Šta je novo?

Fotografisanje, proslava, ff ili crop

Evo ja da budem drugi drveni advokat...

Ono što unique priča, je da za njegov stil fotografije ne postoje ADEKVATNI objektivi za aps-c. To što postoje neki f/0.9 objektivi be znači da su upotrebljivi u realnom scenariju.

Ovo što ti kačiš su snapshotovi koji prikazuju bokeh koji i na telefonu možeš da dobiješ.

Nađi neki full portret mladenaca na 24mm sa zamućenom crkvom u pozadini npr.
 
Tema je fotografisanje proslava a fotografisati proslavu sa manuelnim objektivom, svaka čast ko uspe...:) Teško se ponekad postigne i sa dva tela sa autofokusnim objektivima. Tako da sigurno postoje objektivi za crop koji prave dobar/lep bokeh ali nisu baš primereni fotografisanju proslava.

@unique93 Kod nas to još nije zaživelo, da nema prodaje, još uvek traže fotografije uveče, naravno nema polivanja, to dok jedu supu i slično, ali traže one fotke sa tzv poziranja sa mladencima, slavljenikom...Nadam se da će se i to promeniti kako dolaze mlađe generacije.
 
Ja sam tokom zadnjih šest meseci bio na nekoliko proslava 18-tog i par svadbi. Pa mislite da babe, dede, tetke i ostala familija nemaju vitrine da ture ponos i diku njihovu :) Lično imam jedno 20 izloženih slika po stanu sa etapama razvoja klinaca. To je vredna uspomena a nije to generacija ljudi koja će da koristi kao screensaver na TV ili slično. Papir je mnogo lepši za gledanje.
Uveliko se prodaju fotke, uveliko slikaju JPG, poznajem neke pa malo pričali, i uveliko koriste prajmove. Zumiraju nogama a pošto sam popio kao i obično ne mogu da tvrdim ali jedan dobar širokougaoni su mislim imali na drugom aparatu. I nose po dva aparata i dalje, posebno ako su sami a veće prostranstvo od objekta u kom je proslava. Momenat dešavanja ne čeka njega da promeni objektiv ili aparat.
Ja se slažem sa ovim što je napisano za RAW, neuporedivo je to sve brže sa karticama i novijim softverima i hardverima, ali im jpg obrada mnogo brža. Sa danšnjim limitiranim tajmingom trajanja proslava nemaju baš mnogo vremena.
Sestrić je dobio link za preuzimanje fotografija sa 18-tog, naravno nakon sređivanja itd... I ostali takođe.
EDIT, nije da se bavim time, odavno sam batalio dslr i kupio neki canon g koji isto više ne koritim od kada imamiPhone. Ali za posao se ne koristi baš "ovo bi moglo da odradi" ako si već ozbiljan i dugo u tom poslu. Lično više volim odlično sređene slike u kompjuteru, na tabletu, ali nisam jedini na svetu :)
 
Ovako...kao neko ko se preko 10 godina bavi fotografijom, da objasnim kakva je situacija u Srbiji.

Fotografisem vencanja godinama, nemam prodaju, sve fotografije dajem u digitalnom obliku i postoji mnooogo fotografa koji rade isto kao ja i svakim danom ih je sve vise.
Fotografi koji izradjuju fotografije su vecinom foto radnje koje imaju dogovor sa restoranom da tamo fotografisu i to su vecinom ljudi koji vec 30 godina rade isto, ne zele da se unaprede i rade ovaj posao samo zbog zarade i u vecini slucajeva te fotografije koje mladenci dobiju, su lose.
Restorani uzimaju procenat od prodatih fotografija, tako da, ako neko od nas, samostalnih fotografa, zeli da fotografise u restoranu u kom postoji foto ekipa, mladenci moraju da DOPLATE kako njihov fotograf ne bi fotografisao.
Ovo postoji samo u Srbiji i veliki je problem, zato sto mladenci mnogo puta zele da unajme nekog ciji stil im se svidja, a ne nekog ko im je nametnut, ali kao sto znamo, troskovi pravljenja vencanja nisu mali i zamislite da mladenci moraju restoranu da plate tipa 400e samo da restoranski fotograf ne fotografise i jos da plate nas...to je u startu veliki trosak za mladence, pa se vrlo cesto desi da pristanu na restoranske fotografe i zato ima prodaje fotografija u ovolikom broju.
Naravno, neki mladenci traze prodaju fotografija, i u tom slucaju ja kazem mladencima da to ne radim, ali im predlozim da kada se vencanje zavrsi i kada dobiju fotografije koje sam uradio, taj usb odnesu u foto radnju, izrade te fotografije koje su uradili sa gostima i posalju ih postom, kao neki poklon mladenaca gostima...to ih kosta mozda par hiljada dinara, goste ne smaraju devojke koje im guraju fotografije za 250-300din, svako dobije izradjenu fotografiju i link ka galeriji i svi srecni zadovoljni. :)

