Šta je novo?

M.2 SSD na prastaru P45 (Asus P5Q Pro) plocu?

twister

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2001
Poruke
1,764
Poena
660
Imam staru Asus P5Q Pro maticnu sa XEON E5450 procesorom i 8GB ram-a.
Plosa ima one prve Sata (3Gb/s) prikljucke, i pored regularnih PATA diskova, preko njih su prikacena i dva 2.5" SSD-a (Samsung 840 EVO, i Samsung 870 EVO).
USB prikljucak na ploci je stari tip (v2.0).

Posto su svi portovi za danasnje vreme prespori, zanima me sledece:

Da li bih mogao da kupim jedan od onih "PCIe to M.2" adaptera (ploca) koji se 'ubodu' u PCIe slot, i da preko njih prikacim neki M.2 SSD?
Da li bi to radilo, i da li bi brzina bila 'ista' ili brza od postojece SATA (3Gb/s) veze koju dobijaju ova dva 2.5" Samsung EVO SSD-a?

Takodje me zanima da li bi sistem mogao da se boot-uje sa takvih diskova, ukoliko bih (a verovatno ne bih) koristio takav M.2 SSD za instalaciju sistema?

Trenutno mi je na jednom Sasungu SSD-u windows, a na drugom SSD-u Linux (Fedora 34). Kada prilikom boot-a zelim da se sistem podigne u LInux okruzenju, pritiskam taster F8 na tastaturi da mi izbaci listu 'diskova' sa kojih zelim da se pokrene boot. Izaberem tom prilikom SSD na kome je Fedora, i sistem se boot-uje u Linux okruzenje.
Zasto sam ovo opisao? Ukoliko windows ne bi mogao 'sam' da 'vidi' (verovatno bios ne vidi M.2 SSD), da li bi mogao da se sistem digne na gore opisani nacin (pritiskom na taster F8) i izborom drive-a sa koga zelim da se sistme boot-uje? Ili to ne bi funkcionisalo?

Takodje me zanima, u slucaju (ovo je verovatniji scenario) da mi M.2 preko (PCIe-M.2) adaptera sluzi kao 'dodatni' disk na racunaru, hoce li ga Windows Explorer videti ili ne?

Hvala na odgovoru!

p.s. Znam da je masina krsh, da joj je odavno vreme za zamenu i sl, ali hajde da ne pricamo o tome sada, vec da vidim mogu li dobiti odgovor na ova pitanja koja sam postavio. Hvala. :)
 
Imam staru Asus P5Q Pro maticnu sa XEON E5450 procesorom i 8GB ram-a.
Plosa ima one prve Sata (3Gb/s) prikljucke, i pored regularnih PATA diskova, preko njih su prikacena i dva 2.5" SSD-a (Samsung 840 EVO, i Samsung 870 EVO).
USB prikljucak na ploci je stari tip (v2.0).

Posto su svi portovi za danasnje vreme prespori, zanima me sledece:

Da li bih mogao da kupim jedan od onih "PCIe to M.2" adaptera (ploca) koji se 'ubodu' u PCIe slot, i da preko njih prikacim neki M.2 SSD?
Da li bi to radilo, i da li bi brzina bila 'ista' ili brza od postojece SATA (3Gb/s) veze koju dobijaju ova dva 2.5" Samsung EVO SSD-a?

Takodje me zanima da li bi sistem mogao da se boot-uje sa takvih diskova, ukoliko bih (a verovatno ne bih) koristio takav M.2 SSD za instalaciju sistema?

