Šta je novo?

Eksterni HDD transcend 4 tb problemi

Arahne

Čuven
Učlanjen(a)
09.07.2000
Poruke
945
Poena
630
Moja oprema  
Laptop
Lenovo Thinkpad p50
Mobilni telefon
Samsung S9+
Pristup internetu
  1. Optički internet
Od juče nemam više komunikaciju sa hdd-om. Svetli plavo konstantno kada se priključi na usb 3.0. Priključivao sam na različite računare i usb 3.0 i 2.0 portove.
Menjao sam i kablove.
Otvorio sam ga i u njemu je wd blue.
Pošto sam pretpostavio da je crkao usb adapter uzeo sam od drugog ext hdd-a (novijeg) usb adapter, sa kojim, kada se priključi na računar, vidi ga windows, ali ga prepoznaje samo kao transcend i ne opredeljuje mu slovo.
Chkdsk ga vidi kao 4 tb unallocated space. (na slici disk 3).
Iz drugog externog iz kojeg sam koristio usb adapter sam uzeo hdd i priključio ga na pokvareni usb adapter i naravno windows ne reaguje tako da sam zaključio da je taj adapter pokvaren.
Šta dalje da radim sa 4 tb unallocated space-a na kojem je oko 3.4 Tb veoma bitnih podataka?
Da li da pokušavam sa software-ima (kojim) ili da nosim kod majstora uzimajući u obzir da nemam para....?
EXT-hdd-vidi-win.jpg
 
Poslednja izmena:
U međuvremenu sam uključio Minitool Power data recovery free verziju, koja traži fajlove (trenutno je na 145000) i vidi strukturu foldera u okviru lost partition. Pretpostavljam da je poremećen mbr na disku. Kako da ga povratim? Hvala unapred na odgovoru. Izvinjavam se što smaram sa osnovnim pitanjima, ali me uhvatila panika. Mnogo su bitni podaci.
 
Jeдино да га однесеш професионалцима, шта да ти кажем, боље и тако него да изгубиш податке.
Све је ризично, укључујући и то да се може десити да ти систем уопште више не препознаје хард диск чак ни као неформатиран.
Оно што ти можеш јесте да направиш сирови бекап читавог харда али то је тешко и непрактично јер ти треба уређај већи од 4 терабајта.
 
Cela stvar je razrešena tako što sam izvadio usb adapter iz trećeg ext. hdd-a, isto transcend, ali ovog puta je u njemu bio WD od 1 TB. U prethodnom slučaju je bio Seagate baracuda od 4 TB i sa tim adapterom sam imao problem kada nije mogao računar da vidi mbr (bilo je tu još problema ali da ne gnjavim).
Moja laička pretpostavka je da usb adapteri na sebi imaju razlike (kontrolere) zavisno od proizvođača diska za koji se koriste. Očigledno je da nema veze što normalno radi sa usb adapterom sa diska od 1 TB, nego je izgleda jedino važno da je isti proizvođać diska tj. WD.
 
Препоручујем ти да податке распоредиш на више дискова, да их не држиш само на једном.
Ако можеш, можда боље набавити екстерно кућиште па у њега стављати хард дискове, некако имаш мање петљавине него овако ?
 
Imam puno externih hdd-ova. Ne vidim kako bi se više isplatilo kućište + interni hdd (uzimajući u obzir cene hdd-ova) nego eksterni hdd. Imam iskustvo sa cooler master kućištem i seagate hdd-om koji su crkli posle nekoliko godina a i sa 10 eksternih hdd-ova od tada (od 250 GB do 4 TB, uglavnom su svi transcend, samo jedan Apacer) i za sada je ovo prvi put da mi crkne eksterni hdd, konkretno da crkne usb adapter.
Moje potrebe su veoma specifične, (ogromne količine podataka, las fajlovi, desetine hiljada fotografija za potrebe fotogrametrije, itd) tako da nemam suvislo rešenje.
Naravno, uzimajući u obzir da je u naučnim i institucijama kulture koncept finansiranja IT opreme smejurija....
 
Poslednja izmena:
Imam puno externih hdd-ova. Ne vidim kako bi se više isplatilo kućište + interni hdd (uzimajući u obzir cene hdd-ova) nego eksterni hdd. Imam iskustvo sa cooler master kućištem i seagate hdd-om koji su crkli posle nekoliko godina a i sa 10 eksternih hdd-ova od tada (od 250 GB do 4 TB, uglavnom su svi transcend, samo jedan Apacer) i za sada je ovo prvi put da mi crkne eksterni hdd, konkretno da crkne usb adapter.
Moje potrebe su veoma specifične, (ogromne količine podataka, las fajlovi, desetine hiljada fotografija za potrebe fotogrametrije, itd) tako da nemam suvislo rešenje.
Naravno, uzimajući u obzir da je u naučnim i institucijama kulture koncept finansiranja IT opreme smejurija....
Jedan NAS i jedan externi disk bi resio probleme skladistenja i bekapa...
Npr NAS sa dva diska i Externi za bekap. Imas i varijante Xpenology ako je novac problem...
 
Nazad
Vrh Dno