Šta je novo?

2 interneta u 1 računar / brzo prebacivanje

gulijator

Cenjen
Učlanjen(a)
16.11.2012
Poruke
154
Poena
180
Zdravo svima,

imam 2 interneta u stanu, SBB 600/60 Mb/s, i imam MTS optiku. Ne pitajte što sam debil.
Treba mi stučna pomoć, kako da napravim da mogu na klik ili na neki switch(manji eksterni uređaj) da menjam koji internet će desktop PC da koristi internet koji mi treba.
Prosto, deca i žena su na TV ja sam na PCju i tu gledam i EON i irisGO.
Do sada, pošto su ruteri jedan do drugo ja prosto izvadim kabl iz jednog i prebacim u drugi(nije bila sezona formule i MotoGP pa nije bilo toliko potrebe), ali svakodnevno prebacivanje na taj način vrv ću zeznuti kabl ili slučajno prekinuti onu strunu od optike kad mrdam stalno ruter mtsov.
Imam standardnu mrežnu kartu na Asrock ploči(B450M Pro4 R2.0), da li bi možda još jedna mrežna bila rešenje pa da u windowsu ide samo promena mreže koja se korisiti?

Hvala unapred.

Tek na kraju vidim koliko je nakaradan naslov :LOL:
 
USB WiFi i onda u Widows-u na Task Bar-u možeš da biraš
 
Do sada, pošto su ruteri jedan do drugo ja prosto izvadim kabl iz jednog i prebacim u drugi(nije bila sezona formule i MotoGP pa nije bilo toliko potrebe), ali svakodnevno prebacivanje na taj način vrv ću zeznuti kabl ili slučajno prekinuti onu strunu od optike kad mrdam stalno ruter mtsov.
Kod mene je slično, samo imam još i svoj ruter pa je malo lakše jer se svodi na zamenu LAN kabla koji ide u WAN port rutera. Takođe koristim i gore napisanu varijantu, usb wifi, kačenje na wifi od rutera provajdera po potrebi (dakle imam 3 wifi mreže, svoju i 2 od provajdera), pa ako sam na SBB, a treba mi Iris, nakačim se na wifi od mts-a i onda je primarna mreža na windowsu mts-ova, kad završim isključim wifi i opet sam na SBB (LAN mreža).
 
Zdravo svima,

imam 2 interneta u stanu, SBB 600/60 Mb/s, i imam MTS optiku. Ne pitajte što sam debil.
Treba mi stučna pomoć, kako da napravim da mogu na klik ili na neki switch(manji eksterni uređaj) da menjam koji internet će desktop PC da koristi internet koji mi treba.
Prosto, deca i žena su na TV ja sam na PCju i tu gledam i EON i irisGO.
Do sada, pošto su ruteri jedan do drugo ja prosto izvadim kabl iz jednog i prebacim u drugi(nije bila sezona formule i MotoGP pa nije bilo toliko potrebe), ali svakodnevno prebacivanje na taj način vrv ću zeznuti kabl ili slučajno prekinuti onu strunu od optike kad mrdam stalno ruter mtsov.
Imam standardnu mrežnu kartu na Asrock ploči(B450M Pro4 R2.0), da li bi možda još jedna mrežna bila rešenje pa da u windowsu ide samo promena mreže koja se korisiti?

Hvala unapred.

Tek na kraju vidim koliko je nakaradan naslov :LOL:
Tebi, a i ostalima koji imaju 2 ili više konekcija, bi najbolje bilo da nabavite ili napravite router sa load balance funkcijom. Na taj način možeš imati sabranu brzinu obe konekcije kod multistream download-a. Torrent, download manager...itd. Na sve to dobijaš i failover gde ćeš uvek imati net ako neka od konekcija otkaže, a imaćeš i rutiranje polisama gde možeš u ruteru da odrediš kome koja konekcija ide i koliko. Nema cimanja sa prebacivanjem kablova i biranjem mrežnih adaptera u windows-u.
 
^
Ne znaju baš svi da podese polise u ruteru, a i load balance ruteri (sa dva WAN-a) nisu bili jeftini kad sam poslednji put proveravao, tako da je mnogo jednostavnija varijanta ili zamena kabla ili upotreba usb wifi-ja, za jedan uređaj (desktop).
 
