Šta je novo?

Igraonice u skorijoj buducnosti

Sasa

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
20.07.2000
Poruke
5,269
Poena
780
U poslednje vreme mnogo se prica o legalnosti igraonica i softwarea tj. igara koje se tamo koriste, posebno otkad je MS krenuo sa svojom kampanjom "pazi da je legalno" ili kako već.

Naravno, jesu verovatno sve igraonice trenutno potpuno nelegalne (masa verovatno i pred domaćom financijskom policijom :)) međutim, zanima me zna li neko način na koji je to moguće rešiti.

Do skora, lično sam smatrao da je to nemoguće, tj. prognozirao sam skori kraj dotičnih jer stvarno ne znam kako je moguće dobiti licencu za komercijalnu upotrebu neke igre.

Windows nije problem, platis ga i MS ti dozvoljava i da zarađuješ na njemu, međutim čini mi se da se igre prodaju samo za ličnu upotrebu, ne za javnu i/ili komercijalnu. Ili grešim ?

A čini se da grešim, na što ukazuje podatak da igraonice postoje i u mnogim državama gde se zakoni o autorskim pravima poštuju. Pouzdano znam da postoji par igraonica u Sloveniji, a pre neki dan Simpson reče da ih ima i u Grčkoj.
Pa kako to tamo radi ? Pada mi na pamet samo da je sklopljen neki dogovor sa igračkim kompanijama, i to vrlo skup, jer sat igranja u Sloveniji košta 7 DM.
Sumnjam da će i 3% naše igračke populacije moći ovo da plati, ukoliko bude tako nešto, stoga se pitam ima li drugog rešenja.

Nekolicina kaže da valja biti legalan samo pred MS-om, navodno kompanije koje prave igre neće još skoro doći do nas (u šta ne sumnjam) jer im se ne isplati otvaranje predstavništva obzirom da bi godišnje prodali verovatno ne više od 10 kopija.

Ne znam koliko je nekima ovo interesantno, meni jeste, pogotovo kada se u obzir uzme da imam i ličnog interesa od ovoga. :)

Pozdrav!
 
E pazi ja sam bio u Bugarskoj i tamo su uglavnom nelegalne igraonice ali ima jedna koja ima kompletan licenciran software i sat vremena koshta 1 lev=1 dm, shto je mozda i jeftinije nego kod nas u odnosu na to kako je ona odradjena i obzirom da je sav software legalan! Enterijer je odradjen kao neki level u Quaku a o stolicama stolovima i slushkama da ne pricham visoook kvalitet.. E da mozesh i ladno da izaberesh neki dvd iz liste i da ga odgledash tamo a punii su svetski.
E da i pitao sam ja tipa koliko je koshtala licenca Quake-a..
Kaze 1000 leva za igraonicu i po 25 po kompjuteru.. E sad tu verovatno posotji josh neki dodatni porez koji oni placaju ali ono... Ehh gde su Bugari a gde smo mi:)
 
PA vise manje svaka kompanija zaabranjuje koriscene svoje igre a pogotovo konzole "for arcade use" kako oni to zovu. Cak Sony to vrlo eksplicitno pise na svojim Playstation kutijama.

Imao sam prilike da vidim kako izgleda ugovor o licenciranju nekih igara za izdavanje u americi, i mislim da je imao nekih tridesetak strana, a izmedju ostalog je propisivao apsolutnu evidenciju svakog pojedinacnog izdavanja, i cuvanje iste u roku od tri godine po zavrsetku posla. Sto je stvarno veliki posao.

Tako da verujem da bi za neku igraonicu to bio jos komplikovanije.

A kod nas, mozda je moguce imati onu freeware verziju Quake - a sto radi na Lynux - u kao pokrice za legalnost, pa se tako provlaciti....

Mada sa druge strane, ne vidim kako neko moze da ogranici recimo izdavanje resursa. Znaci, dodje deset ljudii, svako sa svojom kopijom igre, instalira igru, i igra se celu noc, a igraonica samo iznajmljuje kompjutere i mrezu.

Sumnjam da bi bilo koji zakon to mogao da zabrani. A svrha mreznog igranja i jeste igranje i grupi.

Sada, ovde retko ko poseduje originalnu igru, ali i to se nekako verovatno moze srediti....
 
