Šta je novo?

macOS 13 Ventura

slaksm

Cenjen
Učlanjen(a)
09.01.2015
Poruke
764
Poena
155
Apple je danas predstavio macOS 13 Ventura.

 
Šta bi na kraju od Mac Pro dal će ostati na Intel ili se konačno prelazi na M2.:)
Odgovor je ništa, tj Apple se još uvek ne oglašava po pitanju Mac Pro. Bukvalno su preskočili kao da ne postoji uređaj, a Ventura pred nosom.
 
Pa verovatno izlazi u naredna 2-3 meseca...i sami su rekli da je ostao Mac Pro da se prebaci na apple silicone...a u septembru bi trebalo da bude 2 godine od kako je izasao M1, tako da bi do tada trebalo da izbace i Mac Pro :)
 
Sem toga kakvi su utisci?
 
I opet nista korisno nisu uradili.
Nema ni krstene weather aplikacije koja radi u menu bar-u pa sam nastavio da placam iStat Menus prognozu.
iCloud i Photos, neka hvala.
Mail aplikacija je ok ali dzaba kad nije crossplatform. Tu mi je Postbox i dalje najbolji.
System pref je sada uzas. Toliko nepregledno i konfuzno. Cak je windows settings u win 11 elegantnije i bolje resen.

Sto se mene kao korisnika tice, svaki novi OS je korak nazad sa nepotrebnim komplikovanjem samo da se nesto po svaku cenu promeni.
 
Vidi se iz aviona težnja da se iOS i macOS unificiraju, i to tako što se macOS sa svakom novom iteracijom sve više približava iOS-u.
Zašto to Apple radi, meni uopšte nije jasno, s obzirom da je pool korisnika iOS-a potpuno drugačiji od korisnika macOS-a, a preferencijali dijametralno suprotni.
Slažem se sa tobom da je Ventura korak unazad u odnosu na Monterey, koji je po meni opet bio korak unazad u odnosu na Big Sur....i tako sve do High Sierra, koja je po meni bila poslednji OS koji je donosio nešto stvarno novo i korisno.
macOS ću da nastavim da koristim bez obzira na ovaj šareniš koji dobijam svakim prelaskom na nov OS iz jednog prostog razloga - sve radi i dalje kao sat, to im se ne može poreći.
 
Po čemu je korak u nazad? Kako se korak u nazad uopšte definiše? I šta to novi OS mora da donese da bi se smatrao korakom napred?

Jedna od najvećih o vrlo bitnih novina je Passkeys, ali očito to vama nije bitno dok ja to smatram poprilično bitnim. Mail app ima bolju pretragu sto je poprilično bitno meni koji imam 8 email naloga sa preko 50.000 poruka.

Nova sistemska podešavanja su objektivno bolja od odavno zastarelog i prevaziđenog interfejsa koji smo koristili godinama. Nije savršen ali je ipak bolji.
 
Nije dobro resenje novog system preferences zato sto sada ima previse bespotrebnog skrolovanja posto prozor ne moze da se resize-uje. Novi sistem bi trebao da se zove iPad Desktop. Nista nije falilo prethodnom interfejsu, mogli su samo da stilizuju one gadne ikonice.
Ko koristi iPhone ili iPad njemu je verovatno ok, meni koji to ne koristi nije i ne zelim iOS na racunaru koji ima ogroman monitor i rezoluciju.
Passkeys, neka hvala, radije koristim posebne password managere.
Mail app je ok ali moram da koristim i windows tako da mi nista ne znaci jer volim uniformnost na platformama u vidu istog email klijenta.
Meni bi bio korak napred da su vratili calculator u control centru gde je uvek i bio i da postoji krstena vremenska prognoza.
 
Po čemu je korak u nazad? Kako se korak u nazad uopšte definiše? I šta to novi OS mora da donese da bi se smatrao korakom napred?

Jedna od najvećih o vrlo bitnih novina je Passkeys, ali očito to vama nije bitno dok ja to smatram poprilično bitnim. Mail app ima bolju pretragu sto je poprilično bitno meni koji imam 8 email naloga sa preko 50.000 poruka.