^
Ne znaju baš svi da podese polise u ruteru,
Za takve stvari služi forum. Za razliku od ostalih, ja ne preporučujem nešto sa čime nisam imao lična iskustva. I za razliku od ostalih, ja znam da odradim sve što njemu preporučujem da odradi. I voljan sam da mu pomognem da sve podesi korak po korak.
a i load balance ruteri (sa dva WAN-a) nisu bili jeftini kad sam poslednji put proveravao,
Zato sam napisao da može da napravi svoj, umesto da kupuje gotovo rešenje koje je preskupo, komplikovano i ograničeno.
tako da je mnogo jednostavnija varijanta ili zamena kabla ili upotreba usb wifi-ja, za jedan uređaj (desktop).
...
 
Kako se to pravi "svoj"? Pretpostavljam da kupiš prvo nekog mikrotika ili slično? Ako već preporučuješ i voljan si da pomogneš oko podešavanja, molim te napiši detaljnije o tome, ili nam ostavi neki link gde si/je već pisano o tome na forumu :)
 
Ok, to je failover, deluje ok ovo što si postavio, mada ja nemam pojma kako se pristupa shell-u mikrotika da bih kucao ove komande, pa bih i to morao da znam. Plus moram još jedan uređaj da kupim koji nije džaba, koji ima lošiji wifi od trenutne tende ac11 (AC1200) koju koristim, dakle ako bih izbacio tendu i stavio mikrotik spao bih na lošiji wifi i pritom ako sam dobro shvatio sa netiksove stranice, ne bih imao ni MU-MIMO. Ili bih morao da koristim i tendu uz mikrotik, a na mikrotiku nekako da se isključi wifi, znači još jedan uređaj.

Ali ono što me zanima je ono što je pisao @alex303 , pravi load balancing oba provajdera sa dodatinim odabirom da određeni desktop lako prebacim sa korišćenja oba probajdera na jedan po odabiru (da "pređem" samo na korišćenje sbb ili mts po potrebi kako bih koristio EON ili Iris kad zaželim). Kako bi se to realizovalo?
 
Kako se to pravi "svoj"?
Ako imaš neki stari PC koji ti više ne treba, a taj PC ima integrisanu mrežnu, možeš nabaviti još jednu mrežnu za 2000 din i to je to što se tiče hardware-a.
Pretpostavljam da kupiš prvo nekog mikrotika ili slično?
Ne. MikroTik je prekomplikovan za apsolutnog početnika. Ne ostavlja ti mnogo mogućnosti na duže staze. Što zbog slabog hardware-a, što zbog nedostatka mogućnosti u free varijanti. Da ne spominjem katastrofalno loš WiFi. Ali najgore od svega, MikroTik nije open source rešenje.
Ako već preporučuješ i voljan si da pomogneš oko podešavanja, molim te napiši detaljnije o tome, ili nam ostavi neki link gde si/je već pisano o tome na forumu :)
Pisano je već dosta o tome ovde. Sve se svodi na to da skineš pfSense ili OPNSense, napraviš butabilnu flešku, i to instaliraš na PC. Kako ćeš to sve podesiti, napisaću ti kad nabaviš sav neophodan hardware. Nema smisla da pišem bilo šta ako te gore navedeni link zastraši i ako se na kraju opredeliš za primitivnu WiFi USB varijantu i kliktanje u Windowsu.
 
@alex303

Da li moze da se izvede sa nekim jeftinim ruterom i DD-WRT-om ?


@gulijator

Ako ti nije potrebno ovo o cemu alex303 prica , mozes dodati PCI-E GLAN mreznu karticu
ili USB WLAN i u 2 klika menjas aktivnu karticu

( postavis na desktop ikonice obe mrezne kartice , jednu iskljucis - drugu ukljucis
sacekas par sekundi da se uspostavi konekcija i to je to )
 
Hvala @alex303 , baciću pogled, mada nemam slobodan stari pc. Ali ne verujem da ću se upuštati u tu akciju, jer za moje potrebe usb wifi resava problem, što ne znači da neće nekog drugog interesovati, pa ti unapred zahvaljujem na podršci za podešavanja.
Pritom postavlja se pitanje potrošnje struje pc-ja u odnosu na ruter, ne verujem da je baš zanemarljiva.
 
