Šta je novo?

HP Otkup tonera?

Шабанија

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.03.2007
Poruke
1,231
Poena
349
Firma za koju radim koristi 12A tonere za Hp printere, ostaje svaki mesec po 2 komada koji se bace. Dali neko otkupljuje to i za koje pare? Glupo mi nekako da se baci u djubre a novi su samo ispražnjeni sa sve kutijom i papirima.
 
U Novom Sadu mozes probati u Editsoft-u (021/6512784) ili mozda u Perins (http://www.perins.co.rs).
Mada bi ja isao na varijantu da im dam prazne tonere i uzmem od njih pune reciklirane sa cenom umanjenom za prazan toner.
 
Hvala, ovo drugo mi ne odgovara. Firma trebuje tonere iz Niša i baca ih. Ja da im refilujem nemam nameru, al bi da utopim ako može :D

Ako neko zna još koju firmu nek javi.
 
Kaseta HP 12a se otkupljije za 100 dinara pa ako ti se isplati ti je prodaj ali i to u nekoj bližoj budućnosti neće te moći jer se radi o opasnom otpadu pa će te morati platiti da neko preuzme Vašu kasetu a bacanje u kontejner je strogo zabranjeno a kazne su od par stotina hiljada do nekoliko miliona dinara(kao na zapadu).Kasete ne može svako da preuzima osim ovlašćene firme koje se bave reciklažom tonera a poseduju papire o kategorizaciji otpada od agencije za reciklažu Republike Srbije.

Pozdrav,
 
Uf uf :) ... Budućnost nije moj fax ali znam za trenutnu situaciju, a to je da mnogi vrše otkup. Pre svega mislim na firme koje se bave refilovanjem istih; kako bi ih inače imali u radnjama spremne za prodaju (naročito sveprisutne HP-ove)? Nemam ništa protiv toga, šta više odgovara mi. Zašto bih čekao ili dolazio sutradan kad mogu da ostavim svoje prazne, doplatim i dobijem pune u roku od 2 min.

A što se ,,ovlašćenih firmi tiče", zanima me odakle u priči ,,papiri o kategorizaciji otpada" kad tu koliko znam otpada nema. Postoji potrošni materijal tipa boja/prah za tonere i kasete. Jedino mi padaju na pamet prazni inkjet kertridži, reciklirani x puta koji su zaista neupotrebljivi. Možda grešim, ali zato bih voleo pojašnjenje.
 
Mesečno po 2 kasete, znači 200din mesečno.. I šta ćeš onda sa njima, mislim parama?
 
Ja sam za neke tonere iz caletove firme uzimao oko 400 dinara po komadu. i to se nakupilo jedno 10tak bilo. lepo sam se napio od tih para.. :p
 
Kaseta HP 12a se otkupljije za 100 dinara pa ako ti se isplati ti je prodaj ali i to u nekoj bližoj budućnosti neće te moći jer se radi o opasnom otpadu pa će te morati platiti da neko preuzme Vašu kasetu a bacanje u kontejner je strogo zabranjeno a kazne su od par stotina hiljada do nekoliko miliona dinara(kao na zapadu).Kasete ne može svako da preuzima osim ovlašćene firme koje se bave reciklažom tonera a poseduju papire o kategorizaciji otpada od agencije za reciklažu Republike Srbije.

Pozdrav,
Kontaktirao sam čoveka iz ns, cena je 300din a ne 100, tako da kad se nakupi nosićemo kod njega ako ne onda u djubre. Boleće me da ja jurim nekog... a što se tiče zakona samo ću se nasmejati :D
 
pa nek je iskoriste šta mene briga mogu i da dr.... u nju što se mene tiče.
 
što se tiče zakona možemo se smijati koliko god hoćemo, ali to je već usvojeno i koliko sam razumio u Beogradu će uskoro biti nekih 15-tak inspektora koji će se baviti istraživanjem šta se radi sa opasnim otpadom i otpadom za koji je propisan način odlaganja a ne spada u opasne materijale.
Čiko dodje lijepo zakuca i kaže: molim vas da mi pokažete dokumentaciju o tome šta radite sa ... puno čega izmedju ostaloga i praznim toner kasetama, a ta firma to nema, zaključak, bacate u smeće i piše prijavu, a onda ćemo se mi smijati. Kao i sve ostalo kada počne to da se dešava onda će kompanije na brzinu da jure gdje i kako da odlažu otpad i iznenadit će kada ukapiraju da će cijena biti po kg 3-5€.
Tako da ako imaš toga prodaj za koliko god jer ćeš posle ti plaćati.
 
