Šta je novo?

iPhone 13

Pogledaj u podesavanjima, tj mobilnim podacima, mozda si zabranio rad tim aplikacijama.
 
^ misliš da je kod Samsung drugačije? Naravno svaki telefon ludilo mozga.
 
Nije ovo riješilo problem, ali jeste izgleda gašenje vpn-a. Ad block service mi je usao u problem nekakav konstantan connect disconnect loop, sad ga ručno ugasio i proradi!
 
Pa nisi nam rekao da imas to,skratio bi muke i sebi i nama.
 
Pitanje za sve,
Da li moze da se napravi nekako(uz pomoc shortcuts) precica za paljenjeci gasenje lokacije?
U padajucem ima za wifi,mobilni net,lampa i sto nekih drugih stvari ali ovo me ubija kad mi treba tipa na minut navigacija i moram da ulazim u settings da bi upalio( ne zelim da mi bude non stop upapljena)
 
Pa zar ti nije bolje/lakše da ti ne bude upaljena lokacija za aplikacije za koje ne želiš lokaciju da im daš, nego da se drndaš sa paljenjem i gašenjem nonstop, jer tako i kad upalis lokaciju sve dobiju pristup?
 
Malo jače od dve i po godine koristim 13pro, u poslednjih mesečak dana ne mogu da prebacim 5h SOT-a, doduše, nikada nije manji, ali sada se baš oseća da je baterija oslabila. Uvek je uveče ostavljan na punjaču pre spavanja, ujutru tačno u 0600 skidan otkako je kupljen. Ima li nekoga sa sličnim iskustvom? Baš ma zanima kakva vam je baterija.
Isti slucaj, 13 pro kupljen pre 2 godine u US.
Pre neka 2-3 meseca sam uradio update na iOS 17.3 sa 16.6 (preko iTunes) - mislim da je to bila najveca greska koju sam napravio od kada koristim apple uredjaje...
Razlog update vise neki security aspekt, nego zelja da bude noviji iOS. Bolje da nisam.

Degradacija baterije ciklusima/upotrebom je donekle opravdana i to je bilo blago primetno kroz koriscenje na iOS 16.6 (recimo SOT nije prelazio 8h, prosek 7.5h, a znao je da bude +9h dok je bio "nov").
Od kada sam presao na iOS 17 telefon je skoro neupotrebljiv. Sa istim nacinom upotrebe SOT jedva 5h. Moram da punim telefon 2 puta dnevno, pre lagano izgura dan i ostane 20-30% baterije. Nisam neko ko igra igrice, pretezno ga koristim za posao, pozive i povremeno socijalne mreze. Trenutno je na iOS 17.3.1 i plasim se bukvalno da uradim update na 17.4.x da ne bi bilo jos vece sr***.

Pored baterije tu je gomila "glitcheva" koja na 16.x nije ni postojala. Recimo random delay na "touch to wake" ekrana, zamrzne ekran prilikom javljanja na poziv, itd.
O ProMotion i da ne pricam, mislim da je 120Hz sada misaona imenica sa iOS 17.

Nema ocigledan battery drain, niti zaglavljenih procesa koje vuku bateriju, famoznog indeksiranja, jednostavno su namerno internim procesima degradirali trajanje baterije kroz update da bi naterali kupce da kupe noviju generaciju. Neka me neko ubedi ako misli da gresim i da to nije istina!

Upravo zbog takvog pristupa i ozbiljnog bola kompanije Apple u k**** da konacno dovede kvalitet svog software kao sto je nekada bio, razmisljam da predjem na nekog drugog proizvodjaca pri sledecoj kupovini.

Za battery health ekipicu, po statistici telefona je 86%, kroz logove kalkulativna vrednost je 84%. Telefon od prvog danja punjen sa originalnim 5W punjacem (pretezno preko noci) sa ukljucenim "optimized charging".
 
12ica, proizvodnja mart 2021, evo tuče na 17.4.1 kao lud. Radi mi telefon bolje nego na iOS14.8, a isto sam odlagao kao i ti dugo dugo, vođen iskustvom sa update-om 6S i padom performansi i degradiranjem baterije.
Pokušaj ti opet backup, reset, pa onda flešuj ovaj najnoviji 17.4.1 i probaj dan dva bez vraćanja backupa, jer je moguće da ti je problem zapravo sa nečim u backupu, a ne do telefona.
 
Isti slucaj, 13 pro kupljen pre 2 godine u US.
Pre neka 2-3 meseca sam uradio update na iOS 17.3 sa 16.6 (preko iTunes) - mislim da je to bila najveca greska koju sam napravio od kada koristim apple uredjaje...
Razlog update vise neki security aspekt, nego zelja da bude noviji iOS. Bolje da nisam.