@alex303

Da li moze da se izvede sa nekim jeftinim ruterom i DD-WRT-om ?
Može. Ali je mnogo komplikovanije od OPNSense/pfSense-a.
@gulijator

Ako ti nije potrebno ovo o cemu alex303 prica , mozes dodati PCI-E GLAN mreznu karticu
ili USB WLAN i u 2 klika menjas aktivnu karticu

( postavis na desktop ikonice obe mrezne kartice , jednu iskljucis - drugu ukljucis
sacekas par sekundi da se uspostavi konekcija i to je to )
Moj predlog ne rešava samo multi WAN problem, već otvara vrata za mnogo veće mogućnosti kao što je network wide adblocker, VPN, firewall, IDS/IPS...itd. Ali to je samo moj predlog. Na kraju krajeva, nemaju svi vremena za ovakve egzibicije.

Hvala @alex303 , baciću pogled, mada nemam slobodan stari pc.
Onda ništa.
Ali ne verujem da ću se upuštati u tu akciju, jer za moje potrebe usb wifi resava problem, što ne znači da neće nekog drugog interesovati, pa ti unapred zahvaljujem na podršci za podešavanja.
Pritom postavlja se pitanje potrošnje struje pc-ja u odnosu na ruter, ne verujem da je baš zanemarljiva.
Nije zanemarljiva. Za malu potrošnju je potreban low power mini PC. Ima ih na kupujem prodajem za 150 eura. Ali to je već investicija koja se, predpostavljam, tebi ne isplati.
 
Pre svega da se zahvalim svima.
Kao što sam i mislio nabavka eksternog hardvera je bespotrebno skupa za mene i ono što mi je potrebno, poseban PC stari ili mikrotikov uređaj itd...
Nije mi potrebna mogućnost zbrajanja brzina koju si naveo(o ovom "etwork wide adblocker, VPN, firewall, IDS/IPS...itd" i da ne pričam jer ne znam ni šta je).
Treba mi samo da prebacim i da radi protok tog neta koji mi treba.
Čini mi se da bi wifi kartica bila najlakša za podešavanje, ali sam se nadao da bi recimo dodatna mrežna karta bila elegantnije rešenje(unutar kućišta, plug and play fazon sa promenom mreže kroz windows).
Da li je definitivno moguće ovo što Sasa022 pominje sa PCI-E GLAN mreznom karticom?
Svakako u slučaju PCI-E GLAN bih morao da razvučem još jedan kabl do kompa, što nije problem, niti je daleko niti je vidljivo mnogo.
Mada kad promislim 2 puta wifi je elegantnije, nema dodatnog kabla? je l se slažete?

Šta je najmanje opterećujuće po hardver za vreme gejminga? Npr wifi modul da li utiče na performanse iako ga ne koristim?
 
Ne vidim što ne bi moglo sa drugom mrežnom kartom i drugim kablom - svelo bi se da jedan mrežni adapter disable, drugi enable i to bi bilo to verovatno. Ako grešim već će me neko ispraviti.
Wifi varijanta može isto sa PCI-E wifi karticom ili usb wifi - meni je najjednostavnije bilo sa usb wifi jer mi je blizu ruter, tako da wifi radi super. Ako ti je malo dalje komp od rutera, možda wifi nije dobar za gaming ako ima zagušenja u wifi okruženju (ćitaj; imaš puno wifi mreža u bliskom komšiluku), a sa kablom u tom slučaju nemaš problema.

Svakako sam moraš da odlučiš šta tebi najviše odgovara i za šta ćeš sve da ga koristiš.

P.S. Wifi može da bude i isključen, pa ga pališ po potrebi:
1708883438592.png
 
Može i LAN isto kao WiFi, Windows ionako normalno puštaju samo jednu internet konekciju.
 
Ako već dovlačiš 2 LAN kabla, onda instalaciojom NetBalancera možeš napraviti local load balancer koji može da "žonglira" između dve konekcije.
 
Wifi adapter svakako neće biti korišćen za gejming, samo za puštanje EON aplikacije da gledam TV itd...
Mislim da ću da uzmem ovaj usb Wifi, osim ako PCIe nije stabilnija/brža veza?

A brate šta je ovaj usb to lan adapter??? prvi put to vidim? kako ovo radi? bocnem drugi lan kabl i bocnem u usb i samo šaltam konekcije u win nekako?

