Šta je novo?

SAMSUNG LE 26R32B problem

zoranzivotic

Cenjen
Učlanjen(a)
17.10.2010
Poruke
16
Poena
154
Zdravo svima,

Imam problem sa gore navedenim televizorom. TV je kupljen pre otprilike 2 godine i nije nesto mnogo koriscen. Desava se kada ga ukljucim ekran bude crn, ili ima neke linije, pa posle odredjenog vremena npr.15-30 minuta, dodje slika. Ton postoji uvek i cuje se od trenutka ukljucivanja.

TV je bio kod nekoliko majstora (istekla je garancija par meseci nakon kvara) i svi su konstatovali neki kvar "pokretac slike" i da popravka kosta skoro kao novi tv, a pri tom daju garanciju samo na navedeni deo (ok, to razumem...). Jedan majstor je bio kuci doneo ga (radio kod njega preko 48 sati) i posle nekoliko dana ponovo pocelo isto. Majstor dosao i otvorio ga i onako na "zivo" pritisnuo neki deo iza televizora i on u tom momentu dobije sliku i radi normalno. Medjutim, na kraju je majstor vratio novac, posto je popravka bila skupa (oko 90e) i rekao da ne moze da ga popravi bez tog dela, inace deo i popravka 200e. Slicno su i ostali majstori konstatovali.

1. Da li neko moze da mi kaze kako se tacno zove taj deo "pokretac slike" pa da pokusam da narucim preko neta?
2. Sta bi bilo najbolje da uradim sa tv-om, da li se isplati popravljati?

U svakom slucaju ja sam pokusao i da mi se ukljuci i ugasi sam, medjutim opet mi se desilo da je u nekom trenutku izbacio "crn ekran", ali cudno crn nije kao na stand-bye-ju i onda ga ostavim neko vreme i ponovo ukljucim i ponovo dobije sliku.

Sad sam ga ukljucio i videcemo bez gasenja sta ce se desiti...

Hvala unapred svima, izvinjavam se ako sam nekog smorio :type:

Pozdrav
 
pogledaj ovu temu Gloryhuntera o kvaru i popravci Samsung televizora...
 
kod mene nema ovih strafta. Sad sam ga ostavio ukljucenim nekoliko dana, bez gasenja, i sve radi kako treba...
 
Ja iskreno nisam probao da ga ostavim upaljenog duze. Kondenzatore sam prelemio, jer su bili naduvani. Nista se nije promenilo.
Ja nisam imao nikad problem sa blinkanjem diode pri ukljucivanju TV-a.
 
Ne nesto specijalno duze vreme, nekih recimo 15-30 minuta... Tako je bar kod mene, i sad tako radi vec skoro duze vreme...
 
Hmm...pokusacu. Prijatelj u servisu je kao otkrio gde je problem, nesto je pronasao na ruskim foprumima u vezi pucanja nekog eproma. Sad cekamo da mu stigne adapter kako bi reprogramirao.
Videcemo sta ce biti od svega.
 
Ja sam slikao svoj chip i vidim da su nesto dirali, a ovim deracima po servisu (posto nemam drugara :p) nedam pare jer su bezobrazni sto se tice cena i popravke od 180 E, koliko su meni trazili, a nov imam za par hiljada vise uz garanciju... ;)
 
Ako ne resimo mi ide u neki servis u BG. Opet po preporuci i opet bez naplacivanja dijagnostike. Ako hoces dacu ti broj da probas i ti. Ja cu sacekati adapter, pa da pokusa on to da resi.
 
Ma jok, hvala u svakom slucaju, ja pustio da radi ovako dok ne crkne, posle cu kupiti novi i to je to :) ;)
 
kod mene nema ovih strafta. Sad sam ga ostavio ukljucenim nekoliko dana, bez gasenja, i sve radi kako treba...

Taj 'pokretač slike' je u suštini jedan i glavni čip koji reguliše sliku na displeju i tu nema popravke, nego da se zameni cela ta štampana ploča.
Kod LCD monitora imaš 2 ili 3 dela. Glavno (čopersko) napajanje, koje je slično napajanjima u računarima, čak i daje slične izlazne napone od 3-5 V za taj 'pokretač slike' i 12-25V za invertore koji pale neonke, tj. pozadinsko osvetljenje (ne znam kako je ovo rešeno na LED televizorima, još ih nisam raskopavao).
Na monitorima manjih dijagonala i jeftinijim, naponski deo i inverotri se nalaze na jednoj štampanoj ploči i to uglavnom nije nikakav problem da se popravi ko se iole razume u elektroniku (najčešći kvar su (hronološki poredjano): hladni lemovi, kondenzatori, diode preko kojih ide velika struja, čoperi...), dok se deo koji služi za regulisanje slike UVEK nalazi na izdvojenoj pločici i konektorima se vezuje za napojni deo. A kao što rekoh ceo taj deo je jedan čip na kojem se nalazi mnogo pinova i koji se ne popravlja.
 
Nazad
Vrh Dno