Šta je novo?

Da li bolje gasiti HDD ili ne?

tootooban

Čuven
Učlanjen(a)
21.02.2004
Poruke
409
Poena
630
Da li je bolje da "Power options" staviti da se HDD gasi ili je bolje da stalno radi? Malo me nervira kad se od jednom zavrti. Sta je zdravije za HDD?
 
Gde se podesava da stalno radi hdd? I meni se na svakih 1h ukljucuje i iskljucuje i to me jako nervira. Nisam ni znao da je stresno za hdd.
 
Nidam siguran da je bolje da bas stalno radi....dobro ne valja da se pali i gasi na svakih par minuta,ali ako se gasi na pola sata-sat neaktivnosti to ne verujem da će mu smetati...
 
Ja ne znam sta ga pokrene. Logicno kad udjem u neki folder na hdd da se ukljuci ali mislim da ga pokrene neki windows-ov preces.
 
HDD je napravljen da stalno radi. sto manje start stop ciklusa to duzi zivotni vek
 
Windows ih"budi" sve čak i ako se ništa ne čita ili piše po njima zato što Explorer ne može da drži u memoriji šta sve ima na kom disku. Zbog toga nije ni praktično da se gase tokom rada. Čak i ako se ugase uzme dugo vreme da se upale a svaki put moraju da prođu kroz self check. To se lepo može videti kao "Power On Count" u programu kao CristalDiskInfo. Kod SSD-a je to skoro instant pa se ne oseća mada ako su stvarno veliki sa puno podataka, naročito recimo slika može da se primeti zastoj i/ili sporo učitavanje ikona.
 
Meni se za nekih 15 tak sati dnevno pali sigurno 8 puta a ne ulazim u foldere. Vidim ja da imas bas puno paljenja u programu a godisnje oko 300 ima,a u programu pokazuje nekoliko hiljada.
 
Dali je ovo ok ugasen , Hdd mi stoji kao storage
 

Prilozi

  • HDD opt.png
    HDD opt.png
    29.4 KB · Pregleda: 51
Nije ugašen nego stalno upaljen, tj. stalno se vrti. Ima i dskova koji imaju sleep mode pa ovo u windows ništa ne rai.
 
Nidam siguran da je bolje da bas stalno radi....dobro ne valja da se pali i gasi na svakih par minuta,ali ako se gasi na pola sata-sat neaktivnosti to ne verujem da će mu smetati...
Ако мислимо на ове механичке хард дискове, када се каже да "стално ради" не мисли се буквално да стално ради.
Постоје више елемената idle-a.
Нпр - глава се склања, плоче се и даље врте, или нпр када се цео компјутер гаси.
Саме игле тј. главе су подешене код новијих хард дискова на 600.000 load/unload циклуса, тако не треба бринути око тога.
 
Nazad
Vrh Dno