Šta je novo?

da zuto postane opet belo

okmijun

Slavan
Učlanjen(a)
08.09.2004
Poruke
3,199
Poena
420
Moja oprema  
CPU & Cooler
i7-7800x
Matična ploča
Asus x299 ROG
RAM
128GB DDR4
GPU
Titan X Pascal 12GB
jel postoji (ikakav) nacin da pozutela plastika postane opet bela???
 
Стави је у лавор са мало воде и детерџента да одстоји преко ноћи
 
Cekaj bre, polako, kakav lavor, kakav deterdzent. Na kakvu plastiku mislis? Ne ocekujes valjda da ubacis tastaturu ili mis u lavor.
Sta tacno hoces da operes. Mozes i tastaturu ako je rastavis na delove i onda potopis samo plastiku, ili delove kucista, a to je uglavnom prednja maska koja se teze skida, bar dobrog dela kucista.
U svakom slucaju, mozes da pokusas sa malo alkohola (alkohol sam rekao ne rakija ili slicno, napominjem jer sam vidjao i takve slucajeve). Ako ne to, vidjao sam po prodavnicama razne sprejeve za te potrebe, ciscenje plasticnih delova na monitoru (ivice i slicno) tastature, miseva i ostalih plasticnih predmeta. Ne mogu ti reci tacno ime, jer sam vidjao u mnogo varijanti, ali nikada nisam pazljivo razgledao, jer nemam problema sa prljavom plastikom :D.
Ovo ti je bilo uopsteno objasnjenje, ali reci sta tacno hoces da brises, nemoj odmah da se hvatas za deterdzent (?!)
 
Monitor! :S: a po mogucstvu i jos nesto (case itd...)
(znaci nije bas stroka u pitanju sve je to cisto, al je zuto do bola, pa sam mislio ako ima neko resenje za tu "patinu")
 
Poslednja izmena:
Ne moze da se vrati originalna boja ni sa lavorom i deterdzentom. Funkcionise to samo treba pazljivo rasklopiti (i sastaviti posle :) ) sve delove. Elektronika se ne pere naravno.

Ocisti se ali samo se malo "prosvetli", nije kao novo i vidi se da je staro - ko ume da gleda.
 
mojne alkohol, meni je sve pozutelo od njega...
bio je pre izvesnog vremena thred cini mi se u FAQ sobi, al me mrzi da trazim
 
Kupis beli sprej i sve lepo prefarbas :D
 
Poslednja izmena:
Ako si siguran da nije stroka - mislim da nema tebi pomoci. Plastika godinama gubi svoja pocetna svojstva. A ako je to u pitanju - najbolje resenje ti je lak.
 
a jel ima neko "high-tech" resenje? tipa izbacim se za 500-600 kinti kupim neki sprejcic i opa cupa belje nego pre! (cisto sumnjam da ne bi nesto zezno skidajuci plastiku monitora)
 
Ja se ne bi zezao da farbam monitor - a da ne skinem plastiku. Bolje ga "skini" do "gole koze" - pa onda farbaj !
Sto se tice laka - ne razumem se nesto - ali treba ti nesto sto ce da se "primi" na plastiku - bolje se raspitaj.
 
Slabo sta ce da ti pomogne, jedino mozda neki industriski deterdzent koji ne najeda plastiku a to gde ima pojma nemam.

Mi smo probali da opremo drugarev komp sa raznim sredstvima za ciscenje ali mu nije vratilo onu novu belu boju plastike kao kad kupis nov komp. Ja kapiram da je kod tebe ista situacija kao i kod njega jer on je pusac i komp mu je totalno bio pozuteo i iz sale smo ga u mrezi nazvali Ashtray. Jedino sto mozes je da malo ocistis komp od vidljive stroke i eventualno da ga malo prosvetlis ali nikako da ga vratis u belu boju. :S:

Eto jedino na sta treba da obratis paznju kad uzmes neko sredstvo za ciscenje je da ono ne nagriza plastiku i sl. materijale. Pa na posao kao u onoj staroj reklami tipi - topi, tipi - topi... :D :d :D

U svakom slucaju srecno.
 
stereo je napisao(la):
...jer on je pusac i komp mu je totalno bio pozuteo ...
:smoke: same me
stereo je napisao(la):
Pa na posao kao u onoj staroj reklami tipi - topi, tipi - topi... :D :d :D

U svakom slucaju srecno.

moze samo bez onog "topi" :p (da mi se ne istopi :eyebrows: )
 
Okmijum : ti nisi rekao da si pusac ranije - ista situacija je i sa mnom.
Ipak mislim da sve to moze da se oriba. ( Kupi dobru mikrofiber krpu i trljaj ).
 
ma da al to nije tolko bitno jer u ovoj sobi gde je komp dnevno izgori 5-10 cigarilosa maksimum, tako da mislim da je vise do same plastike koja menja boju vremenom nego do samog duvana.
Mislim da se u samoj plastici nesto desava sto joj menja boju vremenom
 
OK, onda se drzim ranijeg posta - sprej u ruke !
 
