem, da li je OK 60-75Hz? Jeste. Pusti kupcu par minuta 120 i više Hz, reći će "Da, razlika je vidljiva".
Zavisi šta radiš. Moj komp ima kilavu grafiku i na levom monitoru imam 60Hz, na desnom čak 30Hz i tu držim statične stvari. Primeti se, ali nije drama za office rad. Tu mi stoji otvoren outlook ili neki PDF, tako da bi moglo biti i 1Hz.
 
@momsab

Tvoj sadašnji monitor ima 92 PPI (1920x1080, 24") https://www.calculatorsoup.com/calculators/technology/ppi-calculator.php

Ako kupiš 2560x1440 na 27" dobićeš 109 PPI što je slično monitoru koji sada što imaš i to opet znači: krzava slova.

Ako ti treba za tekst, moja preporuka je 4K monitor na 27" (videćeš jasnu razliku u Word-u i sličnim programima sa tekstom).

Imam 27UL550P-W (163 PPI), testirao sam obe rezolucije:

Pogledajte prilog 442433

Do juče sam imao MacBook Pro Retina koji je imao 220 PPI i videla se jasna razlika između 4K monitora sa 163 PPI i MBP 220 PPI, tako da 4K (163 PPI) nije savršenstvo već je minimum za jasan tekst. Pre toga imao sam iMac koji je imao full hd na 21.5", imao sam i MacBook 13", MacBook Pro 15.4" Retina 2013 i 2015, HP ProBook 17.3", LG monitor 24" full hd ali na 144Hz, da ne nabrajam dalje ali cilj nabrajanja je da nisam čitao na netu već na osnovu ličnog iskustva pišem.

Mana jeftinog 4K monitora je 60Hz, na prošlom monitoru imao sam 144Hz i razlika se najviše oseti pri skrolovanju teksta u Word-u, skrolovanju foruma, vesti na netu, skrolovanju YT komentara.

Kada se kupcu prikaže full hd na 27", reći će "OK je". Kada se prikaže na istoj dijagonali 4K uočiće jasnu razliku ali dok mu se ne prikaže 4K uvek će imati stav da je OK monitor koji ima 90-110 PPI. Tako je i sa osvežavanjem, da li je OK 60-75Hz? Jeste. Pusti kupcu par minuta 120 i više Hz, reći će "Da, razlika je vidljiva".

Razmatrao sam da prodam 4K monitor i da dodam za 4K na 120 i više Hz zbog tečnijeg skrolovanja ali mi se ne izdvaja par stotina € samo zbog toga. Možda treba sačekati OLED monitore da dođu, da pojeftine...
Razlika između 92 i 109 PPI je primetna i 1440p na 27" nije krzavo...to će zavisiti od razdaljine sa koje gleda i njegovog vida.
Ja na 4K @32" moram da stavim UI na 125% da bih mogao koliko-toliko da čitam na 70-90cm razdaljine, mogu tek da zamislim koliko je 4K sitno na 27-28"...mada, ima opciju da stavi DPI na 150% i onda efektivno ima površinu ekrana kao 1440p na 27" ali oštrije.
 
...ali oštrije.
Upravo o tome govorim, 4k, skaliranje 150%, 27" deluje oštrije od iste dijagonale ma kako god da se podesi full hd ili 2k (rezolucija, skaliranje...). Jednostavno treba shvatiti da je full hd = full hd, 2K = 2K a 4K = 4K. Ne postoji mogućnost bilo kakve egzibicije. Mogu da se koriste različiti programi da se "umanji" krzavost slova ali nije to to. I sam sam svašta nešto pokušavao i na Windows-u i na macOS-u ali nikada nisam mogao da dobijem tu oštrinu slova koju ima MBP Retina ili 4K monitor. Na Mac-u se još bolje vidi jer je 5K.
 
Da je tako katastrofalna situacija kao što predstavljaš, niko ne bi koristio 27''/1440p monitore za bilo kakav posao. Naravno da bi bilo bolje da su svi monitori sa 300ppi+, ali to je i dalje nemoguće ili neisplativo za mnoge.
27'' 1440p monitor koristim za sve, pa i za posao, i sa udaljenosti preko 50cm ništa ne deluje krzavo. Savršeno svakako nije, ali nema ni većih problema, čak ni u radu sa tekstom. Ono što znam je da se više ne bih vratio na monitor ispod 120Hz, čak ni za posao, 60-75Hz može da prođe samo za sekundarni monitor.
 
Ja samo htedoh reći da doda na listu i 4K monitor jer takvi monitori imaju dobru gustinu piksela (što je odlično za rad sa tekstom) a nisu 10x skuplji od 2K monitora.
 
zaboravih da navedem da dolazi u obzir samo kupovina u ranji u Srbiji. KP, oglasi itd jok.

u igri su sada 2 modela, Asus ProArt PA278CV i Dell UltraSharp U2724D

PA278CVU2724D
panelIPS, 8bitIPS Black, 10bit (8bit + FRC)
broj boja16 miliona1 milijarda boja
kontrast1000:12000:1
osvežavanje75Hz120Hz
USB4x tip A3x tip A, 1x tip C
HDMI, DPHDMI 1.4, DP 1.2HDMI 2.0, DP 1.4
širina61,5 cm61,2 cm
cena €~300~450

sad treba izvagati da li U2724D vredi ~50% više od PA278CV. ovo je među prvim modelima sa IPS Black 120Hz.

hvala @Labello na predlogu
@nidza taj 28" 4K ne ispunjava uslov širine. taj 27" QHD ima lošije osvetljenje od U2412M

inače, ne tražim 27" 4K. za diskusiju kakva je rezolucija bolja na 27" dijagonali postoji soba "monitori"
 
Dosta bolji kontrast je super, 120 Hz manje-više pošto monitor nije za igre...ali 150€ nije mala razlika. Ne znam, zavisi od tebe.
Realno, Asus ti završava posao, a i on ima USB-C port od 65W. Da li vredi dodati toliko za one stvari moraćeš sam da odlučiš...
Na kraju krajeva, naruči online da bi imao fore da vratiš monitor ako ti se nešto ne dopada pa uzmi onaj koji si preskočio prvi put...
 
Ja sam uvek za to da se na monitor da vise novca.
Tako da ja mislim da vredi.
IPS iovako ima los kontrast tako da taj boost u kontrastu ume da znaci, nije bas duplo bolji kontrast kao na papiru ali je primetna razlika.
Bolje boje su po meni veliki plus a i 120hz, cak i ako ne igras igre opet znaci dodatna glatkoca skrolovanja.

Ako ti je finansijski problem tih 150e razlike, radice i asus posao i tu nema sumnje ali kao neko ko obozava dobar displej ja cu da dam glas za dell!
 
Nazad
Vrh Dno