Šta je novo?

DIY NAS za storage i video edit

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,263
Poena
300
U procesu sam sklapanja svog prvog NASa, dosadilo baratanje sa gomilom eksternih hard diskova i ssd-ova, radim sa dosta video fajlova...
U planu je DIY NAS sa verovatno 3-4 exos x18 16gb diska. Koristice se preko 2.5GE mreze, tako da se odmah uzima u obzir bottleneck sa brzinom, oko 300MB/s...

Posto je ovo moj prvi nas, vec par dana gledam i citam svasta, ali mi je potrebno malo pomoci...

Koja je najbolja konfiguracija svega za konkretno moj primer?
Koliko sam shvatio, RAID5 treba izbegavati sa velikim diskovima, velika verovatnoca da sve moze da failuje pri popravljanju, tj menjaju tog jednog diska koji se pokvari.
Da li onda krenuti sa zfs, tj raidz1?

Unraid ili TrueNAS?

Ploca ima i dva m.2 slota, da li u mom slucaju znaci neki ssd za kesiranje? Ili ipak ne, jer ce svakako protok 2.5GE mreze biti na max iskoriscen?
Ploca ima dva sodimm slota, non ecc... Da li maxovati sa 64GB rama, ili je opet u mom slucaju bespotrebno?

Prvenstveno ce se sve koristiti za storage, video edit projekata koji se razvlace dugo (za one koje resavam brzo koristim eksterne ssd-ove, po zavrsetku - dump na NAS...) i verovatno neki privatni cloud...

Svaki predlog/savet dobrodosao... :)
 
moj predlog je da prelistaš ovu temu, za početak
 
Prelistao, imam izmesane utiske, zato sam doterao skoro do kraja sa odlukama, samo mi je potrebno jos par saveta specificnih za moj setup :)
a i videh da se ponesto zamenilo u poslednje vreme, pa stari saveti i ne vrede mnogo…
 
U tvom slucaju ssd kesovanje je skroz nepotrebno, iz prostog razloga zato sto je to L2 kes, Dovoljno je ici na max ram, zfs nikad dosta(ram je L1 kes). Sa 2,5G z1(raid 5) je skroz okej, truenas scale i vozi.
 
Nazad
Vrh Dno