Rekao bih da je dotičnom čiki isplatljivije da sačekuje ljude ispred kontejnera, pa da im pretresa kese sa đubretom. Konkretno, u mojoj agenciji istrošene kasete se ne bacaju već se kompenzuju za reciklirane uz doplatu, jer ja otpad ne bacam. Sasvim dovoljna dokumentacija je račun o navedenoj transakciji. Nije moje da od XY pravnog lica koje se bavi otkupom i reciklažom svaki put tražim na uvid dozvolu da se bavi tom delatnošću, jer za takve stvari i služe dotične čike. Ako već imaju još jednu stavku u listi za mrcvarenje ljudi, neka se za početak pozabave onima gde je koncentracija otpada najveća (tj. firme za reciklažu) i njihovim procedurama odlaganja i sl, pa tek onda (a možda ni tad) da kucaju po vratima. Moš' misliti, samo mi još to fali...
 
Rekao bih da je dotičnom čiki isplatljivije da sačekuje ljude ispred kontejnera, pa da im pretresa kese sa đubretom. Konkretno, u mojoj agenciji istrošene kasete se ne bacaju već se kompenzuju za reciklirane uz doplatu, jer ja otpad ne bacam. Sasvim dovoljna dokumentacija je račun o navedenoj transakciji. Nije moje da od XY pravnog lica koje se bavi otkupom i reciklažom svaki put tražim na uvid dozvolu da se bavi tom delatnošću, jer za takve stvari i služe dotične čike. Ako već imaju još jednu stavku u listi za mrcvarenje ljudi, neka se za početak pozabave onima gde je koncentracija otpada najveća (tj. firme za reciklažu) i njihovim procedurama odlaganja i sl, pa tek onda (a možda ni tad) da kucaju po vratima. Moš' misliti, samo mi još to fali...

Grešiš.
Po novom zakonu pod udar spadaju i oni koji recikliraju - dopunjuju tonere i oni koji angažuju nas reciklere.A mi koji se bavimo reciklažom smo obavezni da Vam dostavimo kopiju o kategorizaciji otpada da bi smo Vas zaštitili od neželjenih kazni.
Inače kazne za Vas su od 100.000 dinara pa do 5.000.000 dinara pa ti vidi sada da li je ta stvar tako naivna.

Pozdrav,
 
Zaboravio sam da napomenem.Papiri za kategorizaciju otpada koštaju u minimalnoj varijanti 680.000,00 dinara tako da ne znam da li da kukate vi ili mi.
Pozdrav,
 
Dakle, ako sam te dobro shvatio, imaju osnova da mi napišu kaznu ukoliko nemam kopiju o kategorizaciji priheftanu uz račun od reciklaže. Drugim rečima, kriv sam što koristim uslugu nesertifikovanog reciklera? Izvini ali mi je taj propis sada još smešniji. Ništa protiv tebe, naravno, već protiv ljudi koji smišljaju ovakve gluposti. Koliko divljih deponija postoji samo na teritoriji Beograda i ništa se ne preduzima po tom pitanju (možda jer nemaju koga konkretno da mlatnu po novčaniku) ali zato reciklaža ispadne smrtni greh.

Pre godinu-dve se digla frka oko pokušaja proizvođača da onemoguće upotrebu recikliranih tonera/kaseta u svojim uređajima zarad lične zarade od prodaje novih po paprenim cenama. I šta je bilo s tom pričom? Neko je rekao da je u opštem interesu reciklirati postojeće umesto gomilati otpad, a ova domaća sprdnja mi deluje kao da može imati samo kontra rezultate.
 
Ček, ček, sad meni nešto nije jasno. Da li se priča o odlaganju/bacanju praznih tonera ili o tome da se prazne kasete šalju 'nesertifikovanom' recikleru koji ti onda vrati recikliranu kasetu od koje je ostalo nešto otpada koji on dalje 'nesertifikovano' odlaže ili šta god da radi sa njim?
 
