Šta je novo?

GTX 470/480 - ATI 5850/5870

hohoya

Slavan
Učlanjen(a)
15.01.2008
Poruke
122
Poena
319
Opekline drugog reda na rukama su mi malo zarasle, od temperatura koje su ove kartice «proizvele», pa napokon mogu makar malo da kucam po tastaturi i prenesem neke svoje/naše utiske.

Napokon, mi se vratio i sluh pomalo, od ove buke koju su stvarale sve ove kartice.

Ovom prilikom želeo bih da se zahvalim «Elektrodistribuciji» što su uspeli da nam osposobe jedan trafo za ova 2 dana testiranja, pa smo nekako uspeli da ih uopšte i pokrenemo da rade.

Rezultati ...

Realno, oni su me najmanje interesovali, imate brdo site-ova na koji ma ih možete videti, uporeditili šta god već, pa će te se negde pronaći u njima (kao neke rezultate će mo i mi «okačiti»).

BUKA / TEMPERATURA – that was the goal

Buka:

Pošto ima pametnih stvari u svetu tehnologija, jedna od njih je između ostalih, merač buke ili merač decibela.
Mašina na kojoj smo mi testirali bez GPU-a je našim ušima podarila nekih 40-42 dcb ,
U kombinaciji sa ...

ATI 5850, GTX 470 – 51-52 dcb
GTX 480 – 52-53 dcb
ATI 5870 56-57 dcb

Sve kartice su testirane sa AUTOPROFIL-om.

ATI-u 5870 nije toliko problem tih 4-5 dcb više, nego taj referentni cooler na tim ATI-jima 5870 ima neki iritirajući zvuk koji je jednostavno «ubija» uši, tako da je on definitivno Champion of the noise.

Ako želite neku vrstu tišine, onda definitivno za Vas nije ni jedna od navedenih kartica sa referentnim coolerima, dočekaj te / kupite neku karticu a la ... Twin Frozr, Vapor, Toxic, AMP, Goldensample ... i reci mo da će te onda dobiti neku vrstu tišine koju ste tražili.

Temperatura:

Naš Champion of the noise je i Champion of the heat, ali u pozitivnom smislu, to je sa autoprofilom ubedljivo najhladnija kartica (oko 61-62 stepena) za razliku od 5850 (78 stepeni) ili GTX 470/480 (90 stepeni).

Na NVIDIA-jama nismo uspeli da ispečemo ni jedno jaje u toku tih 4-5 sati testiranja svake kartice, tih 90 stepeni nikako nije nešto što je hladno ili 78 stepeni od 5850, međutim neverujem da će i jedna od tih kartica biti spaljena posle 3-4 godine korištenja, pošto i dan danas ima 8800 GTX-a , ATI serije 2xxx ili recimo 4850 sa single slot coolerom, i još uvek rade, a čije radne temperature su uglavnom oko 100 stepeni C, tako da što bi rekli samo opušteno što se tiče temperatura.

....
Machine:
I7 920 @ 4000mhz
Thermalright IFX-14 (2x Scythe "S-FLEX™" S-FDB 120mm)
Gigabyte X58-UD5
OCZ 3x1GB LL/LV
OCZ 700W MXSP

Gainward GTX 480
Gainward GTX 470
Gigabyte ATI 5870 (875 core 1250 mem)
Gigabyte ATI 5850

Windows 7 Home premium
NVIDIA Forceware 197.41
ATI catalyst 10.4

Benchmarks:
3D mark 2003 build 3.6.0
3D mark 2006 vers. 120
3D mark Vantage vers. 1.02
Unigine Engine Heaven 2.0
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat benchmark
Call of Juarez DirectX 10 Benchmark
Crysis (Ultra high config 1.3.1 4xAA 1920x1200)

Uglavnom svima koji testiraju je ili nebitno ili teško ili već bilo šta da ubace min/max frame kad pišu rezultate, ja sam odvojio 7min 24sec vremena pa sam i to ubacio pošto neki vole i to da vide.

