Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

nisam ni rekao da su eneloop...samo da su sve one low self discharge...panasonic je inace vlasnik sanyo tako da samo mozemo da nagdjamo da li je panasonic koristio nesto trece, ili neku sanyo tehnologiju za baterije pod svojim imenom...

bar meni bezicni misevi i tastature dosta srcu baterije, tako da mi alkalne i nisu neko resenje..a neki od misevi su bluetooth, oni trose jos brze i vise baterije...
 
nisam ni rekao da su eneloop...samo da su sve one low self discharge...panasonic je inace vlasnik sanyo tako da samo mozemo da nagdjamo da li je panasonic koristio nesto trece, ili neku sanyo tehnologiju za baterije pod svojim imenom...

bar meni bezicni misevi i tastature dosta srcu baterije, tako da mi alkalne i nisu neko resenje..a neki od misevi su bluetooth, oni trose jos brze i vise baterije...

Nije to zbog BTa, nego zato sto su sklepani :) Magic Mouse sa Ni-Mh baterijama drzi bar 2 meseca, a koristi se 12 sati dnevno, Apple BT keyboard traje verovatno godinu dana :)
 
apple bt tastaturu imam, ali je ne koristim redovno, u njoj su valjda neke punjive...imam dosta punjivih i onda mi je tako najlakse, kad vec imam ko ce sad da kupuje jos i alkalne...a miseva ima raznih, to je tacno, moj je ocito jedan od nekih tralala verzija. ali ga koristim uz netbook koji je muzicki server pa mi za to obavlja posao jer sve manje vise obavljam preko aplikacija za ipad i android...za tih par klikova dnevno je ok...

sto se tice punjaca sad sam malo prelistao utiske korisnika po netu, i koliko vidim mnogima se desavaju lazne uzbune oko baterija, i to sa raznim vrstama punjaca...nije dakle neuobicajeno...
 
a4tech g10-770h drzi preko mesec dana jedna mala AAA punjiva.
 
Do sada sam koristio Inteličardžer i nikako nisam bio zadovoljan brzinom punjenja. Za 4 baterije čekam po 8-9 sati da se napune. I danas stigne XTAR XP4 koji može da puni strujom of 1A sve 4 baterije odjednom. Plus, ima opciju da prazni NiMH (samo na jednom slotu), kao i opciju da napaja druge uređaje preko USB izlaza (portabilni punjač u slučaju da nemate pristup električnoj mreži). Ovo radi samo za slot 4 i litijum jonske baterije.

Greje se isto ili manje od i4; 4 baterije prilikom punjenja na 1A se greju na oko 40C (i4 na 4x375mA greje na 37-39C).
Za sada sam probao IMR baterije i posle punjenja imaju po 4,16V (kod i4 je 4,17)

Što se tiče veličine, kraći je od i4 za 1cm i uži za oko pola cm.
To je to za sada, mislim da je bolje kupiti ovako nešto umesto i4. Cena mu je 21€.

kutija.jpgIMAG0923.jpgIMAG0927_1.jpg

Evo kako izgleda punjenje mobilnog telefona. Ponesete nekoliko baterija sa sobom i mirni ste danima.
DSCF4191.jpg
 
Poslednja izmena:
Ovo je jako zanimljiva sprava. Koliko si cekao da ti stigne iz Kine ?
 
Iz Holandije sam poručio. Sa ru.nkon.nl. Stiglo je za 2 nedelje, dok mi je prošla porudžbina stigla za nedelju dana. Zadržavanje na carini je oba puta bilo 4 dana.
 
Hvala na podatku. Cime si platio ? Internet karticom ili pp ?
 
Preko kartice sam platio. Ja sam dodao karticu na Skril servis pa preko njih platio. Mada vidim da ima opcija i da se odmah unese broj kartice i da se plati.
Samo ja im uvek dam više para za poštarinu jer hoću praćenje. Tada upakuju pošiljku u veći paket, napune ga onim sitnim stiroporom i dobiješ broj za praćenje. A obične pošiljke sa manjom poštarinom mislim da nemaju praćenje i ne znam kako ih pakuju.
Ali u svakom slučaju, razne punjače je moguće kupiti za najmanje dvostruko manje para nego što se prodaju kod nas.
 
Odakle bih mogao da porucim neki dobar powerbank, a da nemam problem sa avio transportom, posto sam video da su neki imali?
 
Ima po domaćim sajtovima da se kupi Enelup KBC-L2B. To je jači model sa dva usb porta a postoji i slabiji model za manje para. Samo ga ukucaj na Guglu za srpsku pretragu.
 
Do sada sam koristio Inteličardžer i nikako nisam bio zadovoljan brzinom punjenja. Za 4 baterije čekam po 8-9 sati da se napune. I danas stigne XTAR XP4 koji može da puni strujom of 1A sve 4 baterije odjednom. Plus, ima opciju da prazni NiMH (samo na jednom slotu), kao i opciju da napaja druge uređaje preko USB izlaza (portabilni punjač u slučaju da nemate pristup električnoj mreži). Ovo radi samo za slot 4 i litijum jonske baterije.

Greje se isto ili manje od i4; 4 baterije prilikom punjenja na 1A se greju na oko 40C (i4 na 4x375mA greje na 37-39C).
Za sada sam probao IMR baterije i posle punjenja imaju po 4,16V (kod i4 je 4,17)

Što se tiče veličine, kraći je od i4 za 1cm i uži za oko pola cm.
To je to za sada, mislim da je bolje kupiti ovako nešto umesto i4. Cena mu je 21€.

