Šta je novo?

Famozni Porez

Kao sto rekoh, odluka jeste izasla u sluzbenom glasniku i pisalo je da stupa na snagu odmah, zbog cega su firme i pocele da prodaju bez poreza. E, sad, sto kod nas uvek postoji neka caka, pa se ceka odluka nekog organa (da ne kazem kojeg :D ) sta to sve spada u racunare. Tu informaciju imam oko 2 nedelje, ne znam da li je u medjuvremenu takva odluka doneta.
 
Calibra 4WD je napisao(la):
Moja dva ortaka i jedan poslovni kolega iz NS su kupili u LISTU kompove prosle nedelje i nisu im naplatili porez

Nisu ni morali :D Ionako su ih odrali, kao i uvek u Listu :p

Jos uvek se secam kad sam isao sa Filipenkom pre par godina tamo kad sam gledao kako prodaju Elza GTS-ove, na kojima je pisalo ver 0.93b i bez kulera :) i to za 650 DM (tada je GTS bio poslednja rec tehnike)
 
Evo i obavestenja sa Pakomovog sajta:

"U Službenom glasniku RS br.80 od 26.11.2002. g. objavljen je Zakon o izmenama i dopunama zakona o porezu na promet kojim je predviđeno oslobađanje računara, računarske opreme i softvera od poreza na promet proizvoda (član 2.stav 1., tačka 20.)

Istog dana Ministarstvo finansija i ekonomije objavilo je uputstvo za primenu ovog Zakona pod brojem 413-00-2276/2002-04 kojim se kaže, između ostalog sledeće: "... Poresko oslobođenje za udžbenike, nastavna sredstva, računare, računarsku opremu i softver ostvaruje se na osnovu propisa koje donosi ministar nadležan za poslove prosvete, nauke, umetnosti i kulture. Donošenje ovog propisa je u toku i o tome ćemo vas blagovremeno obavestiti. ...". "Kada je reč o udžbenicima i nastavnim sredstvima, računarima, računarskoj opremi i softveru, popis zatečenih zaliha ovih proizvoda izvršiće se na dan stupanja na snagu propisa koji donosi ministar nadležan za poslove prosvete, nauke, umetnosti i kulture."

Ministarstvo prosvete je donelo uredbu kojom se definiše šta se podrazumeva pod računarom, računarskom opremom i softverom (objavio ministar Domazet na I programu RTS-a 12.12.2002.g.) , ali tu uredbu treba da odobri ministarstvo finansija.

Znači, do zvaničnog objavljivanja uredbe u Službenom glasniku, poresko oslobađanje za računare, računarsku opremu i softver ne važi.

Pakom je iz cenovnika izbacio cene sa uključenim porezom jer se objavljivanje uredbe očekuje uskoro."


Mene interesuje sta je Domazet okarakterisao kao racunarsku opremu tog 12-og decembra. Obrnuo sam i okrenuo sajtove RTS-a i pojedniih ministarstava i nista. Znaci sada cekamo da se uredba odobri od strane ministarstva.
 
po mom misljenju, momci iz vlade su se zestoko zeznuli. zakon je na snazi, a uredbe ne postoje, pa je stvoren pravni vakuum u kome neko moze da prodaje krompir i zavede ga pod "racunarska oprema". e sad, kad bude doneta uredba, oni opusteno mogu da je ucine retroaktivnom, sto umanjuje "pravnu sigurnost" u zemlji, bla, bla, ali ce svakako biti fucked onaj koji je prodao mp3 plejer kao opremu (pod uslovom da domazet to ne smatra za opremu). ovako mislim da nece biti problem za firme koje prodaju procesore i ostala cuda oko kojih nema dileme... bottom line: zakon vazi dan posle objavljivanja i ne sme da zavisi od podzakonskih akata!
 
Bahati [SiD] je napisao(la):
po mom misljenju, momci iz vlade su se zestoko zeznuli. zakon je na snazi, a uredbe ne postoje, pa je stvoren pravni vakuum u kome neko moze da prodaje krompir i zavede ga pod "racunarska oprema". e sad, kad bude doneta uredba, oni opusteno mogu da je ucine retroaktivnom, sto umanjuje "pravnu sigurnost" u zemlji, bla, bla, ali ce svakako biti fucked onaj koji je prodao mp3 plejer kao opremu (pod uslovom da domazet to ne smatra za opremu). ovako mislim da nece biti problem za firme koje prodaju procesore i ostala cuda oko kojih nema dileme... bottom line: zakon vazi dan posle objavljivanja i ne sme da zavisi od podzakonskih akata!
Aaako si im rek'o prijatelju! (D)
Poz :wave;
Citava situcija je interesantna jer se kao na dlanu vidi nesposobnost onih koji su zaduzeni za neke veoma ozbilje stvari u ovoj zemlji! Nije mi jasno sta taj lik ministar radi kada doje na pos'o u 8-9 (ako mu je to radno vreme i ako uopste dolazi na posao)! Iskreno, sumnjam da od tog buljuka ministara iko uopste radi svoj posao, ako ista i radi! Vrhunski paradok je da je glavni pravniuk u ovoj neprav(ed)noj zemlji dobio "cast" da koncipira njen buduci ustav!!!
<napomena>Da moj post ne bi prerastao u raspravu sa politickom konotacijom napominjem da je njegova jedina namena malo caskanje s mojim drugarom, pravnikom, Bahatim!</napomena>
 
Nedjo je napisao(la):
Aaako si im rek'o prijatelju! (D)
Poz :wave;
nedjo majstoru! :D
mene najvise nervira sto nema tu mnogo sta da se misli i radi. ako moze da se poveze sa kompjuterom to je racunarska oprema. e sad ako neki pametnjakovic valja mobilne kao opremu, uvek mozes da promenis uredbu za dan, jer ti za to ne treba skupstina. u svakom slucaju do sada su sve mogli 7 puta da urade...
 
da da tako je

Poz

Bice s....a oko zavrshnih rachuna za tekucu godinu
Videcete kako ce finansijska da dere
 
Nazad
Vrh Dno