Šta je novo?

DDR5 memorije (sve u vezi DDR5 memorija, tajminga, SR/DR itd)

TL;DW
  • poželjno je ići na single-rank module jer nema benefita od dual-rank
  • 2x8 GB skoro da nema smisla jer je brzina blago gimpovana, 128 GB će biti sporo
  • SK Hynix > Samsung > Micron. Hynix se najbolje klokuje, Hynix M-die je dobar za Ryzen, Hynix A-die za 13-gen Intel zbog visokih klokova (ali malo slabijih tajminga od M-die)
  • ne preporučuje 5200 MHz jer su praktično isti čipovi kao u 4800 modelima i uz malo povećanje voltaže je gotovo zagarantovano da će ići na 5200, ako ne i više
  • 5600 MHz sa 36-36-36 ili 40-40-40 su skoro sigurno Samsung čipovi. Generalno, ako su prva 3 tajminga iste cifre, verovatno je Samsung. Samung ume da bude nezgodan za podešavanje, ima potencijala za veće klokove ali teško da će ići preko 6200
  • 5600 c36/40 od Kingstona je vrlo verovatno Hynix-M ako nema iste cifre za tajminge i najjeftinija je opcija za Hynix na 5600 MHz. Kingston generalno je skoro sigurno Hynix.
  • Patriot Viper Black 6200 CL40 verovatno nije Samsung već Hynix, iako su tajminzi 40-40-40. Takođe, GSkill Ripjaws S5 6000 CL32. Generalno, tRCD 36 je verovatno Samsung, izbegavati.
  • Trident Z 6400 CL32 je Hynix. 6400 CL32 generalno je bezbedna opcija što se tiče proizvođača, skoro sigurno nije Micron ili Samsung, 6400 CL40 takoše.
  • 6400 možda neće raditi na Ryzenu jer memorijski kontroler slabo izvlači veće brzine, isto važi za 12-gen Intel, 13-gen nema probema
  • Trident Z 6600 CL34 je verovatno najjeftinija opcija za Hynix-A, 6400 i naviše je skoro sigurno Hynix-A i preporučljivo samo za 13-gen Intel (ako ne planirate da obarate klok). Trident Z 6800 CL34 definitivno Hynix-A, odličan izbor za brzu memoriju za 13-gen Intel.
  • za 2x32 GB, Kingston 5600 CL36 kao jeftinija opcija, Ripjaws S5 6000 CL32 kao neka performance opcija

Sve gorenapisano se generalno odnosi na korišćenje na XMP profilu ili lakši OC, dakle ono što će većina korisnika da radi.
Praktično, identifikuj Hynix čipove, kao nekad Samsung B-die...
Izbegavati niski tRCD poput 34 ili 36 jer je verovatno Samsung.
Kingston je skoro sigurno Hynix jer već dugo koriste samo njihove čipove.
 
Poslednja izmena:
TL;DW
  • poželjno je ići na single-rank module jer nema benefita od dual-rank
  • 2x8 GB skoro da nema smisla jer je brzina blago gimpovana, 128 GB će biti sporo
  • SK Hynix > Samsung > Micron. Hynix se najbolje klokuje, Hynix M-die je dobar za Ryzen, Hynix A-die za 13-gen Intel zbog visokih klokova (ali malo slabijih tajminga od M-die)
  • ne preporučuje 5200 MHz jer su praktično isti čipovi kao u 4800 modelima i uz malo povećanje voltaže je gotovo zagarantovano da će ići na 5200, ako ne i više
  • 5600 MHz sa 36-36-36 ili 40-40-40 su skoro sigurno Samsung čipovi. Generalno, ako su prva 3 tajminga iste cifre, verovatno je Samsung. Samung ume da bude nezgodan za podešavanje, ima potencijala za veće klokove ali teško da će ići preko 6200
  • 5600 c36/40 od Kingstona je vrlo verovatno Hynix-M ako nema iste cifre za tajminge i najjeftinija je opcija za Hynix na 5600 MHz. Kingston generalno je skoro sigurno Hynix.
  • Patriot Viper Black 6200 CL40 verovatno nije Samsung već Hynix, iako su tajminzi 40-40-40. Takođe, GSkill Ripjaws S5 6000 CL32. Generalno, tRCD 36 je verovatno Samsung, izbegavati.
  • Trident Z 6400 CL32 je Hynix. 6400 CL32 generalno je bezbedna opcija što se tiče proizvođača, skoro sigurno nije Micron ili Samsung, 6400 CL40 takoše.
  • 6400 možda neće raditi na Ryzenu jer memorijski kontroler slabo izvlači veće brzine, isto važi za 12-gen Intel, 13-gen nema probema
  • Trident Z 6600 CL34 je verovatno najjeftinija opcija za Hynix-A, 6400 i naviše je skoro sigurno Hynix-A i preporučljivo samo za 13-gen Intel (ako ne planirate da obarate klok). Trident Z 6800 CL34 definitivno Hynix-A, odličan izbor za brzu memoriju za 13-gen Intel.
  • za 2x32 GB, Kingston 5600 CL36 kao jeftinija opcija, Ripjaws S5 6000 CL32 kao neka performance opcija

Sve gorenapisano se generalno odnosi na korišćenje na XMP profilu ili lakši OC, dakle ono što će većina korisnika da radi.
Praktično, identifikuj Hynix čipove, kao nekad Samsung B-die...
Izbegavati niski tRCD poput 34 ili 36 jer je verovatno Samsung.
Kingston je skoro sigurno Hynix jer već dugo koriste samo njihove čipove.
https://en.overclocking.com/test-kingston-fury-renegade-6400-mt-s-cl32/2/?amp=1 Ja sam uzeo ovu memoriju i upario sa 13700kf...sta mislis...
 
