Šta je novo?

Čak da ih konkurencija deli džabe, ne mogu dostići Nvidia grafičke procesore

Benchmark

Znamenit
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
59,589
Poena
1,385
Nvidia-CEO-Jensen-Huang.jpg


Čak da ih konkurencija deli džabe, ne mogu dostići Nvidia grafičke procesore​


Nvidia grafički procesori su toliko dobri, da čak i u slučaju kada bi konkurencija svoja GPU rešenja nudila džabe, nisu dovoljno jeftini za tržište AI servera.

Kompletan članak: https://benchmark.rs/vesti/nauka-i-...be-ne-mogu-dostici-nvidia-graficke-procesore/
 
Prilično nadobudna i samouverena izjava za koju realno nisam siguran da ima puno opravdanja uzevši u obzir konkurenciju. Kad neko kerene ovako da zbori to obično znači da nije sve tako ružičasto kako ga predstavlja. Cena su im ubitačne zadjih nekoliko godina, ali nažalost ljudi su najblaže rečeno neupućeni i kupuju sve što ovi izbace slepo. Nedavno sam imao prilike da popričam sa dečkom koji je kupio RTX 4060 Ti koju je platio tričavih 80 hiljada. Na pitanje zašto je uzeo baš tu kartu kada je za manje para imao RX 7700 XT i RX 7800 XT, koje su objektivno i bolje i brže kartice što je svakako bitno pošto mi je rekao da istu neće koristi ni za šta drugo osim za gejming, njegov odgovor je bio krajnje jednostavan i glasio je: tako sam hteo! :oops:

Mogu da zamislim koliko ima još ljudi pod suncem koji ovako rezonuje. :rolleyes:

Stvari po ovom pitanju su mi moram priznati totalno nejasne, tim pre što su se praktično svi recezenti složili, uključujući i Linusa koji je AMD prilično oštro kritikovao svojevremeno, da su AMD karte praktično bolje zaokružen proizvod u ovom momentu, naročito gledano sa aspekta cena-kvalitet, te da u pogledu perfomansi praktično finese odlučiju.

I da... NVidia ima DLSS koji je jedva nešto malo bolji od AMD-ove FSR 2 tehnologije (u najavi je sada verzija 3) i nešto bolje skockanu podršku za RT, ali objektivno gledano to ne bi trebalo da bude dovoljo u ovom momentu da bi se opravdala ovako drastična razlika u ceni. Što se tiče produktivnog dela, AMD Radeon karte imaju Stream Processore, a Nvidia CUDA Cores, a suštinski gledano to su dva različita naziva za istu stvar (koja doduše ne rade baš isto zbog različlite arhitekture), te je stoga čini se opravdan industrijski konzorcijum koji se pominje u tekstu, s obzirom da su to u izvesnom obimu zaista bili nekakvi argumenti na konto kojih je NVidia gradila ekskluzivnost proteklih godina. Videćemo kako će se završiti ta priča sa Ai-em u narednom periodu, jer kako reče legendarni gosn Minimax, sve ima svoj kraj pa i ovaj Tup Tup! :cool:

BTW zakačeni video dole je od pre godinu dana a u međuvremenu je AMD dodatno umanjio razliku u odnosu na aktuelne NVidia karte.

 
Poslednja izmena:
Vrh Dno