Uzgred zar te usb to wifi kao i pcie wifi varijante nisu za emitovanje signala, a ne za prijem? ili postoje 2 vrste ili jedna vrsta pa setap kako voliš i kako ti treba??

Ako već dovlačiš 2 LAN kabla, onda instalaciojom NetBalancera možeš napraviti local load balancer koji može da "žonglira" između dve konekcije.
U šta ubodem lan kabl u ovaj adapter ili dodatnu pcie mrežnu? ovaj netbalancer mi deluje kao nešto što stalno radi na kompu jel da?
 
U šta ubodem lan kabl u ovaj adapter ili dodatnu pcie mrežnu? ovaj netbalancer mi deluje kao nešto što stalno radi na kompu jel da?
Da. U dodatnu mrežnu. USB uređaje treba izbegavti kad god je to moguće, jer troše CPU cikluse i drastično destabilizuju ceo sistem. Pogotovo kada za njih ne postoji generički drajver pa je potrebna instalacija oficijelnog.
 
Da. U dodatnu mrežnu. USB uređaje treba izbegavti kad god je to moguće, jer troše CPU cikluse i drastično destabilizuju ceo sistem. Pogotovo kada za njih ne postoji generički drajver pa je potrebna instalacija oficijelnog.
Interesantno, dobro za znati, svakako taj usb đavo valja izbegavati, mada se može i čupati po potrebi... biću slobodan da te cimnem na pp oko podesavanja ovog programa ako se za to odlučim...

da rezimiram
1. wifi usb uredjaj, pali gasi po potrebi
2. wifi pcie kartica, šaltaj konekcije po potrebi
3. pcie mrezna kartica uz taj NetBalancer, može li bez njega to?
 
Za 3. Netbalancer služi samo ako hoćeš da koristiš obe veze odjednom ili za failsafe opciju, ako sam dobro shvatio alex303. Nije ti neophodan da bi mogao da uradiš disable jedne i enable druge kartice po potrebi.
Da. U dodatnu mrežnu. USB uređaje treba izbegavti kad god je to moguće, jer troše CPU cikluse i drastično destabilizuju ceo sistem. Pogotovo kada za njih ne postoji generički drajver pa je potrebna instalacija oficijelnog.
Nisam ovo primetio kod mene sa usb wifi, sve radi kako treba, ali nisam koristio ni za šta drugo nego samo da gledam tv preko wifi, možda bih osetio destabilizaciju da sam koristio paralelno stalno.
Takođe verujem da bolje radi sistem sa PCI nego sa USB, ali kao što rekoh - meni je najjednostavnija opcija, nekom drugom možda neće odgovarati.
 
Interesantno, dobro za znati, svakako taj usb đavo valja izbegavati, mada se može i čupati po potrebi... biću slobodan da te cimnem na pp oko podesavanja ovog programa ako se za to odlučim...
Na privatne poruke ne odgovaram. Ovakve informacije treba razmenjivati javno jer mogu koristiti drugim učesnicima. Ako znanje razmenjujemo privatnim porukama, forum gubi svaki smisao.
da rezimiram
1. wifi usb uredjaj, pali gasi po potrebi
2. wifi pcie kartica, šaltaj konekcije po potrebi
3. pcie mrezna kartica uz taj NetBalancer, može li bez njega to?
Možeš da šaltaš ručno dve LAN konekcije i bez net balancera. Ali ako već imaš 2 konekcije, barem to iskoristi.
Za 3. Netbalancer služi samo ako hoćeš da koristiš obe veze odjednom ili za failsafe opciju, ako sam dobro shvatio alex303. Nije ti neophodan da bi mogao da uradiš disable jedne i enable druge kartice po potrebi.
Tako je. NetBalancer ti omogućava da recimo preko jedne konekcije pustiš da ide torrent download a preko druge da igraš neku igru online bez divljanja pinga.
 
Na privatne poruke ne odgovaram. Ovakve informacije treba razmenjivati javno jer mogu koristiti drugim učesnicima. Ako znanje razmenjujemo privatnim porukama, forum gubi svaki smisao.
Naravno, smisleno, vodio sam se mišlju da ne zatrpavam druge nekom specifičnom(ne globalnom) situacijom...

