Šta je novo?

Google Photos alternativa - lokalni server

priest77

Slavan
Učlanjen(a)
12.10.2004
Poruke
4,467
Poena
450
Da li znate neku alternativu za backup slika sa telefona koja je najpribližnija Google Photos, ali da radi lokalno?
Trenutno koristim Google Photos gde sam kupio onih dodatnih 100GB, ali uskoro ću i to napuniti.

Tražio sam malo na netu neku alternativu i koliko vidim najbolja varijanta je da se instalira Nextcloud na Raspberry Pi sa neki većim HDD-om.

Da li je neko pokušao nešto slično i kako radi?
Da li imate neki drugi predlog koji radi pouzdano, da nije veliki potrošač (jer će biti uključen non-stop) i da može lepo da se koristi na telefonima?
 
Nextcloud…imaš ga u snap paketima na Ubuntu-u.. instaliraš sa jednom komandom i automatski se update-uje…
 
Fotografije i video snimci koje mi kreiramo su unikatni te ako su nam bitni a izbrišu se ne mozemo negde skinuti. Google Photos bekapuje fotografije i video sa nasih telefona a kad nam na samom telefonu ponestane prostora, bekapovan materijal izbrisemo sa telefona tako da Google Photos postaje jedina kopija. Uzdamo se u to da će Google voditi računa o tome da materijal ne bude izbrisan. Kad odlučimo da zamenimo Google Photos sa nečim lokalnim tada je na nama da vodimo računa da ta jedina kopija ne bude izbrisana.

Lokalnih alternativa za Google Photos ima više, treba probati i videti koja vam najviše odgovara.

Najjeftinija opcija su pomenuti NextCloud ili PhotoPrism i sl. Mogu se instalirati na desktop računar direktno na host operativni sistem, kao virtuelna mašina ili kao kontejner. Servis je dostupan samo kad je računar upaljen vs Google Photos koji je uvek dostupan (kad ima bilo kakvog interneta). Ostaje i pitanje bekapa lokalno skladištenih podataka u slučaju otkaza hard diska na kojem se materijal nalazi. Predpostavljam da se radi o jednom hard disku u ovom slučaju koji ukoliko otkaze podaci su izgubljeni. Dodatni bekap u vidu eksternog hdd ili cloud servisa je po meni obavezan.

Pored instalacije na desktop računar moguce je instalirati truenas na zaseban računar (obratiti paznju da je ECC memorija vrlo poželjna zbog ZFS a potrebno je i više hdd da bi sv eimalo smisla) i na njemu u kontejner pomenute servise za fotografije. Postoje i odlične opcije za sinhronizaciju i bekap podataka, lokalno i u cloud. Ovde su potrošnja u buka veći i potrebno je odredjeno znanje i vreme da se sve postavi kako treba, pogotovo da se odabere pouzdan hardver. Ovo sam napisao kao ideju, razrada svega je tema sa sebe.

Najjednostavnija alternativa je Synology Photos aplikacija koja radi samo na Synology uredjajima (preporučujem uredjaj od minimum 2 hdd). Uvek dostupna uz malu potrošnju i nisku buku a relativno jednostavno za podesiti. Opcije Photos aplikacije su osnovne, prikaz fotografija, albumi i share i to je to. Nema editovanja i sličnih naprednih opcija. Moguće je pristupiti i van lokalne mreže (opcija quickconnect) iako imate CGNAT . Synology i Hyper backup ce pomoci oko automatskog backupa materijala lokalno ili na cloud (iz iskustva od ručnog bekapa nema ništa). Savetujem da se u slučaju odabira modela sa samo 2 hdd ssitem postavi tako da se na jednom hdd nalaze podaci a na drugom lokalni bekapi uz povremeno prebacivanje bekapa na eksterni hdd. Verovatno postoji nesto slično za qnap uredjaje ali nemam iskustva.

Rpi preskacem kao opciju koju preporucujem jer za malo više novca moze da se kupi pomenuti synology koji ima reseno napajanje, kućiste, hladjenje, jednsotavniji za upotrebu.....

Kad se sve sabere i oduzme, nije Google Photos ni toliko skup ako ne želite da razmisljate o struji, buci, dodatnom ulaganju u hardver, razmisljanje o bekapu.... :)
 
Baš kao što BigBoy reče, ko hoće da ovo realizuje kako treba, onda ZFS (sa nedeljnim scrubbingom) + bar 2 diska u mirror vdev (ili RAIDZ3) + mašina sa ECC memorijom.

Synology i nije alternativa gore pomenutom rešenju, jer fotografije najviše stradaju od bit rot-a što običan RAID ne sprečava u poređenju sa ZFS RAID-om. Snimci nemaju taj problem u tolikoj meri.