Sasa, ionako su cene igranja relativno niske... Dakle, kupis MS licence (to ce biti obavezno) i verujem da te nece ispitivati zasto imas nelegalan Quake ili CS... Dakle, sakrijte AOE i Dungeon Siege (ako se to uopste igra), platite licence i to je to... Pa nece sada Microsoft da juri za Activisionov softver?
 
Daleko su od nas oni koji che da jure svoj zabavni sw (citaj games), ali tata MS... NJEGA se chuvajte!!!
 
Sumnjam da ce i MS biti nesto opasan, tj. sumnjam da ce nasa drzava biti preterano revnosna po pitanju ilegalnog windowsa.
Ma koliki bio popust sada (a koliki je uopste ? ovaj sada zimski) ili jos gore kasnije kada ga ne bude bilo, ne verujem da ce drzava da juri svakog korisnika racunara da plati windows.

Previse je to para za ovaj narod tj. samu drzavu. Ipak sve te pare odlaze napolju, a probaj da pomnozis broj nasih korisnika sa najmanje 100 DM koliko je najgori windows (95,98,ME).

Da ne pricamo da neki windowsi 2000 serveri kostaju nekoliko desetina hiljada DM.
Zamisli kolika je to cifra koja odlazi iz zemlje, ove nase, ovako ugovnane i osiromasene.

Ok, firme, pa i igraonice kao jedna od grana komercijalne upotrebe racunara ce biti malo vise jurene, ali opet, sumnjam da ce to biti bas "da se useres".

Pozdrav!
 
Chekajte a kako vi mislite da rade igraonice od po par hiljada kompjutera u svetu?
Pa sve to lepo funkcionishe i bre treba licencirati.. Pa koja je fora da zaradjujesh na nechemu u shta nisi zaradio.. Pa mislim ono pravimo ni od chega materiju.. to samo u Srbiji moze.. E pa nece da moze!
 
Hm, sve mi se cini da ce polako, ali sigurno doci do "ukrupnjavanja kapitala" na polju igraonica - na kraju ce sve zavrsiti u rukama svega nekoliko vlasnika koji ce imati para da to sve poplacaju.

Problem sa "skrivanjem" pojedinih igara ili programa je u tome sto je igraonica "otvoreno" mesto. Znaci, bilo ko moze da dodje, da igra sta god mu se ponudi, dodje da plati i onda izvadi legitimaciju, a ti mozes da se slikas.

Sto se odlaska para napolje tice, to je sasvim prirodno, posto su pare napolju i ulozene da bi se taj proizvod napravio. Ko je od njih opasniji, videcemo; svako od njih nije toliko alergican ako neko mazne igricu za kucnu upotrebu, medjutim, ako se zaradjuju pare na tome, opasni su svi. Pogotovo sto su se i igre (znate i sami) grupisale tako da ima svega nekoliko vlasnika, tj velikih kompanija koje su vlasnici/izdavaci. I to su medjunarodne kompanije (nimalo male i naivne) i ne treba ih potcenjivati. Mozda nece da grizu odmah u pocetku, ali kad-tad ce biti cupavo - ako ne bude, onda se treba zabrinuti, jer bi to znacilo da ce sve da ostane ovako kako je sada (kilavo).
 
Bas i ja da kazem koju rec jer bi moglo da se desi da i ja budem jedan mali deo jednog velikog sistema koji ce pokusati da uvedu malo reda u ovu zemlju bas kada je u pitanju legalizacija softvera.
Vidis Sasa bas da bi nasa zemlja prestala da bude "ugovnana i osiromasena" mora da se uvede reda i da razni dzabalebarosi, i mamini sinovi koji ustaju u 12 sati prestanu da zaradjuju ni na cemu. Mislim potpuno se slazem sa Ziletom da smo mi jedina zemlja u kojoj se radi isto sto radi i Saibaba - iz nicega nesto. Kod nas ne vazi ni zakon o odrzanju energije:)
Ja mislim da ce se uvesti rok u kom moraju da se legalizuju (dobrovoljno) igre i os a da ce po isteku tog roka poceti i licna poseta igraonicama i ko nije legalizovao - zdravo i dovidjenja. Veruj mi mnogim ljudima je stalo(medju kojima sam i ja) da nasa zemlja postane deo Evrope, ali ne ucenjivani sponzorisani i nesposobni nego punopravni i ravnopravni. To nece moci ako mi zapnemo kod igraonica. Nece moci jos dugo ovako to je sigurno. Kako mogu da ulozim 7,8k e i da se posle mesec dva budem na nuli a da se pri tom koristim nesto sto nije moje, sto sam platio 2 eura i to kome - nekom tezgarosu sa buvljaka???
Inace sale odakle ti ideja da adv.s. kosta nekoliko desetina hiljada?:) Ne kosta vise od 5k$...

