Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

xerm23

Poznat
Učlanjen(a)
21.02.2022
Poruke
18
Poena
25
Pokrenuo bih ovu temu posto je uveliko CES 23 i imamo informacije o novijim komponentama za ovu godinu. (Ostalo je jos AMD samo da ozvanici svoje procesore, ali malte ne se vec sve zna i o njima).

Kako stvari stoje, proizvodjaci su ove godine izabrali Intel za vecinu svojih modela, jer AMD planira tek od Q2 da izbacuje svoje procesore na trziste, kojih kako kazu i nece biti u izobilju.

Meni su za oko zapali Zephyrus G14 i M16 sa svojim Mini-LED ekranima.
Zanima me da cujem i neke vase predloge sta kupiti ove godine i da li je mozda bolje uzeti neki stariji model?
 
Praticu ovu temu, i ja sam u nedoumici.
Skupio sam oko 1800e za laptop (2000e gornja granica), dobio odlicne predloge za Legion 5 pro (treba mi neki gejming/koding hibrid) ali ne znam ni sam sta da radim sa ovim novim informacijama hoce li biti nesto bolje za ovaj novac uskoro?
 
I mene zanima, imam rodjaka studenta kojem treba nesto za video edit... Ja sam malo ispao iz fazona ovih novijih generacija, u bosni ima dosta vise punude laptopa sa amd procesorom i nesto su povoljniji od intela. Ja kao malo old school imam fobiju od AMD u laptopu jer sam se nekada prije 6-7-8 + godina u servisu nagledao bas puno pregrijavanja i cestog crkavanja laptopa starih par godina. Pretpostavljam da ove nove AMD generacije procesora nemaju tih problema
 
Evo i zvanicnih AMD-ovih informacija za ovu godinu.
AMD info.png
Meni najzanimljiviji Phoenix (koji ce i biti u Zephyrus G14), ali verovatno ce biti dosta skuplji u odnosu na prethodnu generaciju HS chipova. Jedino kod njih je na 4nm procesu i koristice RDNA3 kao iGPU resenje. Takodje ovo je prvi put da AMD koristi AI engine "Ryzen AI" koji su uradili zajedno u saradnji sa nedavno kupljenim Xilinx-om. Po mom misljenju ovo im je jedna od boljih akvizicija, videcemo kako ce se sve ovo odvijati u buducnosti.
 
Ja kao malo old school imam fobiju od AMD u laptopu jer sam se nekada prije 6-7-8 + godina u servisu nagledao bas puno pregrijavanja i cestog crkavanja laptopa starih par godina.
Treba sagledati tadasnje stanje AMD-a i celokupno trziste laptopova.
U to doba AMD je imao negde izmedju 5-10% laptop trzista, sto je realno mizerno. Jedini segment u kome su pokusavali nesto da urade je budget, tj. "plastikaner" kategorija laptopova.
Kada se uzme u obzir kvalitet izrade i usteda na hladenju tih laptopova, nije ni cudo sto je dolazilo do pregrevanja i crkavanja laptopova.

Takodje, Intel je mnogo vise novca davao svojim partnerima (ipak su 10x veca kompanija od AMD-a) za R&D izrade boljih sasija i resenja. Pa je nastao i sam Project Athena koji je danas postao Intel Evo platforma. AMD ima neko svoje resenje pod nazivom Advantage Edition.
 
Treba napomenuti da se AMD ove godine i nece takmiciti u nekom high end mobile GPU segmentu.
Gledajuci ponudu od Nvidie moze se reci da je naming sema preterano nerealna.
Uzevsi u obzir specifikacije, smatram da je trebalo biti 4050 -> 4050 ti -> 4060 -> 4070 -> 4080, ali eto hteli su da na desktop i mobilnoj varijanti 4090 bude najjaci model.
Razlika u specifikacijama izmedju 4070 i 4060 je PREMALA, a cena verovatno nece biti.
Trebalo bi dobro obratiti paznju na cenu prilikom kupovine 4070 laptopa.
Pre bih izabrao 4060 ili bi isao na 4080. Skuplji je, ali opet i specifikacije prate cenu.
Mozda je to verovatno i plan Nvidie? Da napravi halo product koji ce terati ljude da kupe nesto skuplje i time naprave i vise novca.

