Šta je novo?

Handheld Gaming PC (Asus ROG Ally, Ayaneo, GPD Win...)

Space Beer

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poruke
5,881
Poena
475
Stiže i (cenovno prihvatljiva) konkurencija, ako je verovati Asusu. Svakako da mogu da budu jeftiniji od trenutne ponude (Aya neo, GPD, onexplayer...) ali ostaje da vidimo koliko će tražiti. Performanse su svakako neupitne, a tu je i RGB džojstik :d Pretpostavljam da će zbog logistike biti primamljiviji u regionima gde nema zvanične prodaje sličnih uređaja. A i zbog Windowsa :d
Ima i Linus malo detaljniji video
 
 
Glasine govore o ceni od $699 za 512GB model sa Z1 Extreme chipsetom. Ako je istina, ROG Ally bi mogao biti odlican deal. Samo mu fale trackpadi...

 
Ne fali mu nista za te pare,nije jednostavno ista ciljna grupa. Bas me zanima koliko ce na obicnom Z1 drzati baterija,cak moze da bude i zanimljiviji nego Z1 extreme,pogotov za 500$ koliko je procena da ce biti
 
Predstavljen i ROG Ally, prodaja kreće za 20 dana. Pogledao sam nekoliko recenzija, ima ih po poznatijim portalima/YT kanalima i manje više slične su ocene.
Perofrmanse su dobre, ali izgleda da su očekivanja bila veća. Posebno u low-power modu, gde je često egal ili lošiji od Deck-a, uprkos boljem hardveru. S druge strane, jasno je da je i (ovo) nedovršen uređaj i da će biti bolji, pre svega sa softverske strane. U petoj iteraciji drajvera i OS-a će i low-power mod biti na mestu :d

U suštini, jasno je koje su prednosti u odnosu na konkurenciju (sve igre dostupne, bolji ekran, bolje performanse), a koje su mane (baterija, OS još uvek nije optimizovan za ovaj format i tip uređaja). Rekao bih i da je cena na mestu. Mada ja i dalje mislim da je 1080p bespotrebno velika rezolucija za 7" gaming uređaj, ali s jasno mi je da je i malo bezveze napraviti kvalitetan ekran (120Hz, IPS, 500 nits, FreeSync...) i ostaviti ga na 720p
Ovo je takođe odličan mini PC, da ima 32GB memorije, mogao bi da zameni pola radnih stanica :d

I druge handheld kompanije su najvile svoje proizvode sa istim čipom (7840U), ali čisto sumnjam da će biti konkurentni cenom. Pa ostaje pitanje šta mogu da ponude. Čini mi se da ako Asus istraje u ovome, ostali (GPD, Ayaneo, Aokzoe...) mogu da stave katanac.

Što se tiče non-extreme modela, od njega ne očekujem mnogo, tj. mislim da neće biti konkurentan toliko. GPU je značajno slabiji, nisam siguran da će biti brži od SD-a ni u 720p.
 
Upravo preuzeo. Jos uvek sredjujem gaming sobu gde ce biti jedna polica samo za handheld gaming. Imao sam malo srece sa dostavom pa je stiglo i ranije nego sam ocekivao.

Dvoumio sam se izmedju Steam Deck-a i ROG Ally i odlucio se za Asus jer je novija, manja i jaca "konzola" a Steam Deck bih uzeo ako/kada bude izasao Steam Deck 2. Uzeo sam i Logitech G Cloud koji planiram da koristim prvenstveno za streaming u stanu zbog odlicne baterije. U odnosu na ROG Ally osetno laksa i manja konzola i lepse lezi u ruci. A ROG Ally uopste nije mali uredjaj. Mogu da pretpostavim koliki je tek Steam Deck. ROG Ally planiram da koristim i kao mini PC na putovanjima ako izuzmemo gaming i emulacije. Bukvalno menja laptop. Da kazemo da mi fali konzola bazirana na Linux-u pa je Steam Deck vise nego izvesan. :) ROG Ally je Windows 11, Logitech G Cloud je Android 11.
 

Prilozi

  • PXL_20230617_101003571.MP.jpg
    PXL_20230617_101003571.MP.jpg
    140.1 KB · Pregleda: 102
  • PXL_20230617_112337835.MP.jpg
    PXL_20230617_112337835.MP.jpg
    128.1 KB · Pregleda: 80
  • PXL_20230617_112402354.MP.jpg
    PXL_20230617_112402354.MP.jpg
    86.7 KB · Pregleda: 61
  • PXL_20230617_112418342.MP.jpg
    PXL_20230617_112418342.MP.jpg
    140 KB · Pregleda: 62
  • PXL_20230617_112529354.MP.jpg
    PXL_20230617_112529354.MP.jpg
    117.3 KB · Pregleda: 91
Stiže i Lenovo Legion GO

Slične karakteristike i cena kao i ROG Ally, ali veći ekran (i veća rezolucija). S tim što se joystick može skinuti, tj. ovo više dođe kao tablet koji se može koristiti za handheld gejming. I masa je primetno veća, skoro 200g više od Deck-a. S druge strane, ovo je uz GPD Win (Max) moguće koristiti kao ok (veličina ekrana) zamenu za laptop, ima čak i oslonac. Ali opet mislim da je nepotrebno velika rezolucija i za igre i za rad (neophodno je skaliranje).

