Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

Likovi koji igraju na 240-360Hz monitorima.
Ima hrpice igara koje mogu da oznoje mašinu sa tim fps-om u 1080p...
Ili rade nešto zahtevno pa odigraju ponekad nešto.
 
RDR2 APO off i on

Nidje veze kod mene...
 

Prilozi

  • IMG_1818.jpeg
    IMG_1818.jpeg
    93.9 KB · Pregleda: 31
  • IMG_1819.jpeg
    IMG_1819.jpeg
    115.4 KB · Pregleda: 31
Pozdrav...
Odavno me nije bilo... nego se secam te intelove price sa E i P jezgrima, kad se pojavila i prokomentarisao kao "Android" CPU.
A sad oko ovog "refresh"-a jedan meme

1714077508714.png
 


10% gaming gubitak, 30% multi core gubitak, strasno

i Asus gubitci:

 


10% gaming gubitak, 30% multi core gubitak, strasno

i Asus gubitci:


ja sam lepo rekao da će oni uskoro zaključati sve biose
ovo je samo uvod, napravi problem ponudi rešenje!
kao eto ne znate šta hoćete nema više čačkanja po biosu i aj zdravo!
mož samo da boot menjaš i to je to...a napon, wate, ima da zaboraviš...
osim na vrlo vrlo skupim pločama, procesorima a moooožda i na memorijama! ko zna!
 
Koliko shvatam 253W/253W/307A bi trebalo da bude sve sto je potrebno za resavanje problema uz minimalni gubitak performansi, jer koliko vidim uz vrednosti koje nudi novi "safe" BIOS od 125W/188W/249A gubitak bude i 30% za MT. U svakom slucaju nepotrebna situacija jer je Intel precutno zeleo da proizvodjaci ploca izvuku max iz procesora, a da oni sami nekako izbegnu krivicu.

Koliko vidim po testovima citava drama je izbila jer je umesto 4096W/4096W/unlimited Amps testirano sa 125W/188W/249A uz maksimalno 56s za 188W sto u Cinebench 23 nije dovolno da zavrsi test. Cela drama bi bila objektivnija da:

1. prvo nadju slucaj ploce+CPU koji imaju problem i da to koriste za test. Koliko vidim samo ide prica "neki" imaju problem. Ovo je prvi uslov da objektivno nadju primerak koji ima problem. Koliko je procenata takvih, 2-3-4-5%?
2. Da testiraju C23 uz default vrednosti koje ploca "forsira" 4096W/4096W/unlimited Amps (400+) / no time limit
3. Rucno postave 253W/253W/307A Amps i ponovo testiraju C23

Nesto mislim da ce razlika biti 2-3% max.

Ako je to svega 2-3% cemu onda drama?
 
Poslednja izmena:
Do 30% u Cinebenchu. Što je potrebno istaći jer Cinebench nije sve i svja...kad pogledaš internet, ispada da sve za šta ljudi koriste kompjuter su igre i Cinebench, lol. Koliki će gubitak da bude i gde i da li će ga uopšte biti zavisi od programa i šta se radi...

Intel je izgradio reputaciju svojih procesora na entuzijastima i overkloku. Ako fabrički ograniče power limit, mogu da se pozdrave sa tim. Nema veze što su procesori ionako maximalno napeti i ne možeš da izvučeš još mnogo iz njih bez serioznog overkloka, a i ako izvučeš to se ne prevodi tek tako u realne performanse plus ič nije energetski i termalno efikasno...u pitanju je percepcija brenda i K klase procesora. Uopšte nisu u zavidnoj situaciji, ne valja ako se ne forsiraju specifikacije, ne valja ako se forsiraju...
Pazi, specifikacije postoje, brojevi su tu. Ali proizvođači ploča su džukele i misle da to što im Intel nije nacrtao neonskim slovima da apsolutno moraju da ih se drže znači da uopšte ne moraju, i onda prebacuju loptu u Intelov teren. Izvini, molim te, nisu deca u pitanju pa da bude "nisam znao da ne treba to da radim". Odluku da se ne drže Intelovih brojeva su svesno doneli, ne mogu da peru ruke i krive Intel.
Baš me zanima šta će Intel da radi povodom toga ubuduće...ili se nadaju da će nova arhitektura da ih izbavi od takvih dilema.
 
Overklokera i entzijsta ima u statistickim greska nije na tome izgradjena reputacija izgradjena je na dobrim proizvodima, to sto sada sile jedno 5 godina to je neka druga stvar. Problem sa intelom je sto polako gubi parce Serverskog trzista gde su ostali bili statisticka greska.

Arow lake je uzasno komplikovan zali mi se covek koji dizajnira maticne ploce, izbacili su HT i generalno kaze da mi takmicarski overklokeri treba da cuvamo nase 14900k jer je AL vrlo zajeban no videcemo. Intelu treba nova arhitekura to je defitino i oni to znaju.
 
Pazi, specifikacije postoje, brojevi su tu. Ali proizvođači ploča su džukele i misle da to što im Intel nije nacrtao neonskim slovima da apsolutno moraju da ih se drže znači da uopšte ne moraju, i onda prebacuju loptu u Intelov teren. Izvini, molim te, nisu deca u pitanju pa da bude "nisam znao da ne treba to da radim". Odluku da se ne drže Intelovih brojeva su svesno doneli, ne mogu da peru ruke i krive Intel.
Nesto ne vidim da se Intel previse bunio sto su izlazili iz specifikacija... jer da nisu, zakljucak do kojih bi dolazili u vecini testova koje smo citali bi bio svakako nesto drugaciji... a poruka direktnija. Realno, dzukele su i jedni i drugi.
 
Nema razlike između "enforce all limits" i ovog "novog default profila" na mojoj ploči... To me navodi na zaključak da velika većina korisnika koja prijavljuje probleme nema 2 grama mozga. I dalje mislim da otključani procesori nisu za svakoga prvenstveno zbog proizvođača ploča i govnarije koju prave sa default "no limit"/šatro "AI" profilima. Kada na probleme sa procesorima koju prouzrokuje uglavnom manjak neke od voltaža dodamo i nestabilne XML profile - dobijemo novi bios sa starim ali preimenovanim profilom i JEDEC tajminzima 😁
 
Arow lake je uzasno komplikovan zali mi se covek koji dizajnira maticne ploce, izbacili su HT i generalno kaze da mi takmicarski overklokeri treba da cuvamo nase 14900k jer je AL vrlo zajeban no videcemo. Intelu treba nova arhitekura to je defitino i oni to znaju.

u kom smislu da čuvamo?
nisam razumeo?
 
Znači da su novi krš. Bar što se OC tiče, mada ionako su krš.
 
Nazad
Vrh Dno