Šta je novo?

FSR 3 - Očekivanja

NenadG

Cenjen
Učlanjen(a)
25.11.2009
Poruke
535
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 7700X & Arctic Liquid Freezer II 280
Matična ploča
Asus ROG Strix B650E-E gaming WIFI
RAM
G.Skill Trident Z5 NEO 2x16GB DDR5 CL30
GPU
ASRock RX 6900XT OC Formula
Storage
2 x M.2 Kingston Fury Renegade 2TB
PSU
Antec Signature SP1000 Platinum 1000W
Kućište
Antec Performance 1 FT
Monitor
Dell UltraSharp QHD U2715H
Miš & tastatura
Logitech G604 & Logitech MX Keys
Ostale periferije
SteelSeries Arctis 7
Pristup internetu
  1. Optički internet


Ako se zaista ispuni ovo što iz AMD-a najavljuju, biće to stvarno veliki dan za gejming industriju... Osim za NVidiju.

Ovo bi moglo da ozbiljno pomuti planove NVidiji, što veoma priželjkujem jer su mi se ogadili tim stavom da samo odabrani mogu da uživaju u AAA naslovima.
Naravno, nisam ni očekivao da će AMD da sedi skrštenih ruku dok NV skuplja kajmak sa DLSS. Samo je bilo pitanje kada će da izađu sa FSR 3. Ali mi je strašno drago što nisu krenuli NV stopama, kupite nase da bi mogli da se igrate i to najskuplje ako želite pravi ugođaj nego su obuhvatili sve i to čak i one sa starijim kartama.

Ako ovo stvarno bude funkcionisalo, pa mala revolucija je u pitanju.
 
Ako sve bude funkcionisalo. Sve mi se cini da ce zrtvovati kvalitet slike mnogo vise nego nV zarad vece kompatibilnosti.
 
Ali mi je strašno drago što nisu krenuli NV stopama, kupite nase da bi mogli da se igrate i to najskuplje ako želite pravi ugođaj nego su obuhvatili sve i to čak i one sa starijim kartama
Jer su morali tako?
Nema dobronamernih firmi, sve je u proracunu
 
proracun je takav da ce mi sledeca kartica biti amd kakva god bude situacija.
 
@danilo989
Verovatno hoće. Pa će ispeglati u nekoj sledećoj iteraciji. Bitan je put za koji su se opredelili a to je da se omogući velikoj većini da se kvalitetno igra a ne kao NV, da to ekskluzivno drži za one malobrojne koji to mogu da plate.

@DukeLander
Verovatno si u pravu ali u ovom slučaju AMD uvaljuje krastavac (sam sam napisao da ne morate vi da editujete :) ) NVidiji tako što će da omogući dobre performanse onima sa slabijim kartama je prosto deviza "neprijatelj mog neprijatelja moj je prijatelj".

I da se razumemo, ja lično imam para za high(est)-end grafičku kartu ali principijelno neću da dajem toliko para jer mislim da je to neka vrsta ucene na koju ljudi pristaju.
 
@danilo989
Verovatno hoće. Pa će ispeglati u nekoj sledećoj iteraciji. Bitan je put za koji su se opredelili a to je da se omogući velikoj većini da se kvalitetno igra a ne kao NV, da to ekskluzivno drži za one malobrojne koji to mogu da plate.

@DukeLander
Verovatno si u pravu ali u ovom slučaju AMD uvaljuje krastavac (sam sam napisao da ne morate vi da editujete :) ) NVidiji tako što će da omogući dobre performanse onima sa slabijim kartama je prosto deviza "neprijatelj mog neprijatelja moj je prijatelj".

I da se razumemo, ja lično imam para za high(est)-end grafičku kartu ali principijelno neću da dajem toliko para jer mislim da je to neka vrsta ucene na koju ljudi pristaju.

Da se razumemo,ti "malobrojni" uopste nisu tako malobrojni kako to na prvi pogled izgleda......cak i u jadnoj Srbiji,jednoj od najsiromasnijih zemalja Evrope........eto npr i na ovom forumu solidna masa ljudi vec ima neku graficku iz preskupe 4000 serije.....ili moze da ih kupi bez problema,ali eto nece zbog neke kosmicke pravde ili sta vec...:ROFLMAO:

Inace,vec 100 puta vidjeno u IT indsutriji....nesto se pojavi sto je suludno/abnormalno/nenormalno skupo......gomila ljudi pocne to da pljuje/negoduje u stilu "ovi nisu normalni" "ja to nikad necu da kupim" "doco ce do smaka sveta" itd.....a onda se vidi samo kako jedan po jedan krecu u kupovinu te suludo/abnormalno/nenormalno skupe stvari.....i posle par meseci se dobija solidna masa ljudi sa tim preskupim parcetom hardwera....
 