RTX40-LAPTOP-SPECS-1200x448.png
 
Kod mene u firmi sve AMD laptopovi i nema problema.
 
Izgleda da AMD i dalje nastavlja da gura Microsoft Pluton u sve svoje nove (mobile) procesore.
Meni licno je to deal breaker.
 
Занимљиво да нису могли да нађу неко друго име за најслабију серију од чувеног Мендокина!?
 
Izašlo je ovo na redditu. Gledao sam i najave, mnogo su glup fazon odradili sa nazivima, još gore nego do sad.
SmartSelect_20230106_005633_Reddit.jpg
 
Predajem jezik online. Delim ekran, koristim word, mnogo tabova u google Chromu, skype, zoom. Treba mi dobar laptop. Slabo sam informisana, ali, koliko sam uspela sama - treba mi intel core i5 i preko, i 16gb 512gb memorije. Da li je ovaj laptop okej: https://www.ctshop.rs/lenovo-v15-g2...ot-fhd-16gb-512gb-ssd-intel-iris-xe-crni.html
Volela bih da mi traje. Ranije sam kupovala jeftinije laptopove i ne služe nicemu. Naravno, ako pronadjete neki dobar laptop (važna je cena, ako može do 80k), stavite ovde link. Videla sam u VIP house takodje neka sniženja, ali nikad čula za tu radnju. Hvala svima.
 
Praticu ovu temu, i ja sam u nedoumici.
Skupio sam oko 1800e za laptop (2000e gornja granica), dobio odlicne predloge za Legion 5 pro (treba mi neki gejming/koding hibrid) ali ne znam ni sam sta da radim sa ovim novim informacijama hoce li biti nesto bolje za ovaj novac uskoro?
Uskoro ništa bolje nećeš moći za te pare da uzmeš. Sve što izađe sada biće papreno skupo. Još uvek je i te kako aktuelna i skupi 11th gen serija, tipa 11800h sa 3070, a kamoli 13th gen sa rtx 40xx. Tako da ce pre inflacija da ti pojede pare nego što ćeš dočekati za taj novac nešto bolje od Legion 5 pro sa 3070ti i R7 6800H, on ti je 2000e i jace za 32gb verziju (12700h je još skuplji) i to ako nadjes polovan. Ovo novo preko madjara su uvek veće cene.

Možda je najbolja kupovina sada neki rtx 3070 laptop sa max power grafikom od 130W. To su MSI GP66 i Lenovo 5/7, recimo.
Predajem jezik online. Delim ekran, koristim word, mnogo tabova u google Chromu, skype, zoom. Treba mi dobar laptop. Slabo sam informisana, ali, koliko sam uspela sama - treba mi intel core i5 i preko, i 16gb 512gb memorije. Da li je ovaj laptop okej: https://www.ctshop.rs/lenovo-v15-g2...ot-fhd-16gb-512gb-ssd-intel-iris-xe-crni.html
Volela bih da mi traje. Ranije sam kupovala jeftinije laptopove i ne služe nicemu. Naravno, ako pronadjete neki dobar laptop (važna je cena, ako može do 80k), stavite ovde link. Videla sam u VIP house takodje neka sniženja, ali nikad čula za tu radnju. Hvala svima.
Ta radnja koju si navela posto sto godina, ali odavno ništa nisam tamo kupio. Moj savet ti je da uzmeš polovno kao novo za te pare jer možeš dobiti brutalan uređaj. Ako uzimas Asus ili HP polovan, garancija ti kod nas važi i bez računa, provereno direktno sa njima. Nebitno šta u oglasu piše ili ako ne pominje garanciju, ima sigurno. Ne isplati se kod nas uzimati novo. Bolje neki polovan Zenbook za taj novac, možda recimo čak bude i neki Zenbook DUO na oglasima, dva ekrana bi ti odlično služila kada radiš screen share da na donjem imas privatni prostor za rad dok drzis prezentaciju. To što si navela radi i na 8GB rama, ali sa 16gb si svakako obezbeđena za budućnost. i5 je minimum, da. Ne volim ništa ispod toga.
 
