Šta je novo?

Jos jedan distro

SQuID

Čuven
Učlanjen(a)
07.01.2003
Poruke
129
Poena
619
http://system7.sourceforge.net/ld.html

*Slede nezvanicne informacije*

Ovaj operativni sistem (slackware based), bi trebao da resi neka od najiritirajucih pitanja vezana za gnu/linux zajednicu: package manager. Pod uslovom da ovaj distro uspe da napravi package manager koji podrzava instalaciju svih "jacih" tipova paketa, to ce biti senzacija.

Alpha bi trebala da se javi u roku od 7 dana i imace xfce gui i par osnovnih multimedijalnih programa. Alpha takodje nece imati gore pomenuti package manager ali ce imati slapt-get i gslapt-get ;/

dakle, ova alpha je predvidjena za testiranje buildove paketa (verovatno tgz), a prva beta bi vec trebala da ima gotov uber package manager :D


Thx to HeatHawk on irc.rizon.net
 
Cekaj, sta je bilo koga do danas sprecavalo da na recimo debian instalira rpm/yum ili aptget na redhat?
 
Nista, APTGET radi savrseno na Fedori.
 
da, ali sta je sa slackom?

ima puno ljudi koji koriste slack, i cupaju kosu kad vide da su za njihov hardware moduli i softver distribuirani jedino kao rpm ili neki drugi paketi... (Ati drajveri)
 
Onda to nije jedno od "najiritirajucih pitanja vezana za gnu/linux zajednicu", nego jedno od "najiritirajucih pitanja vezana za slackware zajednicu".

U krajnjem slucaju, sta je sa slackom? Zasto bi slack odbijao instalaciju recimo rpm podsistema i menadzere rpm paketa? Imas gotove howto dokumente koji opisuju instalaciju rpm-a na slack. Mislim, i na redhat/suse/itd su taj rpm instalirali nekako, a korisnici slacka vole da se busaju u prsa kako su napredni linux korisnici, pa im to ne bi trebalo predstavljati nikakav problem.

A na stranu to sto postoje utility programi za konverziju paketa na liniji rpm-deb-targz. Cak da nema ni njih, fajl menadzeri tipa midnight commandera dozvoljavaju da se u rpm ili deb pakete udje kao u zip arhivu i da se stvari "otpakuju" na disk i da ih prepakujes kako hoces.
 
Poslednja izmena:
Offtopic na temu: silvere koji distro ti koristis?
 
Aktivno Debian i Fedoru (na njima radim), a u test centru imam racunare sa skoro svim znacajnijim distroima na kojima testiram ono sta radim.
 
jesi li probao da instalirash ati drivere na slack distribuciju bez hirurskih zahvata?

siguran sam da to nije jedino parce softvera koje ne radi. i siguran sam da druge distribucije pate od slicnih package manager-related bagova.


a sto se tice ostalih distribucija: da li stvarno mislis da prosecni tom dick or harry uopste zna sta je package manager?

ako gnu/linux zajednica stvarno tezi ka otvaranju prema vecem broju korisnika svojom lakocom upotrebe (koja trenutno nije na zavidnom nivou), onda jedinstveni package manager ne moze skoditi u tom pogledu? zar ne?
 
SQuID je napisao(la):
jesi li probao da instalirash ati drivere na slack distribuciju bez hirurskih zahvata?

Ne, posto nisam imao ATI kartu jos od 8500 vremena. Medjutim, letimicni pregled googlom mi pokazuje da ljudi instaliraju ATI drajvere na slack bez nekih vecih problema (bar ne vecih nego na drugim distroima).
Jesi li ti probao da ih konvertujes sa nekim alatom, tipa rpm2targz ili prosto raspakujes?
Kao sto sam vec rekao, kada sa mc-om "udjes" u rpm, u njemu (cpio) ti tacno stoji struktura direktorijuma gde se sta kopira. Kopiranjem tih stvari iz mc-a radis potpuno istu stvar kao kada bi instalirao rpm paket. Pored stvari za instalaciju u rpm-u se nalaze ponekad i postinstall skripte. Instalacijom rpm-a se one automatski izvrsavaju, a ovako moraju da se otpakuju (aka "iskopiraju iz rpm-a u neki dir") i startuju rucno. Ako je to ono sta si mislio pod hirurskim zahvatima, onda skidam kapu.


SQuID je napisao(la):
a sto se tice ostalih distribucija: da li stvarno mislis da prosecni tom dick or harry uopste zna sta je package manager?

Sta radi prosecni tom dick na slacku (ili na linuxu generalno), a da nije naucio tako osnovnu stvar? Osnovne stvari bi trebalo da rade i kada na paket klikne iz tog KDE-a ili GNOME-a misem. Ako ne radi, onda se obicno zainteresuje zasto ne radi i procita par stvari (i sazna, izmedju ostalog, i za instalacione pakete). A ako ga toliko mrzi da procita, onda ne da nije za linux, nego nije za kompjuter generalno. O toj temi nema nista vise teksta nego o tome kako se instalira nesto na windowsu.
U krajnjem slucaju, za takve korisnike su tu more friendly distroi od slacka, recimo Suse. Kao redovan izgovor za koriscenje slacka moze da se cuje "zato sto sam hteo da naucim linux" - pa eto prilike da se nesto nauci (kao da na ostalim distroima ne moze nista da se nauci).


SQuID je napisao(la):
ako gnu/linux zajednica stvarno tezi ka otvaranju prema vecem broju korisnika svojom lakocom upotrebe (koja trenutno nije na zavidnom nivou), onda jedinstveni package manager ne moze skoditi u tom pogledu? zar ne?

Da, ali ti nisi reklamirao novi manager, nego novi distro kao resenje problema. Tipa, nije dovoljno sto vec postoje bar 3 razlicite vrste paketa, daj da smislimo novu stvar. A ukoliko se radi prosto o utility paketu koji bi trebalo da radi sa svim znacajnijim paketima, takve stvari vec postoje - pogledaj recimo Synaptic ili Smart.

http://www.nongnu.org/synaptic/
http://linux.wordpress.com/2005/10/31/smart-package-manager/
http://loll.sourceforge.net/linux/links/Distributions/Package_Management/

Problem sa razlicitim paketima nije u tome sto ne postoji utility ili sto ne ume da se napise utility, nego zato sto maintaineri distroa nece da odstupe od svog resenja. Zasto recimo slack ne bi koristio apt-get ili yum, koji su napredniji od slackovih alata? Da se sve to lako i brzo unifikovati, samo kad se hoce.
 
Poslednja izmena:
Jedino ako bi krug obozavatelja slacka naterao ljude koji ga prave da implementiraju apt-get u njega... ne znam kako drugacije.
 
Nazad
Vrh Dno