Šta je novo?

Bridge mod vs DMZ

Restart preko portala je vratio istu adresu. Probao 2x.

Poslaću im mail za Bridge i dužni su mi jedan nacionalni domen, pa da im I to tražim.
 
Sbb je pre desetak godina delio privatnim korisnicima EPC3925


koji je bio siromašan funkcijama što se rutiranja tiče, ali imao je opciju IP passthrough. Lepo je prosledio drugu javnu dinamičku adresu na wan mog kućnog, u to vreme nekog midrange, Asus rutera. Odjednom više nisam morao da koristim moj Asus kao accespoint, već kao pravi ruter. Čak mislim da su većina, ako ne i svi servisi kojima je obilovao Asus ruter, mogli da rade. Naravno, Asus je delovao i radio kao da uopste nije bio iz bilo kakvog oblika nat-a. Cak sam mu pristupao (i fleš disku ubačenom u USB) lokalno preko njegove default adrese 192.168.1.1 (a I spolja preko DynDNS), dok sam EPC-u pristupao preko 192.168.0.1 . I ponavljam, raspolagao sa dve javne dinamičke adrese, na dva rutera, sa jednim ugovorom!
Interesantno da model EPC 3928 koji je u to vreme paralelno egzistirao i bio navodno noviji, nije imao IP Passthrough (proverio kod prijatelja).
Meni je ovaj EPC 3925 potrajao do 2018. kada je stradao od udara groma kroz coax (kao i skoro celoj ulici kod komsija-modemi i D3 uređaji). Kao zamenu su nudili taj EPC 3928, ali ja nisam hteo i jedva se "izborio" da iz nekog magacina nađu stari (kažu refabrikovani) EPC 3208. Inače, pitao sam "naprednu podršku" da li neki od tada aktuelnih rutera rutera ima IP Passthrough, ali mislim da nisu ni znali sta je to. U zamenu su nudili rutere sa IPSek, kažu to je slično 🤣.
Ako se na tom CGA "modemu" može jednostavnom manipulacijom dobiti IP Passthrough, to bi bila dobra vest za one kojima to treba, u zamenu za bridge mod. Verujem da ovi u sbb ne bi ni primerili da korisnik "jaši" na dve IP v4 adrese. Kao što ni kod mene nisu primetili par godina. Ili jesu, ali bas ih bilo briga 🙃.

I dalje se niko nije javio, da li ima saznanja da Orion ili Supernova, daju bridge mod za fizička lica. Makar i uz zakupljenu statčku adresu (ako bas mora).🙂
 
Poslednja izmena:
mali je % ljudi koji ce to cackati pa ako ne citaju forum verovatno nece primetiti
kada sam ja prvi put dobio CGA2121 i kada je ta opcija meni bila VIDLJIVA bez manipulacije, mogao sam vise od 1 mac adrese da ubacim tamo... i svaka je dobijala drugaciji WAN IP
ES post koji sam linkovao kaze da to vise ne moze i da daje WAN IP samo prvom MAC-u koji je u tabeli, tako da jesu nesto u vezi toga promenili (odavno)
 
Koliko se sećam, nisam siguran, ali čini mi se, da je u web interfejsu/frmware-u tog EPC 3925 takođe bilo mogućnosti da većem broju uređaja/mac adresa iz kućne mreže, bude dodeljena wan IP adresa. Mislim 4 ili 5. Svakako više od tri. Dobro se sećam dugmeta add +, za dodavanje novog uređaja.
To su bila vremena 😃.
 