Predajem jezik online. Delim ekran, koristim word, mnogo tabova u google Chromu, skype, zoom. Treba mi dobar laptop. Slabo sam informisana, ali, koliko sam uspela sama - treba mi intel core i5 i preko, i 16gb 512gb memorije. Da li je ovaj laptop okej: https://www.ctshop.rs/lenovo-v15-g2...ot-fhd-16gb-512gb-ssd-intel-iris-xe-crni.html
Volela bih da mi traje. Ranije sam kupovala jeftinije laptopove i ne služe nicemu. Naravno, ako pronadjete neki dobar laptop (važna je cena, ako može do 80k), stavite ovde link. Videla sam u VIP house takodje neka sniženja, ali nikad čula za tu radnju. Hvala svima
Uskoro ništa bolje nećeš moći za te pare da uzmeš. Sve što izađe sada biće papreno skupo. Još uvek je i te kako aktuelna i skupi 11th gen serija, tipa 11800h sa 3070, a kamoli 13th gen sa rtx 40xx. Tako da ce pre inflacija da ti pojede pare nego što ćeš dočekati za taj novac nešto bolje od Legion 5 pro sa 3070ti i R7 6800H, on ti je 2000e i jace za 32gb verziju (12700h je još skuplji) i to ako nadjes polovan. Ovo novo preko madjara su uvek veće cene.

Možda je najbolja kupovina sada neki rtx 3070 laptop sa max power grafikom od 130W. To su MSI GP66 i Lenovo 5/7, recimo.

Ta radnja koju si navela posto sto godina, ali odavno ništa nisam tamo kupio. Moj savet ti je da uzmeš polovno kao novo za te pare jer možeš dobiti brutalan uređaj. Ako uzimas Asus ili HP polovan, garancija ti kod nas važi i bez računa, provereno direktno sa njima. Nebitno šta u oglasu piše ili ako ne pominje garanciju, ima sigurno. Ne isplati se kod nas uzimati novo. Bolje neki polovan Zenbook za taj novac, možda recimo čak bude i neki Zenbook DUO na oglasima, dva ekrana bi ti odlično služila kada radiš screen share da na donjem imas privatni prostor za rad dok drzis prezentaciju. To što si navela radi i na 8GB rama, ali sa 16gb si svakako obezbeđena za budućnost. i5 je minimum, da. Ne volim ništa ispod toga.
Hvala ti! Važno mi je da kupim nov laptop. Da li je ovaj laptop ok? Postoji li bolji? Ne razumem se u konfiguraciju.
 
@gagytza Konfiguracija kao konfiguracija je ok, samo treba videti koji ekran ima, da bude IPS. Pogledaj po oznaci gde ima najjeftinije da se nađe taj laptop jer prodavnica koju si linkovala ne važi za najpovoljnije.
 
Ja zapravo ne znam šta znaci IPS ekran, gde mogu to proveriti?

Hvala, dobijam taj odgovor od dve različite osobe. Šta to znaci?
Izguglas samo oznaku laptopa i nadjes na zvaničnom sajtu da li piše IPS. To je tip ekrana koji ima dobru sliku, uglove gledanja itd. Ima i tu nekih fora, pisalo se po forumu, ali da ne zalazimo u dubiozu.
 
Mislim da za tvoje potrebe ti ne treba nista jace od tog HP-a. Dell ima mozda i slabiji procesor i za tebe nepotrebnu odvojenu grafiku.
 
Hm.. da ne budem party pooper, ali mozda bolje tu diskusiju prebaciti u neku drugu "sta da kupim" temu gde se diskutuju osnovne stvari kao to dal je 8GB rama dovoljno i sta je IPS ekran.
 
S obzirom da dugo nisam ništa gledao niti kupovao od laptopova potpuno sam ispao iz materije po tom pitanju tako da mi treba par saveta ...
Polovinom februara putujem na mesec dana službeno u SAD i iskoristio bih priliku da tamo kupim neki malo solidniji laptop, naročito ako naletim na neki dobar deal, odnosno neki od popusta koji se povremeno može naći...
Moje dileme su sledeće:
  • Ići beskompromisno na i7 12700H ili se s obzirom na odnos cena-performanse laptopova može ići možda na i5 12500H, odnosno na prošlogodišnji procesor i7 11800H? Kakva su ova dva potonja procesora (12500H i 11800H u odnosu na 12700H kada su performanse u pitanju, a kakvi su međusobno gledano)?
  • Kako su se pokazali Ryzenovi mobilni procesori Ryzen 9 6900HS i Ryzen 7 6800HS u odnosu na prvenstveno i7 12700H a onda i na dva slabija Intelova modela koje sam pomenuo? Pritom mislim prvenstveno na čiste performanse, a tek onda na potrosnju?
  • Ako se treba praviti neki kompromis da li je bolje da se ide na nešto slabiji procesor a da se ide na bolju grafičku ili ići jedan nivo niže kada je grafička u pitanju (ne bih išao ispod 3060 ali bih prioritetno gledao ako mogu da se uklopim sa 3070)?

