Šta je novo?

ASUS VivoBook Go 15 RAM upgrade

Glenn

Čuven
Učlanjen(a)
16.07.2008
Poruke
5,271
Poena
575
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 9 5900X, MasterLiquid 120
Matična ploča
AORUS ELIT
RAM
64GB
GPU
3070 STRIX
Storage
970 EVO Plus 2TB, 980 PRO 2TB
Zvuk
Z906
PSU
RM750X
Monitor
Gigabyte M32U & HP 27i
Miš & tastatura
G502 Lightspeed & G613
Mobilni telefon
Xiaomi 13
Pametni uređaji
Otirač RMCPA 00022 40x60cm
Steam
Punk
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Planirma da uzmem Go 15, konkretno e1504fa model. Dolazi sa 8GB LPDDR5 memorijom i mene sad zanima, na koliko ja RAM mogu proširiti? Znaci 8GB je cip, koji najveci modul ja mogu ubaciti? Kontam 16GB, sto bi bilo raspolozivo nekih 24GB ali nije mi nista jasno na njihovom sajtu.



16GB LPDDR5 on board
Max Total system memory up to:16GB
8GB LPDDR5 on board
Max Total system memory up to:8GB
4GB LPDDR5 on board
Max Total system memory up to:4GB


E sad, gledma ovaj video i ne vidim RAM upgrade:



Znaci njemu je 8GB fixno? Nadao sam se da je kao kod OLED verzije, da ima RAM slot:

image.png
 
Laptop je izasao sredinom prosle godine. Kako da u 2023coj neko izbaci laptop sa fixnih 8GB rama. Ovo je znaci ala chromebook.

Gledam nesto drugo u tom rangu i nudi mi se samo 255 G9 8A6B9EA, ali on ide sa 3250u. Dvojezgreni procesor. 2005 is that you.

Hvala svakako. Sekunda da ga kupim.
 
Jer je oled. Nije to još spušteno u niži rang laptopova, pa izgleda pokušavaju na drugi način (štekajući na memoriji, verovatno kapacitetu baterije, manjku konektora, itd).
 
Ova e1504fa nije OLED. OLED verzija ima RAM slot. Ja mislim na onu sa IPS ekranom. U specifikacijama stoji 15.6" FHD/IPS screen.

1707872562521.png
 
Poslednja izmena:
Da, sad vidim. Ja gledao link kojeg si postavio gde se navodi oled.

Očekivano, pogledaj cenu na kraju krajeva. Što ne gledaš nešto slično njemu onda, gde imaš slot, bolje specifikacije pride: guglaj "ASUS Vivobook 15 X1502ZA-BQ312 (Full HD, i3-1215U, 8GB, SSD 256GB)" i prvi rezultat za 41.5k. Isti takav sa 512GB je 47k na istom sajtu.

edit: i da ti pustim buvu, skoro sam ga radio: Lenovo Think ThinkBook 16 G6 ABP, Ryzen 5 7530U, 16GB DDR4, SSD 512GB (61.5k) A**m. Za te novce trenutno nema bolji nov laptop u Srbiji sa svime što on pruža. Ja sam ga našao pre nedelju-dve za čak 1000 dinara manje, ali eto...

 
Poslednja izmena:
Ogranicen sam firmom koja mi nudi. Jedino postoji mogucnost mozda 8a4y6ea. To je mislim 255 G10.

A inace zaista odbijam kupiti laptop sa dualcore procesorom u 2024. Prije 10 godina sam uzeo Lenovo sa nekom 7000 grafickom kartom koji je bio sasvim ok za gaming. Kosta nov u prodavnici 250€. Bio je i tada outdated radi dvojezgrenog intel procesora. Ne znam mogul youtube gledat na njemu. I sad deset godina od kupovine ovi i dalje prodaju x2. Dvojezgreni procesor je dvojezgreni procesor ma koliko tehnologija napredovala. Da rade na 7 GHz mozda bi uzeo.. lol.
 
Nude mi e1504fa ili 8A6B9EA. Da li znaci model na koji se nece moci instalirati buduci software radi 8GB rama, ili model sa outdated procesorom.

