Šta je novo?

BHD vs ATI

thunderchase

Čuven
Učlanjen(a)
11.06.2003
Poruke
986
Poena
620
Ovi se nikako ne slazu. Kakvi drajveri, kakvi bakraci! Cak sam i OS promenio - sad je XP...

Jednostavno, ne mogu da igram. Lepo ucita sve, ali cim se zavrsi "loading", ono zakuca. Imam Rada 9000 Pro i Cat. 3.6. Pre, sa TNT 16 MB je bar nekako radio, sad jok!

P.S. Ako neko nije razumeo, rec je o igri Black Hawk Down. ;)
 
Kod mene na r9000pro radi odlicno s' obzirom da mi je tada cpu bio cely 1.2ghz sa 256sdrama, a catalysti su 3.5. Inace OS je w2k
 
meni je lepo radila na radeonu 7500 pa posle na 9500 pro(celeron 1.2 512 ram-a)
 
Ma sve je to lepo sto vama radi... mislim starno. Dajte neki predlog a ne ovako.

Da li si probao bas svaki Catalist? Znam da recimo za karte ispod 9500 novi catalaisti nedonose nista osim nekoliko fixeva za OGL, a BHD je D3D.

Sta si sve probao?
 
:cuss:
Da ti ispricam moj slucaj - ista karta (gigabyte), asus via 266, AMD Cpu, win XP - igrice mi NONSTOP pucale, glavile, obarale sistem ... haos nevidjen.Turim od drugara nvidia gforce 4 mx da probam i sve radi OK - POPIZDEH.
Najzad mi iskrslo da promenim plocu (Abit 845PE) i procesor (Atija sa ostavio) - sad sve radi SAVRSENO - jos mi se nije desilo da mi neka igra "rikne", a i kad se to desi samo uradim end task i zdravo.

Neznam zasto sam ti ovo ispricao ali ne moze da skodi - a ako ne skodi ...

Elem probaj neku nvidia karticu.

Pozdrav cheers


PS: Da napomenem da nema tih drajvera koje nisam probao !!!
 
Ranije sam imao TNT 16 MB, WinMe i radila je. Sada imam R9000 Pro, WinXP i Cat 3.6. Znaci, nisam nista kombinovao, a nesto mi se ne vracaju stari drajveri - tek sam instalirao sistem. Na TNT-u sam imao 44.03 i od tada je nisam igrao. Uzeo sam je ponovo, ali sad je sve drugacije sto se tice graficke, drajvera i OS-a. Videcu da nesto iskombinujem...

Sta se dobija povecanjem AGP voltaze? Veca brzina? Koliko to ima veze sa OC-om procesora? Naime, imam jedan problematican proc (1700+, ali "A"), koji odbija OC. Sve sam probao, ali nece. Bojim se da mi povecanje AGP napona ne destabilizuje sistem. Inace, koji je default AGP voltaza?
 
thunderchase je napisao(la):
Ranije sam imao TNT 16 MB, WinMe i radila je. Sada imam R9000 Pro, WinXP i Cat 3.6. Znaci, nisam nista kombinovao, a nesto mi se ne vracaju stari drajveri - tek sam instalirao sistem. Na TNT-u sam imao 44.03 i od tada je nisam igrao. Uzeo sam je ponovo, ali sad je sve drugacije sto se tice graficke, drajvera i OS-a. Videcu da nesto iskombinujem...

Sta se dobija povecanjem AGP voltaze? Veca brzina? Koliko to ima veze sa OC-om procesora? Naime, imam jedan problematican proc (1700+, ali "A"), koji odbija OC. Sve sam probao, ali nece. Bojim se da mi povecanje AGP napona ne destabilizuje sistem. Inace, koji je default AGP voltaza?
ATI kartama je potreban veci napon da bi uoste radile stabilno, a probaj samo, sta te kosta, neces sprziti kartu.
 
thunderchase je napisao(la):
Sta se dobija povecanjem AGP voltaze? Veca brzina? Koliko to ima veze sa OC-om procesora? Naime, imam jedan problematican proc (1700+, ali "A"), koji odbija OC. Sve sam probao, ali nece. Bojim se da mi povecanje AGP napona ne destabilizuje sistem. Inace, koji je default AGP voltaza?

1) dobija se povecanje napona na AGp-u
2) Nema veze sa Oc-om procesora, bar ne direktno
3) Nece da destabilizuje sistem osim ako ne odes u pm sa voltazama
4) Default voltaze su 0.8v za AGP8x, 1.5v za AGP4x i 3.3v za AGP2x.
5) stavi u biosu AGP 4x i 1.6v i to bi trebalo da bude to.

P.S. verovatno ti je problematicna ploca za OC, a ne procesor
 
OptiPlex je napisao(la):
...



P.S. verovatno ti je problematicna ploca za OC, a ne procesor
Ma proc je. Eno u "Overclocking"-u sam okacio screenshot iz WCPUID-a i sumnjam da je dobar za OC. Daj boze da jeste!