Ono šta planiram da pratim i eventualno kupim bi bio neki Strix ili Zephirus, možda Aorus, Legion... Pitanje je i da li i šta u tom rangu ima da ponudi MSI i Acer (pre je ocekivati da naleti neki Nitro nego Predator)...
 
Možda neki Macbook?
 
Nope, izlaze mi iz domena finansija a i ne bih ga samo ja koristio tako da mi između ostalog i iz tog razloga Mac ne odgovara ...
 
Izašlo je ovo na redditu. Gledao sam i najave, mnogo su glup fazon odradili sa nazivima, još gore nego do sad.
Video sam ovo. Ne zna se jos uvek koji je ovde power limit, treba svakako sacekati nezavisne benchmark testove kada laptopovi izadju.
U svakom slucaju RTX 4070 je jako cudno pozicionirana karta ove godine i ja bih je izbegavao iskreno.
Uskoro ništa bolje nećeš moći za te pare da uzmeš. Sve što izađe sada biće papreno skupo.
Definitivno je da ce ovogodisnji modeli biti skuplji od prethodnika. Podize se cena i za entry modele. RTX 4050 pocinju od 999$, dok su nekada to bili RTX 3060.
Mislim da ovde AMD ima sansu za budget laptopove sa RDNA2 APU-ovima. Opet nisam siguran koliko ce ih uopste i biti. Prosle godine su objavili Ryzen 7 6800U sa 680M iGPU u januaru za koji je bilo veliko interesovanje, ali mislim da uopste nije bilo nekih modela tokom cele godine. Evo tek sada se pojavljuju neke handheld console tipa AYANEO 2 sa ovim chipom. Dakle godinu dana im je bilo potrebno da dobiju uopste neke zalihe od AMD-a.
Skupio sam oko 1800e za laptop (2000e gornja granica), dobio odlicne predloge za Legion 5 pro (treba mi neki gejming/koding hibrid) ali ne znam ni sam sta da radim sa ovim novim informacijama hoce li biti nesto bolje za ovaj novac uskoro?
I ja sam pre gledao Legion 5 Pro i delovao mi je primamljivo, mada ovaj video me je vise pomerio u Asusovom smeru:
 
S obzirom da dugo nisam ništa gledao niti kupovao od laptopova potpuno sam ispao iz materije po tom pitanju tako da mi treba par saveta ...
Polovinom februara putujem na mesec dana službeno u SAD i iskoristio bih priliku da tamo kupim neki malo solidniji laptop, naročito ako naletim na neki dobar deal, odnosno neki od popusta koji se povremeno može naći...
Moje dileme su sledeće:
  • Ići beskompromisno na i7 12700H ili se s obzirom na odnos cena-performanse laptopova može ići možda na i5 12500H, odnosno na prošlogodišnji procesor i7 11800H? Kakva su ova dva potonja procesora (12500H i 11800H u odnosu na 12700H kada su performanse u pitanju, a kakvi su međusobno gledano)?
  • Kako su se pokazali Ryzenovi mobilni procesori Ryzen 9 6900HS i Ryzen 7 6800HS u odnosu na prvenstveno i7 12700H a onda i na dva slabija Intelova modela koje sam pomenuo? Pritom mislim prvenstveno na čiste performanse, a tek onda na potrosnju?
  • Ako se treba praviti neki kompromis da li je bolje da se ide na nešto slabiji procesor a da se ide na bolju grafičku ili ići jedan nivo niže kada je grafička u pitanju (ne bih išao ispod 3060 ali bih prioritetno gledao ako mogu da se uklopim sa 3070)?