Prilikom kupovine HDD-a, poželjno je da se kupe ili dva različita modela (ne-SMR naravno) ili isti model, ali u različitim radnjama (da bi se izbegla loša tura).

Realno, lakše platiti nekom drugom da se brine o svemu tome, ali ko kako hoće.

A jel ima nešto za nas sirotilju sa Win?
Docker Desktop za Windows + Nextcloud. Ali to i nije neko rešenje...
 
OneDrive претплата је, ако се прави породица, 10ак европских годишње, и добија се 1tb простора. Не клизи као гугл, али ради своје... Конкретно говорим о Office365 family претплати. 6 корисника, свако има свој засебан налог. Ја сам мој налог инсталирао мојим укућанима на њихове телефоне и укључио backup. Једини проблем је што све слике иду ђутуре у велики фолдер. Могу се сортирати по датуму, али не и по уређају (ако се не варам).
 
 
Pored gore pomenutih dobrih resenja ono najjednostavnije sto svako moze je da ima svom racunaru ima bar dva razlicita hard diska na koji ce kada mu se online prostor recimo google drive popuni prebaciti sa njega sve na jedan od ta dva harda (one drive to moze automatski), a automatski neki od programa da mu prave rezervnu kopiju na drugom hardu, tako cete uvek imati dve iste kopije slika kad se jedan hard pokvari prebacite na novi i tako u krug, ako bas hocete da se osigurate tipa od pozara kradja pa da ne nastradaju oba diska, jednom godisnje prebacujte na neki treci ekteni disk koji nece biti u vasem stanu :)

Ja licno imam mali štedljiv win server koji je non stop ukljucen i preko mreze pravim taj backup momentalno kako snimim nove slike na prvi hard. Ali to je skuplja varijanta
 
Verovatno najjednostavnija i najjeftinija varijanta je Syncthing na lokalni računar. HDD od 1TB je ~40€. Dalje može da se bekapuje na drugu lokaciju, cloud (bilo koji, malo skuplje rešenje) ili eksterni HDD (još 50€). I onda za <100€ imaš "lifetime" plan za 1TB. Sad, pitanje je koliki je kapacitet telefona, postojećeg diska u PC, koliko fotografija praviš... tako da može biti i jeftinije
 
Nije lokalni ali je dzabe i lepo radi.
Probao sam ovih dana Nextcloud na Oracle free VM. Inace u pitanju je VM sa ARM Ampere A1 , sa 24GB rama i 200GB prostora.
Dobra stvar je sto Oracle ovo promoviše kao always free.
Screenshot from 2023-02-03 07-58-45 (copy).png
 
Poslednja izmena:
Nije lokalni ali je dzabe i lepo radi.
Probao sam ovih dana Nextcloud na Oracle free VM. Inace u pitanju je VM sa ARM Ampere A1 , sa 24GB rama i 200GB prostora.
Dobra stvar je sto Oracle ovo promoviše kao always free.
Pogledajte prilog 374355
Super ideja. Znači imaš u oracle cloudu 200gb free i na njemu Nextcloud koji je takođe free?
I normalno ti radi sinhronizacija, jel planiraš da koristiš za nešto ozbiljno, ili samo learning? :)

Da li neko zna kako namestiti Nextcloud na Synology DS118? nije dostupan kao package.
 
Da, tako je.
Sinhronizacija sa tel. radi instant, rekao bih brze nego sa google photos.
 
Da,to je uglavnom dosta za neke manje instance, ja imam recimo jedan nextcloud na Hetzneru bese. Ali naravno,ovi svi podrzavaju i ARM procesore,ako se ne varam cak ima i snap paket.
 
Nije lokalni ali je dzabe i lepo radi.
Probao sam ovih dana Nextcloud na Oracle free VM. Inace u pitanju je VM sa ARM Ampere A1 , sa 24GB rama i 200GB prostora.
Dobra stvar je sto Oracle ovo promoviše kao always free.
Meni je taj Oracle bez ovlašćenja skinuo sredstva sa kartice, pravili se nevešti, preusmerili me na "payment" službu u Rumuniji i ništa nije pomoglo, pojeo vuk magarca.
Zamenio sam karticu i naučio lekciju da "besplatan sir ima samo u mišolovci".

Kako god, ko ima karticu koju dopunjuje samo za internet i može da je drži "na nuli", ili još bolje mogućnost za virtuelne katice - ovo bi moglo da bude dobro rešenje.

Ne mrzi te da napraviš novu temu sa "kako, šta" uputstvom?
 