Fotografije treba izradjivati, naravno, to su uspomene koje se vrlo cesto izgube ako stoje u folderu, slazem se...ali ako postoji mogucnost, bolje je otici u radnju i izraditi 10 fotografija 13x18cm, po ceni jedne koju vam guraju u restoranu. :)
Kada se radi setnja(fotografisanje mladenaca sa gostima), tu se vecinom fotografisu porodice, drugari, itd...tako da tu nema mnogo fotografija(na tipa 200 ljudi, to je mozda 70-80 fotografija), tako nesto u radnji kosta oko 2000-3000din da se izradi, mnogi ljudi su iz istog grada, tako da mladenci mogu da im jave da su fotografije uradjene, ili da izdvoje jedan dan i da im odnesu, a ako neko zivi u drugom mestu, posalje se postom, uz neku porukicu, hvala sto ste prisustvovali nasem danu, i ako se ti ljudi ne nadaju tim fotografijama, to moze da bude lepo iznenadjenje i poklom gostima. :)
 
Poslednja izmena:
Slažem se @unique93 da je to lepše, kulturnije definitivno, ne pravi se pijaca od svadbe. Ali kod nas to nije zaživelo a i pitanje kad će, mladenci ne žele da šalju slike naknadno gostima, da imaju obavezu, svi su u fazonu donesite vi to uveče. A i znaju da će tako biti jeftinije za njih. Nema zakupa sala i restorana, a i ne bi može da bude jer se ovde malo slika izradi uveče i proda, nijedan fotograf ne bi imao račun da plati zakup ako proda 70-80 fotografija uveče. Neće gosti da kupe 10 fotki, ono fazon kako prilaze, kako čestitaju, pa fotkanje sa mladencima a fotograf uradi celu, do pola, portret, pa "razdvoji" mladu i mladoženju, svako od njih sa gostima sa svoje strane, što mi je dno. Ovde jedva kupe i jednu fotku.
Ali svaka sredina ima neki svoj način rada. Uglavnom svi imaju dobru opremu, neko obrađuje fotke, neko ne, donese fotografije mladencima sledeći dan. Zavisi i od mladenaca, nekome su fotografije bitne, neko zove fotografa jer mora, glupo da bude veselje bez "slikara". Tako da ide po onome "svaka roba ima svog kupca"...
 
Fotografi koji izradjuju fotografije su vecinom foto radnje koje imaju dogovor sa restoranom da tamo fotografisu i rade ovaj posao samo zbog zarade i u vecini slucajeva te fotografije koje mladenci dobiju, su lose.
A ti ne radis za pare vec za slavu :)

Nekoliko puta sam pristvovao svadbama u inostranstvu sa ovakvim konceptom, da nema mobilnih telefona ne bi imao nikakvu uspomenu.

Stavise, slike fotografa nisam ni pregledao nakon svadbe jer se na obradu ceka mesec+ dana.

Ekstremno je skupo u odnosu na standardnog fotografa, zadnji put pre 1,5 godine u Cro su fotograf i kamerman placeni 2.000 eura.
 
