Šta je novo?

Laptop Лаптоп за путовања

Koji laptop kupiti?

Monitor

Poštovan
Učlanjen(a)
05.03.2017
Poruke
48
Poena
65
Tražim laptop za putovanja. Kući imam moćan desktop računar, pa ne bih da se odreknem performansi nekim jeftinim laptopom, da mi rad (programiranje) tokom putovanja (koja traju do 2 meseca recimo) bude mučenje. Cenovni rang nije striktan, jer tražim najbolje za uložen novac, ali recimo da ne bih išao preko 200 hiljada dinara. Danas je otvorena ova tema za laptop do 140 hiljada dinara, ali bez mnogo detalja, dok ja imam mnogo detalja, pa sam odlučio da otvorim novu temu :)

Šta laptop mora da zadovolji:
  • Nov, ne polovan
  • Dobar ekran 15-16 cola
  • HDMI 2.0 ili 2.1
  • Da može da se otvori šrafcigerom i dogradi RAM i zameni (ili doda još jedan) SSD
  • Najmanje 16GB RAM-a
  • Da ima bar 2 USB-A 3.2 priključka
  • Da ima ulaz 3,5mm za slušalice
  • Dobar procesor, recimo najmanje i5 12. generacije ili Ryzen 7 iz 6000 ili 7000 serije
Jako poželjno:
  • Dedicated Nvidia grafičku, barem RTX 3050. Ovo sam pomerio iz „Mora da zadovolji”, jer nikada neću da igram igre, već mi eventualno treba 4K reprodukcija na YouTube, što jedino ima smisla ako laptop povežem na 4K televizor, jer većina nema 4K monitor a da nije baš skup laptop
  • Izrađen od kvalitetnih materijala. Planiram da traje barem 5 godina
  • Dobru tastaturu, koja ima numpad i poželjno odvojenu gornju i donju strelicu (da nisu gornja i donja po pola veličine leve i desne)
  • Da se ne greje previše, tastatura da bude prijatna za kucanje
  • Ulaz RJ45 gigabitni. Ovo mi je isprva bilo pod „Mora da zadovolji”, ali izgleda previše ograničava, pa sam popustio i stavio u jako poželjno
  • Bar jedan USB-C
  • Da mu šasija bude kao za poslovni laptop, a ne gejming laptop sa čudnim oblicima i bojama (RGB bih odmah pogasio)
  • Da ne bude pretežak, nekih 3kg sa sve punjačem je gornji limit, mada mi se čini da je i 3kg previše
  • Dosta laptopova ima problem sa mrežnim karticama, pa bi bilo fino da može i ona da se zameni ako fabrička ne bude valjala
Poželjno:
  • SSD od terabajt, mada je i 512 GB dovoljno
  • IPS ekran radije nego OLED, mada i OLED bih prihvatio
  • Trackpad da bude kvalitetan, ali više sa strane trajnosti, da nije plastično đubre i da se giba mnogo. Koristiću u većini slučajeva eksternog miša
  • Da baterija drži solidno, meni je 5+ sati odličan rezultat. Ali planiram prevashodno da ga koristim na punjaču
  • Od proizvođača najviše volim Asus i Lenovo, ali generalno može bilo koji proizvođač. Negde videh da su Gigabyte sranje, koje rade Kinezi i lepe Gigabyte logo. Moguće da je takav slučaj i sa MSI
Dodatne informacije:
  • Glavni cilj mi je da imam kvalitetan laptop koji će godinama moći da me služi na dužim putovanjima, a ne treba da zameni desktop kad sam kod kuće, koji je već dovoljno jak. Ali, baš zato što sam navikao na visoke performanse desktopa, neću mučenje na putovanjima sa slabim laptopom
  • Mac laptopovi otpadaju zauvek, jer nikad neće ponuditi da možeš da ih otvoriš i sam popraviš, a doplata od 400$ za 16GB RAM-a je bezobrazluk u najmanju ruku. Video sam da Lenovo traži 30$ za dodatnih 8GB RAM-a pri pravljenju custom konfiguracije na američkom tržištu
  • Po specifikacijama bih uzeo Lenovo LOQ 15IAX9. Mane su mu što izgleda tako debilno gejmerski, a negde pišu i da ekran ima ghosting, što bih ja odmah primetio, osetljiv sam na monitore. Kod nas se prodaje samo Intel CPU verzija, koja slabo drži bateriju. Težak je oko 2,4kg (3kg sam punjačem) što me deluje puno, ali i MacBook Pro je težak oko 2,2kg bez punjača
  • Mogu da kupim novi laptop (nevezano za model iz prethodne tačke) i van Srbije, recimo Austrija, Italija, Bugarska ili Rumunija. Može i SAD, ali kad budem išao, što neće biti u narednih nekoliko meseci. Može i od Mađara sa KP, ali da nije mađarska tastatura, što praktično otpisuje ovu opciju, sudeći po iPon sajtu
  • Nije problem ako nema operativni sistem, čak bih i voleo da izbegnem Windows 11
 
Pogledaj Framework laptop računare. Imaš konfigurator na njihovom sajtu, pa vidi koliko bi koštao tvoj idealan laptop.

Otpisao si Macbook sa M procesorima, a nema boljih laptopova za putovanja od njih. Lagani, moćni, hladni, sa dugom autonomijom na bateriji. Recimo, meni je Air M1 16GB RAM trenutno glavni računar za posao. Ali razumem da nisu za svakog, ne zalazim dalje, to je tvoj izbor.
 
@Monitor ako Amerika dolazi u obzir za kupovinu (makar i za par meseci) onda ne bi dalje gledao uopste...uzeti laptop u evropi si u startu bacio tipa 500e vise za isti model. Lenovo loq je donji segment i svakako za izbegavanje ako si resio da ides do 200k (pa cak i kod nas).

Lenovo legion (pro) 7(i) ...znaci svaka verzija 7 od 2022-2023 ce da ti obezbedi sve sto si trazio, a imas extra (tenk) laptop za duzi period. Kupis lenovo USB-C punjac od 140W, i imaces extra prenosnu masinu za ispod 3k. Pogledaj kako se krecu cene u rumuniji u

Pogledaj sajt https://gaminglaptop.deals/ i obrati paznju na pomenute kao i acer helios 16 npr koji sa 4080 ide tek nesto preko cene. Takodje isprati lenovo oficijelni sajt, cesto imaju extra popuste.

U rumuniji imas emag.ro firmu gde su cesto lenovo laptopovi na super popustima a daju 3 godine premium lenovo on site garancije npr ovo kod nas nema ni priblizno za ove novce https://www.emag.ro/laptop-gaming-l...-grey-3y-on-site-premium-care-8/pd/D71B3MYBM/
 
Nazad
Vrh Dno