Šta je novo?

Gubitak slike

Trek

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2005
Poruke
297
Poena
320
Pozdrav svima,

od nedavno imam problem koji već neko vreme ignorišem, ali to mi više ne ide od ruke. Naime, posle igranja Battlefield-a 2042 promenim TV i tako što ištekam HDMI kabel i ubodem drugi od drugog TV-a. Psole toga posle koji minut mi prosto nestane slika, računar kao idalje radi, ali slike nema, te moram da ga iskljućim na dugme.

Ono što je čudno je da se to nekad desi nekoliko puta za redom, kao i da se nikad ne dešava za vreme igranja Battlefield-a. Time bi isključio kao uzrok temperature CPU-a i GPU-a, jer su one najveće za vreme igranja. Isto važi i za potrošnju struje. Merio sam potrošnju struje: za vreme igranja je oko 650W (Be Quiet Straight Power 11 750W).

SLičan problem sam imao pre oko mesec dana, rešio sam ga čisto reinstalacijom driver-a za grafičku, što ovaj put nije pomoglo.

Ima li neko neke savete/predloge?

Zahvaljujem u napred.


Mašina je:

Ryzen 5900X
Gigabyte X570 Aorus Elite
EVGA RTX 3080
Be Quiet Straight Power 11 750W
NZXT Kraken X62

reliability.jpg
 
A zašto prebacuješ fizički kablove kada imaš multi inputs GPU?
 
Zato što imam samo jedan HDMI izlaz
 
A da probaš HDMI-DP kabl? Mislim da tu leži problem, uz neku fizičku razliku na dva TV-a koja zaglupi drajver/GPU da nativno preseli sliku, jer očekuje inicijalno nakačeni displej na kablu.
 
pukne dwm (desktop windows manager) probaj da stavis starije drivere (clean install)
 
To je dobra ideja čak i da nemam ovaj problem, ali nisam našao odgovarajući koji radi. Prosto se gubi deo signala.

Problem je što se gubi slika posle igranja čak i ako ne menjam kabel. Probao sam čak i da prvo isključim komp, pa promenim kabel dok je isključen, ali opet isto. Najčudnije je što se problem javlja posle igranja Battlefield-a, i javlja se u nekom vremenskom prozoru posle igranja, bez obzira da li posle toga isključim komp ili ne.

Mislim da su samo prethodnib driveri radili.
 
1. u nvidia properties proveri da je sve "restore defaults". Prepopstavljam da si vec reinstalirao drajvere i da je tu sve OK
2. windows power management stavi na maximum performance, da ne gasi display i ne ide u nikakav sleep itd.
3. pokreni memtest 86 sa bootabilnog USB sticka i testiraj RAM memoriju - tipujem na ovo

posto ti nikada ne puca pod opterecenjem tj. u igranju onda nije do napajanja ili bilo cega slicnog, cak verovatno nije ni do grafike, tj. pucao bi ti battlefield u opterecenju a ne na desktopu "idle" kada ne radis nista. U svakom slucaju kako kolega ilidan kaze pukne DWM, pravo je pitanje zbog cega. Ako si sve odradio i nista ne pomogne, znas sta ti je ciniti, cista instalacija windowsa 10/11. Varijante sa starijim drajverima, to nista, mora to da radi i sa novim, evo meni radi, svima radi, mora i tebi da radi.
 
Svakako zbog komfora bi bilo dobro naći kabl koji radi u punom signalu (a ima raznih) i kada rešiš problem. :)
 
Tražio sam ih, nema takvih da je 4k, 120hz i full RGB. Ako neko zna za neki da provereno radi ful, zahvalan bi bio na preporukama.

Memtest je prošao bez greške.
 
Od kako sam u power management stavio da se ne gasi displej, nema više problema, bar za sad. Još jednom hvala za sve predloge.
 
Na žalost od kako sam update - ovako Windows i drajvere (ako je uopšte do toga) da je problem postao još gori. U međuvremenu sam kupio monitor (spojen preko DP 1.4), tako da nema veze više sa prikljucäčivanjem HDMI kablova. Novo mi je i napajanje (be quiet 1000W Platinum), tako da nije ni do toga.

Ono što je sad još gore je da Battlefield često izbacuje pri startu, odnosno da se potpuno gubi slika, nekad poptuno black screen sa zakucavanjem celog kompa.