Uz Rog Ally, ovo su dva najjeftinija (800€) uređaja sa 7840U (H/HS) procesorom. Najjeftiniji laptopovi su 1200€, mislim da miniPC modela i nema još uvek.
 
Sa jedne strane, 1600p ekran znaci savrseno skaliranje na 800p. Sa druge, 800p na 8.8" ekrany vrv izgleda bas lose tako da jes, ova rezolucija nema nekog smisla.

Meni licno je veci problem tezina. Stvarno ne znam sta je proizvodjacima u glavi da prave sve vece i teze handheld PC uredjaje. Meni i Deck postane bas problematican za drzanje nakon pola sata a kamoli ovo ili recimo ovo cudo. ROG Ally mi je mnogo prijatniji za drzanje tokom duzih sesija (duzih od ~pola sata) i iako je "samo" 10% laksi od Decka ta razlika je itekako primetna.
 


Ovaj fazon sa desnim kontrolerom koji se pretvara u vertikalni mis deluje bas kul, samo nznm koliko ce biti korisno u praksi jer ceo setup zahteva dosta slobodnog prostora, sto nije bas savrseno za portabilnu konzolu.

Svejedno, meni licno je ovo je jedno od najoriginalnijih nacina da se omoguce "mouse-like" kontrole na handheld PC-ju. A i u tom slucaju 1600p na 800p skaliranje ima smisla jer je ekran na vecoj udaljenosti a ~170 DPI (1280 x 800 na 8.8 inca) je veci nego recimo 4K na monitoru od 27 inca.

Baterija (49Wh) i 16GB memorije su i dalje slabe tacke. Za Z1 Extreme i njegov ekvivalent (7840U) 24GB je neki optimum (8GB rezervisano za iGPU i 16GB sa sistemsku memoriju).
 
ufff idem uskoro u Slovacku, opasno se razmisljam da uzmem Legion Go

samo me nervira sto Mortal Kombat 1 lose, radi, ali sam cuo i citao da je bedno optimizovan u odnosu na 11.... ili SF6 koji radi jako lepo... srzi skoro uvek 57-60fps
takodje mi smeta sto nema vrr... pa ne znam koliko je vidljivo cepkanje slike itd.... mada bi uglavnom i drzao na 60fps sa vsync
ne znam kako ce ici s tim procom Ryzen Z1 extreme u buducnosti, hoce li biti neki drajvera i slicno koji bi pomogli ubrzavanju u odredjenim naslovima!
 
ufff idem uskoro u Slovacku, opasno se razmisljam da uzmem Legion Go

samo me nervira sto Mortal Kombat 1 lose, radi, ali sam cuo i citao da je bedno optimizovan u odnosu na 11.... ili SF6 koji radi jako lepo... srzi skoro uvek 57-60fps
takodje mi smeta sto nema vrr... pa ne znam koliko je vidljivo cepkanje slike itd.... mada bi uglavnom i drzao na 60fps sa vsync
ne znam kako ce ici s tim procom Ryzen Z1 extreme u buducnosti, hoce li biti neki drajvera i slicno koji bi pomogli ubrzavanju u odredjenim naslovima!
Ne očekuj bolje performanse. To je što je. Bez VRR može biti čupavo ako želiš da igraš iznad 720p, što na 8.8" možda i ne izgleda tako dobro.

Z1 Extreme je neverovatan čipset, ali nije sposoban za čuda. Imaš na Legionu USB4 pa možeš i eGPU povezati ali ono, tu se već gubi poenta.
 
da da to sam video vezano za eGpu, to bas nema smisla...
zao mi je sto ne mogu da vidim našta liči to skaliranje, pošto ima visoku rezoluciju... bolje da da ima na toj dijagonali manju rez. sa vrr....
ma te performanse su na žalost od igre do igre... neke igre rade bedno bez razloga... verovatno ne znaju bolje da odrade ;)
mozda za uzmem zbog SF5,Fifa23, Kof15, emuliranog TopSpin4 i tako nekih glupsoti... takodje i AoE2 nadam se da sljaka....
 
Na ROG Ally 720p izgleda skroz OK, pogotovo uz RSR, ali to je 7-inca. Nznm koliko maltene ista rezolucija izgleda na skoro 9-inca, cak i na integer scaling ekranu.
 