Verovao ili ne - CIF-om.
Obrisao sam moj stari Daewoo 14" monitor do bright white-a, a da ga pre toga nije pet godina krpa pipnula (osim ekrana, naravno), za cca 10 minuta. Inace sam pusac tipa 2 kutije dnevno (odvratna, prljava navika...) pa mozes misliti na cega je sirotan licio. Dakle: zeleni CIF na krpicu i polako...
Kumovo pitanje posle obavljenog posla i uspesnog transporta je bilo: "a sto ti ovaj monitor mirise na WC?". Racunam da je to jedina mana :)
 
Sta je to CIF?
ups vide sad da je to nesto za WC
CIF rules, 99% posto cu da probam, bright wight kazes a?
 
ako je pozutela od sunca, ondak nishta ne pomaze.
 
Zato ja dok sam imao beli monitor, nikome nisam dao da pushi u sobi... J3beš užitak ako će plastika da požuti... :)
 
Ne znam da li je neko probao. Uzmes vatu natopis sa malo vode i natrljas obican sapun, a zatim time istrljas plastiku pa obrises suvom krpom. Javite kako radi.

CIF, Arf i sl. imaju abrazivnu komponentu a nekad i amonijak koji razjeda plastiku.
 
Poslednja izmena:
Patent koji provereno radi .......
Pasta za pranje ruku (auto-mehanicarska), cetka i trljaj ......
Pasta sadrzi u sebi i malo peska, pa prilikom pranja skida mali sloj
plastike ali vraca belinu provereno
Patent je od clana mhz-a
Poz
 
Očigledno je suština da se upotrebi nešto abrazivno, kako bi se skinuo gornji požuteli sloj.

U ovoj prostoriji se ne puši, a požuteo je samo deo tastature izložen direktnoj svetlosti, pošto monitor zaklanja veći deo tastature. Zaklonjen deo je ostao bele boje.
 
Posle sunca nema pomoci, bas nikakve. Ali meni se do sada pokazalo kao najbolje CIF i neka od onih tecnosti za pranje stakla. CIF sam koristio za kuciste, pa nek malo i nagrize plastiku a za monitore ovo za stakla... Ne moze nikad biti opet jednako belo ali je belje...
 
Evo jedne teme o pranju monitora
www.elitesecurity.org/tema/59941/0

Polovnjaci iz uvoza koji su prodavani kao ekstra klasa cesto su prolazili
" specijalni " :) tretman pranja i ciscenja.

Za borbu protiv "zutice" postoje plastic cleaner-i koji efikasno uklanjaju
sve tamne naslage.Vidjao sam par vrsta ali ne znam nazive.

Ja licno cesto koristim ADECO EKO KLINER u slucajevima kada treba da ocistim kuciste ili monitor koji je jako prljav ili je stajao u prostoriji gde se dosta pusi.Efikasno cisti svu prljavstinu,a uz dosta trljanja delimicno skida i patinu od duvanskog dima.
 
SCHAUM REINIGER

Office Super Store :)

Cuda cini. Opremu u firmi je potpuno preporodio
 
Za nuzdu moze da posluzi sok od limuna provereno skida talog od cigara...
 
Meni je astonish pasta potpuno preporodila požuteli štampač. U sebi ima vrlo finu abrazivnu komponentu i provereno skida požuteli sloj plastike.
 
mipko je napisao(la):
SCHAUM REINIGER

Office Super Store :)

Cuda cini. Opremu u firmi je potpuno preporodio
E to, to je ta. Zaboravio sam ime, znam da su je neki prijatelji uzimali u Office ONE, Super Store u Nisu (ako je to ta ista prodavnica), i da su zadovoljni, hvala sto si me podsetio :cigar: .
 
Verovali ili ne sa vlaznim maramicama ima ih na svim trafikama u nekom debelom narandzasto/zutom pakovanju savrseno skidaju prljavstinu.
 
Nazad
Vrh Dno