Poslednja izmena:
Suvisna je ta prica dobar vs zao u trgovini... Narocto na trzistu gde nema prave konkurencije. Za cas dobar postane zao ako ima bolji proizvod i obrnuto. Ako kinezi nakad naprave konkurentan hardver tada ce mozda biti neke konkurencije, ovako sve sto stize sa zapada narocito u IT sektoru ostace zavuek preskupo u odnosu na to koliko bi zapravo trebalo da kosta... Navodno placamo tehnologiju, a zapravo placamo monopol.
 
Da se razumemo,ti "malobrojni" uopste nisu tako malobrojni kako to na prvi pogled izgleda......cak i u jadnoj Srbiji,jednoj od najsiromasnijih zemalja Evrope........eto npr i na ovom forumu solidna masa ljudi vec ima neku graficku iz preskupe 4000 serije.....ili moze da ih kupi bez problema,ali eto nece zbog neke kosmicke pravde ili sta vec...:ROFLMAO:
Koliko ih je zaista, koliki je share? Videćeš da je to smešan broj. Siguran sam da nije ni 5%.
 

Naslusali smo se ovde bajki poslednjih godina samo tako, a cifre pokazuju nesto sasvim drugo. U prvih 15 karata ima i 1000 i 2000 i 3000 serije podjednako. AMD je tek na 12 mestu sa "radeon graphics" sto je integracija, pa opet NVidia, zatim Intel integracija i prva zaista graficka karta koju ima AMD je RX580 na jedno 25. mestu. To dovoljno govori o realnosti i sta se zaista kupuje. 4070ti bije tesnu bitku za 30 i neko mesto sa rx 5700xt, ultra mega giga turbo naj naj AMD kartom od pre par godina (jer ko nju nije kupio taj je gloop) i onda je za 4-5 meseci karta koju "niko ne kupuje" i koja je preskupa lagano stigne, a malo nize "najbolji best buy" karta zvana RX6700xt ljutu bitku bije za "preskupom" 4090 itd. Realnost je nesto drugo od prica na forumu i lepih zelja. Ide im dobro, kupuju ljudi i to je jednostavno tako.
 
Eto, u prvih 30 karti nV 4000 serija i AMD 7000 zastupljena sa 0 (nula) karata.
 
Sto nam govori da su karte generalno poslate bezobrazno skupie i da se slabo upgraduje.
 
Pa naravno! To i jeste poenta mog posta. Nije fora da nas nekoliko može da priušti skup hardver. Poenta je da prosečan roditelj može detetu da kupi korektan računar i da dete, između ostalog, može da odigra i neke nove AAA hitove bez da čeka da napuni 40 godina.
 
@CountMike
Istina, ali i dalje je zanemarljivo mali broj korisnika u vlasništvu novi(jih) kartica. Bedno je da su, ako gledamo nove AAA naslove, kartice srednjeg ranga praktično neupotrebljive. Nikada to nije bilo tako.
 
Ipak se svodi na to da daleko najveći broj gejmera ne može da priušti sve naj bolje i naj skuplje. Možda neki profesionalci ali mlađi zavise od roditelja kojima to nije prioritet. Imam prijatelja, odraslog sina starog drugara koji je (polu) prfofesionalni internacionalni igrač, ide po svetskim takmičenjima. On kaže da ga ne zanimaju detalji slike, baš oni koji traže naj jače kartice. Da li se njišu listovi ili travke ili detalji na likovima je potpuno irelevantno čak može da smeta. potrebni su FPS i preciznost a za to ne treba 1000-1500 dolara kartica.
 
tekst na srpskom na temu FSR 3

da prvo vidimo u praksi FSR 3, eventualno da ga uporedimo sa DLSS 3, pre no što doneseno neke zaključke. ovo lako može da bude promašaj donekle


skrenuo bih pažnju da ovo nije tema o platežnim mogućnostima, kretanju cena na tržištu itd
 
FSR je nesto najbolje sto je moglo da pogodi moju staru RX570 i napravi od babe devojku. Cek FSR 3, od GPU, podrzava sve sto i FSR 2?
 
@CountMike
A zašto uzimaš (polu)profesionalne igrače kao etalon? Ja baš mislim da nisu.
Problem u poslednje vreme, a grafičke karte tome najviše kumuju, je u tome što je solidna konfiguracija poprilično skupa. Ja se prosto nadam da će FSR 3 doprineti tome da i starije konfiguracije i uslovno rečeno "jeftinije karte" mogu da poguraju najnovije naslove.

I šta ćeš ti sa tvojom 6600xt kad krenu UE5 naslovi, kanta? A ni ona baš nije dve kese bombona. Ja ne bih voleo da se to desi.
 
