Šta je novo?

Kako pravilno pozicionirati i podesiti subwoofer ?

BitrAtE

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
24.08.2003
Poruke
4,931
Poena
925
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 7800X3D @ DeepCool LT520 WH
Matična ploča
Gigabyte B650M AORUS ELITE AX
RAM
32GB Kingston FURY Renegade DDR5 RGB DDR5-6000 CL32-38-38 @1.35V
GPU
Gigabyte AORUS RX 7900 XTX ELITE 24G
Storage
Kingston KC3000 2TB + 1TB / Seagate BarraCuda 3TB 2.5"
Zvuk
NZXT Relay 2.0 + NZXT Subwoofer @ AudioQuest DragonFly Black v1.5 / Steelseries Arctic 1 Wireless
PSU
Corsair SF750 80 PLUS Platinum
Kućište
Jonsbo D31 Mesh SC White
Monitor
Dell G2724D 27" QHD 165Hz
Miš & tastatura
Razer Pro Type Ultra & Razer Viper Ultimate Mercury
Ostale periferije
C1 55" & PS5 & Q990B
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S24 Ultra
Pametni uređaji
Huawei GT2 Pro...
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Uzeo sam za PC zvučnike NZXT Relay zadovoljan sam kako zvuče sem niskih tonova koji zahtijevaju NZXT Sub iz iste serije koji sam na kraju i uzeo. E sad, nisam nikako zadovoljan kako to zvuči, niski tonovi su baš slabi ali mislim da je u pitanju stvar podešavanja i pozicioniranja jer kad se ustanem sa stola (sub stoji ispod stola, na podu u suštini kako je i zamišljeno) i udaljim, zvuči kako treba, sub radi kako treba, čuju se ti niski tonovi.

Mislio sam da ga trebam samo malo odaljiti od stola pa sam ga stavio u jednom ćošku na metar ipo od stola (poručio sa Alija neki sub kabl od 3m jer je fabrički kratak), nisam dobio skoro ništa, i dalje se to ne čuje kako treba. Nije on slab, u recenzijama je i nahvaljen od gotovo svih ali kod mene to ne zvuči kako treba, identičan problem sam imao i sa Bose Companion 3 Series II koje sam na kraju i prodao zbog toga.

Na samom subu ima dva podešavanja Crossover i PHASE Adjusting, pretpostavljam da i to treba štelovati ?
 

Prilozi

  • b8321d28-8950-4377-9834-a272fb82f7ff.jpg
    b8321d28-8950-4377-9834-a272fb82f7ff.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 32
За почетак стави суб где седиш а онда потражи по соби где се најбоље чује па замени места. Озб...
Суб прави ниске фреквенције које човек не може лоцирати већ се шире и рефлектују, сакупљају или поништавају зависно од места у просторији и дужине и фазе таласа.
Мени је за 2.1 систем помогло да подигнем суб од пода, направио му постоље висине око 20цм и где седим чује се лепо, даље од тога не баш.
После тога требаш подесити да суб допуњава предње звучнике, ако се они гасе на 70 онда га ту негде допуни. Они имају суб оут, да ли сами секу колико иде на суб.... онда крос-овер на субу на макс а подеси јачину да се уклапа са предњим, да их не преклапа тј јасно се чује суб. Зависно од положаја битно је да се уклопи фазно тј ако је у контра фази, поништава ниске фреквенције а ако је у фази ту су. Најбоље уклопљен суб је онај који се не чује, већ се има утисак да једноставно предњи раде све.
Има доста опширних јт туторијала, погледај.
 
Претекао ме хер Влада. Свака част.
Реверзна метода.
Суб где седиш (фотеља или тросед, због вибрација),
ти шеташ, пузиш или чучиш по кући и слушаш где имаш најбољи бас одзив.
 
Dok sam imao 2.1 sistem, subwoofer mi je najcesce bio sa leve strane stola. Pozicioniran tako sa leve i sa desne strane oko ~30cm, od zida 10-15cm i izdignut na policu nekih 15-20cm. To mu je davalo najbolju akustiku, i nisam ka bukvalno ni primecivao.
 
Ako sub nema mekane, gumene nožice trebalo bi da stoji na nečem mekanom koje upija vibracije. Imao sam jedan ili dva koji su bukvalno skakutali i šetali po podu.
 
Nazad
Vrh Dno