Degradacija baterije ciklusima/upotrebom je donekle opravdana i to je bilo blago primetno kroz koriscenje na iOS 16.6 (recimo SOT nije prelazio 8h, prosek 7.5h, a znao je da bude +9h dok je bio "nov").
Od kada sam presao na iOS 17 telefon je skoro neupotrebljiv. Sa istim nacinom upotrebe SOT jedva 5h. Moram da punim telefon 2 puta dnevno, pre lagano izgura dan i ostane 20-30% baterije. Nisam neko ko igra igrice, pretezno ga koristim za posao, pozive i povremeno socijalne mreze. Trenutno je na iOS 17.3.1 i plasim se bukvalno da uradim update na 17.4.x da ne bi bilo jos vece sr***.

Pored baterije tu je gomila "glitcheva" koja na 16.x nije ni postojala. Recimo random delay na "touch to wake" ekrana, zamrzne ekran prilikom javljanja na poziv, itd.
O ProMotion i da ne pricam, mislim da je 120Hz sada misaona imenica sa iOS 17.

Nema ocigledan battery drain, niti zaglavljenih procesa koje vuku bateriju, famoznog indeksiranja, jednostavno su namerno internim procesima degradirali trajanje baterije kroz update da bi naterali kupce da kupe noviju generaciju. Neka me neko ubedi ako misli da gresim i da to nije istina!

Upravo zbog takvog pristupa i ozbiljnog bola kompanije Apple u k**** da konacno dovede kvalitet svog software kao sto je nekada bio, razmisljam da predjem na nekog drugog proizvodjaca pri sledecoj kupovini.

Za battery health ekipicu, po statistici telefona je 86%, kroz logove kalkulativna vrednost je 84%. Telefon od prvog danja punjen sa originalnim 5W punjacem (pretezno preko noci) sa ukljucenim "optimized charging".
Eto stedeo si, pazio cuj punio sa 5W punjacem, a ja sa 25W i na wireless punjenju kad god stignem i posle sad ce dve godine, ja sam na 91%, a ti na 84%. Sto ce reci da si dzabe pazio.

Ako si imao 8 sati prosek, a sad imas oko 5 sati to je to 26% si izgubio po statistici trebalo bi da si negde oko 5h i 40min. Pitanje je samo da li su se pokvarile neke aplikacije koje koristis pa one malo nisu optimizovane, plus sto je Apple uveo nove procese koji vuku 10-15% vise baterije, jer je zahtevniji sistem.

Ne znam jel meni uvek ovako nesto skroz okej i da ne ocekujem da posle 2 godine ili 3 godine imam isto trajanje baterije kao kad je bio nov.
 
Ostao mi punjac jos od iphone X, niti sam pazio niti stedeo. Za moje potrebe je dovoljno da se napuni preko noci. Neko ce sada reci da je punjenje preko noci ultra stetno za bateriju...
Ko hoce neka puni i sa 100W sto se mene tice ako mu je to fetis.

Ako si imao 8 sati prosek, a sad imas oko 5 sati to je to 26% si izgubio po statistici trebalo bi da si negde oko 5h i 40min.
Izgleda da ta Apple statistika radi samo na iOS 17 i zove se "planned obsolescence".

Ne znam jel meni uvek ovako nesto skroz okej i da ne ocekujem da posle 2 godine ili 3 godine imam isto trajanje baterije kao kad je bio nov.
Ja se slazem. Meni je bilo ok da imam preko 9h SOT dok je telefon bio "nov" (na iOS 15). Isto tako je ok da sam posle 2 godine koriscenja dobijao SOT od 7-8h upotrebe (na iOS16), ali mi je nenormalno da se nakon azuriranja na iOS 17 taj SOT smanji na jedva 5h. To je cist apsurd i dokaz da je los kvalitet (ili planned obsolescence) - bilo do third-party aplikacija ili iOS.

Cinjenica je da kvalitet software kojeg Apple isporucuje drasticno degradiran u zadnjih par godina, jos od iOS 15 je krenulo nizbrdo. Nazalost nisam jedini koji je ovo primetio, a kako mi deluje izgleda da ce biti jos gore. Za jednu kompaniju kao sto je Apple, koja naplacuje svoje proizvode po ultra premium cenama, to je zaista neprihvatljivo.

Nije problem da odem sutra i zamenim bateriju, platim 150-200eur za original u nadi da cu imati opet preko 8h SOT - samo sto taj SOT i nakon zamene necu videti.

