Šta je novo?

Kucna 10Gb/s mreza

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
1,130
Poena
995
Cene opreme padaju sve vise pa me zanimaju vase preporuke.
Treba mi svic sa minimum 4 uticnice od 10Gb/s i odgovarajuce pci kartice i kablovi.
Razmak izmedju kompjutera i svica je 10m.

Za pocetak zanima me koji tip konektora da koristim SFP+ ili RJ45 za tih 10m razdaljine.
RJ45 mi se cini poznato jer sam do sada koristio njega ali mi se cini skuplji kada sve pokupujem,
dok SFP+ izgleda jeftinije ali me buni jer ima vise izbora kablova- od optike, preko aktivnog i pasivnog bakarnog kabla.

Koje su vase preporuke i iskustva.
 
Prvo pitanje je da li ti stvarno treba 10g, posto su svicevi malo skuplji. Bio je onaj netgear XS708E-100NES ,ali mu je bila cena ranije oko 100k, cist rj45.
Kartice mogu da se nadju za oko 100e po komadu, naravno polovno na k/p.

2.5g je dosta jeftiniji,oko 200e budu kartice + svic.
Za 5g vec nemam pojma.
 
@ness1602 , sta ti znaci cist rj45?
2,5g vec imam, realno 10gb mi nije trenutno potreban ali hocu polako da nadogradim kucnu mrezu da bude futureproof.
Gledao sam ovaj model Qnap Qsw-2104-2T za 170e na kupujemprodajem, on je rj45 ali ima samo dva 10gb porta (mada bih mogao takav svic iskoristiti ako access point stavim na 2,5gb).
E sad pci kartice sa rj45 su preko 100e, dok su one sa sfp+ duplo jeftinije pa me to koleba da li uzeti skuplji i jednostavniji rj45 koji ima ogranicen domet na bakru, ili uzeti jeftiniji ali komplikovaniji SFP+ koji ima optiku koja je pouzdana na vecim distancama ali onda treba uzeti jos te sfp+ konektore
 
Poslednja izmena:
Da, mislio sam cist ethernet bez sfp portova. Sfp konektori nisu bas jeftiniji,znaju da budu bagoviti,ali za enterprise je to uglavnom to. Za kucu bih uvek isao na bakar,bez sfpova itd itd.
 
U kancelariji smo išli na 10gb ethernet. Razmišljao sam o optici, ali s obzirom da smo pre par godina već odradili bakarne instalacije kroz zidove, brzo sam odustao od toga.
3 kompa i NAS sa Intel X540-T1 vezana na Trendnet TEG S750. Na petom portu je vezan još jedan switch na kom je ostatak mreže.

Ja sam imao sreće pa sam našao na kp ove kartice, ali ima ih na ebay-u kolko hoćeš za manje od 50e.
Switch je čini mi se bio nešto manje od 300e. Ima i verzija sa 8 portova za malo više para, ali nije pasivno hlađen kao ovaj sa 5, pa nisam ni uzimao u razmatranje.
 
U kancelariji smo išli na 10gb ethernet. Razmišljao sam o optici, ali s obzirom da smo pre par godina već odradili bakarne instalacije kroz zidove, brzo sam odustao od toga.
3 kompa i NAS sa Intel X540-T1 vezana na Trendnet TEG S750. Na petom portu je vezan još jedan switch na kom je ostatak mreže.

Ja sam imao sreće pa sam našao na kp ove kartice, ali ima ih na ebay-u kolko hoćeš za manje od 50e.
Switch je čini mi se bio nešto manje od 300e. Ima i verzija sa 8 portova za malo više para, ali nije pasivno hlađen kao ovaj sa 5, pa nisam ni uzimao u razmatranje.
Gde si kupio svic?
 
U Nemačkoj :)

Kod nas i mađara, jedino slično je TP-Link sx105. Mada mu recenzije nisu baš sjajne.
 
Cat 6 lagano ide 10g za kucu. Ja sam isao na to da cela kuca bude 2,5g a homelab i glavni pc budu 10g.
 
Imam enterprise 24 poe ubiquiti, i dream mashine pro. Swich ima 12 1g portova, 12 2,5g i 2 sfp+ 10g. U racunaru je asus c100 mrezna, a u nas je neki sfp+ intel nasao na kp.
 
Nazad
Vrh Dno