Hvala ti svakako, malo ću da izguglam te lan kartice pa da vidim šta mogu da izdvojim da kupim.
Da li je bitno da li ide u PCIx1(imam ga iznad grafičke) ili onaj dugački kao što je za GPU( mada u njega ne bih jer stoji onda odmah ispod gpu i blokira joj protok vazduha...
 
Gigabitne PCIe kartice su male i neće gušiti dotok vazduha grafičkoj. Možeš je slobodno zabosti u "dugi" PCIe slot.
 
Ne. MikroTik je prekomplikovan za apsolutnog početnika. Ne ostavlja ti mnogo mogućnosti na duže staze. Što zbog slabog hardware-a, što zbog nedostatka mogućnosti u free varijanti. Da ne spominjem katastrofalno loš WiFi. Ali najgore od svega, MikroTik nije open source rešenje.
Mikrotik jeste malo komplikovaniji, ali ima mali milion uputstava na netu za njega. Slab hardware i nedostatak u fee varijanti? Hardware zavisi od cene, ali svi od najjeftinijeg pa do najskupljeg imaju isti software, koji ne postoji kao free varijanta već dolazi sa samim uređajima unapred instaliran (level 4 licenca minimum). U krajnjem slučaju, ne mora se koristiti wifi koji ide sa mikrotikom uopšte.
 
OP se već izjasnio po tom pitanju. A ja ne želim da se ova tema pretvori u MikroTik vs whatever raspravu.
 
Zar nije najjednostavnije da se doda USB WiFi adapter po potrebi za tu drugu konekciju, koji u svakom trenutku može da se izvadi kada ta druga konekcija nije potrebna, a standardno da primarna konekcija ide preko kabla? Može i da se ide na PCI-E mrežnu ili WiFi, ali ovo deluje najjednostavnije rešenje. Dakle opcija 1, stabilnost sistema zbog povremenog uključivanja USB WiFi ne bi trebalo da bude problem, a trebalo bi lepo da radi.
Naravno sve zavisi od potreba korisnika i njegovih želja, ali ovde razmatramo najjednostavnije i rešenje za datu situaciju.

pfsense je interesantan firewall koji može da ide na neki stari računar, jedino zahteva 64-bit arhitekturu, a pored FW-a obezbeđuje jako puno korisnih alata za samu bezbednost mreže (IPS, web proxy, AV...). Što se tiče potrošnje takvog računara, ona ne mora da bude velika, davnih dana sam nešto slično pravio (pre više od 10 godina), samo je bio IPFire u pitanju i on je mogao da ide na 32 bitnu arhitekturu pa sam ga setupovao na nekom duronu integrisanom na matičnoj sa sve SD ramom, hw je bio sličnih karakteristika a i potrošnje kao dedicirani uređaj. Svakako oba OS-a su odlična za napraviti svoj FW i napraviti sebi dobru mrežu, ali zahtevaju malo enuzijazma. IPFire je nešto jednostavniji (ima jednostavniji interface), baziran je na linuxu, a pfsense je baziran na FreeBSD-u i ima više opcija koje se mogu konfigurisati.
 
Nema potrebe da tupimo o pfSense i IPFire. Za to već postoji tema ovde. OP je jasno stavio do znanja šta želi i šta su mu mogućnosti. Samo treba da se opredeli za USB ili PCIe varijantu i to je to.
 
LAN.jpg

Sa USB WLAN adapterom na 2,4GHz ( oko 1,5$ na AliExpress-u - kod nas oko 400 dinara )
se ostvaruje realan protok do oko 50Mbps u prostoriji gde je ruter ( net paket 50+ Mbps )
Sa USB WLAN adapterom kao sa slike ( oko 3$ na AliExpress-u - kod nas 800-1000 dinara )
na 5GHz se ostvaruje realan protok do oko 150Mbps u prostoriji gde je ruter ( paket 150+ Mbps )
Sa PCI-E LAN karticom kao sa slike ( oko 3$ na AliExpress-u - kod nas 800-1000 dinara )
se ostvaruje 1000Mbps ( 1Gbps ) konekcija sa ruterom koji ima Gigabitni LAN port
( paket od 1 ili vise Gbps ) i realan protok bude 900-1000Mbps ( LAN kabl moze da bude duzine i 50m )
 
Poslednja izmena:
Da se ja pitam, PCIe bez razmišljanja. Još ako je neki Realtek za koji Windows ima generički drajver, puna kapa.
 
Nazad
Vrh Dno