Ja sam zimus uzeo RX 6750 XT, i sve super full kartica odlicna tera 2k lagano, i sad gledam izlaze nove igrice moja kartica se vec muci i to za koliko meseci...
Vise necu ni da radim upgrade, ne isplati se bacati 500+e na pola godine za upgrade komponenata, a i onako igre su smece u poslednje vreme, sve se vise vracam na stare igrice za koje mi ne treba ludacka grafika i trka sa komponentama.
 
@momsab

Siguran sam da će DLSS biti bolji, makar u početku. Mada neka i zauvek bude bolji, a neka FSR bude solidan pa je opet benefit. AMD je ozbiljna firma, ne verujem da mogu sebi da dozvole da im FSR priča pukne. Jer ako se i desi da DLSS bude bolji ali FSR dovoljno dobar, mali broj ljudi će i dalje insistirati na DLSS-u što onda leveluje RTX i RX kartice, posebno u nižem i srednjem segmentu.
 
Meni se nVidia smučila nakon odluke da svojim kupcima uvale krastav*c, i DLSS 2- 3 bude samo za poslednje generacije GPU...Kako pogrešan potez, voleo bih da upoznam likove koji su ovo smislili - čobani!
 
Ne postoji fer kompanija kao što ovde mnogi misle da je AMD, postoje samo biznis oduke za svaki korak koji se pravi, kao i u ovom slučaju za FSR.
A samo da se podsetimo AMD-ovog plana vezano za FSR. Kada su shvatili da će DLSS da bude ozbiljan selling feature morali su da izađu sa svojim rešenjem. Odučili su se da budu "fer" tako što će da izbace upscaling tehnologiju za sve. Zašto nisu samo za Radeon korisnike, jer to zato što vole sve gejmere ? Naravno da ne. Nisu imali drugog izbora jer da izbace propriatery tehnologiju kao što je DLSS a obzirom na udeo Radeon karti kod gejmera, ne bi im mnogo značilo. Plan je bio da developeri shvate kako je bolje da implementiraju jedan standard za sve nego posebno samo za korisnike jednog brenda. Ovo bi uticalo da vremenom DLSS postane irelevantan i ugasi se. Plan očigledno nije uspeo pa su rešili da u saradnji sa developerima koje sponzorišu, blokiraju DLSS i ograniče RT efekte na minimum kako ne bi bio veliki hit za njihove karte. Tako da sada imamo situaciju gde većina gejmera (a videli smo da Geforce vlasnici jesu većina) moraju u nekim igrama da pale inferiornu upscaling tehniku.

Što se tiče FSR3, zanima me ovo rešenje gde će moći da se upali iz drajvera u svim igrama. Obzirom da je FSR3 kombinacija upscale (FSR2) + frame generation + anti-lag i kao što znamo FSR2 (temporal upscale) mora da se radi posebno za svaku igru, onda je moguće da će ovo rešenje biti zasnovano na spatial upscale-u koji može da se uključi iz drajvera u svakoj igri.
 
@CountMike
A zašto uzimaš (polu)profesionalne igrače kao etalon? Ja baš mislim da nisu.
Problem u poslednje vreme, a grafičke karte tome najviše kumuju, je u tome što je solidna konfiguracija poprilično skupa. Ja se prosto nadam da će FSR 3 doprineti tome da i starije konfiguracije i uslovno rečeno "jeftinije karte" mogu da poguraju najnovije naslove.

I šta ćeš ti sa tvojom 6600xt kad krenu UE5 naslovi, kanta? A ni ona baš nije dve kese bombona. Ja ne bih voleo da se to desi.
(polu)profesionalne igrače sam uzeo kao primer onih kojima trebaju naj veće performanse, bar tako kažu. Ostalo im je u drugom planu. ne bave se mnogo hardverom a većina nema pojma šta imaju.
 
Ima li ovaj FSR3 ikakvog smisla/uticaja za recimo fps naslove kao CS:GO(i nadolazeci cs2) gde je rezolucija obično niža od nativne i gde je fps recimo bitan da bude stabilniji i viši?
 
pa s’obzirom da ovo dodaje lag, sumnjam da ima
 


Timestampovao sam segment gde pričaju o FSR3 demou, neke stvari deluju obećavajuće
 
I nVidijna opcija dodaje lag, pa Reflex (druga opcija) to smanjuje. Isto što će i kod AMD-a biti. AntiLag+ za 7000 seriju, a ostali imaju "običan" AntiLag da uključe.
 
FSR je nesto najbolje sto je moglo da pogodi moju staru RX570 i napravi od babe devojku. Cek FSR 3, od GPU, podrzava sve sto i FSR 2?
Ne, za FSR 3 + frame generation minimum je RX 5700, samo FSR 3 bez frame generation minimum RX 590.
 
Nazad
Vrh Dno