Šta je novo?

eSIM standard

NorthGate

Čuven
Učlanjen(a)
01.01.2004
Poruke
4,465
Poena
785
Negde je nestala tema ili je neko iz nekog nepoznatog razloga obrisao, pa da je otvorimo ponovo.

Ima li nekih novosti vezano za ovu temu?
 
Svi u ponudi imaju eSIM.
 
Bilo do pre neki dan i sklonjeno iz aplikacije uz najnovije ažuriranje (valjda privremeno)
 
To je dobro znati,ali i dalje moras fizicki da ides da juris eSIM sto je neverovatno.
Ja sam u A1 silom prilika morao da se vratim na regularan SIM pa kada sam opet uzeo telefon koji ima eSIM, krenuo u poslovnicu da bi mi rekli da im je nestalo eSIM-ova i da moram u neku drugu. Inace je kartonce sa QR kodom i PIN/PUK informacijama.
Umesto da je sve lepo digitalno i niko ne bi morao da razmislja o tome :)
 
Mene cudi sto velika vecina proizvodjaca mobilnih telefona ne podrzava na svojim novijim modelima ( od pocetka 2020. god. pa novije) eSIM... Recimo nema ni jedan Xiaomi. Samsung samo na svoje premijum modele i slicno. Apple od iPhone 11 pa noviji svi podrzavaju.

Zna li neko zasto je to tako?

Evo spiska.
 
Ja sam u A1 silom prilika morao da se vratim na regularan SIM pa kada sam opet uzeo telefon koji ima eSIM, krenuo u poslovnicu da bi mi rekli da im je nestalo eSIM-ova i da moram u neku drugu. Inace je kartonce sa QR kodom i PIN/PUK informacijama.
Umesto da je sve lepo digitalno i niko ne bi morao da razmislja o tome :)
Pa to i sve treba da bude digitalno i da se resava preko interneta,a ne ovako kako kod nas rade,kao da su se zaglavili u 1989 godini,mozda malo kasnije,ali to je to_Ovaj model je iz tog doba.
 

Prilozi

  • 11-01-2022  001.jpg
    11-01-2022 001.jpg
    4.6 KB · Pregleda: 28
Zdravo, hteo sam da uzmem esim u A1, ali pixel 6 nije na njihovoj listi podrzanih uredjaja i iz A1 mi kazu da ne moze esim na mom telefonu.

Da li je esim stvarno vezan samo za podrzane uredjaje samo sa strane operatera?

Ili ovi u A1 nemaju pojma?
 
Ja imam eSIM na Pixelu 3a već par godina tj. otkad je A1 (tad vip) uveo eSIM. Sećam se da sam pokazivao zaposlenom kako se na Pixelu dodaje eSIM, jer nije znao da uopšte može na tom telefonu, pa je hteo da zna proceduru za buduće korisnike sa Pixelom. Ali model telefona uopšte nije bila prepreka, taj radnik je bio u fazonu "ako radi na tom telefonu, super". Tako da pretpostavljam da radi i na Pixelu 6, ne vidim zašto ne bi.

A ta lista podržanih uređaja mi deluje kao da služi čisto da bi korisnici videli koji telefon mogu da kupe koji podržava eSIM, ali iz nekog razloga ovi iz A1 ne znaju da i Google Pixel podržava... I do dan danas ga nisu dodali na spisak.

U svakom slučaju možeš u poslovnici na licu mesta da dodaš eSIM i vidiš da li radi (moraš da se konektuješ na neki Wi-Fi, najbolje od poslovnice, daće ti lozinku), pa ako slučajno ne radi, samo tražiš običnu SIM karticu.
 
Poslednja izmena:
Evo i Xiaomi izbacio model sa opcijom eSIM.

Dolazi definitivni kraj ere SIM kartica, Xiaomi predstavio eSIM telefon​


Kada govorimo o eSIM rešenju, mnogi korisnici, gde pre svega mislimo na one obične, manje upućene u tehnologiju, ne znaju šta ovaj termin zapravo znači ili nisu do kraja upućeni u suštinu ovog rešenja. Na tržištu već postoji mnogo pametnih satova koji podržavaju eSIM opciju, odnosno virtuelnu karticu koja je zapravo elektronski-sofversko rešenje i time izbacuje iz upotrebe fizičku SIM karticu, te eliminiše komplikacije oko različitih formata i standarda dok pokušavate da je instalirate u telefon.

