Šta je novo?

Isporuka Mac računara pala za 40%, najveći Apple pad od 2000. godine

Benchmark

Znamenit
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
59,377
Poena
1,385
Apple-Mac.jpg


Isporuka Mac računara pala za 40%, najveći Apple pad od 2000. godine​


Kada je Apple poslednji put pretrpeo ovako ozbiljan pad potražnje Mac računara, tehnološka industrija se borila sa pucanjem dot-com balona

Kompletan članak: https://benchmark.rs/vesti/biznis/isporuka-mac-racunara-pala-za-40-najveci-apple-pad-od-2000-godine/
 
Ne znam zašto je iko iznenađen padom prodaje kada većini današnje populacije računar više nije potreban. Mnogi content kretori to sada završavaju telefonom, većina populacije su samo konzumenti i preostaje onaj mali % ozbiljnih korisnika kojima je računar neophodan.
 
Sem za kontent kreatore i entuzijaste trenutno i ne vidim neku potrebu za kupovinom novih racunara. Zadnjih par generacija komponente su dovoljno dobre za vecinu korisnika a i upitno je koliko cijene opravdavaju investiciju.
 
"Kada je Apple poslednji put pretrpeo tako strmoglav pad potražnje za Mac-om, tehnološka industrija se borila sa pucanjem dot-com balona. Stiv Džobs je svega nekoliko godina bio nazad na čelu kompanije, a tada su predstavili jedan od najpoznatijih promašaja – računar poznat kao Cube."
Nisam baš siguran koliko je ovo tačno. Ako pogledamo kratak istorijat NeXT i The Cube (https://en.wikipedia.org/wiki/NeXT) vidi se da je Cube predstavljen mnogo ranije nego što se Jobs vratio u Apple. Naravno, sa 50 hiljada prodatih primeraka The Cube nije ostvario neki uspex ali softverski deo je preživeo u obliku OSx-a.
 
Fantastičan dizajn i kompaktnost Power Mac G4 Cube-a nisu mogli da sakriju njegove ozbiljne nedostatke koji su se ubrzo pročuli:
  • cigla od ispravljača koja je teška kao pola računara
  • zvuk je jedino mogao da se dobije kroz specijalne Apple USB zvučnike
  • sllide-in DVD/Combo mehanizam je bio užasno nepouzdan
  • touch power dugme je znala i prašina da aktivira
  • na prezentaciji to izgleda simpatično, dok prvi put ne dodjete u situaciju da morate često da koristite konektore za periferije i okrećete kocketinu da bi nešto povezali
  • AGP video karta je u stvari na PCI riseru
...itd.
Računari su im stravično skupi, u pro tržištu npr...osnovni Mac Pro je pre 10 godina mogao da se kupi za $1999-2499, sada $5999 plus činjenica da se onda isti novim hardverom osvežavao bar jednom godišnje, a sada late 2013, late 2019....pa sledeći ko zna kad. Uvek su imali single digit procenat tržišta, ali su držali fokus. "Danas" iako je njihova Apple silikon arhitekture impozantna, cena je još veća.

Windows 10 i 11 su po meni odlični operativni sistemi, Linux userbase vrtoglavo raste, tako ni OS X (macOS) nije više neki poseban Apple adut. I tu gube fokus lagano....nisu u stanju da u 4 major revizije macOS Venture ispeglaju Preferences app.

Da se iPhone ne prodaje tako dobro kao što se prodaje, iako preskup, Apple bi bio u ozbiljnom problemu.
 
Ako svima pada prodaja racunara ,TMSC-u pada profit zasto je onda nestasica cipova? Da li nestasica zaista postoji ili je samo u pitanju vestacko dizanje cena kroz nedostatak komponenti?
 
Baš pre par dana o ovome razmišljam. Imao sam ponudu za iMac start verziju (plavi, m1, 8GB, 256GB SSD, sa samo 2 thunderbolta - ej, uštedeli na još dva priključka:oops:, tastatura i trackpad umesto miša), star par meseci, znači još u garanciji za 990e.
Nov takav u radnji 1669e???
Realno, uzeo bih ga za te pare, ali s druge strane, slaba mašina i nikako ne mogu da prelomim i nađem opravdanje da mi se isplati. Šta da radim sa njim?😁Da surfujem? Za iole malo složeniji rad, mali SSD, fali Ram-a… Razmišljam, pre bih dao 1200-1300 za bar 16GB i 1TB SSD, ali takva mašina, što je trenutno neki minimum, nova košta 2539e, a na oglasima blizu 2000. Preskupo! Uopšte proizvoditi ovoliko slabu desktop konfiguraciju mi je suludo, tako da ne verujem da su se i sa iMac-om proslavili. Nagli pad cene polovnih sve govori.
U početku su se ljudi zaletali na dizajn, ali vremenom kad su ukapirali šta su kupili, odjednom puni oglasi skoro novih start iMac-a u 30-50% od cene, dok se malo ozbiljniji teško mogu naći i 30% jeftinije. Po meni, totalno pogrešan potez. Da su kao basic model stavili 16GB i bar 512 SSD, mislim da bi im prodaja bila daleko bolja. Međutim, višegodišnja Apple-ova politika, koja im je prolazila sa LapTop-ovima, telefonima…
ali Desktop varijanta🤔, zajeb. Nije isto. Basic telefon ljudi kupuju da bi se videlo da imaju IPhone, nema veze što će memoriju napuniti sa fotografijama za par meseci, ali iMac je prevelik da bi ga odneli u kafić i stavili na sto…. tako da me uopšte ne čudi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno