Šta je novo?

CM MasterFan MF120 Halo neće da se pokrene ?

Qaxentius

Poštovan
Učlanjen(a)
15.10.2016
Poruke
334
Poena
70
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X | Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion
Matična ploča
Asus ROG Strix X570-E Gaming
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB DDR4 3200 Mhz
GPU
ASRock RX 6700 XT Challenger Pro OC
Storage
Samsung 980 Pro 1TB
PSU
Antec HCG 850W 80+ Gold
Kućište
Cooler Master MasterBox TD500 Mesh
Monitor
LG UltraGear 24GN650-B
Miš & tastatura
Asus ROG Harpe Ace Aim Lab edition + Redragon Kumara K552
Laptop
Asus X550CC-XX1010
Tablet
Nemam
Mobilni telefon
Xiaomi 13
Steam
https://steamcommunity.com/id/qaxentius/
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav, imam CM MasterFan MF120 Halo kao izduvni ventilator na zadnjem delu kućišta.

Povezan je na matičnu ploču Asus ROG Strix X570-E Gaming, za napajanje na CHA_FAN 1 ulaz a za RGB osvetljenje na ARGB konektor u donjem delu matične ploče, kao što se vidi na slici:
IMG_20211209_203916.jpg

E sada, iako osvetljenje radi i može sa njim da se upravlja iz Asus Aura Sync programa, ventilator ponekad neće da se pokrene sam od sebe pri paljenju kompjutera niti posle nakon intenzinvog rada i obrade kada je temperatura baš podignuta unutar samog kućišta (ne pali se nakon što "vidi" da je temperatura prošla određenu granicu).

Jedino rešenje jeste da spustim kaljeno staklo od kućišta i prstom pokrenem neku elisu ventilatora nakon čega on počinje da radi tj vrti.

Šta bi mogao biti problem ?
 
Zapekla osovina (treba je podmazati) u najboljem, ili motor u najgorem slučaju.
 
Mozda sam konntroler za ventilatore na ploci nema snagu da pokrene vent inicijalno. Npr. imam kuci Zalmanov kontroler za ventilatore, mehanickog tipa. Cim iskljucim komp i pokrenem, morem potenciomere da okrenem malo vise od minimuma, da bi se ventovi pokrenuli. Nevezano da li je samo jedan vent ili pet njih. jednostavno je tako uradjen. Pa posle vratim na taj minimum. Pogledaj da li mozes u BIOS-u da pomeris krivu za ventove, da zapocne sa odredjenog rpm-a.
 
Nazad
Vrh Dno