Nova sistemska podešavanja su objektivno bolja od odavno zastarelog i prevaziđenog interfejsa koji smo koristili godinama. Nije savršen ali je ipak bolji.
Pa tesko sistemska podesavanja da su objektivno bolja kad su dvojici korisnika i sad evo meni trecem daleko gora od starog resenja. Takodje, ko ima 8 e-mail naloga sa 50.000 poruka ima i ozbiljni mail klijent koji nije vezan za jednu platformu preko koga ih koristi.
 
Po čemu je korak u nazad? Kako se korak u nazad uopšte definiše? I šta to novi OS mora da donese da bi se smatrao korakom napred?

Jedna od najvećih o vrlo bitnih novina je Passkeys, ali očito to vama nije bitno dok ja to smatram poprilično bitnim. Mail app ima bolju pretragu sto je poprilično bitno meni koji imam 8 email naloga sa preko 50.000 poruka.

Nova sistemska podešavanja su objektivno bolja od odavno zastarelog i prevaziđenog interfejsa koji smo koristili godinama. Nije savršen ali je ipak bolji.
Ok, Passkeys ne koristim, pa i ne vidim dobitak za mene.
Mail aplikaciju isto ne koristim, već 10 godina je to Outlook koji sam svojevremeno kupio za okay cifru u sklopu Office-a.
Interface bolji? Ne bih se složio, meni je prethodni bio intuitivniji. Jeste sve našminkanije i lepše izgleda, radi super (kao uostalom i svaki do sada, to nije neka novost), ali ja ne vidim da mi je Ventura donela nešto u odnosu na Monterey. Instalirao jesam odmah, prevashodno zbog bezbednosti.
 
Ok, Passkeys ne koristim, pa i ne vidim dobitak za mene.
Mail aplikaciju isto ne koristim, već 10 godina je to Outlook koji sam svojevremeno kupio za okay cifru u sklopu Office-a.
Interface bolji? Ne bih se složio, meni je prethodni bio intuitivniji. Jeste sve našminkanije i lepše izgleda, radi super (kao uostalom i svaki do sada, to nije neka novost), ali ja ne vidim da mi je Ventura donela nešto u odnosu na Monterey. Instalirao jesam odmah, prevashodno zbog bezbednosti.
Dobro, Passkeys objektivno jeste napredak, koristili ga mi ili ne.
 
Kome treba da, meni ni iz džepa, ni u džep, odavno imam app za to.
Ali dobro je da su setili da tako nešto implementiraju u okviru OS-a.
 
Ok, Passkeys ne koristim, pa i ne vidim dobitak za mene.
Mail aplikaciju isto ne koristim, već 10 godina je to Outlook koji sam svojevremeno kupio za okay cifru u sklopu Office-a.
Interface bolji? Ne bih se složio, meni je prethodni bio intuitivniji. Jeste sve našminkanije i lepše izgleda, radi super (kao uostalom i svaki do sada, to nije neka novost), ali ja ne vidim da mi je Ventura donela nešto u odnosu na Monterey. Instalirao jesam odmah, prevashodno zbog bezbednosti.
I dalje nisam čuo šta treba da se implementira kako bi korisnici to smatrali epohalnim napretkom?

Šta tebi kao korisniku macOS sistema toliko nedostaje da mora da se implementira i da ti to dozivis kao korak u napred? Prosto je pitanje. Ja mislim da macOS ima zaista veoma solidan set mogucnosti i opcija koje su dostupne odmah po instalaciji sistema.

Sto se Settings tiče, to je stvar navike - realno prethodni interfejs je bio zastareo i postao je polako konfuzan za upotrebu. Migracija na iOS-oluji pristup navigaciji je sasvim ocekivan i logičan potez.
 
Daleko od toga da mi nešto specijalno nedostaje, zato ga i koristim još dok je bio OSX Tiger, dobar je ovo OS, samo ne vidim ništa specijalno da je novo, osim emoji i ostale šminke, a interfejz po malo prilagođavaju interfejzu koji je na iOS-u, a to mi ne odgovara.
 