pozdrav:)
 
Broz je napisao(la):
Bas i ja da kazem koju rec jer bi moglo da se desi da i ja budem jedan mali deo jednog velikog sistema koji ce pokusati da uvedu malo reda u ovu zemlju bas kada je u pitanju legalizacija softvera.
Vidis Sasa bas da bi nasa zemlja prestala da bude "ugovnana i osiromasena" mora da se uvede reda i da razni dzabalebarosi, i mamini sinovi koji ustaju u 12 sati prestanu da zaradjuju ni na cemu. Mislim potpuno se slazem sa Ziletom da smo mi jedina zemlja u kojoj se radi isto sto radi i Saibaba - iz nicega nesto. Kod nas ne vazi ni zakon o odrzanju energije:)
Ja mislim da ce se uvesti rok u kom moraju da se legalizuju (dobrovoljno) igre i os a da ce po isteku tog roka poceti i licna poseta igraonicama i ko nije legalizovao - zdravo i dovidjenja. Veruj mi mnogim ljudima je stalo(medju kojima sam i ja) da nasa zemlja postane deo Evrope, ali ne ucenjivani sponzorisani i nesposobni nego punopravni i ravnopravni. To nece moci ako mi zapnemo kod igraonica. Nece moci jos dugo ovako to je sigurno. Kako mogu da ulozim 7,8k e i da se posle mesec dva budem na nuli a da se pri tom koristim nesto sto nije moje, sto sam platio 2 eura i to kome - nekom tezgarosu sa buvljaka???
Inace sale odakle ti ideja da adv.s. kosta nekoliko desetina hiljada?:) Ne kosta vise od 5k$...

pozdrav:)

Sta tebe ili bilo koga ovdje briga sto M$ i sl. gube pare na piratizovanom softveru? Ja bih vise brinuo o tome kako da domaci programeri razvijaju i stite svoje aplikacije. Isto vazi i za bilo koju drugu granu domace privrede, a ne da se domace firme daju budzasto stranim majmunima koje za nas boli K****.
Dalje, nismo mi jedina zemlje koja pravi iz nicega nesto, svi to rade, cist primjer ti je M$. Sve to stoji i tehnologija i bla,bla ali tip je od NICEGA napravio MILIJARDE i zauzdao planetu sa Windowsima. Pa ko bi normalan zgrnuo bre tolike pare i dalje profitirao na Windowsima koje koristi citav svijet? Cemu to? Ja bih uzeo love koliko mi treba i na kraju dao Windowse ljudima. Sta bi bilo da ti neko naplacuje licencu za TOCAK ili STRUJU? Teorija zavjere...Globalizacija?
I jos nesto ko kaze da mi nismo dio Evrope???? Ja kazem da jesmo i da smo uvijek bili, a to ako se nekome ne svidjamo neka J*** si mater.
I znas kad cemo biti punopravni clanovi Evrope i svijeta? Kad im pokazemo M*** a ne D*** da nas K*** kako ko hoce!

Malo sam grub i nisam uopste ni sovinista ni autistican niti bilo sta slicno ali mora da se drzi do sebe.

P.S. Na EXIT-u smo upoznali par Danaca, ok momci normalni ljudi ali jedno vece se vracemo preko pontuna i ovaj jedan pita "kakav je ovo most?"
I mislim se koji smo mi ludaci, 3 godine posto su porusili mostove Danac se seta po pontunu! Pa to samo kod nas moze! Cik da vidim da se neki arap sa sve nosnjom proseta Menhetnom i za 30 godina a ne 3
 
Bez "quote" da ne bi bilo predugachko...

Niko ne sudi ovde ko je dobar ili losh, ali svojina je svojina i svako treba i mora da juri svoja prava. Kako che nashe domache sw snage da zive od svog truda ako che piraterija da ih satre, niko nije terao Gates-a da radi ono shto je radio pre 20-ak godina, shto se nije nashao neko drugi da " iz NICHEGA stvori NESHTO". Jeste da je MS monopolista i kao takav vrlo "prljav" ali je ipak tu gde je zbog njegovog gazde i mora se priznati klikera ( nikom DOS nije ukraden...)
 
Da li neko zna koliko ima igraonica u Srbiji? Ili bar u Beogradu? Sve ukupno recimo max. par hiljada računara. Čak i da se naplate licence za igre, to je za svetske kompanije mala suma. Pogotovo što bi onda igraonice jedva uspele da skupe pare za 2-3 igre, a ne za 20 koliko ih imaju instaliranih. Veća zarada bi bila kada bi se umesto pirata na tezgama pojavio originalni software, tj. igre, pa se proda svaka igra u nekoliko desetina hiljada primeraka. Cela ta industrija meni liči na muzičku industriju, čak su i tiraži popularnih igara slični tiražima teen zvezda (recimo) u muz. industriji.
I još jedna stvar, igraonice kao što su kod nas ne postoje nigde u svetu (osim Bugarske :) ), i lično se nadam da će i kod nas da im dođe kraj, ali ne u smislu da ih treba zatvoriti, nego da će internet linkovi biti dovoljno brzi da se preko neta igraju igre, da će cena tih linkova biti kao na zapadu, i naravno da će ljudi imati računare kod kuće, da ne moraju da odlaze u igraonicu da se zadovolje sa par sati igranja.
Daleko smo mi od svega toga, ali jednog dana.... Ko zna :)
 
Septimus,
ja sam odavno za to da se postuje pravo svojine i odavno protiv varijanti tipa svacije-nicije i drzavno-svacije. Bas zbog toga i kazem da treba mi da se borimo za svoje a oni nek se bore za svoje. Nisam ja za to da sad treba ici i krasti po zapadu u stilu ko ih shljivi, ali mislim da niti nas placaju niti treba da nas placaju da im mi sad izigravamo advokate i to protiv sebe. Ne mogu da shvatim da neko moze da vodi brigu o tome ko i koliko zakida M$ ili nekog drugog proizvodjaca SW a da niko prstom ne mice oko nasih problema kojih ima na pretek.
Gates-u svaka cast i sa profesionalne i sa poslovne strane. Covjek je napravio cudo, bolje reci CUDOVISTE :) , ali mi se ne dopada taj fazon "kao kod nas je sve mufte valjamo piratski SW a citav svijet je kao posten". Mislim da svugdje u tom "civilizovanom" svijetu mozes da kupis pirate (doduse ne bas kao kod nas).

Opet ponavjam da imamo mi svoje rabote koliko hoces.
Pa ljudi prije SAMO 3 godine su americke bombe padale a mi sad treba da zastupamo interese americke SW imperije?!
 
Ljudi, ajmo da se dogovorimo pa da otvorimo Benchmark igraonicu u Beogradu. Zamislite koja bi to bila ludnica u gradu...

Najnovije vesti: Grupa ljudi, njih negde oko 1500 otvorilo prvu "legalnu" igraonicu u Beogradu pod nazivom Benchmark...

Bili bismo najjači na svetu...

Šta kažete na ideju...

P. Cineman

P.S. Ideja je veoma ozbiljna...
 
Cineman je napisao(la):
Ljudi, ajmo da se dogovorimo pa da otvorimo Benchmark igraonicu u Beogradu. Zamislite koja bi to bila ludnica u gradu...

Najnovije vesti: Grupa ljudi, njih negde oko 1500 otvorilo prvu "legalnu" igraonicu u Beogradu pod nazivom Benchmark...

Bili bismo najjači na svetu...

Šta kažete na ideju...

P. Cineman

P.S. Ideja je veoma ozbiljna...

Ala bi to bila igraonica pa mozda najaca na balkanskom poluostrvu pod uslovom da se ostvari sto je u praksi skoro nemoguce.
 
Alex je napisao(la):
Ala bi to bila igraonica pa mozda najaca na balkanskom poluostrvu pod uslovom da se ostvari sto je u praksi skoro nemoguce.

A u kojem je to delu skoro nemoguće. Na šta si mislio.

P. Cineman
 
Cineman je napisao(la):
A u kojem je to delu skoro nemoguće. Na šta si mislio.

P. Cineman

E ja necu da budem ogranizator:)
BTW aj svako po 5 dinara z otvaranje igraonice..ima da ima T3 liniju i uplaceno na svakom mreznom gaming serveru:)
 
zilet je napisao(la):
E ja necu da budem ogranizator:)
BTW aj svako po 5 dinara z otvaranje igraonice..ima da ima T3 liniju i uplaceno na svakom mreznom gaming serveru:)

Gotovo je, mi smo odlučili već da ćeš ti biti organizator....
E, sada što se tiče priloga od 5€ nije loše, imamo toliko vremena za skupljane da će do otvaranje igraonice izaći procesori na 32Ghz.

Ala će to da rastura...
Sa još T3 linijom :D :D

P. Cineman :wave;
 
Broz je napisao(la):
...i mamini sinovi koji ustaju u 12 sati prestanu da zaradjuju ni na cemu.

Aj jes da malo kasnim sa odgovorom ali nisam mogao da odolim... Evo ja sam mamim sin koji ce otvoriti igraonicu tek ali ustajem svako jutro u 7h i radim do 20h, dodjem kuci na rucak od 14h do 15h i to je to, nazad na posao... A sada kad otvorim igraonicu, onda ce mi se radno vreme produziti sa 20h na jedno 1-2-3h :p

Ja mislim da ce se uvesti rok u kom moraju da se legalizuju (dobrovoljno) igre i os a da ce po isteku tog roka poceti i licna poseta igraonicama i ko nije legalizovao - zdravo i dovidjenja.


Evo ja cu cim otvorim igraonicu, istog momenta decu poceti da teram napolje i da im kazem da cika Bili kaze da je bolje da idu po kafanama, eventualno po nekim parkovima pa da lepo duvaju lepak, travu ili da koriste neke teske droge... Mislim da je to buducnost nase omladine a ne da se igraju na kompjuterima...

type; ili ;) + cheers

Kako mogu da ulozim 7,8k e i da se posle mesec dva budem na nuli a da se pri tom koristim nesto sto nije moje, sto sam platio 2 eura i to kome - nekom tezgarosu sa buvljaka???


Evo ja tek sada otvaram igraonicu, i to ne u BG-u vec u jednom ruralnom mestu, i nije me briga da li cu da propadnem ili ne zbog legalizacije, otvaram igraonicu da se deca igraju...

Ovo je bilo jace od mene :)
 
LOWRENCE je napisao(la):
...
Evo ja tek sada otvaram igraonicu, i to ne u BG-u vec u jednom ruralnom mestu, i nije me briga da li cu da propadnem ili ne zbog legalizacije, otvaram igraonicu da se deca igraju...

Ako otvaras igraonicu "da bi se deca igrala", onda ce igranje tu verovatno biti za dzabaka ?!?


I ovo je bilo jace od mene ... :D
 
silverglider je napisao(la):
Ako otvaras igraonicu "da bi se deca igrala", onda ce igranje tu verovatno biti za dzabaka ?!?


I ovo je bilo jace od mene ... :D

Pa recimo da je i 30 dinara za sat vremena dzabe, pivo je 40-50 dinara a popijes ga za 10-15 minuta... Koliko samo kosta Paintball recimo... Letos je kod nas bio isto Luna Park i ja povedem moju malu Jelenu i za sat vremena potrosim 300 dinara jer je jedna voznja bila 40 dinara, kokice 30 dinara i tako to a voznja traje 2 minute... Bioskop je 100 dinara, ulaz na bazen otprilike isto tako...

Ali ja sam pod pojmom "da se deca igraju" mislio na to da necu na tome da zaradim silne pare ili nemam ti ja pojma sta vec otvaram da se deca igraju... Mislim, uloziti 8k evra 2 meseca pre legalizacije i nije bas mudar poslovni potez jer se ta lova nece tako lako vratiti... Daj boze da gresim...
 
Nazad
Vrh Dno