Ono šta planiram da pratim i eventualno kupim bi bio neki Strix ili Zephirus, možda Aorus, Legion... Pitanje je i da li i šta u tom rangu ima da ponudi MSI i Acer (pre je ocekivati da naleti neki Nitro nego Predator)...
  1. Dosta zavisi i od sasije u koju se pakuju, dimenzija iste, pogotovu visine koja direktno odredjuje termalne performanse. Drugo je indeks vati koji odredjeni procesor ima. Trece je, za sta ti treba? 12500h ima 2 performance jezgara manje a isti broj efficiency jezgara, da li kompajliras kod, renderujes videe, etc.
  2. Koji tip performansi gledas, sintetiku, gejming, profesionalna upotreba? Generalizacija na tom nivou nije zahvalna kao i ignorisanje potrosnje. U vecini sintetickih testova je 12700h za nijansu brzi nego 6900HS.
  3. Opet, zavisi od debljine sasije, indeksa vati - mozes imati 3060 sa vise vati nego 3070 u dugoj masini. Ako ces se predominantno igrati, da, bitnija je ti je graficka nego cpu, pogotovu za AAA naslove. Za 3070 postoji jedno 4 razlicite verzije sto se tice TDP-a da sam ja video, mozda i vise. Takodje zavisi i od rezolucije koju koristis, vrv za gaming, jelte povlaci TDP direktno.
MSI i Acer po mom misljenju imaju nizi kvalitet izrade nego ostali pomenuti.
Legion 5, Legion 5i, Asus G15, Razer Blade 15ce (ako imas bas viska para) etc.
 
Video sam ovo. Ne zna se jos uvek koji je ovde power limit, treba svakako sacekati nezavisne benchmark testove kada laptopovi izadju.
U svakom slucaju RTX 4070 je jako cudno pozicionirana karta ove godine i ja bih je izbegavao iskreno.

Definitivno je da ce ovogodisnji modeli biti skuplji od prethodnika. Podize se cena i za entry modele. RTX 4050 pocinju od 999$, dok su nekada to bili RTX 3060.
Mislim da ovde AMD ima sansu za budget laptopove sa RDNA2 APU-ovima. Opet nisam siguran koliko ce ih uopste i biti. Prosle godine su objavili Ryzen 7 6800U sa 680M iGPU u januaru za koji je bilo veliko interesovanje, ali mislim da uopste nije bilo nekih modela tokom cele godine. Evo tek sada se pojavljuju neke handheld console tipa AYANEO 2 sa ovim chipom. Dakle godinu dana im je bilo potrebno da dobiju uopste neke zalihe od AMD-a.

I ja sam pre gledao Legion 5 Pro i delovao mi je primamljivo, mada ovaj video me je vise pomerio u Asusovom smeru:

Gledao sam taj video, ima istine i nema istine hahaha imao sam i Asus i Lenovo, zaista je lična preferenca, ali Lenovo ima jaču grafiku, i neke stvari bolje, sta znam. Retko ko se pokajao sa L5 pro
 
S obzirom da dugo nisam ništa gledao niti kupovao od laptopova potpuno sam ispao iz materije po tom pitanju tako da mi treba par saveta ...
Polovinom februara putujem na mesec dana službeno u SAD i iskoristio bih priliku da tamo kupim neki malo solidniji laptop, naročito ako naletim na neki dobar deal, odnosno neki od popusta koji se povremeno može naći...
Sve ove dileme sto imas zavise vise od modela laptopa nego samih komponenti, tacnije njihovog kvaliteta izrade i hladjenja.
Moze se desiti da RTX 3060 bolje radi na 115W od RTX 3070 koja je na 80W i throtluje u nekom drugom modelu.
Moj savet, ako vec ides u US - prati malo sajt: https://gaminglaptop.deals/
Tu love akcije sa nekih vecih retailera, nekad cak i kombinuju sa promo kodovima pa se popusti nagomilaju i budu osetni. Ako ti se pojavi neki bas povoljan model dok si tamo, vidi kako se on pokazao u testovima, pa preseci.
 
Licno bih se fokusirao na Zephyrus G15 I Legion seriju pa sta naleti od popusta ili u zavisnosti od preferencija, odnosno budzeta. Zadnje 2 godine nije bilo greske sa tim modelima...
 
Nazad
Vrh Dno