Zašto se Legion Go ne prodaje u Srbiji? jel ima neko info da li i kada stiže?
 
savršenstvo, jos kad ga malo ispeglaju... bice top. AMD Ryzen Z1 Extreme je takva moć da je to čudesno... ipak sam uzeo ovde iako je doneseno iz Slovačke, 800e
ja tek idem tamo u januaru pa me mrzelo da čekam. Odlučio sam se za ovaj umesto za Ally samo zbog veceg ekrana i od ojivih kontrolera. Takodje mi se svidja sto u 800p sve izgleda odlicno u saradnji sa integer scaling-om... i bice to sve jos bolje... Npr Doom radi na 2560x1200 rez. brutalno od 75++ fps na medium/high... sjajno, i s obzirom da nema VRR ne primecujem cepkanje slike, veoma fluidno radi. U planu mi je da samo povecam ssd.... bar na 1TB ili 2...
windows je veoma tesko koristiti ma 8.8" a kamo li na 7" (Ally)... tako da sam i o tome vodio računa.
 

Prilozi

  • 20231210_133517.jpg
    20231210_133517.jpg
    211 KB · Pregleda: 50
  • 20231208_181012.jpg
    20231208_181012.jpg
    163.7 KB · Pregleda: 49
  • 20231209_145756.jpg
    20231209_145756.jpg
    112.2 KB · Pregleda: 44
  • 20231207_111841.jpg
    20231207_111841.jpg
    322.6 KB · Pregleda: 56
Jesi probao neki emulator za nintendo switch?
 
probao sam RPCS3 igricu TopSpin 4 radi savršeno u 60fps sa lepom grafikom.
probacu Cemu Super Mario, Donkey Kong itd.
toliko je dobra "konzolica" da razmisljam da prodam komp.... koji ce mi djavo.... ovo je nesto najbolje čime sam se počastio u proteklih 10 god. Samo moram sto pre da kupim ssd od 2TB ili bar 1TB posto 512 je katastorfa malo.... treba mi 2242 mada sam video sa moze i 2230 sa adapterčićem. Videću sta ima povoljno da se nadje... i pod obavezno mora da se ima dobar Powerbank posto ovo guta bateriju na 20+w al zato i šljaka besprekorno. <3
 
Zasto prodavati komp kad mozes strimovati igre sa njega kad si kod kuce i igrati ih u 1600p sa boljom grafikom bez potrebe da Legion kacis na punjac jer sve radi savrseno na 10W power profilu i baterija moze trajati, barem na ROG Ally, jedno 4 sata?

Igre pokrecem direktno samo kad sam napolju, kod kuce samo lokalni striming, sem kad igram nesto 2D indie sto ok radi na 10W profilu.
 
Na ROG Ally mi je svejedno jer ima VRR, na Legion GO je vrv bolje da se fiksira jer ekran nema VRR.

Na Nvidia kartama njihov striming software (deo GeForce Experience aplikacije) radi skoro pa savrseno. Aktiviras opciju u GeForce experience, skines i instaliras Moonlight na Go (ima opcija za custom rezoluciju, kao i biranje 60 ili 120fps strima) odradis pairing i to je to (ima milion step by step objasnjenja kako da se odradi postupak).

Onda mozes da lansiras Steam preko Moonlight-a (po difoltu ubacen u Moonlight) i pokreces igre tako ili minimiziras Steam i pokreces igre normalno preko desktopa. Jos je trackpad prednost na Go pa je navigacija po desktopu milina, kao i na Decku.
 

  • Intel Core Ultra 5 ili 7 procesore s Xe-LPG (Arc) grafikom
  • 16 GB LPDDR5-6400 RAM
  • 512 GB – 1 TB SSD
  • 7-inčni 1080p LCD ekran, 120Hz, VRR, 500 nits
  • baterija 53 Wh
  • Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4
  • Windows 11 Home

 
Bolje bi bilo ovom Intel procesoru da je barem 30% brži pri istom TDP od Z1 Extreme inače je ovaj uređaj piši propalo.
Ne verujem ni u 2 sata trajanja baterije sve na max. ROG Ally može oko 1h i 15 min.
 
ja sam za Legion Go uzeo ssd 2TB mislim da ce to sada biti prava mašina, moći cu da imam bar 20 jačih igara da instaliram... 512 je bas malo....
sto se tice MSI Claw-a copy paste Ally, mislim da oblik i ekran... bar da su nekako rastegli ekran na 8" ovako je njesra... ja mislim da je 7" malo za neke igre poput strategija...
 

Prilozi

  • 20240107_210116.jpg
    20240107_210116.jpg
    124.1 KB · Pregleda: 17
Nazad
Vrh Dno