*ATI šta god da je uradio ali očito je nešto uradio sa 10.4 driverima za WIN 7, jer Crysis i STALKER (i još neke igrice koje su bile malo više naklonjene NVIDIA-jama, odjednom su se «boostovale» i to ne u zanemarljivim procentima na ATI-u barem što se tiče serije 5xxx)

Po mom mišljenju sa kojim možete da se složite ili ne naravno, ali ATI 5850 je trenutno je ubedljivo najbolja kupovina i što se tiče performansi i cene i buke i temperature, jer to što nemožete da igrate sa njim uglavnom nećete moći ni sa 5870, 470/480 a ostaće Vam para za nešto pametnije, pošto realno trenutno ima možda 4-5 igrica koje su vredne nekog igranja i možda 2-3 koje su kao problem što se tiče hardverske zahtevnosti.

Ako želite i fiziku da vidite/osetite ili pak 3D onda je odgovor vrlo jednostavan.

Pozdrav iz CKSKJ Subotica.

*Zindo, hvala do neba još jednom na svemu. /respect
 

Prilozi

  • K.jpg
    K.jpg
    399.3 KB · Pregleda: 195
  • Machine.png
    Machine.png
    185 KB · Pregleda: 166
  • Futuremarks complete.png
    Futuremarks complete.png
    84.9 KB · Pregleda: 236
  • Unigine set up.png
    Unigine set up.png
    9.3 KB · Pregleda: 139
  • Unigine complete.png
    Unigine complete.png
    61.4 KB · Pregleda: 206
...
 

Prilozi

  • CoJ set up.png
    CoJ set up.png
    12.2 KB · Pregleda: 113
  • CoJ complete.png
    CoJ complete.png
    62.7 KB · Pregleda: 183
  • ST Set up.png
    ST Set up.png
    331.6 KB · Pregleda: 115
  • ST res.PNG
    ST res.PNG
    70.6 KB · Pregleda: 197
  • Crysis.png
    Crysis.png
    57.1 KB · Pregleda: 195
Svaka chast Hohoja & company! Konachno ste nam skinuli veo tajne oko dB koje proizvode zveri,jer teoretichara nikada dosta a praktichari na prste jedne ruke izbrojati se mogu!
 
Poslednja izmena:
Bravo za test.
Jos da ste imali i Watmetar mogli ste da objavite i stvarnu potrosnju testiranih sistema, ali i bez toga test je veoma kompletan. :)
 
Poslednja izmena:
Svaka chast Hohoja & company! Konachno ste nam skinuli veo tajne oko dB koje proizvode zveri,jer teoretichara nikada dosta a praktichari na prste jedne ruke izbrojati se mogu!

+1

Zaista svaka čast na trudu :)
 
Svaka chast Hohoja & company! Konachno ste nam skinuli veo tajne oko dB koje proizvode zveri,jer teoretichara nikada dosta a praktichari na prste jedne ruke izbrojati se mogu!
Bravo, veoma pedantno i korisno, uglavnom ste potvrdili moje pretpostavke!
 
lep min fps u crysisu za 480gtx 7fps vise od 5870 ;):D
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim Ati ima isto pristojan min. fps tako da ja to uopste ne gledam kao neku ogromnu prednost fermija koju neki isticu stalno.... Po ovome a i mnogim testovima sa neta mislim da je Fermi neisplativ i daje malo za pare koje treba da se izdvoje odnosu na konkurenciju...
5850 je najisplativija ipak... 470 koliko vidim je dosta slabija od 480 i mislim da nije neka posebna kupovina iako je i dosta jeftinija....
 
Poslednja izmena:
Treba imati u vidu koliko je nV kasnila u odnodi na ATI i koliko su imali vremena za peglanje fermija, nisu se baš nešto proslavili. Ja sam iskreno ocekivao mnogo vise od nV, pa sam prilicno razocaran pogotovo potrošnjom i temperaturom:-devil-:
 
Poslednja izmena:
Mene bi brinule one razlicite vrednosti napona za svaki cip o kojima je kull govorio , a vidim da neki imaju problema sa tim...tj. ako bi morao da dodam jos napona da karta radi stabilno na difault klokovima , a i ovako se greje dosta...i zeznuto je jos sto se to ne primeti odma(furmark i tako to) nego taman kad se zaigras neceg zahtevnog... prolazi testove , a puca u igrama...isti problem je i na nekim ati kartama... bar na ovim 40nm koliko sam primetio, al su one ladnije pa podizanje napona nije problem.
 