Dakle priča ide ovako.
Tvoja firma pozove mene-moju firmu da ti recikliram-dopunim toner.Ako prvi put sarađujemo ja ti donesem sertifikat o kategorizaciji otpada i ti to čuvaš u svojoj dokumentaciji.Mogu da ti napunim i dvadeset puta toner kasetu i da ti dam dvadeset faktura ali sertrfikat dobijaš prvi put kada počneš saradnju sa ovlaćenom firmom za reciklažu i važi samo uz fakture te iste firme.Ne može da ti neko da sertifikat a drugi da ti puni tonere.
E sad što je bilo bilo je i slažem se sa tobom kakva je rašomonijada bila oko otpada,reciklaže itd.Stvar je u tome da se uvede red.Kada će ga biti to ni ti ni ja ne znamo ali treba početi.
Svrha sertrifikata o kategorizaciji otpada je u tome da se prati put samog otpada.Tebi je kaseta napunjena i ti si čist pred zakonom jer ti neko ovlašćen puni.Ja sam u obavezi da taj opasan otpad predam nadležnim institucijama koji su registrovani za lagerovanje ili preradu opasnog otpada i na taj način se štiti životna sredina.
Zamisli koliko je malih radnji za reciklažu koje bacaju opasan otpad po kontejnerima pa recimo vetar dune pa razbaca prah toner.
Možda je ovo sve idilično i nekako i meni se ne veruje da će to zaživeti kod nas ali ajde da probamo možda i uspe.Ako ne probamo nikad nećemo znati da li bi uspeli.
A što se tiče toga da ćeš biti ti kriv (opravdano ili neopravdano)što si pozvao neovlašćeno lice-firmu da ti reciklira toner kasetu je samo način kako se država bori protiv tog problema.To ti je kao u nekim državama koje se bore protiv prostitucije pa hapse ne samo prostitutke već i mušterije.
Inače jedna naša velika hemijska industrija se opekla baš na taj zakon jer nije sarađivala sa firmom koja ima sertrifikat (nisu bili u pitanju toneri več neki drugi otpad) i platila ogromne pare.

Pozdrav,
 
Poslednja izmena:
Ok sad shvatam. Samo muči me jedna stvar: zašto imam utisak da će cena reciklaže porasti? Skupa licenca za vas, manje ovlašćenih mesta za predaju/recikliranje... Nadam se da nisam u pravu.
 
Dakle priča ide ovako.
Tvoja firma pozove mene-moju firmu da ti recikliram-dopunim toner.Ako prvi put sarađujemo ja ti donesem sertifikat o kategorizaciji otpada i ti to čuvaš u svojoj dokumentaciji.Mogu da ti napunim i dvadeset puta toner kasetu i da ti dam dvadeset faktura ali sertrfikat dobijaš prvi put kada počneš saradnju sa ovlaćenom firmom za reciklažu i važi samo uz fakture te iste firme.Ne može da ti neko da sertifikat a drugi da ti puni tonere.
E sad što je bilo bilo je i slažem se sa tobom kakva je rašomonijada bila oko otpada reciklaže itd.Stvar je u tome da se uvede red.Kada će ga biti to ni ti ni ja ne znamo ali treba početi.
Svrha sertrifikata o kategorizaciji otpada je u tome da se prati put samog otpada.Tebi je kaseta napunjena i ti si čist pred zakonom jer ti neko ovlašćen puni.Ja sam u obavezi da taj opasan otpad predam nadležnim institucijama koji su registrovani za lagerovanje ili preradu opasnog otpada i na taj način se štiti životna sredina.
Zamisli koliko je malih radnji za reciklažu koje bacaju opasan otpad po kontejnerima pa recimo vetar dune pa razbaca prah toner.
Možda je ovo sve idilično i nekako i meni se ne veruje da će to zaživeti kod nas ali ajde da probamo možda i uspe.Ako ne probamo nikad nećemo znati da li bi uspeli.

Pozdrav,
 
Poslednja izmena:
Podrazumeva se da će poskupeti, jer ovde čim se pomene bilo kakav sertifikat, to mora da bude skupo, pa će korisnik da plati da se oni sertifikuju. :S:

A kakva je priča ako radnja koja vrši uslugu reciklaže koristi usluge sertifikovanog otpada? Mi smo iz firme slali neke raspale računare i štampače u zvanični reciklažni centar (dobili smo potvrdu o njihovoj registraciji, klasifikaciji i ostalo što kao potvrđuje da im je država odobrila da se time bave) za elektronski otpad. E, sad, da li isto tako firma koja 'dopunjava' tonere može da ima sličnu potvrdu od nadležnog centra da će tamo da odlaže svoj otpad koji nastaje prilikom dopunjavanja toner kasete i onda svi radimo po zakonu? Ja dam praznu kasetu firmi X da mi dopuni toner i zameni valjak ili šta već na njoj, firma X to uradi i vrati meni kasetu koju koristim, a stari valjak i flašu od tonera daje ovlašćenom reciklažnom centru koji je iskeširao dotišnih 680k da dobije papirče kojim to postaje (ok, ok, verovatno je kupio i opremu i ostalo što je potrebno da se zaista time bavi kako zakon propisuje, da ne širim temu :d).

Moraću da proverim ovo oko sertifikacije firmi koje recikliraju tonere, ako prethodna varijanta ne bude moguća, odoh po kompatibilnu kasetu i problemi rešeni. Samo da nađem neku kontejnerčinu u firmi da ih odlažem dok ne pošaljemo kamion na sertifikovani otpad. Ili ćemo i taj kontejner morati da sertifikujemo za dok su nam prazni toneri u krugu preduzetja? :D
 
Nazad
Vrh Dno