Najnovije informacije govore da je ove nedelje Xiaomi predstavio svoj prvi eSIM model dostupan širom sveta - Xiaomi Mi 12T Pro, koji se može koristiti u većini evropskih zemalja. Naravno, treba pomenuti da pojedine verzije Redmi Note 10T modela takođe podržavaju eSIM, ali one su namenjene isključivo lokalnom japanskom, a ne globalnom svetskom tržištu, kao što je to slučaj sa Xiaomi Mi 12T Pro telefonom.

Podsećamo vas da Xiaomi Mi 12T Pro koristi Snapdragon 8+ sa glavnom kamerom od 200 miliona piksela. Početna cena kreće od 599 evra, pa ide u zavisnosti od opreme modela do 750 evra.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Samo jos da sto pre to postane standard za svaki telefon kao sada sto je telefon sa dve kartice.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Problem je u patentima.
Nedavno su odredjeni proizvodjaci auta imali problem u EU zbog krsenja esim patenta (izmedju ostalog) te povlacili kontigente.
 
Kako funkcionisu eSim profili?

Kada se iskoristi neki roaming paket, moze li se izbrisati esim profil i ponovo instalirati po potrebi?

Zbunjuje me Airalo koji preporucuje da se profil ne brise,.jer se nece moci ponovo instalirati.
 
Ja sam ih brisao nakon sto isteknu. Ako necu da ga koristim, samo ga deaktiviram.
 
Kartica ima 5 "slotova" (verzija za $30, ona za $25 ima 2 slota) za profile, samo jedan je aktivan što se bira iz aplikacije.
Kada se promeni aktivan profil, starije telefone treba restartovati da bi pravilno shvatili promenjen "SIM".
Profili se mogu obrisati pa ubaciti novi na njihovo mesto, a trebalo bi da može i da se vrati prethodni sa sačuvanog QR koda.
 
Problemi sa Yettel e-sim karticom? Od srede prekidi u radu neta, vecras od oko 21:30 net uopste ne radi.
 
Dali esim omogućava korišćenje dva uređaja sa istim brojem ? Ne istovremrno ,već da biram pametni sat ili tel .Da ne moram istovremeno nositi oba uređaja. Ulogujem se u koji hoću ?
 
Poslednja izmena:
To ne nudi jos niko.
 
Ko sve daje esim na Pripejdu, koliko sam razumeo samo A1 (MTS i Yetell samo post paid)?
Jel ima još neko da daje?
 
  • Like
Reagovanja: mnt
i yettel daje na prepaid provereno ima na sajtu.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Daje GlobalTel, koristi A1 mrežu.
 
Bez obzira da li telefon podržava e-sim postoji neka aplikacija sa kojom možeš da dobiješ e-sim broj. Zaboravio sam kako se zove
 
Kakva su iskustva sa esim.me karticama ako je neko probavao? Meni djeluje dobra stvar. Moze li se koristiti obicna sim kartica i ta esim kartica kao standardni dual sim?
 
Kakva su iskustva sa esim.me karticama ako je neko probavao? Meni djeluje dobra stvar. Moze li se koristiti obicna sim kartica i ta esim kartica kao standardni dual sim?
Prema njihovom FAQ može, bilo da se koriste dva fizička slota ili jedan fizički i drugi esim.
Devices with built-in eSIM compatibility and a free SIM card slot, can install an eSIM.me Card into that spare slot and gain DUAL eSIM functionality.

Any device with two free SIM card slots, can install two eSIM.me Cards and also gain DUAL eSIM functionality
 
moze. ja imam dual sim telefon (a52). u sim1 slotu mi je yettel SIM kartica a u sim2 slotu mi je esim.me kartica na kojoj menjam profile po potrebi. kada sam u srbiji, aktivan mi je globaltel, a kada putujem mogu da ubacim novi esim profil na nju.. letos sam koristio crnogorsku esim karticu.
 
+1 (Samsung A70)
 
Nazad
Vrh Dno