Šta je novo?

Jaka mašina mnooogo windows programa - da li da pređem na Linux?

neoneri

Poznat
Učlanjen(a)
29.12.2021
Poruke
61
Poena
40
Imam jednu nedoumicu. Koristim "škakljive programe", dok je samo win10 licenciran. Nemam za sad problema, ali voleo bih da probam Linux. Pa da dignem win10 na virtualci. Za sve te programe mi ne treba internet, tako da bih ugasio internet za taj gostujući os. A na metalu bih imao Linux.

Ne igram igrice, ali hardver je prilično nov, mogu da dam podatke ako je bitno. Kupio sam komp pre mesec dana.

B450M-A PRO MAX
AMD Ryzen 5 5600G with Radeon Graphics 3.90 GHz
RAM 8GB
256GB M.2

E, sad, znam, morao bih da probam, ali ipak da pitam jel može neki Linux da ima drajvere za ove stvari. Ne bih da brišem ceo sistem pa da nešto ne radi.

U pitanju je desktop sa LAN internetom.
 
Nije ok. Probao sam noćas. Nema podrška za dva monitora. Ostalo radi sve. Pokušavao sam, tražio na internetu, ai nema rešenja.
 
Linux Mint sam probao cinnamon, najnoviji. Znam da je 8 malo, planiram da kupim još 8.
 
Mint je baziran na Ubuntu LTS verziji (20.04), pa nisam siguran da je najbolje rešenje za nov(ij)i hardver.

Moja preporuka je ili Ubuntu 21.10 (uz upgrade na 22.04 za par meseci) ili Fedora 35, ako već nećeš neki rolling distro (Manjaro ili openSUSE Tumbleweed), što ne bih preporučio ako koristiš VMWare Player za virtualizaciju zbog ažuriranja kernela.
 
Mint je baziran na Ubuntu LTS verziji (20.04), pa nisam siguran da je najbolje rešenje za nov(ij)i hardver.
Nema to mnogo veze. Azuriranja su svakako redovna - Kernel, drajveri, korisnicki softver...

Ne bih prelazio na Linux iz cistog hira, ako ti treba Windows za rad onda koristi njega.
Bez razloga bi sebi zakomplikovao zivot.
Linux za probu ide prvo Live (sa USB-a), pa instalacija na posebnu particiju (dual-boot) a tek onda ako je to-to vencanje i svadba :ROFLMAO:
 
Ma znam, ali čini mi se da je uvek bolje osloniti se na nove kernele i sisteme, nego na backport.

A inače, možeš da koristiš VM u windowsu, zašto mora Linux da bude na metalu
 
Pa hteo sam da budem "legalan" :) Zato sam hteo linux na metalu. Inače kad podignem sistem izadjemi prozorce da proverim restriktivne drajvere, pri svakom boot-u, ja proverim, nema nista. Znači, prepoznaje da nesto fali ali nema to sto treba. Verovatno može karabudzenjem iz terminala nesto da se odradi ali googlao sam, uglavnom su teska resenja. Uglavnom, to sam radio proslu noc, nije mi se spavalo, jutros sam vratio windozu i sve ok, boli me uvo.
 
Imam jednu nedoumicu. Koristim "škakljive programe", dok je samo win10 licenciran. Nemam za sad problema, ali voleo bih da probam Linux. Pa da dignem win10 na virtualci. Za sve te programe mi ne treba internet, tako da bih ugasio internet za taj gostujući os. A na metalu bih imao Linux.

Ne igram igrice, ali hardver je prilično nov, mogu da dam podatke ako je bitno. Kupio sam komp pre mesec dana.

B450M-A PRO MAX
AMD Ryzen 5 5600G with Radeon Graphics 3.90 GHz
RAM 8GB
256GB M.2

E, sad, znam, morao bih da probam, ali ipak da pitam jel može neki Linux da ima drajvere za ove stvari. Ne bih da brišem ceo sistem pa da nešto ne radi.

U pitanju je desktop sa LAN internetom.
Prijateljski i dobronamerni savet. Mani se GNU/Linux-a. Nepotrebno gubiš vreme i maltretiraš se bez potrebe. Imaš legalan Windows u kojem sve radi, vozi u uživaj.
 
Programe svakako ne bi legalizovao tako sto bi ih terao kroz VM na Linuxu.
Nadji im alternativu, besplatnu ili open source ako je moguce. Ili ih kupi.
 
Slicna tematika, ali dobar FW i sve odsečeš od neta na win i to je to, glaswire stari 1.121... free je radio do nedavno od nedavno odredjeni programi i ako su blokirani komuniciraju sa serverom. Nakon toga kupljen KIS sa KP i u istom ubiveni proizvođači, tj KIS pretragom grupise softwere po publisher i tako blokiranjem autodesk grupe blokirano sve, adobe isto... za sad samo sa Corel postoji neka čudna komunikacija... ali videcemo vremenom.
Ja lično posedujem dosta legalnog softwera, ali neke stvari trebaju povremeno i vođen iskustvom samo dobar FW. mana KIS je što neće da pri pokretanju programa da li taj sme da ide na net i ako je u podesavanjima to aktivirano.
 
Ako bi imao 16 ili 32GB RAM-a i veći SSD, bila bi, procesor je ok i za neku VM.
 
a to je poslovni racunar? koristi se u firmi?

ako je privatni, nema potrebe da imas legalne programe, mislim nece ti niko zakucati na vrata i uhapsiti te. jedino ako zelis da platis developeru za ulozen trud
inace ti programi koji se placaju na windowsu placaju se sigurno i na linuxu
 
Nazad
Vrh Dno