Pa realno je glupo porediti kvalitet slika prodatih na licu mesta 13x18 ilii koji već format, sa ne znam koliko je danas DPI u pitanju i još potencijalno lošim papirom.
I to porediš sa sređenim digitalnim fotkama koje dobiješ ovako nekako:
Maxthon Snap20240316001023.jpg
Nijedna slika u porodici nije naknadno urađena i data po tom scenariju koji je opisan. A prilično velika porodica. Kod rođene sestre sam imao 450 gostiju na svadbi pa ti vidi tu zamisao koliko je ostvariva a da ne potrošiš mesec dana :) Mislim, zvala tetka Mica i pita oće da dobije te njene slike već jednom :)
Ja ne znam tu stranu priče, iskreno me ni ne zanima, foto mafija, sala mafija, ketering mafija... bez ljutnje.
Treba sala tolika, uslovi tako i onako, hoću ili neću. Ne može meni tu neko da natura kako ću da proslavim.

Inače da se razumemo, jako poštujem što imaš svoj sistem rada i što si uspešan. Lično mislim isto što i ti u vezi fotografisanja proslava i slažem se sa svime što si napisao.
Jedino se ne slažem za tim delom da naknadno urade slike... na osnovu svake proslave na kojoj sam bio u životu, niko nikad nije to uradio :)
I taj stari sistem će da ode u istoriju, kao i taj novi ... ali to je neminovnost.
 
Kada se već u temi pojavilo, koliko vidim, više vas profesionalaca, da iskoristim i pitam, da li za izradu fotografija kao najbolja opcija i dalje važi ono u tc na trgu republike? 🤔
 
Pa realno je glupo porediti kvalitet slika prodatih na licu mesta 13x18 ilii koji već format, sa ne znam koliko je danas DPI u pitanju i još potencijalno lošim papirom.
I to porediš sa sređenim digitalnim fotkama koje dobiješ ovako nekako:
Pogledajte prilog 433667
Nijedna slika u porodici nije naknadno urađena i data po tom scenariju koji je opisan. A prilično velika porodica. Kod rođene sestre sam imao 450 gostiju na svadbi pa ti vidi tu zamisao koliko je ostvariva a da ne potrošiš mesec dana :) Mislim, zvala tetka Mica i pita oće da dobije te njene slike već jednom :)
Ja ne znam tu stranu priče, iskreno me ni ne zanima, foto mafija, sala mafija, ketering mafija... bez ljutnje.
Treba sala tolika, uslovi tako i onako, hoću ili neću. Ne može meni tu neko da natura kako ću da proslavim.

Inače da se razumemo, jako poštujem što imaš svoj sistem rada i što si uspešan. Lično mislim isto što i ti u vezi fotografisanja proslava i slažem se sa svime što si napisao.
Jedino se ne slažem za tim delom da naknadno urade slike... na osnovu svake proslave na kojoj sam bio u životu, niko nikad nije to uradio :)
I taj stari sistem će da ode u istoriju, kao i taj novi ... ali to je neminovnost.
Ma ko da uradi naknadno slike i šalje gostima, još nakon mesec dana, nema od toga ništa, mladence stignu obaveze, prođe euforija oko svadbe, niko više i ne traži, možda neka tetka... Kojoj će eventualno da šibnu na viber da ima... :)
Pa mi damo mladencima, slavljeniku/ci usb sa svim fotografijama, naplatimo naš honorar, i kažemo da imaju npr 200 fotografija besplatno, samo da odaberu. Masa njih se ne pojavi uopšte, okače na instagram i zaborave na to, neki dođu, neki se jave posle 6 meseci, godinu...
 
A ti ne radis za pare vec za slavu :)

Nekoliko puta sam pristvovao svadbama u inostranstvu sa ovakvim konceptom, da nema mobilnih telefona ne bi imao nikakvu uspomenu.

Stavise, slike fotografa nisam ni pregledao nakon svadbe jer se na obradu ceka mesec+ dana.

Ekstremno je skupo u odnosu na standardnog fotografa, zadnji put pre 1,5 godine u Cro su fotograf i kamerman placeni 2.000 eura.
Naravno radim za pare, ali pre svega mi je bitno da to bude kvalitetno i da mladenci budu zadovoljni.

