Šta je novo?

Fotoaparat 2000 EUR (mirrorless ili DSLR)

Insane011

Poštovan
Učlanjen(a)
12.07.2017
Poruke
70
Poena
60
Zdravo svima,
U planu je kupovina novog fotoaparata, budzet je oko 2000 EUR. Za sada je prva opcija Nikon Z6 II. Fotoaparat ce se najvise koristiti za closeup portrete i eventualno za snimanje video tutorijala za yt (supruga se bavi makeup-om). Trenutno koristimo Nikon d5300 i objektiv Nikkor 50mm 1.8, pa bismo ostali na Nikon-u (ali mozemo da razmotrimo i druge predloge). Trenutno i d5300 lepo zavrsava posao, ali bismo da predjemo na full frame aparat (ne znam kolika ce biti razlika u kvalitetu fotografija, ali bicemo zadovoljni i sa malim poboljsanjem :)). Mirrorless ili DSLR, nije previse bitno posto ce se koristiti u studiju. Uz novi aparat bi nastavili da koristimo 50mm objektiv, eventualno bi kasnije nabavili i novi objektiv (mozda 85mm ili 135mm?), pa ako neko ima i predloge za objektive za closeup u cenovnom rangu od 500 do max 1000 EUR :)
 
Ako već kupuješ nov "nov" fotoaparat, kao logičan izbor se nameće mirrorless. Od novih Nikon full frame DSLR-ova koliko znam trenutno može da se kupi samo D780 i D850. D610 i D750 više nisu u ponudi. D780 je oko 2000 evra trenutno a D850 je skuplji, oko 2500 e. D850 sam imao, odličan je fotoaparat, dobar fokus, velika rezolucija, dobar za low light mada vama to i nije toliko bitno, verovatno ga nećete koristiti na high iso. Z6 II sam koristio kratko, Z5 malo duže. Z5 je odličan fotoaparat za to koliko košta, koristi dve sd kartice, dobar senzor (isti kao D750). Z6 II bolji definitivno, fokusni sistem je unapređen, bolji glavni displej, bolje elektronsko tražilo, ima i pomoćni displej. Po meni za klasu bolji od Z5. On je sada oko 2050 evra sa ftz II adapterom, tako da se uklapa u budžet, ja sam ga koristio sa Nikonom 50mm 1.8 i radi odlično, tako da možete iskoristiti objektiv.
Da se vratim na moju prvu rečenicu, mirrorless je logičan izbor jer dslr, voleli mi to ili ne, polako izumire. Ja sam D850 jedva prodao, imao je 250k okidanja, prodao sam ga za 1050 evra sa gripom, što je 2.5 puta manje nego što košta nov. Jednostavno ljudi više neće da ulažu u dslr. Dok sam Nikon Z5 prodao u roku od par dana. Ko već ima dslr, i dobro ga služi, ne mora da juri da ga što pre proda i kupi mirrorless. Ali ko sad kupuje novo, ne treba da razmišlja, pogotovo za to za šta vama treba. Z6 II je dosta manji i lakši od D850 a koristiće ga supruga. Video, iako se tu uglavnom preporučuje Sony ili Canon, je opet bolji na mirrorless-u nego na dslr. Touch screen, tap to focus...
Ovo sve pod uslovom da ostajete na Nikonu. Prednost je ta što ste navikli na taj sistem, meni je isti ili sličan, kontrole su slične...Ali za video definitivno je bolji Canon ili Sony. Koristio sam Canon EOS R, odličan za video. A vi nemate mnogo objektiva da bi vas to uslovljavalo da ostanete na Nikonu, taj jedan će se lako prodati.
Full frame vs crop, ja sam osetio značajnu razliku kad sam prešao sa Nikona D7100 na D610, i nikad se ne bih vratio na crop. Bolji izbor objektiva (ali su i skuplji), bolji senzor, bolji low light, bolji bokeh...
Što se tiče objektiva za closeup, tu nemam neka iskustva, tako da ne bih davao savete.
I na kraju da dodam da iako vama savetujem da kupite mirrorless, ja sam, birajući između Z6 II i D5, kupio D5 :) Ali radim drugu vrstu posla gde je potrebna robusnost, dosta fotografisanja u skoro mrklom mraku gde je dslr još uvek u prednosti zbog korišćenja AF assist na blicu, to je još uvek slaba tačka na mirrorlessu, bar na Nikonu.
 
