Šta je novo?

Lenovo B50-80: RAM memorija nadogradnja

hesselink

Zapažen
Učlanjen(a)
28.06.2022
Poruke
4
Poena
11
Nakon skoro 10 godina besprekornog rada na njemu, CPU se osetno muči u poslednje vreme, dok RAM memorija iz godine u godinu sve više trpi. Imam dva slota (max nadogradnja 16GB), koja su popunjena u vidu DDR3 (Hyundai Electronics) 4GB + (Kingston) 2GB. Želja mi je da ovaj laptop osposobim da iznese naredni ciklus od makar 5 godina.

Glavna pitanja:

  • Da li ima smisla nadograđivati RAM memoriju uz ovakav CPU? konfiguracija (slika - klikni)
  • Koju DDR3 memoriju preporučujete (jeftinija ili skuplja varijanta), frekvencija?
  • Da li je bolje recimo staviti 2x8GB ili 1x16GB?
  • Ako stavljam 2x8GB najbolje je upariti identične od istog proizvođača?
  • Servisiranje: da li je dovoljno očistiti laptop od prašine ili je preporučljivo i zamena termalne paste koja nikada nije menjana (Core Temp kaže da je sve u granicama normalnog)?

Više informacija o memoriji na slikama:
Memorija - CPUID
Slot #1
Slot #2
 
Imaš rasparene memorije pa su zato u single channel konfiguraciji što znatno usporava njihov rad. Isto bi se dogodilo i sa jednim štapom od 16gb.
Ispravan postupak je da uzmeš fabrički uparen (kit) DDR3 2x8GB 1600MHz ili minimum dva istovetna. Još bolje bi bilo ali ne obavezmo da su memorije u QVL listi za taj laptop.
Ako su temperature dobre nemaš potrebe za menjanjem paste, samo pažljivo izduvanje/usisavanje.
 
Umesto 2gb ubaci 8gb na 1600mhz to ti je najeftinije rešenje.
 
Imaš rasparene memorije pa su zato u single channel konfiguraciji što znatno usporava njihov rad. Isto bi se dogodilo i sa jednim štapom od 16gb.
Ispravan postupak je da uzmeš fabrički uparen (kit) DDR3 2x8GB 1600MHz ili minimum dva istovetna. Još bolje bi bilo ali ne obavezmo da su memorije u QVL listi za taj laptop.
Ako su temperature dobre nemaš potrebe za menjanjem paste, samo pažljivo izduvanje/usisavanje.
Hvala na ovim informacijama, pretpostavljam da treba da gledam isključivo RAM memorije za laptopove (one za PC računare su drugačije?). Međutim, na domaćim sajtovima ponekad nema ni u nazivu, a ni u specifikaciji proizvoda SODIMM oznaka (ili to znači da ako nema oznake onda je memorija za PC?). Da li nekako mogu da pogrešim u odabiru? Kako najlakše pronaći uparene memorije (kit), da li u nazivu stave 2x8GB ili nešto slično?

Što se tiče QVL liste, uspeo sam da pronađem samo jedan post u vezi sličnog pitanja poput mojeg na Lenovo forumu, ovo je ODGOVOR od strane njihovog administratora. Nakon što sam odradio test kompatibilnosti, ovo je REZULTAT (8GB DDR3 1600MT/s Non-ECC Unbuffered SODIMM).
 
Tehnički, laptop je takođe PC a memorija ista samo drugi format (manja sa manjim/sitnijim kontaktima).

Da, memorije za laptop su označene kao SODIM
 
Želja mi je da ovaj laptop osposobim da iznese naredni ciklus od makar 5 godina.

Ala si optimističan :D

pre ram a bi mogao da zameniš i procesor. Evo ti spiska. Posle toga može i odgovorajući ram. Pogledaj tabelu.
 

Prilozi

  • Lenovo_B50_Spec.pdf
    27.4 KB · Pregleda: 4
Nazad
Vrh Dno