Sbb je pre desetak godina delio privatnim korisnicima EPC3925


koji je bio siromašan funkcijama što se rutiranja tiče, ali imao je opciju IP passthrough. Lepo je prosledio drugu javnu dinamičku adresu na wan mog kućnog, u to vreme nekog midrange, Asus rutera. Odjednom više nisam morao da koristim moj Asus kao accespoint, već kao pravi ruter. Čak mislim da su većina, ako ne i svi servisi kojima je obilovao Asus ruter, mogli da rade. Naravno, Asus je delovao i radio kao da uopste nije bio iz bilo kakvog oblika nat-a. Cak sam mu pristupao (i fleš disku ubačenom u USB) lokalno preko njegove default adrese 192.168.1.1 (a I spolja preko DynDNS), dok sam EPC-u pristupao preko 192.168.0.1 . I ponavljam, raspolagao sa dve javne dinamičke adrese, na dva rutera, sa jednim ugovorom!
Interesantno da model EPC 3928 koji je u to vreme paralelno egzistirao i bio navodno noviji, nije imao IP Passthrough (proverio kod prijatelja).
Meni je ovaj EPC 3925 potrajao do 2018. kada je stradao od udara groma kroz coax (kao i skoro celoj ulici kod komsija-modemi i D3 uređaji). Kao zamenu su nudili taj EPC 3928, ali ja nisam hteo i jedva se "izborio" da iz nekog magacina nađu stari (kažu refabrikovani) EPC 3208. Inače, pitao sam "naprednu podršku" da li neki od tada aktuelnih rutera rutera ima IP Passthrough, ali mislim da nisu ni znali sta je to. U zamenu su nudili rutere sa IPSek, kažu to je slično 🤣.
Ako se na tom CGA "modemu" može jednostavnom manipulacijom dobiti IP Passthrough, to bi bila dobra vest za one kojima to treba, u zamenu za bridge mod. Verujem da ovi u sbb ne bi ni primerili da korisnik "jaši" na dve IP v4 adrese. Kao što ni kod mene nisu primetili par godina. Ili jesu, ali bas ih bilo briga 🙃.

I dalje se niko nije javio, da li ima saznanja da Orion ili Supernova, daju bridge mod za fizička lica. Makar i uz zakupljenu statčku adresu (ako bas mora).🙂
Jeste prošlo četiri meseca otkako si ovo pitao, ali s obzirom na to da su postovi tu da ostanu i da će možda biti od koristi još nekom, smatram da vredi da odgovorim.
Koristim Supernova kablovski internet, kao fizičko lice. Moj uslov da potpišem ugovor sa njima je bio da mi daju modem odnosno ruter koji će raditi u Bridge režimu i da mi svi portovi budu otvoreni. Rekli su da može, uz uslov da zakupim i statičku (tačnije rezervisanu) IP adresu. S obzirom na to da se kod mene statička IP adresa podrazumeva već 15 godina, nije bilo problema da dobijem sve što sam želeo.
Doduše, u startu je bilo mnooogo problema sa brzinom downstream linka, jer su imali neki nenormalni šum na mreži, pa sam se tri meseca natezao sa njima. Na kraju sam angažovao advokata, pa su popravili mrežu i evo već godinu i po dana sve funkcioniše kako treba (uz periodične grupne prekide, ali Bridge i brzine su na mestu).
 
Pa iako staviš DMZ i dalje je dupli Nat i tvoj ruter neće videti javnu adresu (ali biće sve forwardovano na njega pa ne moraš na 2 mesta to da radiš)
Ako hoćeš da ti se javni IP vidi na tvom ruteru moraš da probaš sa tajnim MAC passthrough menijem da dodaš njegovu wan mac Adresu (što valjda ne može na ubee samo na technicolor)
 
Kad proslijedim portove za SoftEther.net VPN server koji mi radi na računaru radi i VPN, ali cilj mi je da ne moram paliti računar kad mi treba VPN.

Da li je taj Tehnicolor i dalje u ponudi SBB-a?
 
Kako si podesio preko DMZ da rade DDNS i VPN?
Ja imam kombinaciju UBEE EVW32C-0V i Cudy W1300 ali mi Cudy ne vidi javnu IP adresu. Sve sam poisključivao na Ubee i stavio Cudy IP adresu u DMZ

Nemam pojma. Nigde se nisam zaglavio usput.
Na Tehnicolor sam u DMZ stavio IP adresu AX55. Sva dalja podešavanja su na AX55, i VPN i DDNS.

Na AX55 sam generisao Open VPN fajl, na udaljenoj lokaciji taj fajl učitam u OpenVpn aplikaciju i eto me na mreži.

Dalje sve ide kroz lokalne IP adrese.
 
Nazad
Vrh Dno