Ja ne pamtim da sam nekada morao raditi reset (bez vracanja backup) na iPhone da bi mozda sve funkcionisalo kako treba. Da recimo koristim Android koji je fleksibilniji i otvoreniji za "advance" korisnike to bi mi cak i bilo ok. Mislim da je vecina ovde eksperimentisala sa custom ROM jos od ere Google Nexus telefona i znaju koliko je lako zeznuti nesto. Jedan od razloga prelaska na Apple i iPhone je bio upravo taj - ograniceni sistem koji je stabilan u radu cak i nakon posle par godina koriscenja u odnosu na Android.

Za jedan (eko)sistem kao Applov, koji je kompletno zatvoren i ne pruza korisniku fleksibilnost (osim ako ne uradis jailbreak), nije prihvatljivo da ocekuje od korisnika nakon update da resetuje, vraca backup i sl. samo da bi imao funkcionalan telefon. Dobar primer loseg kvaliteta je nedavni iOS 17.4.1 (prva verzija) update, koji je pravio bootloop probleme nakon azuriranja preko iTunes, pa je Apple brze-bolje izbacio pod istom verzijom (drugi build number) zakrpu da to sredi...
 
Statistika mene i ljudi u okruzenju je jasno pokazala da bh bolje drži kad se puni nocu nego kad se izdvoji 1h preko dana cisto punjenja radi. Drugar nakon 2.5 god, ip11, sa silnim updateovima 88%, ja na ip 13 nakon okruglo 12 meseci 89% a spepo sam sve postovao do pre 3 meseca kad sam u 3 dana izgubio 3%... tad sam zvanicno i prestao da mu robujem 😂
 
(recimo SOT nije prelazio 8h, prosek 7.5h, a znao je da bude +9h dok je bio "nov").

Da ti taj Pro nisi zamenio za nekim Pro Max? Jer ovo 9+ sati je teško i za 13 PM realno, osim ako to nisu neki kućni ili kancelarija uslovu. Da povežeš telefon sa kolima i satom preko BT, tu da si nakačen ceo dan, imaš pozive, plus telefon vidi dana i odvrne osvetljenje, nema šanse rode da je gurao mali Pro 9+ sati, fantastika naučna, šta ćeš da mi kažeš, na Pro Max traje 20 sati onda tom logikom? Ili ti nije isti način korišćenja, sada lepo vreme, više smo napolju (sem danas), automatika odvrne osvetljenje na max, tu nema pomoću i optimizacije procesa, fizika je fizika, samo velika baterija na Pro Max u ovim letnjim uslovima kada si napolju gura lagano.
 
Pozdrav ljudi, muka mi je od Xiaomija i androida, imam ponudu za 13ku 256gb 600e, vakum pakovanje iz madjarske pa me zanima da li vredi kupiti relativno stari model za te pare. Slabo sam upućen u Apple.
 
Mislim da je to ok cena obzirom da je 128GB oko 550€. Ja koristim 13, sinu sam nabavio nov 13 ali ne znam šta bih ti rekao obzirom da je model od pre. Ja sam, generalno, zadovoljan pa bih ga svakako preporučio.
Ove 13ice sam nabavio za jako pristojne novce pa sam svakako zadovoljan.
 
A opet za nešto više već možeš novu 15icu da uzmeš. Ako možeš da dodaš ili se strpiš dok skupiš, idi na 15. Ako nemaš ili nećes da daš više od toga, uzmi itu 13icu, radiće posao sigurno.
 
Ja "naručio" od jednog poznanika da mi donese iz USA, SIM zaključanu 15 sa 128 ili 256GB, svejedno. Jedini preduslov je da podržava SIM karticu da bih mogao da je otključam. Ove koje imaju samo eSIM podršku otpadaju a sve to neće mnogo da me košta kao i ove 13ice 🙂
 
Ne znam za cene, ne pratim. Ne oseti se da je stari model, bukvalno sve leti, isto kao i na starijim modelima od 13. Daleko je to od ponašanja androida.
Ja sam nasledio 13 od sestrića kome sam uzeo 15. Meni lično kao da 15 malo lepše leži u ruci, lepše izgleda, ima bolju kameru, ima ono ostrvo :)
Ne grešiš ako uzmeš 13, ali ako nije velika razlika u ceni za tebe, onda uzmi najnovije.
 
@Bocky88 Nemam pojma.Taj lik reče da ima. Možda i nema. Ko zna.

Razlika u ceni min 200€. Malo li je?
 
Nazad
Vrh Dno