Izgleda da cu sacekati bolje dane za laptop. Trenutno mi se ne daje keš.

Thx anyway.
 
Definitivno 2 jezgra ne treba uzimati, 4 je minimum. Ovo s 8GB, isto loše, ali možeš da se provučeš još par godina, zavisno od toga šta radiš.
 
Radim nesto sto mi treba 128GB rama ali ajd :D Vec mi se nudi prilika za povoljnu kupovinu laptopa pa reko uzmeme nesto sto mozda posluzi na putu za laksi photoshop radi i tu i tamo 3DSMAX modeliranje bez rendanja.

I dalje sam u šoku da se danas prodaju laptopi sa 8GB rama ili 2 jezgre. Eno citam na win11 temi diskusije da je minimum minimuma danas 16GB rama, sto se slazem. Ali se onda pitam kako uopste kupiti laptop. Za neku solidnu konfu koja ce posluziti 3-4 godine, trebam da platima kao da uzimam M1 pro.
 
Minimum minimuma je 4GB, bez toga ne radi ništa kako treba. Minimum je 8GB, optimum 16GB, preporučeno (ko može, cenovno i slično) je 32GB. Iznad su specifični slučajevi kao ti npr. kojima znači dosta gigabajta rama. Nebuloze da je minimum 16GB ne znam što uzimaš uopšte u obzir...
 
Zato sto win11 (win10 nesto manje) jede gotovo pola od 8GB bez drugih otvorenih aplikacija u pozadini. Ovo je znaci bez browsera. Bez icega.

image.png


Evo meni je otvoreno 11 tabova i Firefox mi jede 3.3GB.

image.png


To je manje vise to. Ostane ti koliko, 1+ GB rama free. Samo da otvorim sliku u photoshopu, samo jedan layer, bez smart layera i efekata, PS jede 2GB:

image.png


Zato ljudi kazu da je 16GB minimum minimuma. Na zalost.

I drugo je sto mene plaši; minimum za neke aplikacije da se instaliraju je danas 8GB rama, ali vec sutra moze biti 16GB. I onda ces dobiti popup da instalacija ne prolazi jer masina ne ispunjava minimalne uslove. Naravno, mozda se to ne desi ni za 5 godina ali 8GB je danas ipak za fejsbuka, word i to. Ok je kupit sa 8GB ako ja mogu nadograditi na 16GB, ili na 20GB. Ali ovakom imati fixni čip bez mogucnosti prosirivanja... ne ide.
 
Poslednja izmena:
Da, sad vidim. Ja gledao link kojeg si postavio gde se navodi oled.

Očekivano, pogledaj cenu na kraju krajeva. Što ne gledaš nešto slično njemu onda, gde imaš slot, bolje specifikacije pride: guglaj "ASUS Vivobook 15 X1502ZA-BQ312 (Full HD, i3-1215U, 8GB, SSD 256GB)" i prvi rezultat za 41.5k. Isti takav sa 512GB je 47k na istom sajtu.

edit: i da ti pustim buvu, skoro sam ga radio: Lenovo Think ThinkBook 16 G6 ABP, Ryzen 5 7530U, 16GB DDR4, SSD 512GB (61.5k) A**m. Za te novce trenutno nema bolji nov laptop u Srbiji sa svime što on pruža. Ja sam ga našao pre nedelju-dve za čak 1000 dinara manje, ali eto...

ej aj ako imas diskord dodaj me, planiram da uzmem taj lenovo samo sto je INTEL i5, zelim da cujem cons-pros o njemu ^_^ discord >> le.1993
 
Nema tu pros and cons za te novce. 500e za laptop je ništa oduvek bilo, nego smo mi ovde ekomonski tigar, pa je druga priča. Nisam naišao na ništa bolje u prethodnih par meseci za te novce. Makar AMD varijante što se tiče.

Ne treba ti discord, piši javno slobodno ovde da i drugi mogu da imaju koristi.
 
Naravno, i ne gledma kao ekvivalent desktopu :) Vec kad mi se nudi, da nesto uzmem. Neka pokrije 10% onog sto radim, nece se baciti. Vec nisam gledao laptope od 2015te pa nisam u toku.
 
Nazad
Vrh Dno