Meni je taj Oracle bez ovlašćenja skinuo sredstva sa kartice, pravili se nevešti, preusmerili me na "payment" službu u Rumuniji i ništa nije pomoglo, pojeo vuk magarca.
Zamenio sam karticu i naučio lekciju da "besplatan sir ima samo u mišolovci".

Kako god, ko ima karticu koju dopunjuje samo za internet i može da je drži "na nuli", ili još bolje mogućnost za virtuelne katice - ovo bi moglo da bude dobro rešenje.
Oracle podrzava samo debitne i kreditne kartice,prepaid ne,zato i ne mogu da se registrujem.
Da li neko zna kako namestiti Nextcloud na Synology DS118? nije dostupan kao package.
Ovako
U suštini sve radi web server ili kako se beše zove u DSM-u...
 
nextcloud mi je uvek bio prekomplikovan za dodavanje na postojeći rpi os jer mora pregršt stvari da se instalira i podesi i postoji dobra šansa da nešto krene po zlu.
Baš me zanima kako će proći ovo preko snap.
 
snap install nextcloud i to je to.
 
snap install nextcloud i to je to.
Upravo to.

@SuperStarr
Ja sam se registrovao preko Intesine visa clasic debit pre 5-6 meseci, sem početne verifikacije kad ti skinu 1 euro i posle storniraju nije bilo pokusaja bilo kakve naplate.
Mislim da si siguran dokle god ostajes na postojećim besplatnim resursima i ne uradiš upgrade.
Mada slažem se da treba biti oprezan, ova kartica i meni služi samo za internet plaćanje tj prebacim sredstva na nju tj. na račun samo kad treba nešto da pazarim sa drugog deviznog kao i mnogi što rade.
 
instalirao nextcloud na rpi4. radi odlicno. Ranije je bilo price da je kilavo, ali za sada vrlo lepo radi. tecno prolazi kroz stranice i cak pusta one test klipove.
Povezao sam i eksterni disk i povezao svoj domen da vodi na taj server. sada je full licni cloud d 5tb
 
Na rpi sam ja podesavao ima sigurno 3-4 godine, nije bilo nekih problema,pogotovo sto sam podesavao za neke brokere u Kanadi,pa su imali gomilu videa koje su shareovali. Na rpi4 radi to jos bolje,mada ja imam 8gb
 
OK, a sada jedno glupo pitanje, kako uraditi backup slika (i fajlova) sa telefona na nextcloud? Da to bude automatizovano
Ne nalazim nijedan app unutar nextcloud koji to moze, a nisam video ni opciju u app na telefonu
 
Syncthing?
Odabereš sa telefona koji folder da šeruješ, na tom kompu izabereš gde to da se skladišti i svaki put kad su oba kljenta na istoj WiFi / LAN mreži - oni se sinhronizuiju.
 
OK, a sada jedno glupo pitanje, kako uraditi backup slika (i fajlova) sa telefona na nextcloud? Da to bude automatizovano
Ne nalazim nijedan app unutar nextcloud koji to moze, a nisam video ni opciju u app na telefonu
Nisi video opciju..?


 
Nisi video opciju..?


ne vidim gde u aplikaciji ima ikakva sync funkcija, auto backup i slicno kao sto google photos ima.

Syncthing je za windows kao server sto bih izbegao.
 
Nemoguće da nema sync u app
 
Meni bez premca FolderSync Pro i za fotke, a i inače za backup sa raznih uređaja. Radi perfektno.
 
Nemoguće da nema sync u app
Ja ne nalazim. U app su opcije iste kao u online pregledu, ukljucujuci i administratorska podesavanja servera. Nema nista specijalno za telefon ili za krajnjeg korisnika. Vrlo cudno.

EDIT: OK, nesto se cudno desilo. Sada sam se ulogovao preko ip adrese iz lokalne mreze i app izgleda drugacije. Dok sam se logovao preko domena, app je zapravio bio obican web view. Sada izgleda kao prava app.
Jos mi je preko domena kukalo za strict mode zbog http umesto https.
Imacu app samo u lokalnoj mrezi, nije strasno.
 
Poslednja izmena:
Čudno i nema mnogo smisla :|

Za automstski upload ideš na "Settings", pa u delu "More" stoji "Auto uplaod" opcija, sa kojom biraš foldere koje hoće da automatski idu u oblake
 
Meni bez premca FolderSync Pro i za fotke, a i inače za backup sa raznih uređaja. Radi perfektno.
Svaka čast za preporuku! Rješio si me glavobolje oko bekapa slika na Cloud.Mail.Ru sa telefona.
Njihova skrnava aplikacija ne može da izostavi podfoldere koje neke nebitne aplikacije prave u Camera folderu. Radi dobro i free verzija ali ću uzeti PRO samo da još istestiram opcije.
 
Nazad
Vrh Dno