Da ne otvaram novu temu: kad povecavam voltazu na CPU, moze li to da prodje bez dizanja magistrale? Ovo zato sto mogu da guram do 140 MHz max. Preko nece da se startuje komp, pa sam mislio da ga przim pomocu napona :) .
 
Jesi li resio problem sa grafickom ili ne???????!?
 
thunderchase je napisao(la):
...
Ovo zato sto mogu da guram do 140 MHz max. Preko nece da se startuje komp, pa sam mislio da ga przim pomocu napona :) .

Ajoooj, Boze :mrgreen::mrgreen: Dizanje napona sluzi da bi se obezbedila stabilnost na frekvencijama iznad nominalne, ne radi ti procesor brze zato sto dizes napon ;P

Ovo je legendarna izjava i ova stranica mora da ide u neku kolekciju bisera :D

U principu ti mozes da przis procesor dokle god hoces, to samo po sebi nema bas nikakvog uticaja na performanse, bar dok ne preteras, onda crkne :)


Nego reci ti sta si uradio sa grafickom. Dizanje napona na AGP-u nema bas nikakav uticaj na okolinu pogotovo sa masinom na difoltu ili tu negde.


I u najkracem, ovo je pravilo !!! (da se ne zezas vise sa tim)

Overklokovanje je ubrzavanje rada, u ovom slucaju procesora, postavljanjem vrednosti takta iznad nominalne. U slucaju procesora to se cini povecavanjem magistrale. Postoji i mnozilac, ali da ne komplikujemo posto si vec delimicno zbunjen :p
Kako povecavas magistralu postepeno, izaberes neki benchmark program (najbolje 3d mark 2001 ili 2003 ako imas dx9 kartu) i svaki put ga proturis 3-4 puta. Onda nazad u bios pa opet dizes magistralu.

Kad naidjes na znake nestabilnosti (zamrzavanje, glavljenje, pucanje svacega) to znaci da ne dolazi dovoljno struje do, u ovom slucaju, procesora. Onda udjes u bios i dignes napon za njega za recimo 0.1 volt. Onda natrag pa proveris da li radi.
I tako u krug dok ne nadjes dobar odnos stabiln osti i brzine.

P.S. bezbedan napon pojave parazitivnih kapacitivnosti (koju ove jos apsolutno netacno zovu elektromigracija odnosno struja :mrgreen:) je +15%, iznad toga nije preporucljivo ici, pogotovo tebi posto se vidi da nemas mnogo iskustva.
Recimo za procesor kome je default napon 1.5v nemoj ici preko 1.725.

Naravno sve ovo, kao i rezultat klokovanja zavisi i od kvaliteta komponenti koje imas, uvek su daleko vece sanse da ces postici veci klok recimo na Abitu, Epoxu pa i Asusu, nego na krshevima kao Matsonic, Microstar, FastFame ili QDi.

Pozdrav i puno srece :wave;
 
Auuu, doslo do nesporazuma :) ! Ljudi, znam ja sta je klokovanje (iako to zvuci neverovatno), samo mi nije bilo jasno da procesor ne mogu da ubrzam za vise od 100 MHz! Imam 1700+ (onaj nevaljali) i sad mi radi na 1545 MHz. To mu je MAKSIMUM! Nije stvar u kuleru, jer, da je on los, stigao bi boot do Windows-a, bar. Stvar je u losem procesoru (ili ploci, 'ajde), cim ja ne mogu da ga dignem za vise od stotinak MHz. To je cela prica. U svakom slucaju, hvala za trud.

Sad cu da pogledam igru. Malo sam je zapostavio, jer mi je ovo bila zanimljivija tema od nje same, a i nisam bio tu danas. U principu, nije ovaj ceo problem toliko ni bitan, jer naravno da mogu da se suzdrzim od igrice, ali sam mislio da iskoristim priliku da vas pitam za pomoc, kad je vec iskrsao problem. Cenim vas trud. Javicu se za par minuta...
 
Sinoc sam istrosio vreme, pa se sad tek javljam.

Igrica je proradila tako sto sam digao AGP na 1.6 V, ALI: u igri ima dosta anomalija. Prvo, nije mi jasno da Radeon 9000 Pro ne moze da izgura "smooth" igru sa svim namestenim na "normal". U pocetku sam stavio sve na "high", pa, kad sam video da od toga nema 'leba, poceo sam da smanjujem redom. Na kraju sam stigao do pola "normal", pola "low" i lepo je radila. Doduse, fali jos 2-3 frejma da sve bude glatko.

Drugo, ucitavanje traje predugo. Na ranijem sistemu, sa 256 DDR-a je bilo, da kazem, normalno. Sada, sa XP-om i 384 DDR-a traje zasigurno duze. Sve je usporeno i tromo, kao da sam izbacio pola RAM-a, a ne dodao. Mozda je razlog sto je sad CAS na 2.5, a ranije je bio na 2. Mada ja mislim da je ubrzanje ipak vece sa vecom kolicinom memorije, bez obzira na povecan CAS. Jesam u pravu?