3DMark stress test često: puca ceo sistem, restartuje se, nekad prosto isključi. Dešavalo se čak da se zamrzne ekran pri boot-u pre Windows - a (ovo mislim samo jednom).
Reliability report prijavljuje svakakve moguće greške.
Ja sumnjam na grafičku, tako da ću pre nego što stavim ceo sistem, probati sve sa još jednom ili dve nove grafičke.

Ima li neko nekih ideja?

Hvala u napred.
 
Vidi, to sto ti puca 3DMark je "dobro", mislim odlicno da imas nesto sto stalno zeza pa lako mozes svakom promenom videti da li je problem nestao.
Dakle ako ti BF uvek puca pri ucitavanju ili svaki 2-3x isto je OK za trazenje problema.
Tvoji koraci su sledeci:
1. BIOS - load optimized defaults (nikakav XMP prifil ne ukljucuj)
2. Memtest provrti jos jednom sva ona 4 prolaza
3. Prime 95 jedno 1-2 sata


Sve ovo traje par sata zezanja.

Ako sve radi, probas dalje 3dmark i BF da li pucaju. Ako pucaju, a nemas drugu graficku da probas da li "nestaju problemi", onda lepo na cist SSD nova instalacija win 10 preuzetog sa Microsoft sajta. Nakon toga stavljas 3D Mark i BF i probas odmah da li radi. Nikakvi "bloat" od programa (pa ni za misa) ne stavljas.

P.S. Da li si proverio kablove za napajanje grafike. Ako imas vise kablova bukvalno u svaki konektor dovedi posebnim kabelom 12V, jer to napajanje i nije previse "velikodusno" kada su u pitanju 3080 i 5900xt, tj. ne ostaje bog zna koliko rezerve.
 
Vidi, to sto ti puca 3DMark je "dobro", mislim odlicno da imas nesto sto stalno zeza pa lako mozes svakom promenom videti da li je problem nestao.
Dakle ako ti BF uvek puca pri ucitavanju ili svaki 2-3x isto je OK za trazenje problema.
Tvoji koraci su sledeci:
1. BIOS - load optimized defaults (nikakav XMP prifil ne ukljucuj)
2. Memtest provrti jos jednom sva ona 4 prolaza
3. Prime 95 jedno 1-2 sata


Sve ovo traje par sata zezanja.

Ako sve radi, probas dalje 3dmark i BF da li pucaju. Ako pucaju, a nemas drugu graficku da probas da li "nestaju problemi", onda lepo na cist SSD nova instalacija win 10 preuzetog sa Microsoft sajta. Nakon toga stavljas 3D Mark i BF i probas odmah da li radi. Nikakvi "bloat" od programa (pa ni za misa) ne stavljas.

P.S. Da li si proverio kablove za napajanje grafike. Ako imas vise kablova bukvalno u svaki konektor dovedi posebnim kabelom 12V, jer to napajanje i nije previse "velikodusno" kada su u pitanju 3080 i 5900xt, tj. ne ostaje bog zna koliko rezerve.
Memtest je prošao bez problema. Plan mi je bio da probam sve sa drugom grafičkom, pa je onda lako isključiti/potvrditi problem. Prime 95 sam zaboravio, nisam ga koristio godinama :) DWM je opet često počeo da se pojavljuje u reliability reoprtu, što opet govori za grafičku, jer kontam da nije do drajvera.
U grafičku mi idu 2 kabla od 12V, ako se dobro sećam. Kako, misliš "to napajanje", misliš konkretno na be quiet straight power platinum 1000W?

Sve ovo ću moći da probam tek za oko 10tak dana kad se vratim kući.

EDIT: zaboravio sam napomenuti da je grafička relativno krivo stajala u kućištu od težine svoje. U međuvremenu sam naručio i držač. Čitao sam negde ranije da je nekima gubila kontakt grafička sa matičnom na nekom mikro nivou zbog težine dovoljnom da izaziva probleme. Možda je to oštetilo grafičku ili matičnu u PCIE slotu.
 
Napajanje sam video da pise u prvom postu 750W, ne mislim da je malo, ali bi za 5900x i 3080 bilo lepo da je 850W ili vise.
To sto "visi" graficka nema nikakve veze, radi to, cim je u slotu radi, nema kud da ode. Dobro je da su 2 kabala za 12V u grafickoj. Sad ti preostaje da negde nadjes drugu graficku za probu da vidis da li problemi prestaju.
 
Hvala na pomoći, probaću sa novim grafičkim kad se vratim.
 
Nazad
Vrh Dno