Trenutno mi je na jednom Sasungu SSD-u windows, a na drugom SSD-u Linux (Fedora 34). Kada prilikom boot-a zelim da se sistem podigne u LInux okruzenju, pritiskam taster F8 na tastaturi da mi izbaci listu 'diskova' sa kojih zelim da se pokrene boot. Izaberem tom prilikom SSD na kome je Fedora, i sistem se boot-uje u Linux okruzenje.
Zasto sam ovo opisao? Ukoliko windows ne bi mogao 'sam' da 'vidi' (verovatno bios ne vidi M.2 SSD), da li bi mogao da se sistem digne na gore opisani nacin (pritiskom na taster F8) i izborom drive-a sa koga zelim da se sistme boot-uje? Ili to ne bi funkcionisalo?

Takodje me zanima, u slucaju (ovo je verovatniji scenario) da mi M.2 preko (PCIe-M.2) adaptera sluzi kao 'dodatni' disk na racunaru, hoce li ga Windows Explorer videti ili ne?

Hvala na odgovoru!

p.s. Znam da je masina krsh, da joj je odavno vreme za zamenu i sl, ali hajde da ne pricamo o tome sada, vec da vidim mogu li dobiti odgovor na ova pitanja koja sam postavio. Hvala. :)
Kako bi mogao da butujes sa M.2 diska morace BIOS da se moduje, bez toga, radice sasvim regularno samo sto se ili nece videti u Boot listi kad stiskas F8 ili ako se pojavi verovatno nece uspesno moci da butuje.

Teoretska maksimum brzina na tvojoj ploci bi bila 2GB/s jer koliko mi se cini ploca podrzava PCI-E 2.0 standard. Drugim recima neki midrange, do high end PCI-E 3.0 disk ce da zavrsi posao odlicno, samo obrati paznju da disk koristi punih x4 PCI-E linija.

Evo utisaka nekog ko je probao upravo to, na doduse malo novijoj ploci.
 
Hvala obojici na odgovorima.
Iscitacu prvo topic na linku koji je ostavio @Solesoslav i izguglati sta je to 'Clover' koji je spomenuo @offline71 , pa se vracam nazad ako budem imao dodatnih pitanja (a verovatno hocu :) ).
 
Clover je bootloader koji će ti omogućiti da butuješ sa nvme diska ako ne postoji modovani bios za tu ploču.Ranije bio popularan kod instalacije macOS-a na podržan hardver.Skineš odavde BDU "narežeš" na usb stik,u folder Clover-drivers-UEFI ili BIOS ubaciš fajl NvmExpessDxe.efi i voila,butuješ sa nvme.
 
Malo sam iscitao neke teme i pitao par ljudi. Medjutim, da bih bio bas siguran, rekoh da pitam ponovo sa malo vise detalja sa moje strane.

Dakle ploca na koju zelim da montiram PCIe-to-NVMe adapter je: Asus P5Q-PRO
^zaista prastara ploca (ali da ne gubimo vreme pricajuci o tome)

U PDF uputstvu ploce pod Expansion Slots pise:

2 x PCIe 2.0 x16, support ATI CrossFireX™ technology dual at x 8 link(blue) (PCIe x16_1 blue, PCIe x16_2 black*)
3 x PCIe x1
2 x PCI
* PCIE x16 slot (black at max. x8 link)

Znam da bilo koji NVMe koji ubacim preko adaptera na ovu plocu ne moze biti brz onoliko koliko bi bio da je ubacen u M.2 slot na maticnoj koja podrzava PCIe 4.0 standard.

Dakle, sta mi je zamisao:

Kupio bih PCIe-to-NVMe adapter ali tako da kada jednog dana kupim novu plocu mogu da nastavim da koristim taj adapter a i sam NVME punom brzinom, iako ga necu moci koristiti u toj brzini dok god je na ovoj staroj ploci. a zamisao je da uzmem adapter i verovatno Lexar NM790 M.2 Gen4 SSD (od verovatno 1TB). Naravno, nije 'problem' uzeti npr. i Kingston KC2500 koji je x4 Gen3 SSD, ali ostavimo to sa strane. Dakle da vidim(o) da li se na ovoj ploci moze 'zbudziti' Lexar NM790 M.2 Gen4 SSD.