Eto, toliko...
 
Ma nema shanse da rade 9000 ne tera igru lepo, ja sam na slichnom sistemu ali sa radetom 7500 i sdr memorijom i nekom magistralom oko 150 mhz terao celu igru na max detaljima, dakle nemoj da te mrzi, katalisti 3.6 jednostavno nisu pisami za tu karticu, ja nisam imao 9000 nego sam preshao na 9500 tako da nisam pratio odnos 9000 pro i ranijih katalista alli ako se ne varam negde oko 2.5 znachi 3.0 ili 2.4 mislim da bi reshiili problem. Drugo kako ti radi hard, trece memoriju stavi na default. Trece malo istweakuj ceo sistem.
 
Glupo pitanje, ali da pitam - Sta je to BHD oko cega je pokrenut tred ?:p
 
Arahne je napisao(la):
3.0 ili 2.4 mislim da bi reshiili problem. Drugo kako ti radi hard, trece memoriju stavi na default. Trece malo istweakuj ceo sistem.

Cekaj, hoces da se "roll-back"-ujem na 3.0 drajvere? Sta ce se desiti sa drugim igrama, a pogotovo Open GL? Meni ostale igre rade lepo, problem je jedino u TOJ igri. Zato i jesam pokrenuo celu pricu. Jednostavno, nekako mi se ne cini da ce prastari drajveri resiti stvar. Doduse, mozda u ovoj igri hoce, ali meni je stalo i do neceg drugog :) .

Kako to mislis "kako mi radi hard". Radi lepo, hvala na pitanju. Kako tvoj? :mrgreen:
Ne, stari Maxtor 40 GB 5400 je u pitanju. Nemam nikakvih problema.

Sta podrazumevas pod default za memoriju? Ako mislis na CAS, onda cu ti reci da ne mogu da stavim na 2 jer imam razlicite module po tom pitanju. Jedni su na CAS-u 2, a ovaj preostali je napravljen da radi na 2.5. Znaci, morao sam da povecam CAS, kako bih uopste stigao do Windows-a :) . Tajminzi su default, a ono ispod je na ultra, itd.

Sad trece: necu da tweak-ujem nista zbog te igre. Ako ne moze da radi lepo na 9000 Pro, onda je u njoj neki problem. Ako sve ostalo radi lepo, a samo ona zayebava, onda ce da leti napolje! I točka.

Samo da napomenem da mi je u Display Properties antialiasing namesten na 4x i radi u svim igrama (GTA VC, UT2003...), a SAMO u BHD-u nece da radi i u settings, opcija za antial. je potamljena i nedostupna. Uz to i iskljucena. E, sad, ako 9000 Pro ne moze da gura to govance od igrice sa ukljucenim antial., onda ce da leti napolje, pa cu u inat da ubacim S3 Trio i slusam MP3 :cuss: !
 
thunderchase je napisao(la):
...
Samo da napomenem da mi je u Display Properties antialiasing namesten na 4x
A sto ne ukljucis i aniso na max, i stavis sve na ultra high i ne dignes rezoluciju na 1600x1200.
PS. ako ti bude seckalo, vrati se na 256sd rama i tnt 16Mb, trebalo bi da pomogne.
PSS. e da mi je znato sto gubim vreme na ovaj nacin O:)
 
Pa kako Unreal radi sa antialiasingom 4x i sve namesteno na high, a prokleto gowno nece sa antialiasingom i sve na normal ili low???
 
thunderchase je napisao(la):
Pa kako Unreal radi sa antialiasingom 4x i sve namesteno na high, a prokleto gowno nece sa antialiasingom i sve na normal ili low???
Pa bre covece, poredis 2 masine, prvu sa sdram-om a drugu sa ddr i zakljucujes kako ti je prva gurala igru daleko bolje, a ne spominjes da si u drugom slucaju ukljucio FSAA 4x.
Druga je stvar sto UT2k3 radi bolje od BHD sa AA 4x, a to je zato sto se UT mnogo vise oslanja na cpu nego na grafiku.
Pusti lepo UT bench sa i bez AA i videces da ce razlika u fly by biti ogromna, a u botmach (ovo ti je pravi pokazatelj kako ce igra da ti radi) minimalna.
 
VAZNO: Ako si cackao sa Rage 3D Tweaker-om ocisti doticni programcic,
reinstaliraj ga i ostavi mu podesavanja na defaultu. Kod mene je na taj nacin proradila igra nakon slicnih problema.(GA9000,XP1700+, 512DDR, GA7VAX).

Dekius.
P.S. BTW Mislim da igra nije zasluzila toliko truda.
 
Nazad
Vrh Dno