Šta je novo?

Banke u Srbiji i devizne uplate FIAT-a sa crypto menjačnica

Roory

Poštovan
Učlanjen(a)
26.06.2017
Poruke
3
Poena
52
Pozdrav!

Interesuju me (pozitivna) iskustva koja ste imali sa pojedinim bankama u Srbiji kada se radi o deviznim uplatama sa crypto menjačnica na svoj račun (fizičkog lica) u Srbiji.

Koje banke nisu pravile problem oko priliva deviza koji je nastao prodajom kripta i prebacivanjem casha putem SWIFT-a na devizni račun?

  • Pisao sam svojoj banci (Erste) i poslao im jasno i precitno pitanje:
    Interesuje me da li Erste banka omogućava sledeće: Priliv deviza (EUR ili USD), čije je poreklo prodaja kripta za FIAT, od strane kripto menjačnica (Crypto Exchange) SWIFT-om, na devizni račun fizičkog lica u Srbiji.
    Pre nekoliko godina pojedine banke u Srbiji su blokirale uplate ove vrste na devizne račune rezidenata u Srbiji.
    Kako je kripto danas regulisan zakonom u Srbiji (prevashodno sa poreske strane) i prepoznat kao digitalna imovina, zanima me da li Erste banka danas normalno, bez ikakvih problema, može da prima uplate koje bi dolazile po osnovu kripto prodaje na menjačnicama.
    Za referencu, evo nekih od menjačnica koje koristim: 1. cex 2. kraken 3. bitstamp
  • Da bih dobio ovakav odgovor:
    Ne radimo ništa vezano sa kripto valutama.
Da li imate neke preporuke gde bi bilo najbolje otvoriti devizni račun kako bi sredstva regla brzo i bez problema?
 
Ja mogu samo da ti kazem da ni Mobi banka ne radi nista sa kripto. Za druge ne znam.
 
Ukratko, nijedna banka u Srbiji ne dozvoljava to sto hoces.
 
Ja sam pre par godina sa cex-a direktno na dinarski erste racun, podneo prijavu poreskoj i posle par meseci mi stiglo da platim 15% (mada nisu imali pojma, zvali me par puta da im objasnjavam izvestaje jer je tek krenulo to sa porezom). Sad ne znam da li prihvataju uplate. Bolje radi face-to-face transakcije.
 
Ne znam da li ima na forumu priče o tome ali postoji zgodna aplikacija trustee wallet. Imam je, koristim je. Svuces usdt na nju i placas preko google pay gdr hoces, a moze i novac da se podize. Kurs je 116.
 
Ne znam da li ima na forumu priče o tome ali postoji zgodna aplikacija trustee wallet. Imam je, koristim je. Svuces usdt na nju i placas preko google pay gdr hoces, a moze i novac da se podize. Kurs je 116.
Moze malo vise informacija o ovome? Ako nista bar u dm. Koja je procedura, ima li neki tutorial, sta sa google pay-om kojeg ja npr ne mogu da skinem iz Srbije i sl? Da li se pravi kartica?
 
DA odgovorim sam sebi, prosao sam celu proceduru za 20tak minuta i evo placam sad bilo sta online sa karticom, jako mali fee-evi... jedino sto moraju podaci da se ostave licna karta / pasos, tako da ako neko bas hoce da nas nahvata moze da se odradi
 
DA odgovorim sam sebi, prosao sam celu proceduru za 20tak minuta i evo placam sad bilo sta online sa karticom, jako mali fee-evi... jedino sto moraju podaci da se ostave licna karta / pasos, tako da ako neko bas hoce da nas nahvata moze da se odradi
Da li je to "Trustee Plus" ili "Trustee"? Vidim da ima 2 verzije, koja je bolja?
 
Ja konkretno sam instalirao Trustee Plus. Za ovu drugu nisam siguran koje su razlike
 
Instalirah je i ja i odradih KYC, pa cu danas da proverim sta i kako radi.
Evo da i ja odgovorim sebi, a i dr. koji su zainteresovani.
-Poslao sam malo LTC-a na "Trustee Plus", zamenio za eur. (skroz OK kurs uporedjivao sam sa "coingecko.com" i cak je nekada i povoljniji preko ove aplikacije-novcanika, provizija 0.5%) i poslao 20 eur. na tetkin racun, znaci moze na bilo koji i stigla joj poruka o prilivu u roku od 15-tak min. Znaci, provizija za slanje nekome u eur. ili na svoj racun preko aplikacije je fix. 2 eur. + 0.5% od ukupne sume koju saljete. E sad, meni u aplikaciji pise da transakcija moze da potraje do 3 dana, mada pise da je bila uspesna.
 
Tetki stigao priliv u devizama? Ako je iz inostranstva kao sto jeste, pretpostavljam da ce banka traziti izjavu od koga je i slicno da bi proknjizili. I tu mozda budu pravili problem, kao sto su svi sada poceli nesto da kenjaju i guraju ECD kao alternativu.
 
Evo koja joj je poruka stigla na tel. E sad, u aplikaciji od banke kaze da nema promene nikakve, a meni u "Trustee Plus" i pise da je uspesno poslato, ali da moze da traje do 3 dana dok ne legne uplata.
Edit:
Takodje sam pre toga pokusao da posaljem bratu na VISA eur. Karticu koja nije srpska i 3 puta mi je aplikacija odbila slanje i kao preporucuju da probam da posaljem na dr. Karticu. Verovatno da mogu da saljem samo u Srbiji na racune, stvarno mi nije jasno.
 

Prilozi

  • IMG-77cc9af831c0aae922f000b9ee770fc8-V.jpg
    IMG-77cc9af831c0aae922f000b9ee770fc8-V.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena:
Hvala za informacije, Trustee Plus super radi, plaćanje na pos terminalu. Ja bih izbegavao da šaljem na račun u Srbiji jer će banka traziti izjavu a možda i poreska porez ako je veći iznos. Zato samo plaćanje preko apple ili google pay.
 
Nazad
Vrh Dno