Šta je novo?

Knjiga za programski jezik GO


Na srpskom imaš ovo:

Onaj drugi link je realno najbolji jer je knjigu pisao autor programskog jezika Go pre nego što je dizajnirao Go.

Ovu ću ja verovatno da nabavim jer mi baš treba ovako nešto:
 
Piše na Wiki zašto ga tako zovu. Inače to je jako bitno...
 
Piše na Wiki zašto ga tako zovu. Inače to je jako bitno...
Nebitno, zovi ga kako hoćeš. Valjda si video smajli uz reč "zanimljivo". S druge strane, to što ga neko u slengu zove tako nije ispravno, piše na Wiki :ROFLMAO:

It is often referred to as Golang because of its former domain name, golang.org, but its proper name is Go
 
Koji je po vama jezik buducnosti za backend sto se tice web programiranju? JavaScript (Node, Express, Nest.js), Python (Django, Flask, Fast) ili Go? Go mi se cini jako zaniljivim jer kazu da je dosta slican C-u koji obozavam, ali nemam prilike da ga kucam osim nekih hobi projekata jer se u firmi radi najvise Python i JS.
 
GO je odličan programski jezik i zanimljiv za učenje, nećeš da pogrešiš ako kreneš da ga učiš. Inače nije težek, barem je takav moj utisak. Prešao sam ova dva kursa u nešto više od mesec dana https://www.udemy.com/course/go-the-complete-developers-guide/ i https://www.udemy.com/course/master-go-programming-complete-golang-bootcamp/ . Ovaj prvi je više za upoznavanje sa Golangom, ovaj drugi je opširniji. Jedino gde sam imao nekih problema su goroutines i channels, ali čekam da mi se se slegne pa se time malo više pozabavim. Inače planiram da nastavim sa nekim kursom tipa building web applications with Go.
 
Koji je po vama jezik buducnosti za backend sto se tice web programiranju? JavaScript (Node, Express, Nest.js), Python (Django, Flask, Fast) ili Go? Go mi se cini jako zaniljivim jer kazu da je dosta slican C-u koji obozavam, ali nemam prilike da ga kucam osim nekih hobi projekata jer se u firmi radi najvise Python i JS.
Ne znam šta bi ti rekao osim da ja sve pišem u Go od skora (nekih šest meseci unazad). Imam ospice od npm-a, pip i tako tih predimenzionisanih package menadžera tj. public repozitorujuma koda. Svira mi za sve mane Go, jer ono što meni treba radi top. Brzo se piše, brzo se debaguje, brzo se deploya kod, brzo radi, e sad jel ovo ovako jel ovo high ili low level, jel moglo/trebalo ovo ovako, nako. Pa onda naravno prdenje kako je Rust bolji za nešto u teoriji (a u praksi postavljaju pitanja po Reddit why is my Rust code slower than Go :D) Krenu ljudi da prde neki computer science kao da su profesori na Standfordu a ne da brljaju CRUD po ceo dan kao što većina bekendaša po Srbiji radi. E to u Go radi super i nekako je sve čisto i sveže za razliku od NodeJS i Pythona.

Inače ne kapiram Python van hobi projekata ako nije ML job, AI trte mrte prodavanje magle, jer Python je baš onako hobistički u svakom smislu. Kod nas u firmi se za ozbiljno radi .NET i Java, mada mi žao ovih što pišu Javu :D

Kolko je JS dobar, pokazuje težnja nekih da se vrate vanilla JS bez ovih silnih "okvira" što je naopako pošto je vanilla JS težak izrod. Ne može to da se poredi sa Go gde je ipak postojala ideja pri dizajnu jezika od nule a nije nabacivano sve i svašta kroz razvoj kao u slučaju JS ili PHP.

Jedino zeza što se opet oslanjaš na JS na frontu jer jbga tu JS baš i nema neku ozbiljnu alternativu.

Naravno Go ima hejtere ali to je dobar znak. Jer:
There are only two kinds of languages: the ones people complain about and the ones nobody uses. Bjarne Stroustrup
 
Poslednja izmena:
Koju bi ste knjigu preporučili za učenje GO programskog jezika (Golang) na srpskom jeziku. Ako nema ineresantnog izdanja na srpskom koja bi knjiga bila na engleskom ?
Golang je prost ko pasulj, samo prati tutoriale i gledaj primere... ako ne znas da programiras, sigurno ti treba knjiga...
pogledaj moj repo, ima dosta go-a: https://github.com/bmaxa
 
Nazad
Vrh Dno