Samo da pohvalim odlican test i trud
 
Jedna mala dodatna informacija: :)
Taj ATI 5870 ima noviji bios nego kada je kupljen u Sep 2009 i voltaza na GPU cip-u je podignuta sa 1.147v na 1.174v (fabricki) a tako i default clock sa 800 na 850 i mem sa 1200 na 1250 Mhz sto i nije nista spec s`obzirom da ima verzija ATI-a ECLK/MCLK is 950/1250 MHz sa fabrickim clockom, to je neki OC Edition valjda.

Ovo je najnoviji a testovi su radjeni sa BIOS-om iz feb 2010 na istom clocku. 850-1250Mhz
Date:11/05/2010
ATi Source BIOS Version: 012.020.000.004
ECLK/MCLK is 850/1250 MHz
Enabled 2D / 3D Dynamic Power Saving function
Enhanced smart fan function

I mogu reci da igrice nekako tecnije idu sa ovim biosom nego onim iz septembra 2009 sa kojim je kartica dosla i kartica je malo bucnija u igrama nego sa original biosom iz septembra.
Samo paznja oko fleshovanja !!! Nemojte fleshovati kartice ako niste sigurni kako to ide ili ako nemate pri ruci jos jednu pci (ili pci-x ako imate 2 pci-x slota) karticu, jer ako ubijete ovu da mozete vratiti original nazad :) :crash:
 
Poslednja izmena:
lep min fps u crysisu za 480gtx 7fps vise od 5870 ;):D
Lep avg i max fps u Crysis-u, odra ih HD 5870 sve redom.


P.S. I was being sarcastic... cisto da se razumemo.

P. P.S. Ne mogu da verujem cega si se ti dohvatio...
 
Pa cega se dohvatio? Min FPS-a? Ako to nije bitno onda sta je? Po avg i min frejm rejtu moze otprilike da se zakljuci kako radi igra, po max ne moze nista da se zakljuci. ;)
 
Ma bitan je min fps, naravno, sigurno mnogo bitniji od max fps-a... ali ipak je najbitniji avg. A to, jednostavno, nije video. Tacnije, nije hteo da vidi.
Nego se u'vatio bas tog minimalnog, koji je jedini u ovoj situaciji na strani nVidia-e. To mi je glupo, i na to sam reagovao.

Uostalom, ko kaze da taj min (uostalom, kao i max) nije *tek i bukvalno* na pola sekunde, zastekalo tako kratko (ali zabelezeno u programu), tj. djipnulo toliko visoko (takodje zabelezeno)... da zaista nije bitno, kada ostatak vremena ni blizu nije prilazilo tim vrednostima?
 
Ma bitan je min fps, naravno, sigurno mnogo bitniji od max fps-a... ali ipak je najbitniji avg. A to, jednostavno, nije video. Tacnije, nije hteo da vidi.
Nego se u'vatio bas tog minimalnog, koji je jedini u ovoj situaciji na strani nVidia-e. To mi je glupo, i na to sam reagovao.

Uostalom, ko kaze da taj min (uostalom, kao i max) nije *tek i bukvalno* na pola sekunde, zastekalo tako kratko (ali zabelezeno u programu), tj. djipnulo toliko visoko (takodje zabelezeno)... da zaista nije bitno, kada ostatak vremena ni blizu nije prilazilo tim vrednostima?

