Šta je novo?

i9-13900K turbo boost crash - problem do CPU ili hlađenja

igor88

Slavan
Učlanjen(a)
25.07.2009
Poruke
7,490
Poena
425
Pozdrav drugarov 13900k ima problem na turbo boost warzone mu crashuje kao i svaki test , sa FPU da li je to cpu provristao ili da zameni opet mx6 pastu koju je menjao pre neki mesec kada je cpu poceo da se pregreva? Be quiet je hladjenje vazdusno sa 2 venta.
Warzone crasuje bukvalno na ucitsvanju
aida 64 FPU test momentali trotling i fail test
temp digne na 98c prekine test i temp u sekundi padne na 40c sto mi je jako cudno ponasanje.
iskljucio sam turbo boost i cpu radi savrseno, pa me interesuje da li je cpu felericanili ipak taj hladnjak vise nije dovoljan? Dakle 1 god je sve bilo kako treba cpu nije prelazio 80c u warzonu ….
 
koji tačno model kulera? da li je procesor overklokovan?
koliko sam upoznat, za taj procesor treba AIO
 
Pa 10 meseci je sve bilo ok cak letos i sad u decembru je poceo da se pregreva. Dark Rock 4 i nije oc, samo turbo boost koji sam sinoc iskljucio jer nije mogao da pokrene warzone uopste… sad radi super ali to nije to …

 
Poslednja izmena:
Pa sad zavisi od testa za taj cpu je normalno da na svemu ide 90-100C na 230W ako nije limitirana potrosnja ni na 100C NE SME da kreshuje jer je tako namesteno da radi.... (znaci prv proveri dal je temp kad je 95C odgovara velikoj potrosnji od ~200W to bi onda znacilo da cooler ok naleze na cpu i da je pasta OK)
da l si undervoltovao CPU? i ako nisi dodaj mu napona 2-3% offset u plus pa vidi da nije degradirao mada ja sam to imao kod AMD 2-3 procesora novije ganaracije ali racunam i da se na intelu desava samo dosta redje

To sto ti kreshuje u igri znaci da kreshuje kad neko jezgro boostuje na blizu 6Ghz i naravno tad temperature nisu ni blizu maximuma

PS: ja pastu u zivotu ne menjam ako ne skidam cooler ne znam sta ljudi stavljaju pa menjaju iste

Takodje za pocetak ostavi ukljucen HWinfo i skroz dole imas WHEA error kojih ne sme da bude, uglavnom se pojave kad je napon za CPU nizak ili je cpu degradiran fabricki sklj pa trazi vise napona, ili je memorija losa (ali je ovo retko)
 
280W vuce kad pukne test u piku dok moj 12900k ne prelazi 210😁
 
Bilo bi lepo da se kuciste 2x godisnje izduva od prasine, jer kolicina prasina i dlaka formira Sirogojno carape za fudbalski tim. Ako je lepo monitiran kuler nakon stavljanja paste Bios na default. Moguce ali tesko da je procesor degradirao kao nasa glumacka scena.
 
Cisti kuciste na 2 meseca jako je picajzlast lik😁 valjda svi mi koji volimo hw smo opiceni😁 evo ja kuciste malo malo cistim kuciste 😁😁😁

Njemu je sve bilo like a charm do Decembra, kada je poceo da mu kresuje warzone. Prvo in game posle nije hteo ni da pokrene isti. Te smo stavili mx6 i dalje problem ostaje … uzecu mu thermal grizzly pa da probamo… samo se nadam da cpu nije crkao…
 
Ja ne znam ko siri price o pastama, ne pomazu one nista, ako je degradirao digne se napon 2-3% ima da radi tako jos godinama
 
Ali on bukvalno na sekund povuce 280w i sve kresuje (konkretno warzone) i FPU test kresuje…
 
280W moze da bude problem samo za plocu i napajanje a ne za cpu na 1s, mozda jedino ako su sprzeni kontakti na cpu sto se desavalo samo kod amd 3d-a
 
Da budes siguran da nemas bad bin procesora odes u bios, stavis voltage offset + na 0.07v.... to ti je najbrzi test da utvrdis, ako ne onda testiras sve od memorije pa na dalje
inace na ipon je reklamacije bas prilicno za isti 2% a tih 2% su svi ispravni samo traze vise voltaze bas kao i tona 79xx procesora i to niko ne zeli javno da iznosi da se ne zamera amd i intelu a trebalo bi!
 
Memoriju sam mu rekao pod hitno da menja jer je cl40 i nemoguce je da je stavim na xmp na 6000 da digne os tek na 4800 bootuje.

Probacu sa voltazom. Znaci mislis da nema potrebe opet da mu skidam hladjenje?
 
pa ako boostuje OK sto bi skidao svaki ide na 100C ako nije debeo "nestabilan" undervolt ili fiksirana frekvencija

ne znam koju si memoriju uzeo ja imam 2x16 6400 kingston c32 sad sam zamenio sa 2x 32 ali mi obe rade bez problema na xpm pa i na AMD-vima
 
Fiksirao sam ga bez boosta. Ali to ipak nije to kad je dao tolike pare za hw pa mi je bezveze da mu ostavim tako😁 bez turbo boosta radi top. Sve radi besprekornosa turboboost odmah 100c i crash… ali to je 100c bukvalno u sekundi i padne na 40 (taj trenutak 100c) kresuje sve
 
svati svaki intel 139xx ide 100C i svaki AMD 79xx ide 95C tako je namesteno, mozes samo fiksnom voltazom i manjom frekvencijom da mu spustis temp, ili da limitiras TDP te temperature nisu problem bar se za sad se ne zna da je ikom skodila (sve ostalo su lovacke price pecarosa)
 
Dobro hvala , samo ne znam zasto sada kada sam iskljucio turbo boost racunar radi besprekorno... bas bas cudno :-D
 
bez turbo boost-a ima manje kriticnih oscilacija sa voltazom i frekvencijom, vecinom su kriticne one vece frekvencije ka 6Ghz
 
Hvala ti puno, probacu sa voltazom inace ima

Hyperx fury beast cl40 6000 xmp ne radi nikako mozda xmp3 @4800
 
Ja sam kupovao samo renegade oni su svi hynix bare ovi 6000+ tu nema zezanja
 
Ja sam mu preporucio gskill kakvo je tvoje misljenje o njima kokretno ovaj model:


G.skill 32gb Trident Z5 Rgb Ddr5 7200mhz Cl34 Kit F5-7200j34​

 
naponom
 
kako je bajlakse to resiti a da ostavim turbo boost? Opet mi je cudno da je radio 1 god besprekorno…
 
Jel si probao offset napon na + 0.07v ako to ne resava onda moras proverit sve ostalo dok ne zakljucis da je bas samo cpu problem
 
Probacu nisam isao kod njega videcu da se organizujem sa njim pa da peobamo sa tim.
 
kako je bajlakse to resiti a da ostavim turbo boost? Opet mi je cudno da je radio 1 god besprekorno…

pa svi 13900 trotluju, bukvalno svi, koliko sam ja video i to što je radio godinu kako treba
je vrlo moguće da on to nije ni primećivao, a i logično je da kad isključiš turbo boost
tj vlasnik 13900, ko god da je.....,

Evo imaš i na na Benchu o tome, leka manje više nema,
osim vrh napajanja, vrh hladjenja i ploće sa DVA 8 pinca ženska na ploči
za jedan procesor, eto onda se možda smanji to a vrlo verovatno da neće ni onda

 
Da da 2 8pina ima na tiaciju z790 resio sam problem spustio max potrosnju na 250W problem nestao
 
Nazad
Vrh Dno