Citam sto se zalite za system preferences sto je promenjen. Meni ovo deluje da se spremaju za touch screen, a mozda i mogucnost u buducnosti da macos bude ok za koriscenje na ipad pro uredjajima sa M cipovima. Laksi je za koriscenje generalno bar meni, jer vrtim isto tako na iPad i IPhone.
 
Passkey i mail su sasvim dovoljni da bude lepo unapredjenje... To sto neko ne koristi, ne znaci da nije, vec da gleda iz svog ugla...

Sto se tice system preferences ja sam u vise u taboru ne svidja mi se, ali mi je prethodno resenje bilo zastarelo bas... Ocigledno je da se ide na unifikaciju sa ostatkom apple ekosistema, sto stvara averziju kod ljudi koji koriste vise platformi, ali to prosto morate da prihvatite da je tako i bice sve vise i vise...
 
Passkeys je top, ja sam uvek bio lenj za third party solucije, tako da mi ovo dodje odlicno. System preferences je odlican, i za one koji ne koriste iOS, a kamoli za one koji koriste.
Omiljeni feature definitivno battery health, 94% Macbook M1 Air sa nekih 60 ciklusa, cudno, ali pisace se po grupama i forumima o ovome, kao sto je za BH za ajfon svojevremeno. :ROFLMAO:
 
Passkey i mail su sasvim dovoljni da bude lepo unapredjenje... To sto neko ne koristi, ne znaci da nije, vec da gleda iz svog ugla...

Sto se tice system preferences ja sam u vise u taboru ne svidja mi se, ali mi je prethodno resenje bilo zastarelo bas... Ocigledno je da se ide na unifikaciju sa ostatkom apple ekosistema, sto stvara averziju kod ljudi koji koriste vise platformi, ali to prosto morate da prihvatite da je tako i bice sve vise i vise...
Neka mi omoguće oldskul interfejz i neću da se žalim.
Za mlađu generaciju koja ne pamti ništa pre smartphone okay, očigledno je adekvatnije, ali meni to ne treba na desktop mašini.
 
Kako god, ali ovaj settings koji može da se razvuče samo nadole, a ostane uzan izgleda stvarno smešno na 40". I ne samo smešno, nepraktičan mi je ovakav kakav je. Ne može sve što je okay na telefonu da se preslika na desktop, drugačije se koriste ova dva ekosistema, neću sigurno prstom da rolam po ekranu monitora.
 
Bas to, da su barem omogucili resize ili barem napravili malo veci prozor.
 
Da li neko uspesno koristi eksterni monitor sa USB-C - USB-C sa ovim verzijom Ventura 13?
Meni posle updata macbook air ne prepoznaje monitor. Niti se puni preko usb-c, niti daje sliku exksterni monitor.
 
Video sam na LG sajtu da je tvoj monitor explicitno podrzan na Mac u. Moj je LG 32UN880-B. Plasim se da je do nekih dozvola, da nesto trebam da pronadjem u sistemu i odobrim ali ne nalazim nista.
 
I dalje nisam čuo šta treba da se implementira kako bi korisnici to smatrali epohalnim napretkom?

Šta tebi kao korisniku macOS sistema toliko nedostaje da mora da se implementira i da ti to dozivis kao korak u napred? Prosto je pitanje. Ja mislim da macOS ima zaista veoma solidan set mogucnosti i opcija koje su dostupne odmah po instalaciji sistema.

Sto se Settings tiče, to je stvar navike - realno prethodni interfejs je bio zastareo i postao je polako konfuzan za upotrebu. Migracija na iOS-oluji pristup navigaciji je sasvim ocekivan i logičan potez.
Npr. Tilling Window. Posle 7 godina rada sa Linuxom i oko 3 god sa Pop Shell-om stvarno mi je mucno programirati u firmi na macOS-u..
 
Upravljanje prozorima bi moglo biti bolje, to stoji, Windows 11 je to lepo rešio. Ali srećom postoje aplikacije poput Rectangle koje rešavaju taj problem.
 
Nazad
Vrh Dno