Bas tako. Iako imam sad vec inferiornu kartu u odnosu na ove nove, radio sam vise puta taj test za Krizu, pa rezultati nisu uvek bili isti sto se tice min/avg/max frejmova. Test nije los, ali nije bas skroz relevantan (licno misljenje). Bilo bi lepo videti test na zadnjoj mapi (borba sa glavnim alienom na brodu) od 2-3 minuta sa ukljucenim frapsom (real gameplay), pa uporediti logove min/avg/max izmedju gtx 480/5870. Cenim da je taj deo najintezivniji u celoj igri koji bi tacno utvrdio razliku izmedju tog min/avg/max fps, tj. videlo bi se kako koja karta podnosi maksimalno opterecenje. Sto se tice drugih igara gtx 480 definitivno ima bolji min fps od 5870, ali Kriza je i dalje najzahtevnija a ipak sada, koliko toliko ispolirana igra.

@hohoya takodje hvala za trud i testove :wave:
 
Izvanredan test... hvala na informacijama...
A ova gospoda shto im je grozhdje kiselo, budite iskreni ljudi... nit je kriv bios, nit je ispalo sochivo nit je monitor prljav... manji min fps=slabija grafika=loshiji gameplay...

Skuplje su... vishe se greju... neisplative su... al su bolje i to je fakat :D (naravno govorim o nv)
 
Poslednja izmena:
Mojne samo ti da izvodis zakljucke koji si rekao da nema razlike izmedju Vendetta 2 i megahalemsa :d

Min fps bi trebao da bude jako bitan ali kao sto je Car konstatovao pitanje je koliko je to adekvatno poredjenje. Ne poricem da Fermi tu ima bolje rezultate a i nekako nV vise po tome pamtim...
Ali kako god da okrenem avg fps ostaje najbitniji i ostaje merilo. Ako min fps pada na trenutak samo ispod neke igrive granice apsolutno mi ne znaci nista ako je palo na 32 ili 39 kad mi je 60 norma ispod koje ne zelim da idem.
Gledajuci grafikone u Crisys gde nV stvarno ima dosta visi min fps (jako dobra stvar) vecina previdi jako bitne cinjenice. Recimo 5870 i GTX470 su u cenovnom rangu pa ih sada poredim a Ati-jev avg je veci od nV max fps-a. To je realan pokazatelj. Ali aj to je samo jedna igra i hteo sam samo da naglasim ljudima da malo pazljivije gledaju grafikone pre donosenja zakljucaka.
 
Izvanredan test... hvala na informacijama...
A ova gospoda shto im je grozhdje kiselo, budite iskreni ljudi... nit je kriv bios, nit je ispalo sochivo nit je monitor prljav... manji min fps=slabija grafika=loshiji gameplay...

Skuplje su... vishe se greju... neisplative su... al su bolje i to je fakat :D (naravno govorim o nv)

Ne bih se slozio:

5870/GTX470 su u istom cenovnom rangu, a 5870 je brza karta kako god da okrenes.
 
Evo ga jos jedan sto nam otvara oci...

Izvanredan test... hvala na informacijama...
A ova gospoda shto im je grozhdje kiselo, budite iskreni ljudi... nit je kriv bios, nit je ispalo sochivo nit je monitor prljav... manji min fps=slabija grafika=loshiji gameplay...

Skuplje su... vishe se greju... neisplative su... al su bolje i to je fakat :D (naravno govorim o nv)
A za ovo boldovano samo jedan komentar: :sceptic: :sceptic: :sceptic:
 
mislim da je smesno prepucavati se,jer fanovi su ipak fanovi,i tu nema dalje polemike...

iskreno,imam ATI,ali bih presao na gtx470 da znam da cu dobiti dobar primerak koji se manje greje,jer sam vec procitao da neko ima gainward koji je dosta hladniji od konkurencije
 
Sajberkurajber... iznosish PM prepisku u javnost bez konsultacija. Ochigledno si prepun argumenata kad potezhesh za takvim "orudjem". Cak shtavishe... pozivam te na javno poredjenje halemsa i vendete out of the box... chisto da vidimo kolika je realna razlika.

Playboy i cant hear you... speak louder please...

CAR... sarkazam ochigledno nema nikakvo znachenje u tvom rechniku... nisam bio ozbiljan, mada voleo bih da vidim koliko vas bi zaista uzelo atija kada bi vam na stolu NA POKLON stojala nv i ati karta.
 

ima najave za X2 fermi ?
gf100x2.jpg

ovo garant vuce puno struje...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno