Šta je novo?

Excel - > razdvajanje podataka iz ćelije?

Sirius9

Slavan
Učlanjen(a)
09.09.2007
Poruke
3,605
Poena
475
Pozdrav,
potrebno mi je rešenje kako da razdvojim podatak (dimenziju) koji se nalazi u jednoj ćeliji na "sastavne" delove:
npr. imam u ćeliji podatak: "44X30X27 CM"
"CM" obrišem a ostalo razdvojim sa:
=LEFT(adresa ćelije; 2)
=MID(adresa ćelije;4;2)
=RIGHT(adresa ćelije;2)

Problem naravno nastane kad se pojavi trocifreni broj ili broj sa decimalom -> 44,5X55,5X110

Da li postoji neko rešenje gde bi umesto po poziciji i broju karaktera, cifre hvatao samo po poziciji i to ispred karaktera "X", cifru između dva ixa i cifru iza (drugog) iksa?

Hvala
 
Pogledaj textsplit funkciju, ovako na brzinu vidim da radi slično kao php explode, uneses delimiter I on razdvoji tekst
 
Data>Text to Columns, čekiraš Space i Other: x

Ili pretreži net za VBA split funkcije kao:
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujem obojci na brzom odgovoru.
Koliko sam na brzinu pogledao, excel nema direkt textsplit funkciju ali ima razne operacije sa TEXT funkcijom.
Ovo što je Rick predložio je savršeno odradilo posao, čak mi je u istom koraku rešilo i američki decimalni broj tipa 33.5 -> 33,5 (y)

Da iskoristim priliku i pitam još dva pitanja.
1)
Imam tabelu koja je organizovana vertikalno umesto klasično horizontalno, znači prvi red je šifra artikla, drugi red opis, treći cena itd. ima tih podataka 15, onda ide prazan red pa sve ispočetka za drugi proizvod. Svaki sektor od 15 redova je praćen sa slikom proizvoda desno od podataka.
Tabela je prilično dugačka i ne odgovara mi da kopiram sektor po sektor i idem paste transpose.
Guglao sam da li ima automatski transpose koji bi "odradio" celu tabelu, odvelo me na Data -> Get&Transform -> From Table
tu mi ponudi da izaberem opseg podataka (izabrana prva i druga kolona) na šta mi dalje otvori Power Query Editor koji je vrlo nejasan i čini mi se da ne nudi rešenje!

2)
Da li excel ima ugrađenu analizu podataka gde bi mogao da mu zadam sledeći "Query";
Postavka tabela prvo: imam dva sheet-a, u jednom je šifra proizvoda, u drugom je ista šifra proizovda praćena dodatnim kolonama tipa bar kod, cena, isl, proizvodi u ove dve tabele nisu u istom redosledu i nisu svi proizvodi zastupljeni u obe tabele.
Ono što bi ja hteo je da excel uzme vrednost iz prve ćelije izabranog opsega u prvoj tabeli, uporedi tu vrednost sa vrednostima u izabranoj koloni druge tabele i ako je pronađe kopira vrednost iz istog reda druge tabele ali u drugoj koloni u prvu tabelu tj. objašnjeno na primeru:
u prvoj tabeli selektujem sve šifre proizvoda i excel dalje pročita prvi šifru od selektovanih, uporedi to sa šiframa u drugoj tabeli i ako je pronađe (recimo u ćeliji C59) iskopiram mi podatak iz istog reda (recimo ćelija E59) koja odgovara (vrednost) recimo ceni proizvoda koji ima traženu šifru.
Kad to uradi uzima sledeću šifru iz prve tabele, upoređuje je sa drgom tabelom i kopira cenu i tako vrti do kraja selektovanog opsega šifara u prvoj tabeli.
Ako ne pronađe neku od šifara u drugoj tabeli samo preskoči taj red tj. ostavi polje prazno (ne kopira ništa u prvu tabelu).
Predpostavimo da u drugoj tabeli nema dupliranih šifara.

Thanks
 
Imaš automacki transpose, selektuješ tabelu, paste special>transpose, i to je to.
 
Imaš automacki transpose, selektuješ tabelu, paste special>transpose, i to je to.
Tabela je u obliku kao na slici dole. Nisam uspeo da sa paste - transpose dobijem podatke u klasičnom obliku tj. da ŠIFRA, NAZIV, BAR KOD.... itd budu u zaglavlju kolona, prvi red a
a podaci o proizvodima organizovani po redovima! Može jedino tako što selektujem prvu grupu podataka za prvi proizvod pa transpose u drugu tabelu pa drugu grupu itd. ali pošto tabela ima nekoliko hiljada proizvoda nije mi se dalo da to radim proizvod po proizvod.
1690303813361.png

@DjoleMC, pogledaću na netu kako se koristi vlookup (y)
 
Možda ovako:

Capture.JPG
4 bi bilo 8 kod tebe. 3 i 2 zavise od pozicije prve ćelije, ovde d2.
 
@DjoleMC razmišljao sam da probam sa ChatGPT-om ali nisam siguran da li ću uspeti da formulišem upit pravilno da bi me "skontao" šta želim. Kad bude malo više vremena, za vikend, planiram da probam. U principu sve to može da se odradi kroz VBA koji sam ja nekad i poznavao ali posle dugog niza godina nekorišćenja istog sve je isparilo :(

@Rick Skontao sam, ovo radi odlično posao za tabelu u datom formatu. Zahvaljujem.
 
Nazad
Vrh Dno