Šta je novo?

macOS (12) Monterey

RingeRaja

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
18.03.2005
Poruke
6,695
Poena
775
Pojavile su se prve informacije i prva beta za developere.
Meni je ovo gomila gluposti koju ovaj OS ne zaslužuje.
 
da hoce apple da izbaci neki source code odmah bih stavio linux na m1 pa i bsd cak samo da ima normalne drivere. macOS postaje too clunky
 
Nista spektakularno zaista. Mene licno jedino raduje xcode cloud, mada to i nema veze sa monterey-om, a ovaj universal control ce mi biti praktican jer koristim i ipad pored mbp. Ovo ostalo sto je najavljeno i za iOS i za macOS nije vredno pomena
 
Koliko vidim jos ce se korisiti stari MacBook laptopovi :D Sto se tice samog sistema ja stvarno ne vidim neku razliku u odnosu na Big Sur koji je meni bio veliki korak unazad. Vec neko vreme koristim Arch Linux sa Gnome 40 GUI-om i Apple bi stvarno mogao malo da se ugleda kako su neke stvari tamo resene. Radim na vise projekata u Javi i vec par nedelja unazad koristim Gnome 40 i stvarno mi je posle Gnomea 40 mukotrpno korsiti macOS kada imam vise od par prozora otvoreno.
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-06-14 at 23.58.53.png
    Screenshot 2021-06-14 at 23.58.53.png
    946.3 KB · Pregleda: 70
Nije mi namera da pretvorim temu u hackintonsh, ali zar nije Monterey izgubio podršku za Haswell integrisani GPU i unazad, osim za jedinog Mac Mini (Haswell) zasnovanog na HD5000 iGPU?
 
Izgubio je, ali to ne znaci da ne moze da radi sa tim sistemom :) Nije mi jasno zasto su ponovo odbacili gomilu kompatibilnih mekova bez razloga. Kod modela iz 2013/2014 potrebno je samo prilikom butovanja dodati argumenat da ne proverava kompatibilnost i bukvalno sve radi out-of-the box. Isti slucaj kao sto je bio sa modelom iz 2012 i Big Sur. Sto se tice modela iz 2012 13" izbacili su kext za HD4000, ali jednostavnim ubacivanjem modifikovave verzije od strane @ASentientBoot-a sve radi najnormalnije. Takodje, @ASentientBoot je danas objavio prve public beta drajvere za AMD HD5000/6000 tako da su i te graficke dobile punu akceleraciju na 10.14+ sistemima. Trenutno nemam kod sebe ni jedan iMac iz 2011 pa nemam kako da testiram. Mislim da dok god nove verzije sistema ne budu zahtevale neke novije instrukcije C2D bazirani mekovi ce bez problema moci da pokrecu najnovije verzije macOS-a. Ono sto je najveca prepreka jeste graficka akceleracija na non-metal GPU-ovima, ali zahvaljujuci odlicnoj zajednici i pre svega clanu @ASentientBoot ni to vise nije prepreka jer te graficke rade odlicno na novim sistemima sa par primetnih, ali ne i previse iritantnih bagova.
 
moze li se nekako pribaviti novi macOS za install na mba m1? 😮
 
Pa imas virtuelne desktope ko na Linux-u :p
Mislim , koristim ga jedno 3 nedelje ne vidim neku razliku u odnosu recimo na Gnome ili KDE. mission control mozes u gornje levo cose ko Gnome koji je ripovao launchpad BTW :p
HEh uzeo Mosaic, to je mocna stvar :p
Ako to ne resi problem prozora nista nece P

What is Mosaic?​


Mosaic allows you to effortlessly resize and re-position windows on your Mac with a simple Drag & Drop, seamlessly integrated into macOS. For power users Mosaic provides support for Shortcut Keys and TouchBar.
 
Sad sam pod
Kod:
System Software Overview:

  System Version:    macOS 12.0 (21A5284e)
  Kernel Version:    Darwin 21.0.0
  Boot Volume:    Macintosh HD
  Boot Mode:    Normal
  Computer Name:    Branimir’s MacBook Air
  Username:    Branimir Maksimovic (bmaxa)
  Secure Virtual Memory:    Enabled
  System Integrity Protection:    Disabled
  Time since boot:    23 minutes
Imam utisak da su poboljsali memory management.
 
Stabilnost je sada ko stena, nisam uspeo da ga srusim ni sa jednom forom kojom sam rusio Big Sur.
Kompresija isto drasticno povecana tako da mogu da pokrenem 12GB igru u 8GB rama bez swapa (mod 32)
sa 60FPS. Konkretno Executive Assault2.
To nije moglo na Big Sur skucavao se bez swap-a, a sa swapom do 20FPS :p
 
Prešao na Monterey....radi, a nešto posebno baš i ne vidim, osim šminke.
 
instalira se i kod mene. pustio sam ga najvise da me ne bi smarao i nudio apgrejd...
 
iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2014) ne nudi mi update. :( Koliko vidim podrzan je.

Edit: ipak izgleda da nije podrzan :(
 
Bas su ga zeznuli..
 
Jel može preporuka za USB WiFi karticu koja provereno radi na Monterey bez dodatne instalacije bilo čega, dakle samo se ubaci.
Samo me wifi zanima ne BT. Hvala:)
 
Jel može preporuka za USB WiFi karticu koja provereno radi na Monterey bez dodatne instalacije bilo čega, dakle samo se ubaci.
Samo me wifi zanima ne BT. Hvala:)
 
Nazad
Vrh Dno