Definitivno Hynix, ići će lepo uz taj procesor...mada je skupa, mogao si i jeftinije da prođeš ako malo klokneš jeftiniju memoriju.
 
Može i ovu da OCuje pa da mu bude manje skupa :sneaky:
 
Definitivno Hynix, ići će lepo uz taj procesor...mada je skupa, mogao si i jeftinije da prođeš ako malo klokneš jeftiniju memoriju.
Ne znam samo sto ne radi rgb na njoj...ide na,7200 mhz ladno...bar po rewiewima...
 
Glupo pitanje, jesi uzeo RGB ili non-RGB model?
 
Glupo pitanje, jesi uzeo RGB ili non-RGB model?
da bre jebote ovo je noRGB model...jos ja gledam sto ne svetli :ROFLMAO: nije to meni toliko bitno al mi bilo cudno :D stavio sam je u drugi i cetvrti slot...ne znam da li je to dobro...inace ovaj ram je na spisku podrske sto se tice ove ploce...314419892_798014144938357_4589171472814910164_n.jpg
 
Poslednja izmena:
Proveri u manualu, obično piše koji su slotovi "preporučeni" kad stavljaš 2 modula...
 

Cek sad, Igor kaze da 4x16GB moze da radi na punoj brzini dok na drugim mestima citam da kada su sva cetiri slota popunjena brzina memorije pada drasticno. Jesam nesto pogresno razumeo? Hocu da uzmem 64GB za 7950x (iskljucivo CAM i renderovanje) i pokusavam da razaznam da li mi je bolje da idem na 2x32GB 5600/40 ili 4x16GB 6000/30. Ako ce brzina memorije da se prepolovi sa popunjena sva cetiri slota onda nema mudrolije ali Igor me baci u rebus.
 
To naj više zavisi od IMC-a u procesoru. Ako baš mora gomila memorije punom brzinom tu su Threadripper, Xeon itd.
 
Brzina neće da se prepolovi, 64GB nije problem, 128 verovatno ne bi izvlačilo veće brzine.
Trebalo bi da budeš ok sa nekim 2x32 Kingstonom na 5600 ili brže, why not.
 
Razumem ja da ce 2x32GB da fercera, vec me buni sto je Igro naveo da 4x16GB radi bez problema. Mislim da ce na kraju da bude 2x32 5600 i da se resim razmisljanja. Samo jos videti na koje stapove tacno ici da se izvuce maksimum iz 7950X.
 
Kingston 5600 CL36 ili 40. Najveća verovatnoća za Hynix inside.
 
U cemu je razlika izmedju Hynixa i ostalih? Stabilnost ili nesto drugo?
 
Lakše postižu veće brzine i bolje se overklokuju. Skoro sve što je preko 6000-6200 MHz je Hynix.
A i Hynix ima 2 varijante, M-die i A-die, jedna ide do većih brzina nauštrb latencija...
 
Razumem. Hvala na odgovoru :)
 
Samo da ne bude zabune, kad se kaze "naustrb latencija" misli se na CL vrednost a ne celokupnu latenciju koja je funkcija frekvencije i CL vrednosti. Ako se frekvencija dovoljno visoko podigne, moze se anulirati "losija"/veca CL vrednost tako da imate i veci bandwidth i bolju latenciju.
 
 
Danas uzeo da sredim ddr5 memoriju(128gb). Pogledam, pise quad channel? na z790? To neka greska u ocitavanju?
 

Prilozi

  • Screenshot (2).png
    Screenshot (2).png
    1.5 MB · Pregleda: 52
Pogledam, pise quad channel?
pretpostavljam da je ovo u pitanju:
It's ddr5 so it's 2 channels per dimm, 4 channels with 2dimms

With ddr5 youll see two dimm set ups labelled as quad channel because as opposed to ddr4 having a single 64bit channel per dimm, ddr5 has two 32 bit channels that can run asynchronously

Sve u svemu drugačija postavka. A to što su napisali quad channel je dobro za marketing.
Dva DDR5 memorijska stika se racunaju kao Quad Channel jer svaki DIMM ima dva zasebna 32bit kanala za komunikaciju.
 
Zar nije limit za 13th gen i ryzen 7000 128gb? Ili je to bilo ograničenje jer nisu postojali veći udimm moduli od 32gb?
 
Mislim da je zbog ograničenja samih modula, mada nisam potpuno siguran. Nije mnogo bitno jer se memorijski kontroleri na tim procesorima muče i sa tih 128 GB...
 
Da li je normalno da DDR5 stikovi koji su došli u kompletu imaju različit napon ili je ipak do ploče? Primetio sam u HWinfo sledeća očitavanja. Nije neka razlika ali je ipak pristna. Izvinjavam se na lošijem kvalitetu fotografije.

Memorija: Kingston DDR5-5600 CL40
Ploča: ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI
CPU: 7950x

vdd2.jpg

vdd.jpg
 
Nazad
Vrh Dno