^ Na stranu to sto cete misliti da sam lood :) ... ali mene zanima da li je to izvodljivo na mojoj ploci? I, ako jeste, koji tacno adapter da narucim?

Slotovi na ploci idu ovim redosledom (odozgo na dole):

x1 (creative zvucna)
x16 (graficka) - blue slot
x1 (zaklonjen grafickom)
x1 (odmah uz hladnjak same graficke)
x16 (--- slobodan ---) - black slot
PCI (--- slobodan ---)
PCI (--- slobodan ---)


Znaci jedina mogucnost za moju plocu je da PCIe-to-NVMe adapter bude u slotu za drugu graficku.
Koliko se secam kada je ploca bila napravljena, ukoliko bih imao i drugu graficku ubacenu, one bi radile u x8 rezimu (a ne u x16 kao kada radi samo jedna). S'druge strane (razmisljam) ako bi adapter upadao celom duzinom u PCIe x16 slot, on verovatno ne bi koristio svih 16 lane-ova vec samo 4 a ostali bi bili ignorisani. Jedino ne znam da li bi i tih 4 lane-a bilo dovoljno da mi jedinu graficku spusti u rezim x8 (umesto u x16 lane-a).

U svakom slucaju adapter moze ici jedino u taj drugi (black) x16 PCIe slot.

Dobio sam preporuku za ovaj adapter i hladnjak (koji bih monitorao na adapter):

^ JEYI M.2 PCIe to NVMe Adapter 64Gbps PCIe4.0 X4 Gen4 NVMe M.2 Expansion Card, 2230/2242/2260/2280 M-key

Na tom linku pod specifikacijama pise:
Backwards compatible with PCI E 3.0 2.0 1.0, 6000Mb/s Read and 5000Mb/s Write Max, support X4 X8 X16 slot

^ Znaci, ako sam dobro razumeo, ja bih trebao da uzmem x4 adapter i da ga (opusteno) ubacim u x16 PCIe slot, i to bi trebalo da (valjda) 'radi', doduse na dosta nizim brzinama transfera zbog ogranicenja PCIe 2.0 standarda.

Da li neko moze da potvrdi ovo?

Druga stvar koja me zanima jeste, cinjenica da...kada je ploca izasla, nudila je koriscenje 2 graficke, ali tako da kada su u tom rezimu, svaka graficka bi radila kao x8, tj. koristila bi po 8 PCIe lane-a.

Ako bih sada u taj drugi slot umesto graficke ubacio taj x4 adapter, da li bi mi on 'naterao' jedinu graficku da radi u nizem rezimu nego x16. Tj. da li bi naterao graficku u x8 rezim rada?


Drugo, dobio sam preporuku za ovaj hladnjak:
^ JEYI M.2 2280 SSD HeatSink Cooler, Heavy Duty Aluminum Passive Heat Sink (35℃ Decrease Max)

^ na specifikacijama pise da je 'visok' 32mm. Ako bih njega 'zbudzio' na onaj adapter, razmisljam... ne bi trebalo da zauzme vise od 3 slota na ploci. Tj. da zauzme drugi PCIe (black) slot, i da prekrije maximalno poslednja dva (donja) PCI slota.

Da li neko moze da potvrdi (na stranu sto je looda) da je cela ova zamisao ostvariva?

Hvala.

btw. Ukoliko je neko uzimao isti adapter, koliko sam procitao u nekom od komentara kupaca na AliEx-u, to cudo svetili (cini mi se) zelenom led diodom, koja se izgleda ne moze ugasiti. Pa... moze li se (ugasiti)? (ili da led diodu razlemim ukoliko me bude iritirala? :) )
 

Prilozi

  • Asus P5Q_Pro manual.zip
    4.4 MB · Pregleda: 0
  • 1.jpg
    1.jpg
    201.4 KB · Pregleda: 12
Nazad
Vrh Dno