Skoro sam probao Sony A7III, eye fokus radi vrhunski, video mu je odličan. Ponuda objektiva velika, uklapa se u cenu, lak za rukovanje... Ko ima dosta objektiva za određeni sistem pa i da se ne cima oko prodaje, ali kad imaš jedan prodaš i kupiš šta ti treba za drugi sistem. Nikon što se tiče auto focusa ipak kasni za Sonyem i Caconom, bolje to radi na njima.
E sad, mom oku više gode fajlovi sa Nikona i Canona, naročito skin tone, od Sony-ja, ali to je već subjektivno. I sve se to da srediti u obradi.
 
Opcije koje sam razmatrao su Nikon Z6 II i Sony A7 III. Prednost za Nikon su te jer smo vec u tom ekosistemu (doduse sa dva objektiva koja, kao sto je boggie napisao, mozemo lako da prodamo). Pozabavicu se review-evima narednih dana, pa cemo odluciti. Ne zurim sa kupovinom, d5300 za sada fino zavrsava posao. A verujem da cemo biti zadovoljni sa bilo kojim izborom bio to Nikon, Sony ili mozda i Canon.
 
Ta oba tela su dobra, ustvari i više nego dobra i sigurno nećete pogrešiti koji god da kupite. Ali bilo bi dobro kada bi pre kupovine mogli da probate jedno i drugo, Nikon već poznajete, meni, kontrole...slično je kao i na dslr-u. Kod Sony-ja se razlikuju, međutim navikne se čovek na to, nije razlog da bi odustali.
Ključna stvar bi bila izlazni fajl, što jpg što raw, meni tu Sony nekako ne leži kao što sam već rekao, boje su mi drugačije nego na Nikonu, boja kože je drugačija. Nisam imao prilike da probam kako se ti fajlovi ponašaju pri obradi. A vama je to najbitnije, boja kože, lica, da li će supruga fotografisati u raw-u pa obrađivati fotografije ili nema vremena za to, pa će fotkati jpg i raditi neke osnovne korekcije (saturacija, kontrast, shadows, highligts...).
E sad probati, možete u radnji ako ih imaju negde izložene, ali pitanje da li imaju nakačen neki objektiv na njih. Mada, čak i da imaju, to po meni nije dovoljno, to je 10-15 minuta pod svetlom u radnji, ne može tu mnogo da se vidi. Kad bi mogli da ih iznajmite e to bi već bila prava stvar.
 
Pokušaću da pronađem na netu RAW ili neobrađene JPG fotografije oba fotoaparata, pa da uporedimo. Ne znam gde i kako bi mogli da iznajmimo oba aparata🙂 Boje su nam veoma bitne, fotografije obrađujemo u PSu. Citajuci ovo iznad sada vise naginjem ka Z6 ii😀 (mislim da sam i jednom forumu nasao slican komentar u vezi boja na Sony).
 
Pokušaću da pronađem na netu RAW ili neobrađene JPG fotografije oba fotoaparata, pa da uporedimo. Ne znam gde i kako bi mogli da iznajmimo oba aparata🙂 Boje su nam veoma bitne, fotografije obrađujemo u PSu. Citajuci ovo iznad sada vise naginjem ka Z6 ii😀 (mislim da sam i jednom forumu nasao slican komentar u vezi boja na Sony).
Шта си купио на крају ?
 
Panasonic S5.
 
Ako budzet dozvoljava, Z6II. Ako nista drugo, onda mnogo bolja ergonomija od Sony-ja i gornji display.
 
Ali lošiji fokus i dalje od Sonyja i Canona...
O izboru objektiva za Sony da i ne govorim...
 
Nazad
Vrh Dno