Pogledajte prilog 150578Pogledajte prilog 150579Pogledajte prilog 150580

Evo kako izgleda punjenje mobilnog telefona. Ponesete nekoliko baterija sa sobom i mirni ste danima.
Pogledajte prilog 150582
Za sta koristis ove baterije? Za neku lampu mozda? Ja imam i4, i mnogo tih 18650 baterija kao i ti, smara sto sporo puni. Jesi pratio punjenje, na koliko volti prestaje da puni?
 
Da, koristim ih za lampe Fenix TK75, Olight SR Mini, Ultrafire.... Samo što vidim da tema o lampama kod nas uopšte nije popularna.
Kada se pune 4 baterije na 1A, prekida punjenje na 4,16-4,17V (mereno na samom punjaču). A kada se puni samo jedna baterija, prekida na 4,19 (malo duže puni dok ne dogura do toliko).
 
Ja koristim vec duze vremena taj I4, ali moracu nesto bolje da uzmem, sto ti kazes, stvarno treba dugo vremenma da napuni baterije, pogotovo moje panasonic ncr3100. Inace imas dobre lampice. Ja koristim Nitecore TM26, Nitecore HC90 i Eagletac M3C4.
 
E do TM26 ja još nisam stigao. Izašla bi me preko 300€ sa carinom.
Ali pretpostavljam da sija za sve pare :) Gde si je kupio i koliko para?

Inače, uskoro bi trebalo da se pojavi i punjač SkyRC MC3000 koji puni i testira sve tipove baterija uključujući NiZn i Li-Fe. Može i da se spaja na računar preko USB-a. Zovu ga "punjač iz snova".
 
Koristim nocu za inspekciju aviona spolja, uglavnom stoje u mrklom mraku, pa je mocna lampa potreba. Sija strahovito, moja je sa xml2 diodama, 3800 lumena.
 
hvala na odgovoru.
Vidim po net-u da su lampe brutalno jake i pretpostavio sam da je pro upotreba ali me zanimalo koja konkretno :)
 
A mogu i da dobace na drugi kraj njive. Zgodno da vidiš ko se noću mota okolo.
S tim što ja nemam njivu... ali planiram da kupim :)
Tako da se može reći da za sada skupljam kvalitetna svetla i povremeno ih koristim.
 
Kao elektro inzenjer tvrdim da bateriju treba drzati na 70% kapaciteta ako ne planirate da koristite uredjaj na duze vreme. To pogotova vazi za Litijum baterije
 
^^ To jeste tačno, pogotovo ako se baterija ne koristi.

Ali ova tema je uglavnom o NiMh i punjačima za njih.
 
:)
Elektroinžinjer bi trebao da dâ i objašnjenje na tvrdnju u suprotnom, post nema nikakvu težinu
 
Bio sam ga poručio sa Alija ali mi nikada nije stigao. Prednosti D4 u odnosu na i4 koji je dosta jeftiniji su sledeće (osim ekrana):
+ može da puni jednu bateriju sa duplo manjom strujom (ne moraju da se ubace dve kao kod i4). To je bitno ko puni male li-jon baterije kao što je 14500.
+ može da puni LiFePO4 tip li-jon baterija koje su veoma retke (najverovatnije ti nikada neće trebati)

D4 u odnosu na XP4:
+ bolje puni NiMH u odnosu na Xtar XP4 (Xtar je problematičan za NiMH, na najvećoj struju pregreva, na srednjoj i najmanjoj ne puni do kraja zbog loše dV detekcije)
- dosta manja struja punjenja kada se pune 3 ili 4 baterije odjednom
- nema "powerbank" opciju da snabdeva uređaje strujom iz baterija (portabilini punjač)

Moja preporuka bi bila sledeća:
  • ako puniš 3 ili 4 18650 ili ostale veće li-jon baterije odjednom i ne želiš da čekaš preko 8 sati da se napune, XP4 obavezno
  • ako ti je neophodno da jednim punjačem puniš i NiMH pored li-jon, onda i4 (ali ćeš se načekati da se napuni li-jon ako ih ima više od 2)
  • i konačno, ako puniš manje li-jon baterije, retke LiFePO4 ili voliš da vidiš napon baterija tokom punjenja - D4. Međutim i on pati od predugog vremena punjenja ako se pune više od 2 baterije većeg kapaciteta (18650, npr)
 
Poslednja izmena:
Treba mi za punjenje po jedne 18650 jer imam neke skyray led lampe koje za sad koristim, dok ne predjem na nesto ozbiljnije :)
Punim takodje i eneloop AA i AAA tako da cu verovatno uzeti D4 za sada. Hvala na savetima.

Da li vrede ista one ultrafire 18650 na aliexpressu? video sam da ima raznih boja i kapaciteta. Ima li ko iskustva sa njima, da li ih uzimati i ako da koje tacno?
 
Dosta su loše :) Te baterije su lakše od kvalitetnih baterija i nejednake su težine međusobno što govori u prilog tome da su u pitanju refabrikovane, korišćene ćelije. Kod lampi koje nemaju regulaciju struje, ove baterije daju primetno slabije svetlo. A ako je potrebno dati malo jaču struju, ni to ne mogu. Pada im napon i lampa se gasi pre vremena.
Ako želiš da izvučeš maksimum iz svoje lampe, razočaraćeš se (osim ako ta lampa nije baš slab potrošač, onda možda i radi ok).
 
Poslednja izmena:
Ne isplati se D4, bolje uzmi I4, jeste da nema fensi display, ali puni odlicno iako je spor doduse.
 
Nazad
Vrh Dno