Tako nekako kostaju i sada u Srbiji…sve je poskupelo, svestan sam toga, ali na kraju dana, od citave dekoracije, jela, muzike, itd, samo fotografije i video ostaju kao uspomena. Neko zeli to da plati vise, neko manje…neko zeli da ima to kao dokument samo, neko kao uspomenu sa lepo uhvacenim trenucima…100 ljudi 100 cudi. :)
 
Kao i svaka profesija, ako drzis do sebe, sto bolja oprema, koja je robusna, proverena, moze da izdrzi godine i godine arcenja i koja nece izdati.I skupljas je vremenom.
Ni majstor ne odlazi na teren s lidlovim parkside alatom da popravlja.

Postoje kvalitetni stampaci za izradu na licu mesta,al takav nacin rada samo metuzalemi jos koriste(caletov prijatelj se decenijama bavi fotkanjem po restoranima) i vuce taj nacin rada jos od filma. Al za mladence i one "fensi" fotke obradjuje naknadno za album i usb. Medjutim kroz decenije je uvek nabavljao vrhunsku opremu(stao je na d850 i 810 telima), stakla nekada prajmovi, sad uglavnom 24-70, 70-200, poneki prajm..uglavnom svako telo vec ima na sebi po objektiv, ne smara se menjanjem.

S obzirom koliko brakovi traju, mozda tako i bolje kod nas, dok ti obradis fotke, mladenci se vec razvode.😀
 
Ovde ljudi svasta nesto brljaju. U ovu temu treba prvenstveno da budu pozvani ljudi koji fotkaju ovu vrstu dogadjaja, a ne amaterski lisce, kuce , mace i neku mrtvu prirodu. Da li ce stari FF dobiti bolju dubinu i ostrinu sa istim objektivom kao na crop telu? Nece, ne zato sto ja to kazem, vec fizika. Ali, da li ce noviji crop uhvatiti brze i preciznije fokus u kljucnom momentu u nekom polumraku u odnosu na neki 15 godina star FF? Takodje hoce. Tako da jeste, ali i nije bitno da li je crop ili FF, sve dok je oprema adekvatna i ispunjava tvoje uslove rada i stil koji zelis da dobijes. Upravo se po tome razlikujemo i zato i ima posla za sve. Meni nije konkurencija neko ko fotka za 100e, ali ni ja nisam nekome ko fotka za 2500e. Tako da pored samog tela, bitna je i optika, rasveta, kaisevi, adapteri, filteri, printeri... i jos 300 stvari koje olaksavaju ili otezavaju posao, ali je bitan krajnji rezultat i ono sto je klijent spreman da plati. Ako radis decji rodjendan od 30e ne moze da ocekuje klijent da dodjes sa 9000e opreme, ali ako fotkas za 200e, mozes da dodjes sa 5000e. I svi rade i za sve ima posla.
 
Upravo tako, posla ima za sve, za nekoga više, za nekoga manje, ali tako je u svakom poslu. Većina kolega u mom okruženju sad ima dobru opremu, Nikon D750 je neki minimum, D4s, D5, D850, Z6 II, Z9...Canonska strana pak 5D III (mogu da kupe bolje ali se kunu u njegove boje direktno iz aparata), 5D IV, R6, R5...Neko koristi zumove, neko fiksne objektive, svako ima po par bliceva, Godox AD200 Pro.
Neko obrađuje sve fotografije, neko obradi 5 i ta obrada se svede na crnu vinjetu u photoshop-u, za LR nikad čuli nisu, ali verovali ili ne i ti ljudi imaju posla i to dosta, svaki vikend. I kad ih pitaš što rade tako, kažu znamo da to može bolje ali što bi se cimali, mene ljudi zovu i sa ovim što radim. Iskreno, zvaće ih i dalje, nemaju svi ljudi isti ukus, neko voli Šemsu, neko Stonse, neko Čajkovskog.
 
Nazad
Vrh Dno